Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu) - Strana 5
Strana 5 od 38 PrvaPrva 12345678915 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 101 do 125 od 937

Tema: Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    204

Podrazumevano Re: Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Citat Original postavio Kugelschreiber Pogledaj poruku
    Bio mi je zadatak koliko ml gasa se dobija tom reakcijom i ja sam probao da radim kao da se dobija CO2 i voda i dobio sam tacan rezultat. A znači skoro svaka karboksilna kiselina može da izdvoji CO2 uz oksidaciono sredstvo? Fino, fino
    Da iz vec navedenog razloga . Imas onu "semu" oskidacijom primarnog alkohola ->aldehid daljom oksidacijom ---> karboksilna kiselina (isto vazi i za sekundarni alkohol samo sto se njegovom oksidacijom dobija keton, ali taj keton daljom oksidacijom daje takodje karboksilne kiseline) Kontra je redukcija . Redukcijom kk dobijas aldehid, a redukcijom aldehida primarni alkohol . I kao sto rekoh u kk C- atom je u najvise oksidacionom stanju i ne preostaje nista drugo nego da se izdvoji CO2 i predpsotavljam H2O

Nov član
    Učlanjen
    29.04.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Post maturski rad iz hemije

E ovako... Pisem maturski iz hemije ali , problem mi pravi pisanje formula, reakcija... Da li znate nekog ko zna da ih pise, bavi se time i sl.? Unapred hvala!

Elita
    Učlanjen
    14.03.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1711

Podrazumevano Re: maturski rad iz hemije

Znaju svi koji su bar malo prismrdili pored hemije. A oni koji pišu maturski bi svakako trebalo da nemaju problema s tim

Domaćin MathPhysics (avatar)
    Učlanjen
    06.11.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    83
    Reputaciona moć
    550

Podrazumevano Re: Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Citat Original postavio Paganko Pogledaj poruku
    Znaju svi koji su bar malo prismrdili pored hemije. A oni koji pišu maturski bi svakako trebalo da nemaju problema s tim
    Ako sam dobro razumeo čovek pita za program u kojem se mogu pisati formule.

Možda ga muči pisanje onih ogromnih formula iz biohemije i sl.
    Find a truly original idea. It is the only way I will ever distinguish myself. It is the only way I will ever matter...
    (iz filma "Blistavi um")

Elita
    Učlanjen
    14.03.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1711

Citat Original postavio MathPhysics Pogledaj poruku
    Ako sam dobro razumeo čovek pita za program u kojem se mogu pisati formule.

Možda ga muči pisanje onih ogromnih formula iz biohemije i sl.
    A to... Pa, u MS Wordu ima sasvim fin Equation Editor. Mada ja koristim Scientific Workplace...

p.s.

nju, ne njega.

Učlanjen
    06.11.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    83
    Reputaciona moć
    550

Citat Original postavio Paganko Pogledaj poruku
    A to... Pa, u MS Wordu ima sasvim fin Equation Editor. Mada ja koristim Scientific Workplace...

p.s.

nju, ne njega.
    Pa ne znam da li ćeš time moći da napišeš one silne polimere, nukleotide, aminokiseline i sl? Mada nisam pokušavao u ovom drugom, u prvom nisam primetio te opcije (mada ne kažem da ih nema, ja ih nisam našao ). Za neorganska jedinjenja mislim da je dovoljan i čak veoma praktičan. Inače mi se čini da postoje neki specifični programi predviđeni baš za hemiju, no hemičari će to bolje znati.

P.S. Pardon, gledao sam na tvoj profil, a ne njen, zato sam promašio rod.
    Poslednji put ažurirao/la MathPhysics : 29.04.2011. u 18:24
    Find a truly original idea. It is the only way I will ever distinguish myself. It is the only way I will ever matter...
    (iz filma "Blistavi um")

Elita
    Učlanjen
    14.03.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1711

Pa ne znam da li ćeš time moći da napišeš one silne polimere, nukleotide, aminokiseline i sl? Mada nisam pokušavao u ovom drugom, u prvom nisam primetio te opcije (mada ne kažem da ih nema, ja ih nisam našao ). Za neorganska jedinjenja mislim da je dovoljan i čak veoma praktičan. Inače mi se čini da postoje neki specifični programi predviđeni baš za hemiju, no hemičari će to bolje znati.

