Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu) - Strana 3
Strana 3 od 38 PrvaPrva 123456713 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 51 do 75 od 936

Tema: Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Aktivan član winkler (avatar)
    Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano Re: Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Citat Original postavio Stiven Pogledaj poruku
    Ja mislim da joj nije bila losa namera to sto ti je rekla za ucenje rednih brojeva napamet .
    Tu se ne slažemo.Ja sam baš protiv toga.Što da ih uči napamet kad već postoji periodni sistem.Poznavanje rednih brojeva elemenata dolazi sa iskustvom i godinama rada.Jednostavno ti ostane u glavi a da te niko ne tera na to.

Zaslužan član
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    203

Podrazumevano Re: Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Citat Original postavio winkler Pogledaj poruku
    Tu se ne slažemo.Ja sam baš protiv toga.Što da ih uči napamet kad već postoji periodni sistem.Poznavanje rednih brojeva elemenata dolazi sa iskustvom i godinama rada.Jednostavno ti ostane u glavi a da te niko ne tera na to.
    Evo sad cu da ti kazem .

U osnovnoj skoli na takmicenju imaju one gluposti sa odredjivanjima grupe i periode elemenata ako su dati brojevi protona, neutrona i elektrona . Uvek u nekom obliku se padne tako nesto . I onda posto oni jelte element obeleze sa X , cisto radi provere samog sebe ako znas napamet, a ja recimo znam tamo do Zn da se prebrojim (cak i masene neke pamtim) i dan danas mi sluzi kroz zadatke tako . Nije to nikakvo moranje, neki ga nauce kroz iskustvo neki ga odmah nabubaju napamet ali to mu dodje na isto . Poenta je ista . Ja sam siguran da ona zena nije imala lose namere .

Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Citat Original postavio Stiven Pogledaj poruku
    Evo sad cu da ti kazem .

U osnovnoj skoli na takmicenju imaju one gluposti sa odredjivanjima grupe i periode elemenata ako su dati brojevi protona, neutrona i elektrona . Uvek u nekom obliku se padne tako nesto . I onda posto oni jelte element obeleze sa X , cisto radi provere samog sebe ako znas napamet, a ja recimo znam tamo do Zn da se prebrojim (cak i masene neke pamtim) i dan danas mi sluzi kroz zadatke tako . Nije to nikakvo moranje, neki ga nauce kroz iskustvo neki ga odmah nabubaju napamet ali to mu dodje na isto . Poenta je ista . Ja sam siguran da ona zena nije imala lose namere .
    E upravo to i ja kažem.Nije moranje neg to ide kroz iskustvo.Ali ona niih tera da znaju redne brojeve elemenata a tek o njihovom iskustvu ne mogu da pišem jer su tek sedmi razred.I naravno da će to znati dete koje ide na takmičenje ali ne i ono koje uči zbog ocene.Nek ona njih nauči dobro zadatke (a prvo i sama da provali kako se rade) a za ostalo ćemo lako.

Domaćin MathPhysics (avatar)
    Učlanjen
    06.11.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    83
    Reputaciona moć
    550

Takođe sam skoro ceo periodni sistem naučio rutinom kroz rad. To je najbolji način. Učiti napamet nema svrhe. Bar ja tako smatram.
    Find a truly original idea. It is the only way I will ever distinguish myself. It is the only way I will ever matter...
    (iz filma "Blistavi um")

Obećava
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Ja kazem da to nije pravi nacin za ucenje.Evo vec sad znam otprilike skoro sve iz prvih 4 periode ali zato sto puno vezbam.Jednostavno ne mogu da podnesem da prirodnu nauku ucim napamet(izuzev formula),a takvo misljenje sam stekao radeci matematiku i fiziku,moje omiljene predmete.

Učlanjen
    06.11.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    83
    Reputaciona moć
    550

Potpuno se slažem. Samo što ovo nema veze sa temom .
    Find a truly original idea. It is the only way I will ever distinguish myself. It is the only way I will ever matter...
    (iz filma "Blistavi um")

Obećava
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Ja sam majstor za off topic.

Zainteresovan član Kugelschreiber (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Jedno pitanje: kako iz natrijum-benzoata dobiti benzen?
    She is a femme fatale...

