Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Ja mislim da joj nije bila losa namera to sto ti je rekla za ucenje rednih brojeva napamet .
Tu se ne slažemo.Ja sam baš protiv toga.Što da ih uči napamet kad već postoji periodni sistem.Poznavanje rednih brojeva elemenata dolazi sa iskustvom i godinama rada.Jednostavno ti ostane u glavi a da te niko ne tera na to.
 
Tu se ne slažemo.Ja sam baš protiv toga.Što da ih uči napamet kad već postoji periodni sistem.Poznavanje rednih brojeva elemenata dolazi sa iskustvom i godinama rada.Jednostavno ti ostane u glavi a da te niko ne tera na to.

Evo sad cu da ti kazem .

U osnovnoj skoli na takmicenju imaju one gluposti sa odredjivanjima grupe i periode elemenata ako su dati brojevi protona, neutrona i elektrona . Uvek u nekom obliku se padne tako nesto . I onda posto oni jelte element obeleze sa X , cisto radi provere samog sebe ako znas napamet, a ja recimo znam tamo do Zn da se prebrojim (cak i masene neke pamtim) i dan danas mi sluzi kroz zadatke tako . Nije to nikakvo moranje, neki ga nauce kroz iskustvo neki ga odmah nabubaju napamet ali to mu dodje na isto . Poenta je ista . Ja sam siguran da ona zena nije imala lose namere .
 
Evo sad cu da ti kazem .

U osnovnoj skoli na takmicenju imaju one gluposti sa odredjivanjima grupe i periode elemenata ako su dati brojevi protona, neutrona i elektrona . Uvek u nekom obliku se padne tako nesto . I onda posto oni jelte element obeleze sa X , cisto radi provere samog sebe ako znas napamet, a ja recimo znam tamo do Zn da se prebrojim (cak i masene neke pamtim) i dan danas mi sluzi kroz zadatke tako . Nije to nikakvo moranje, neki ga nauce kroz iskustvo neki ga odmah nabubaju napamet ali to mu dodje na isto . Poenta je ista . Ja sam siguran da ona zena nije imala lose namere .

E upravo to i ja kažem.Nije moranje neg to ide kroz iskustvo.Ali ona niih tera da znaju redne brojeve elemenata a tek o njihovom iskustvu ne mogu da pišem jer su tek sedmi razred.I naravno da će to znati dete koje ide na takmičenje ali ne i ono koje uči zbog ocene.Nek ona njih nauči dobro zadatke (a prvo i sama da provali kako se rade) a za ostalo ćemo lako.
 
Jedinjenju -C=OCH=CH[SUB]2[/SUB]
Moze li neko da mu da naziv?
Ja mislim da je keto-vinil, ali nisam sigurna...

To jedinjenje nije potpuno jer je prvi ugljenik ostao nevezan.To čak nije ni funkcionalna grupa.Funkcionalna grupa ja -(C=O)- ili -CH=CH-.
Verovatno si mislila na pitanj tipa: Kako nazvati npr. jedinjnje formule CH3C=OCH=CH2. Odgovor:metilvinil keton.
 
To jedinjenje nije potpuno jer je prvi ugljenik ostao nevezan.To čak nije ni funkcionalna grupa.Funkcionalna grupa ja -(C=O)- ili -CH=CH-.
Verovatno si mislila na pitanj tipa: Kako nazvati npr. jedinjnje formule CH3C=OCH=CH2. Odgovor:metilvinil keton.