P.S. Pardon, gledao sam na tvoj profil, a ne njen, zato sam promašio rod.
    Mislim da može, ako ne verovatno ima neki addon. A SW može sve

Obećava
    Učlanjen
    14.07.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    37

Probaj Chem Sketch. Sjajan program.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    26.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    29

Podrazumevano mangan mn

treba mi sve o manganu...kako je vazan za biljke...sto vise..
    hvala unapred..

Elita
    Učlanjen
    14.03.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1711

Podrazumevano Re: mangan mn

http://en.wikipedia.org/wiki/Manganese#Biological_role

Lepo je što ti treba, ali ne očekuj da će neko sve da ti napiše. Niko nije lud da drugom radi domaće na lepe oči. Ima na wikipediji lep pasus, taman ga fino prevedeš, ako nešto nije jasno, pitaš.... I svima super.
    Poslednji put ažurirao/la Paganko : 02.05.2011. u 00:44

Aktivan član GreyLord (avatar)
    Učlanjen
    23.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Kada se H2O razlaze na H2 i O2, a kada na H i OH?
    When you play the game of thrones, you win or you die.

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    204

Citat Original postavio MrRight Pogledaj poruku
    Kada se H2O razlaze na H2 i O2, a kada na H i OH?
    Elektrolizom vode dobijas prvo , a disocijacijom vode dobijas drugo . Elem fale ti naboji na jonima H+ i OH- . Vise o elektrolizi na nasem najboljem drugu wikipediji http://hr.wikipedia.org/wiki/Elektroliza a vise o disocijaciji zamisli gde ? Pa na wikipediji http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%95%...B8%D1%98%D0%B0

Obećava
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    32

Da li se uhemijskoj jednacini sumpor pise S8(8 je indeks).
    NPr: 8Fe +S8----8FeS

Primećen član Meg Rajan (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    67

Molim za pomoć,u pitanju je zadatak za sedmi razred,ali mojoj ćerki nije jasno šta treba da se napiše i kako se u stvari radi ovaj zadatak.Nastavnica nije objasnila,samo rekla za domaći:
    Primenite Zakon stalnih odnosa masa i popunite tablicu:

Mg(g) pa ispod pise 12.......MgO (g) pa drugi red ispod pise 60.....O (g) pa treci red ispod pise 4..nadam se da razumete,jer ne znam kako tablicu da napravim..
    Poslednji put ažurirao/la Meg Rajan : 24.05.2011. u 17:22

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    204

Citat Original postavio Acoljub Pogledaj poruku
    Da li se uhemijskoj jednacini sumpor pise S8(8 je indeks).
    NPr: 8Fe +S8----8FeS
    Pa ono, pozeljno je jer se sumpor nalazi kao osmoatomni molekul u prirodi . Ali vidjao sam i bez S8 vec samo Fe + S ---> FeS
    Citat Original postavio Meg Rajan Pogledaj poruku
    Molim za pomoć,u pitanju je zadatak za sedmi razred,ali mojoj ćerki nije jasno šta treba da se napiše i kako se u stvari radi ovaj zadatak.Nastavnica nije objasnila,samo rekla za domaći:
    Primenite Zakon stalnih odnosa masa i popunite tablicu:

Mg(g) pa ispod pise 12.......MgO (g) pa drugi red ispod pise 60.....O (g) pa treci red ispod pise 4..nadam se da razumete,jer ne znam kako tablicu da napravim..
    Radi se o zakonu odrzanja mase , koji logicno glasi da suma mase supstanci koje ulaze u hemijsku r-ju mora da bude jednaka sumi mase reaktanata odnosno da ne sme da dodje do gubitka mase . Vasu tablicu nisam razumeo bas najbolje ali radi se o prostom sabiranju .

