Najbolji lovac 2. svetskog rata

Pogledaj rezultate ankete: Najbolji saveznički lovac 2.S.R.

Glasova
25. Ne možete glasati na ovu anketu
  • P-51 Mustang

8 32,00%
  • Supermarine Spitfire

4 16,00%
  • Grumman Hellcat

0 0%
  • Vought Corsair

0 0%
  • Jak 3

6 24,00%
  • P-38 Lightning

1 4,00%
  • P-47 Thunderbolt

2 8,00%
  • Lavočkin LA-7

1 4,00%
  • Hawker Tempest

0 0%
  • IK 3

3 12,00%
Strana 1 od 13 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 311

Tema: Najbolji lovac 2. svetskog rata

Aktivan član rudy_kv (avatar)
    Učlanjen
    27.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano Najbolji lovac 2. svetskog rata

Trazim vase misljenje o ovome...

Ističe se
    Učlanjen
    01.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    78

Podrazumevano

Tesko je to reci, iz vise razloga.

Prvo, II svetski rat je trajao 6 godina, nije to jedan trenutak pa da mozes da napravis presek u tom trenutku. Na primer, ne mozes da poredis Bf109E i recimo Mustang, Hurricane i Me-262 ili Zero i Thunderbolt. Znaci mozemo da razmatramo na primer koji je bio najbolji 1. septembra 1939, ili u leto 42 ili pri kraju rata.

Drugo, svaki avion je nastao u odgovarajucem tehnoloskom okruzenju i bio primenjivan u odredjenoj taktici, sto takodje otezava procenjivanje.

Trece, nivo vestine pilota se razlikovao. Na pocetku rata su piloti sila osovine imali vise iskustva, zbog spanskog gradjanskog rata i japanske kampanje na dalekom istoku, pa bi to iskustvo moglo da utice na objektivnu ocenu kvaliteta aviona. Kasnije, kako se rat razvijao, tako je iskustvo prelazilo na stranu saveznika, a nemci i japanci su gubili velike asove i slali klince sa malo obuke u borbu.

Dalje, neki avioni iako nisu mozda na papiru bili mnogo dobri, odradili su istorijski posao, na primer, Gloster Gladiator u odbrani Malte, ili I-16 na pocetku rata na istocnom frontu. Pa i Hurricane je u odsudnim danima bitke za Britaniju oborio vise nemackih aviona nego Spitfajeri i PVO zajedno iako tu nije bio 'najbolji'.

Zanimljiva je tema, ali treba sve to imati u vidu.

Guest

Podrazumevano

Pa pitanje i nije bas tako komplikovano odnosno daleko je prostije nego sto je to navedeno u prethodnom postu, posto se sasvim objektivno moze zakljuciti koji avion ima najbolje performanse a reko bih da je upravo to ono sto je rudy-ja zanimalo.

Najboljeg bi svakako trebalo traziti medju sledecom grupom Spitfire, Tempest, Mustang, FW190D, Lightning, Hellcat, Corsair. LaaGG-7, Jak 9, KI-84 Hayate.
    Uobicajeno je da se kao najbolji pominje Mustang, medjutimaja sam sklon da se dvoumim izmedju Tempest-a i Hayate-a.

Učlanjen
    27.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano

Citat Original postavio Anonymous
    Pa pitanje i nije bas tako komplikovano odnosno daleko je prostije nego sto je to navedeno u prethodnom postu, posto se sasvim objektivno moze zakljuciti koji avion ima najbolje performanse a reko bih da je upravo to ono sto je rudy-ja zanimalo.

Najboljeg bi svakako trebalo traziti medju sledecom grupom Spitfire, Tempest, Mustang, FW190D, Lightning, Hellcat, Corsair. LaaGG-7, Jak 9, KI-84 Hayate.
    Uobicajeno je da se kao najbolji pominje Mustang, medjutimaja sam sklon da se dvoumim izmedju Tempest-a i Hayate-a.
    Slazem se...
    Mada mozete i da predlazete svoje omiljene letelice...

Početnik
    Učlanjen
    08.12.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano najbolji lovac 2. svetskog rata

ima ih dosta dobrih,ali ne znam zasto niko nije pomenuo ik-2 i ik-3,tj nase domace lovce koji su napravljeni u ikaru.jeste da su malo poznati,ali su imali bolje karakteristike od velikog dela tadasnjih lovaca.drugi je problem sto je nemacka raspolagala sa vecim naoruzanjem,pa su svi avioni oboreni 1941,ali moje misljenje je da smo mi tada imali jako dobre avione.poz

Obećava
    Učlanjen
    19.01.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

A zaboravljate MIG-3SUD?Možda je najbolji B-239 koji su leteli Finci i sami dorađivali dok su mogli.Mnogo uspeha su imali i sa svojom verzijom Fiata pod imenom Morko-Morane.Teško je sa ove vrem. distance reći koji je najbolji,a moji favoriti su:spitfire mark V,BF-109 G4,P-51 Mustang,B-239,I-16/24 Safonov.

