Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu) - Strana 4
Strana 4 od 38 PrvaPrva 1234567814 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 76 do 100 od 937

Tema: Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Obećava
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    32

Podrazumevano Re: Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Takmicenje proslo,imao sam 89 poena.Na zadacima sam imao 69 od 70 poena,a na vezbi 20.Kakva je situacija u vasem okrugu?Koliko je imao prvi?

Obećava
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    32

Podrazumevano Re: Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Citat Original postavio sttasa Pogledaj poruku
    Ove zadatke sa tempreraturom mi imamo u 1. razredu farmaceutske skole, al' ih nismo ni radili (nije prof. objasnio )..

Inace, niste jedini sa takvim profesorom; ja svog pratim olovkom po knjizi kad predaje lekciju
    Ma to su laki zadaci...

Aktivan član winkler (avatar)
    Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Napokon završismo i sa tim.Ko je prošao prošao.Vidimo se na daljim takmičenjima.
    Zadaci su bili laki u odnosu na prošlogodišnje.U daljem toku takmičenja očekujte teže zadatke.
    P.S.A što smo se nagledali bisera na praktičnom....E to je za uspomenu.
    Pozdrav.

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    204

Citat Original postavio winkler Pogledaj poruku
    Napokon završismo i sa tim.Ko je prošao prošao.Vidimo se na daljim takmičenjima.
    Zadaci su bili laki u odnosu na prošlogodišnje.U daljem toku takmičenja očekujte teže zadatke.
    P.S.A što smo se nagledali bisera na praktičnom....E to je za uspomenu.
    Pozdrav.
    De nam kazi neki biser

Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Citat Original postavio {O_o} Pogledaj poruku
    De nam kazi neki biser
    Pored redovnih bisera tipa. začepio sam prstom epruvetu i mućkao najjači, bar tamo gde sam ja dežurao je bilo zapažanje jednog dečaka:Supstanca je slanog ukusa???????????????????????Jadno dete, mogli smo i NaCN staviti i opet bi bilo slanog ukusa i mirisa na badem al nisam siguran da bi stigao da napiše zapažanjeNije mi samo jasno kako moje kolege nisu primetile da neko "jede" uzorak???Bio bi diskvalifikovan momentalno.

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    204

Pored redovnih bisera tipa. začepio sam prstom epruvetu i mućkao najjači, bar tamo gde sam ja dežurao je bilo zapažanje jednog dečaka:Supstanca je slanog ukusa???????????????????????Jadno dete, mogli smo i NaCN staviti i opet bi bilo slanog ukusa i mirisa na badem al nisam siguran da bi stigao da napiše zapažanjeNije mi samo jasno kako moje kolege nisu primetile da neko "jede" uzorak???Bio bi diskvalifikovan momentalno.

Dal je neko isprobavao ukus

Znaci ne verujem .
    A za muckanje znam vec da rade ...

Elita
    Učlanjen
    14.03.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1711

Eh taj cijanid....

Primećen član
    Učlanjen
    09.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    42

Izracunajte konstantu disocijacije fluorovodonicne kiseline, ako je rastvoru koncentracije 0,1 mol/dm3 A(alfa)=0,074.

HF ---> H+ + F-

A=Nd(disosovano) / Nu(ukupno)
    Nd=A*Nu
    Nd=0,0074

K=[H+]2 / [HF]
    K=0,00742 / 0,1
    K=5,5*10-4

Je l' se ovo ovako radi? :)

Zainteresovan član Kugelschreiber (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Jeste, trebalo bi da je tako.
    She is a femme fatale...

Primećen član
    Učlanjen
    09.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    42

Pitam posto je u rjesenju rezultat 5,9*10-4, a valjda bi se ovako trebalo raditi (:

Primećen član
    Učlanjen
    09.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    42

Moze li mi neko objasniti protoliticku teoriju kiselina i baza, tacnije, kako odrediti konjugovane parove:
    HCl + H2O ----> H3O + + Cl -

kako odrediti b1, b2, k1, k2?

I kako da znam je l' baza (kiselina) slaba il' jaka, i uopste sta je baza, a sta kiselina?

*
    1. NH3 + H2O ---> NH4 + + OH -
    2. HClO4 + H2O ---> H3O + + ClO4 -

Zasto u 1. voda daje elektron, a u 2. prima?