Zaslužan član
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    203

Citat Original postavio Kugelschreiber Pogledaj poruku
    Jedno pitanje: kako iz natrijum-benzoata dobiti benzen?
    http://www.tutorvista.com/content/ch...reparation.php

Učlanjen
    06.11.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    83
    Reputaciona moć
    550

Mislim da na visokoj temperaturi može doći do takve reakcije:

natrijum benzoat+ NaOH + CaO -> benzen + Na2CO3

Molim nekog od hemičara sa foruma da ovo proveri, jer ja nisam naročito dobar poznavalac hemije, pa ne garantujem za tačnost napisanog .
    (iz filma "Blistavi um")

Zainteresovan član Kugelschreiber (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Znači ovo je slična reakcija kao i dobijanje metana iz Na-acetata. Sad mi je jeasno. Hvala.
    She is a femme fatale...

Početnik *didi* (avatar)
    Učlanjen
    17.05.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Jedinjenju -C=OCH=CH2
    Moze li neko da mu da naziv?
    Ja mislim da je keto-vinil, ali nisam sigurna...

Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Citat Original postavio *didi* Pogledaj poruku
    Jedinjenju -C=OCH=CH2
    Moze li neko da mu da naziv?
    Ja mislim da je keto-vinil, ali nisam sigurna...
    To jedinjenje nije potpuno jer je prvi ugljenik ostao nevezan.To čak nije ni funkcionalna grupa.Funkcionalna grupa ja -(C=O)- ili -CH=CH-.
    Verovatno si mislila na pitanj tipa: Kako nazvati npr. jedinjnje formule CH3C=OCH=CH2. Odgovor:metilvinil keton.

Početnik *didi* (avatar)
    Učlanjen
    17.05.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio winkler Pogledaj poruku
    To jedinjenje nije potpuno jer je prvi ugljenik ostao nevezan.To čak nije ni funkcionalna grupa.Funkcionalna grupa ja -(C=O)- ili -CH=CH-.
    Verovatno si mislila na pitanj tipa: Kako nazvati npr. jedinjnje formule CH3C=OCH=CH2. Odgovor:metilvinil keton.
    Ne znam, nama je profesorka zapisala ono jedinjenje. I meni je bilo cudno sto prvo C ima samo tri veze. Pretpostavila sam da je to nesto kao metil grupa. Hvala ti svakako. Dodacu CH3 i pravicu se luda.

Obećava
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Al moze neko da mi uradi ovaj zadatak:Неки елемент се састоји од два изотопа: 72% изотопа масеног броја 85 и 28% изотопа масеног
    броја 87. Релативна атомска маса овог елемента је:
    а) мања од 85
    б) између 85 и 86
    в) између 86 и 87
    г) већа од 87
    д) нема довољно података да би се дао тачан одговор

Aktivan član GreyLord (avatar)
    Učlanjen
    23.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Citat Original postavio Acoljub Pogledaj poruku
    Al moze neko da mi uradi ovaj zadatak:Неки елемент се састоји од два изотопа: 72% изотопа масеног броја 85 и 28% изотопа масеног
    броја 87. Релативна атомска маса овог елемента је:
    а) мања од 85
    б) између 85 и 86
    в) између 86 и 87
    г) већа од 87
    д) нема довољно података да би се дао тачан одговор
    (72*85+28*87):100=85,56
    When you play the game of thrones, you win or you die.

Obećava
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Jos ovaj:У 500 g хомогене смесе налази се 22,3% неког оксида олова. Проценат кисеоника који потиче од оксида олова износи 1,6%. Израчунај релативну молекулску масу оксида?
    Spremam se za takmicenje a nema ko da mi objasni.

Nov član
    Učlanjen
    31.03.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Hemija za 1. godinu srednje skole!