Učlanjen
    27.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano Re: najbolji lovac 2. svetskog rata

Citat Original postavio crazylo
    ima ih dosta dobrih,ali ne znam zasto niko nije pomenuo ik-2 i ik-3,tj nase domace lovce koji su napravljeni u ikaru.jeste da su malo poznati,ali su imali bolje karakteristike od velikog dela tadasnjih lovaca.drugi je problem sto je nemacka raspolagala sa vecim naoruzanjem,pa su svi avioni oboreni 1941,ali moje misljenje je da smo mi tada imali jako dobre avione.poz
    Ik-2 je zastareo jos pre rata (iako je u probnim borbama protiv Fjurija bio neuporedivo bolji). Nisu svi oboreni, vazduhoplovstvo NDH je upotrebljavalo 1-2 kom.
    Sa IK-3 je stvar drugacija, manevarski je bio bolji od Bf-109E i skoro isto tako naoruzan... Svi operativni avioni ovog tipa su unisteni u ratu, mada postoje price da je par nekompletnih aviona koji su se zatekli u fabrici prebaceno u Nemacku na ispitivanje. Po sacuvanoj dokumentaciji je posle rata nastao S-49...

Zainteresovan član The Edge (avatar)
    Učlanjen
    13.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano Veliki izbor

Na početku rata - Hurricane (sa DH elisom)
    Na sredini rata - FW-190 A-4
    Na kraju rata - Thunderbolt P-47M
    Sveukupni izbor za karijeru borbenog pilota:
    P-47 C, D, M
    Razlog - najmanje pilota je izginulo u borbenim akcijama na ovom tipu aviona. Jeste kilav za
    dog-fight, ali to je najmanje važno (najgori način da se upustite u borbu sa nekim).
    Super naoružanje, strašno jaka konstrukcija, dobra preglednost, svakom možete da pobegnete ako
    se nađete u nepovoljnoj situaciji!

Učlanjen
    13.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano Ne baš slavne činjenice

Za ljubitelje IK-3...
    Da li bi neko od vas poleteo u borbu sa avionom koji NEMA radio-stanicu, NEMA zaštitu za pilota i gorivo,
    njegovi mitraljezi NEMAJU zapaljivu municiju (samo običnu pešadijsku), a top toliko sporo puca, da za onih par sekundi koliko imate cilj na nišanu, vrlo su male šanse da pogodite cilj veličine lovačkog aviona...?
    IK-3 je bio POTENCIJALNO dobar avion, ali proizvedena serija od 12 komada ni tehnički nije
    odgovarala standardima za borbeni avion (u svakom boljem vazduhoplovstvu to bi se smatralo pred-serijim, avionima za ispitivanje, a ne za borbu.
    Glavna mana cele koncepcije bio je nedostatak domaćeg motora za taj avion. HS-12Y bio je nedovoljno snažan za tu veličinu aviona, a pošto je bio češke proizvodnje (po francuskoj licenci), posle prve serije više se nije ni mogao nabaviti.

Početnik
    Učlanjen
    08.02.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Moj izbor bi bio svakako Spitfire IX!

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

Podrazumevano

ja bih odabrao p-51d
    avion ima perfomanse skoro ko nas galeb

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

Podrazumevano

nego kad smo vec kod toga.
    Koji je vas izbor za najlepsi avion? Bez osvrta na performanse, naoruzanje itd..
    sto se mene tiche, glas za b-17 i to za b=17f (memphis belle)

Učlanjen
    27.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano Re: Ne baš slavne činjenice

Citat Original postavio The Edge
    Za ljubitelje IK-3...
    Da li bi neko od vas poleteo u borbu sa avionom koji NEMA radio-stanicu, NEMA zaštitu za pilota i gorivo,
    njegovi mitraljezi NEMAJU zapaljivu municiju (samo običnu pešadijsku), a top toliko sporo puca, da za onih par sekundi koliko imate cilj na nišanu, vrlo su male šanse da pogodite cilj veličine lovačkog aviona...?
    IK-3 je bio POTENCIJALNO dobar avion, ali proizvedena serija od 12 komada ni tehnički nije
    odgovarala standardima za borbeni avion (u svakom boljem vazduhoplovstvu to bi se smatralo pred-serijim, avionima za ispitivanje, a ne za borbu.
    Glavna mana cele koncepcije bio je nedostatak domaćeg motora za taj avion. HS-12Y bio je nedovoljno snažan za tu veličinu aviona, a pošto je bio češke proizvodnje (po francuskoj licenci), posle prve serije više se nije ni mogao nabaviti.
    Slazem se, ali ni ZERO nije imao oklopnu zastitu za pilota i rezervoare...
    Sto se sa stanovista ostalih nedostataka tice skopcana su sa celokupnom nespremnoscu tadasnjeg vazduhoplovstva za rat

Početnik
    Učlanjen
    08.02.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Što se tiče dizajna dileme nema, Spitfire je u ovom smislu proglašen za najuspeliju kreaciju 20-tak godina posle rata, znači sa istorijskom distancom!