Primećen član
    Učlanjen
    09.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    42

Moze li mi neko objasniti protoliticku teoriju kiselina i baza, tacnije, kako odrediti konjugovane parove:
    HCl + H2O ----> H3O + + Cl -

kako odrediti b1, b2, k1, k2?

I kako da znam je l' baza (kiselina) slaba il' jaka, i uopste sta je baza, a sta kiselina?

*
    1. NH3 + H2O ---> NH4 + + OH -
    2. HClO4 + H2O ---> H3O + + ClO4 -

Zasto u 1. voda daje elektron, a u 2. prima?
    Da sam sebi odgovorim na pitanje o konjugovanim parovima http://www.scribd.com/doc/5408621/Kiseline-i-baze

Al' i dalje ne kontam kako da znam je l' baza (kiselina) slaba il' jaka, i uopste sta je baza, a sta kiselina? i Zasto u 1. voda daje elektron, a u 2. prima?

Jubilarna 400-ta
    Poslednji put ažurirao/la sttasa : 06.04.2011. u 22:55

Obećava
    Učlanjen
    14.07.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    37

Izracunajte konstantu disocijacije fluorovodonicne kiseline, ako je rastvoru koncentracije 0,1 mol/dm3 A(alfa)=0,074.

HF ---> H+ + F-

Nd=A*Nu
    Nd=0,0074

K=[H+]2 / [HF]
    K=0,00742 / 0,1
    K=5,5*10-4

Je l' se ovo ovako radi?
    Nije dobro.

Nd=A*Nu
    Nd=0,0074
    Dovde je dobro.
    Ravnotezna koncentracija HF nije jednaka pocetnoj koncentraciji.
    [HF]= početna koncentracija - Nd
    [HF]= 0,1-0,0074 = 0,0926mol/dm3

K=[H+]2 / [HF]
    K=0,00742 / 0,0926
    K=5,94*10-4

Primećen član
    Učlanjen
    09.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    42

Citat Original postavio lavoazije Pogledaj poruku
    Nije dobro.

Nd=A*Nu
    Nd=0,0074
    Dovde je dobro.
    Ravnotezna koncentracija HF nije jednaka pocetnoj koncentraciji.
    [HF]= početna koncentracija - Nd
    [HF]= 0,1-0,0074 = 0,0926mol/dm3

K=[H+]2 / [HF]
    K=0,00742 / 0,0926
    K=5,94*10-4
    Zahvaljujem.

Obećava
    Učlanjen
    14.07.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    37

Da sam sebi odgovorim na pitanje o konjugovanim parovima http://www.scribd.com/doc/5408621/Kiseline-i-baze

Al' i dalje ne kontam kako da znam je l' baza (kiselina) slaba il' jaka, i uopste sta je baza, a sta kiselina? i Zasto u 1. voda daje elektron, a u 2. prima?
    Da li je kiselina ili baza jaka ili slaba određuje se na osnovu konstante kiselosti Ka odnosno konstante baznosti Kb.
    Po protolitičkoj teoriji sve može biti i kiselina i baza. Ali se kiselost i baznost supstanci određuje u odnosu na vodu.
    Po toj istoj teoriji posteje tzv amfoliti. To su supstance koju mogu i da primaju H+ jone i da otpustaju H+ jone. Voda spada u amfolite.

Npr. kad reaguju dva molekula vode jedan se ponaša kao kiselina adrugi kao baza

H2O + H2O ----> H3O + + OH -

H3O + je konjugovana kiselina jer je nastao kada je jedan molekul vode primio H+ jon ( taj molekul vode je baza), OH - je konjugovana baza jer je nastao od drugog molekula vode koji je otpustio H+ jon.
    Poslednji put ažurirao/la lavoazije : 06.04.2011. u 23:03

Učlanjen
    01.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Treba odrediti broj cikloheksana sa formulom C8H16. U rešenju piše da ih ima 5 a ja sam našao 4. Da li ima još neki osim ovih:
    - etil cikloheksan
    - 1,2 dimetil cikloheksan
    - 1,3 dimetil cikloheksan
    - 1,4 dimetil cikloheksan ?
    She is a femme fatale...