Ne znam, nama je profesorka zapisala ono jedinjenje. I meni je bilo cudno sto prvo C ima samo tri veze. Pretpostavila sam da je to nesto kao metil grupa. Hvala ti svakako. Dodacu CH3 i pravicu se luda. :)
 
Al moze neko da mi uradi ovaj zadatak:Неки елемент се састоји од два изотопа: 72% изотопа масеног броја 85 и 28% изотопа масеног
броја 87. Релативна атомска маса овог елемента је:
а) мања од 85
б) између 85 и 86
в) између 86 и 87
г) већа од 87
д) нема довољно података да би се дао тачан одговор
 
Al moze neko da mi uradi ovaj zadatak:Неки елемент се састоји од два изотопа: 72% изотопа масеног броја 85 и 28% изотопа масеног
броја 87. Релативна атомска маса овог елемента је:
а) мања од 85
б) између 85 и 86
в) између 86 и 87
г) већа од 87
д) нема довољно података да би се дао тачан одговор

(72*85+28*87):100=85,56
 
2.Prikazite luisoviim simbolima obrazovanje kovalentnih veza uzmedju odgovarajucih atoma u molekulima: a) F2 b) NH3 v)HF
3. Kako kvantna mehanika tumaci obrazovanje kovalentne veze?
4. Prikazite shematskii obrazovanje molekula F2 i HF prekrivanjem odgovarajucih orbitala?
7. Definiste pojamelektronegativnosti elemenata?
8. Kako se menja elektronegativnost elemenata u periodama odnosno grupama periodnog sistema??
Pomooooooocc! Molim vass sutra imam kontrolni :)
 
Jos ovaj:У 500 g хомогене смесе налази се 22,3% неког оксида олова. Проценат кисеоника који потиче од оксида олова износи 1,6%. Израчунај релативну молекулску масу оксида?
Spremam se za takmicenje a nema ko da mi objasni.

Takmičenje kažeš:D
Vidimo se u subotu i nedelju.Ja ću biti u komisiji i na dežurstvu:per:
Srećno:)
 
Ajd mala pomoć.Tih 1,6% se odnosi na kiseonik(koji potiče od PbxOy) iz ukupne mase kiseonika (koji je moguće dobiti iz smeše).Dakle to ne znači da je sadržaj kiseonika u oksidu olova 1,6% već da je iz 100g smeše moguće dobiti 1,6g kiseonika dok ćeš iz tih 500g smeše dobiti Xg kiseonika........ostatak bi trebalo da znaš ili bar tvoja nastavnica.
Pozdrav.
 
Ljudi,moze mi neko pomoci oko ovog zadatka, imam takmicenje iz hemije sutra :rtfm: (gradsko,7 razred) (i znam da je glupo sto ne znam ovaj zadatak) ali ceo dan lupam glavu :dash: Molim vas da mi pomognete sto pre,hvala vam :)

(Zadatak) ( 50oC je 50 stepeni celzijusa) :
На 50оС направљено је 300 g засићеног раствора соли Х. Хлађењем раствора на 20оС настала је
хетерогена смеша у којој је било 262,5g засићеног раствора соли Х. Растворљивост ове соли на
20оС је 5g. Колика је растворљивост ове соли на 50оС?

Hvala unapred
 
Ljudi,moze mi neko pomoci oko ovog zadatka, imam takmicenje iz hemije sutra :rtfm: (gradsko,7 razred) (i znam da je glupo sto ne znam ovaj zadatak) ali ceo dan lupam glavu :dash: Molim vas da mi pomognete sto pre,hvala vam :)

(Zadatak) ( 50oC je 50 stepeni celzijusa) :
На 50оС направљено је 300 g засићеног раствора соли Х. Хлађењем раствора на 20оС настала је
хетерогена смеша у којој је било 262,5g засићеног раствора соли Х. Растворљивост ове соли на
20оС је 5g. Колика је растворљивост ове соли на 50оС?

Hvala unapred

I ja sam 7. razred.Ovako:
Prvo obradimo situaciju na 20oC:
posto je zasicen rastvor a rastvorljivost je 5 g imamo sledecu proporciju
5g-----105g
xg-----262.5g
Odavde dobijamo da u 262.5 g zasicenog rastovra na 20oC ima x=12.5g sup. X.Dakle vode je bilo 250g.Isto toliko vode je i na 50oC pa je na 50oC u 300g zasicenog rastvora bilo 50g supstance X.
I sad imas proprciju:
50g-----250g
xg-----100g
i odavde je rastvorljivost supstance x na 50oC 20g.
 

Back
Top