Učlanjen
    13.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano Lepota na nebu

Kad je u pitanju estetika, više mi se sviđa JAK-3 od Spitfire-a (poslednje verzije istog nisu
    baš estetski na nivou prvog, Spitfire I, koji je verovatno najlepši u celoj seriji). Pored dva pomenuta,
    u igri za najlepši jednosedi avion je i Mustang P-51d.
    Ako bih morao da izaberem nalepši avion WWII, to bi bio DH Mosquito (varijanta FB.VI).
    (možda čak i uspeliji u estetskom pogledu je Me-262, ali taj avion je kategorija za sebe)

Početnik
    Učlanjen
    08.02.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Da Me-262 je zaista nešto posebno!

Učlanjen
    27.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano Re: Lepota na nebu

Kad je u pitanju estetika, više mi se sviđa JAK-3 od Spitfire-a (poslednje verzije istog nisu
    baš estetski na nivou prvog, Spitfire I, koji je verovatno najlepši u celoj seriji). Pored dva pomenuta,
    u igri za najlepši jednosedi avion je i Mustang P-51d.
    Ako bih morao da izaberem nalepši avion WWII, to bi bio DH Mosquito (varijanta FB.VI).
    (možda čak i uspeliji u estetskom pogledu je Me-262, ali taj avion je kategorija za sebe)
    Anegdota kaze da je DH konstruisao moskito sa jednim motorom, a da je drugi stavio samo da bi video sta ce da se desi - zbog osobime Mosquita da jednako dobro leti samo na jednom motoru

Početnik
    Učlanjen
    13.02.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Sajt o IK-3

Posto vidim da spominjete IK-3 i da ima nekih nejasnoca,evo vam adresa sajta o IK-3 pa pogledajte koliko je bio dobar ili los avion,
    http://ik-3.tk
    Pozdrav,
    SuperCuber

Početnik
    Učlanjen
    08.02.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Žao mi je što se ovde IK-3 pominje u lošem svetlu kad je ovaj lovac za svoje vreme bio napredna konstrukcija.Da se imalo više vremena i da su uradjene sve one modifikacije koje su bile u planu(pre svega novi motor) ali i jače naoružanje, ovaj avion bi,a i ovako je, lep predstavnik svog doba!

Učlanjen
    13.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano Propuštene prilike

Citat Original postavio TETAK
    Žao mi je što se ovde IK-3 pominje u lošem svetlu kad je ovaj lovac za svoje vreme bio napredna konstrukcija.Da se imalo više vremena i da su uradjene sve one modifikacije koje su bile u planu(pre svega novi motor) ali i jače naoružanje, ovaj avion bi,a i ovako je, lep predstavnik svog doba!
    Drago mi je što mislimo isto... Da je situacija bila normalna, imali bi S-49C negde oko '43. godine

Početnik
    Učlanjen
    08.02.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Baš tako...a od ove naše konstatacije pa do naslova ove teme..... :wink:

Učlanjen
    13.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano Lepota dolazi iznutra

S-49C ne izgleda loše, ali nije ni neka posebna lepota... da je u našu konstrukciju mogao da se stavi motor Merlin... tu bi već moglo da se nađe neko estetsko rešenje!

Primećen član Candyman (avatar)
    Učlanjen
    02.06.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    58

Podrazumevano Re: Lepota dolazi iznutra

S-49C ne izgleda loše, ali nije ni neka posebna lepota... da je u našu konstrukciju mogao da se stavi motor Merlin... tu bi već moglo da se nađe neko estetsko rešenje!
    Razumem shta ste hteli reci, ali za napravu ciji je prevashodni cilj ubijanje estetika je sekundarna stvar.
    Zamisli amera koji zali shto ga je oborio "gadni" Me-262, a ne npr. "prelepi" Zero!!!

CIAO! 8)

Početnik
    Učlanjen
    08.02.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

U svetu primenjenog dizajna postoji jedno pravilo koje kaže da su dobre stvari uvek i dizajnerski uspela rešenja.Evo malo da protrčimo kroz epohe...Foker D VII iSopwith Camel , Spitfire i FW 190D,F-86 i MIG 15, MIG-21 i Mirage III, F-16 i MIG-29 i još mnogo, mnogo primera....

Primećen član Candyman (avatar)
    Učlanjen
    02.06.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    58

Podrazumevano

Delimicno se slazem(kako nadmeno zvuci :wink: )! Takodje "o ukusima ne vredi raspravljati". 8)

CIAO! 8)

Slične teme

1. Prekretnica II svetskog rata
    Autor gladiator u forumu Istorija
    Odgovora: 75
    Poslednja poruka: 08.09.2011., 23:39
  2. Oruzje II svetskog rata
    Autor sloboda 2 u forumu Vojska, policija i avijacija
    Odgovora: 354
    Poslednja poruka: 15.05.2011., 11:47
  3. Oruzje I svetskog rata
    Autor sloboda 2 u forumu Vojska, policija i avijacija