Primećen član Meg Rajan (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    67

Malo sam se konsultovala i resili smo zadatak..malo je komplikovano,....ali posto su u prvom primeru 4 puta povecali masu Mg( 4x3=12) onda se i masa O poveca 4(2x4=8) puta pa se dobije masa jedinjenja MgO koja iznosi =20g...drugi primer:MgO =60g podeli se sa 5 pa se dobija 5 jednakih delova tj.12,pa posto je masa Mg3,onda je 12 x 3 =36 a masa O je 12 x2 =24 i tako se dobije tih 60g...a treci deo: O je 4g a to su dobili tako sto su masu O povecali dva puta pa onda i masu Mg povecamo dva puta 3x2 =6g i dobijemo masu MgO = 10g...Da, zaboravila sam da kazem da odnos Mg i O 3:2...pa eto ako neko bude imao problem da resi ovu tabelu(knjiga je Zavod za udžbenike,pretposlednja lekcija) nadam se da ce mu ovo moje objasnjenje pomoci...puno bi mi bilo lakse da mogu da stavim tabelu jer je preglednije...

Zainteresovan član diabl0 (avatar)
    Učlanjen
    28.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Podrazumevano Zadatak iz hemije(HITNO!!!)

zadatak glasi:koliko se mol atoma kiseonika nalazi u KMnO4...treba mi resenje ovoga zadatka i to sto pre

Primećen član
    Učlanjen
    19.11.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    32

Podrazumevano Re: Zadatak iz hemije(HITNO!!!)

pa valjda ide zbir svih atoma u molekulu sto je u ovom slucaju 6 jer imas atom K+atomMn+4xatomaO i to je 6
    6 pomnozis sa Avogadrovim brojem,to je konstanta,koju znas sigurno,ja sam zaboravila i kad to pomnozis to bi trebalo da je resenje

ali sacekaj jos koji odgovor,posto nisam sigurna
    [

Učlanjen
    06.11.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    83
    Reputaciona moć
    550

Ja baš i ne bih rekao da je tako.
    (iz filma "Blistavi um")

Elita
    Učlanjen
    13.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    390

Ja baš i ne bih rekao da je tako.
    Pa reci čoveku kako je onda...

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    204

Citat Original postavio diabl0 Pogledaj poruku
    zadatak glasi:koliko se mol atoma kiseonika nalazi u KMnO4...treba mi resenje ovoga zadatka i to sto pre
    Nisi rekao koliko molova KMnO4 imas , ali ako je jedan sto se da pretpostaviti, onda imas 4 mol atoma kiseonika .

Učlanjen
    06.11.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    83
    Reputaciona moć
    550

Baš tako. Ako se ne varam mol atomi su u ovakvim jedinjenjima dati su preko broja atoma nekog elementa u jedinjenju, zapravo indeksu uz taj element, pod uslovom da je dat 1 mol samog jedinjenja. Što bi ovde trebalo da bude 4. Ukoliko je broj molova jedinjenja drugačiji onda bi se to moralo množiti sa indeskom.
    (iz filma "Blistavi um")

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    204

Ovde je samo zapravo bila fora prokljuviti razliku izmedju mol atoma i mol molekula . Naime i jedno i drugo su velicine koje opisuju broj molova necega , s tom razlikom sto se prva odnosi na atome a druga na molekule . Na primer, u jednom molu vode nalazi se 1 mol molekula vodonika ali se nalazi 2 mol atoma vodonika, jer vecina nas zna da je vodonik kao molekul dvoatoman .

Aktivan član winkler (avatar)
    Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Na šta se svela Hemija u školama.Na prebrojavanje mol atoma.Pa to nije ni za dvojku.Ccc...

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    204

Citat Original postavio winkler Pogledaj poruku
    Na šta se svela Hemija u školama.Na prebrojavanje mol atoma.Pa to nije ni za dvojku.Ccc...
    Cuti Boga ti . Tome su i nas ucili u prvom razredu gimnazije

Slične teme

1. Odgovora: 829
    Poslednja poruka: 30.06.2017., 07:43
  2. Odgovora: 2568
    Poslednja poruka: 03.06.2017., 16:08
  3. Odgovora: 7268
    Poslednja poruka: 01.03.2017., 12:14
  4. Razmena serija i titlova
    Autor Trinity u forumu Televizija
    Odgovora: 6890
    Poslednja poruka: 18.01.2017., 12:26