vojskovodje

crazylo:
prema vasem misljenju,u istoriji,koje su vojskovodje bile najbolje.ja imam nekoliko favorita,pa bih da mozda ovde damo titulu najboljem
Dobra ideja, ali predlazem da bi trebali definisati makar neke vremenske okvire. Smatram da se puno razlikuje vojevanje i vodjenje vojske u vreme Hanibala, Atile, Mishica, Romela...
Ako se ostaje pri genaralnim okvirima, samo cu posmatrati tipove.
CIAO! 8)
 
hm,vidis na to nisam mislio.mada,kada se pogleda,od vremena grka i pre njih,pa sve do renesanse,glavno oruzje su ti bili mac,koplje,luk i strela,eventualno katapulti.posle toga pocinje nagli razvoj oruzja,i sve je teze podeliti neka razdoblja.kako ja vidim,jedan vojskovodja je ratovao jednim oruzjem,posle njega se izmisli nesto savremenije i unisti celu njegovu koncepciju ratovanja.ali moglinbi makar da napravimo porednjenje po nekim postupcima u teskim situacijama,na primer,neko je proglasen za odlicnog generala,a to sto je imao mozda nekoliko puta jacu vojsku niko ne uzima u obzir.po tom pitanju stvarno srpski generali u 1.svetskom ratu zasluzuju sve pohvale.isto,grci u termopilima,ta bitka stvarno zasluzuje znacanjo mesto ovde.no,ko zna mozda se neko nece sloziti sa mnom.videcemo
 
Hammerhead:
napoleon,hanibal i romel
Slazem se! Osim sto bih izbacio Napoleona.Nije mi nesto po volji.Ali je zato feldmarsal Romel jedan od najvecih vojskovodja o kome sam ja citao i gledao.S obzitom da je ratovao po africi to jos uvelicava moje postovanje i divljenje prema tom coveku.Feldmarshal Romel je Englezima u africi 2 godine duppe pomerao.Ali covek nije mogao da dobije vise ljudstva i nauruzanja.Hitler mu je delio samo odlikovanja,bez vojne pomoci.
Koliko je Hitler cenio Romela svedoci i to da je jedino njemu omoguceno da se samo otruje,jer je bio jedan od organizatora atentata na Hitlera.
Pored Romela izdvojio bih i Alexandra Makedonskog koji je jedini ne porazeni vojskovodja u istoriji covencanstva.Ustvari on je jedini neporazeni osvajac.
Ima tu jos i Kutuzov i jos neke velike vojskovodje,ali da ne duzim.
 
zeljkoro:
UrosWasHere:
Niko ne pominje Dzingis kana....
to je nula od coveka.


Nula od coveka?! Pola sveta osvojio, najbolju konjicu na svetu napravio, najbolje strelce istrenirao, gvozdenu disciplinu uveo ali sto je najvaznije ubedljivo najbolje ORGANIZOVAO DRZAVU i uveo najbolje zakone. Njegova drzava se nije raspala odmah posle njegove smrti kao kod Aleksandra ili cak za vreme zivota kao kod Napoleona nego je trajala jos mnogo,mnogo godina.
 

Back
Top