Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Bio mi je zadatak koliko ml gasa se dobija tom reakcijom i ja sam probao da radim kao da se dobija CO2 i voda i dobio sam tacan rezultat. A znači skoro svaka karboksilna kiselina može da izdvoji CO2 uz oksidaciono sredstvo? Fino, fino :D

Da iz vec navedenog razloga . Imas onu "semu" oskidacijom primarnog alkohola ->aldehid daljom oksidacijom ---> karboksilna kiselina (isto vazi i za sekundarni alkohol samo sto se njegovom oksidacijom dobija keton, ali taj keton daljom oksidacijom daje takodje karboksilne kiseline) Kontra je redukcija . Redukcijom kk dobijas aldehid, a redukcijom aldehida primarni alkohol . I kao sto rekoh u kk C- atom je u najvise oksidacionom stanju i ne preostaje nista drugo nego da se izdvoji CO[SUB]2[/SUB] i predpsotavljam H[SUB]2[/SUB]O ;)
 
A to... Pa, u MS Wordu ima sasvim fin Equation Editor. Mada ja koristim Scientific Workplace...

p.s.

nju, ne njega. :D

Pa ne znam da li ćeš time moći da napišeš one silne polimere, nukleotide, aminokiseline i sl? Mada nisam pokušavao u ovom drugom, u prvom nisam primetio te opcije (mada ne kažem da ih nema, ja ih nisam našao :)). Za neorganska jedinjenja mislim da je dovoljan i čak veoma praktičan. Inače mi se čini da postoje neki specifični programi predviđeni baš za hemiju, no hemičari će to bolje znati.

P.S. Pardon, gledao sam na tvoj profil, a ne njen, zato sam promašio rod:lol:.
 
Poslednja izmena:
Pa ne znam da li ćeš time moći da napišeš one silne polimere, nukleotide, aminokiseline i sl? Mada nisam pokušavao u ovom drugom, u prvom nisam primetio te opcije (mada ne kažem da ih nema, ja ih nisam našao :)). Za neorganska jedinjenja mislim da je dovoljan i čak veoma praktičan. Inače mi se čini da postoje neki specifični programi predviđeni baš za hemiju, no hemičari će to bolje znati.

P.S. Pardon, gledao sam na tvoj profil, a ne njen, zato sam promašio rod:lol:.

Mislim da može, ako ne verovatno ima neki addon. A SW može sve :lol:

screenshot.jpg
 
Molim za pomoć,u pitanju je zadatak za sedmi razred,ali mojoj ćerki nije jasno šta treba da se napiše i kako se u stvari radi ovaj zadatak.Nastavnica nije objasnila,samo rekla za domaći:
Primenite Zakon stalnih odnosa masa i popunite tablicu:

Mg(g) pa ispod pise 12.......MgO (g) pa drugi red ispod pise 60.....O (g) pa treci red ispod pise 4..nadam se da razumete,jer ne znam kako tablicu da napravim..
 
Poslednja izmena:
Da li se uhemijskoj jednacini sumpor pise S8(8 je indeks).
NPr: 8Fe +S8----8FeS
Pa ono, pozeljno je jer se sumpor nalazi kao osmoatomni molekul u prirodi . Ali vidjao sam i bez S8 vec samo Fe + S ---> FeS
Molim za pomoć,u pitanju je zadatak za sedmi razred,ali mojoj ćerki nije jasno šta treba da se napiše i kako se u stvari radi ovaj zadatak.Nastavnica nije objasnila,samo rekla za domaći:
Primenite Zakon stalnih odnosa masa i popunite tablicu:

Mg(g) pa ispod pise 12.......MgO (g) pa drugi red ispod pise 60.....O (g) pa treci red ispod pise 4..nadam se da razumete,jer ne znam kako tablicu da napravim..

Radi se o zakonu odrzanja mase , koji logicno glasi da suma mase supstanci koje ulaze u hemijsku r-ju mora da bude jednaka sumi mase reaktanata odnosno da ne sme da dodje do gubitka mase . Vasu tablicu nisam razumeo bas najbolje ali radi se o prostom sabiranju .
 
Malo sam se konsultovala i resili smo zadatak..malo je komplikovano,....ali posto su u prvom primeru 4 puta povecali masu Mg( 4x3=12) onda se i masa O poveca 4(2x4=8) puta pa se dobije masa jedinjenja MgO koja iznosi =20g...drugi primer:MgO =60g podeli se sa 5 pa se dobija 5 jednakih delova tj.12,pa posto je masa Mg3,onda je 12 x 3 =36 a masa O je 12 x2 =24 i tako se dobije tih 60g...a treci deo: O je 4g a to su dobili tako sto su masu O povecali dva puta pa onda i masu Mg povecamo dva puta 3x2 =6g i dobijemo masu MgO = 10g...Da, zaboravila sam da kazem da odnos Mg i O 3:2...pa eto ako neko bude imao problem da resi ovu tabelu(knjiga je Zavod za udžbenike,pretposlednja lekcija) nadam se da ce mu ovo moje objasnjenje pomoci...puno bi mi bilo lakse da mogu da stavim tabelu jer je preglednije...
 
Ovde je samo zapravo bila fora prokljuviti razliku izmedju mol atoma i mol molekula . Naime i jedno i drugo su velicine koje opisuju broj molova necega , s tom razlikom sto se prva odnosi na atome a druga na molekule . Na primer, u jednom molu vode nalazi se 1 mol molekula vodonika ali se nalazi 2 mol atoma vodonika, jer vecina nas zna da je vodonik kao molekul dvoatoman .
 

Back
Top