2.Prikazite luisoviim simbolima obrazovanje kovalentnih veza uzmedju odgovarajucih atoma u molekulima: a) F2 b) NH3 v)HF
    3. Kako kvantna mehanika tumaci obrazovanje kovalentne veze?
    4. Prikazite shematskii obrazovanje molekula F2 i HF prekrivanjem odgovarajucih orbitala?
    7. Definiste pojamelektronegativnosti elemenata?
    8. Kako se menja elektronegativnost elemenata u periodama odnosno grupama periodnog sistema??
    Pomooooooocc! Molim vass sutra imam kontrolni

Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Jos ovaj:У 500 g хомогене смесе налази се 22,3% неког оксида олова. Проценат кисеоника који потиче од оксида олова износи 1,6%. Израчунај релативну молекулску масу оксида?
    Spremam se za takmicenje a nema ko da mi objasni.
    Takmičenje kažeš
    Vidimo se u subotu i nedelju.Ja ću biti u komisiji i na dežurstvu
    Srećno

Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Ajd mala pomoć.Tih 1,6% se odnosi na kiseonik(koji potiče od PbxOy) iz ukupne mase kiseonika (koji je moguće dobiti iz smeše).Dakle to ne znači da je sadržaj kiseonika u oksidu olova 1,6% već da je iz 100g smeše moguće dobiti 1,6g kiseonika dok ćeš iz tih 500g smeše dobiti Xg kiseonika........ostatak bi trebalo da znaš ili bar tvoja nastavnica.
    Pozdrav.

Obećava
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

U kom ste vi okrugu?

Početnik
    Učlanjen
    01.04.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Question Re: Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Ljudi,moze mi neko pomoci oko ovog zadatka, imam takmicenje iz hemije sutra (gradsko,7 razred) (i znam da je glupo sto ne znam ovaj zadatak) ali ceo dan lupam glavu Molim vas da mi pomognete sto pre,hvala vam

(Zadatak) ( 50oC je 50 stepeni celzijusa) :
    На 50оС направљено је 300 g засићеног раствора соли Х. Хлађењем раствора на 20оС настала је
    хетерогена смеша у којој је било 262,5g засићеног раствора соли Х. Растворљивост ове соли на
    20оС је 5g. Колика је растворљивост ове соли на 50оС?

Hvala unapred

Obećava
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Citat Original postavio Tanja(: Pogledaj poruku
    Ljudi,moze mi neko pomoci oko ovog zadatka, imam takmicenje iz hemije sutra (gradsko,7 razred) (i znam da je glupo sto ne znam ovaj zadatak) ali ceo dan lupam glavu Molim vas da mi pomognete sto pre,hvala vam

(Zadatak) ( 50oC je 50 stepeni celzijusa) :
    На 50оС направљено је 300 g засићеног раствора соли Х. Хлађењем раствора на 20оС настала је
    хетерогена смеша у којој је било 262,5g засићеног раствора соли Х. Растворљивост ове соли на
    20оС је 5g. Колика је растворљивост ове соли на 50оС?

Hvala unapred
    I ja sam 7. razred.Ovako:
    Prvo obradimo situaciju na 20oC:
    posto je zasicen rastvor a rastvorljivost je 5 g imamo sledecu proporciju
    5g-----105g
    xg-----262.5g
    Odavde dobijamo da u 262.5 g zasicenog rastovra na 20oC ima x=12.5g sup. X.Dakle vode je bilo 250g.Isto toliko vode je i na 50oC pa je na 50oC u 300g zasicenog rastvora bilo 50g supstance X.
    I sad imas proprciju:
    50g-----250g
    xg-----100g
    i odavde je rastvorljivost supstance x na 50oC 20g.

Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

U kom ste vi okrugu?
    To ne smem da ti kažem.Nisam daleko od centra

Primećen član
    Učlanjen
    09.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    42

Ove zadatke sa tempreraturom mi imamo u 1. razredu farmaceutske skole, al' ih nismo ni radili (nije prof. objasnio )..

Inace, niste jedini sa takvim profesorom; ja svog pratim olovkom po knjizi kad predaje lekciju

Slične teme

1. Odgovora: 828
    Poslednja poruka: 04.06.2017., 20:12
  2. Odgovora: 2568
    Poslednja poruka: 03.06.2017., 16:08
  3. Odgovora: 7268
    Poslednja poruka: 01.03.2017., 12:14
  4. Razmena serija i titlova
    Autor Trinity u forumu Televizija
    Odgovora: 6890
    Poslednja poruka: 18.01.2017., 12:26

Pravila za slanje poruka