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    204

Citat Original postavio Kugelschreiber Pogledaj poruku
    Treba odrediti broj cikloheksana sa formulom C8H16. U rešenju piše da ih ima 5 a ja sam našao 4. Da li ima još neki osim ovih:
    - etil cikloheksan
    Ti si upravu. Ja ne vidim takodje vise ni jedan cikloheksan sa ovom formulom .

Početnik
    Učlanjen
    06.09.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Ovo bi trebalo da je lak primer . . ali nmg nigde da nadjem resenje . . . gly-gly-gly β1-4 α1-4 . . . treba da se nacrta neka sema,tipa onaj sestougao i neke formule ispisane oko njega . . pomoc ljudi sutra imam kontrolni . . hvala unapred

Učlanjen
    01.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Citat Original postavio {O_o} Pogledaj poruku
    Ti si upravu. Ja ne vidim takodje vise ni jedan cikloheksan sa ovom formulom .
    Hvala. Uh ta rešenja i moja nesigurnost.
    She is a femme fatale...

Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Citat Original postavio privislav Pogledaj poruku
    Ovo bi trebalo da je lak primer . . ali nmg nigde da nadjem resenje . . . gly-gly-gly β1-4 α1-4 . . . treba da se nacrta neka sema,tipa onaj sestougao i neke formule ispisane oko njega . . pomoc ljudi sutra imam kontrolni . . hvala unapred
    Hahahahahaaa...šestougaone formuleKnjigu u šake i traži Hejvortove formule piranoznog oblika monomernih glukoznih jedinica povezanih β1-4 i α1-4 glikozidnim vezama u zadatom trisaharidu.

Obećava
    Učlanjen
    14.07.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    37

- etil cikloheksan
    Kod 1,2 disupstituisanih cikloalkana javlja se cis trans izomerija.
    Dakle postoje
    - etil cikloheksan
    - cis 1,2 dimetil cikloheksan
    - trans 1,2 dimetil cikloheksan
    - 1,4 dimetil cikloheksan
    Dakle postoje 5 izomera. Rešenje je tačno. Nemojte uvek preispitivati rešenje.
    Poslednji put ažurirao/la lavoazije : 20.04.2011. u 15:44

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    204

Citat Original postavio lavoazije Pogledaj poruku
    Kod 1,2 disupstituisanih cikloalkana javlja se cis trans izomerija.
    Dakle postoje
    - etil cikloheksan
    - cis 1,2 dimetil cikloheksan
    - trans 1,2 dimetil cikloheksan
    - 1,4 dimetil cikloheksan
    Dakle postoje 5 izomera. Rešenje je tačno. Nemojte uvek preispitivati rešenje.
    Moj previd . Nisam obratio paznju na geomtrijsku izomeriju .

Učlanjen
    01.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Zahvaljujem na ispravci.
    Šta se dobija oksidacijom oksalne kiseline sa vodonik-peroksidom? Nigde ne mogu da nađem reakciju na netu.
    She is a femme fatale...

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    204

Zahvaljujem na ispravci.
    Šta se dobija oksidacijom oksalne kiseline sa vodonik-peroksidom? Nigde ne mogu da nađem reakciju na netu.
    Nisam siguran da znam odgovor , ali ono sto sigurno znam je sledece . Oksalna kiselina je vec u najvecem oksidacionom stanju ugljenika, stoga nema dalje, odnosno izdvojice se CO2 (dekarboksilacija) , e sad tu fali jos nesto Voda ili vodonik, pitanje je sad Za CO2 sam siguran skoro pa 100 %

Učlanjen
    01.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Bio mi je zadatak koliko ml gasa se dobija tom reakcijom i ja sam probao da radim kao da se dobija CO2 i voda i dobio sam tacan rezultat. A znači skoro svaka karboksilna kiselina može da izdvoji CO2 uz oksidaciono sredstvo? Fino, fino
    She is a femme fatale...

Slične teme

1. Odgovora: 829
    Poslednja poruka: 30.06.2017., 07:43
  2. Odgovora: 2568
    Poslednja poruka: 03.06.2017., 16:08
  3. Odgovora: 7268
    Poslednja poruka: 01.03.2017., 12:14
  4. Razmena serija i titlova
    Autor Trinity u forumu Televizija
    Odgovora: 6890
    Poslednja poruka: 18.01.2017., 12:26