Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Polusferna podloga mase M=15kg i poluprecnika R=50 cm nalazi se na glatkom horizontalnom stolu, kao sto je prikazano na slici.Mala kugla mase m=1.5 kg postavljena je uz ivicu sfernog udubljenja i prepustena gravitaciji .Trenje izmedju stola i podloge je zanemarljivo, kao i trenje izmedju kugle i podloge pri kretanju niz sferno udubljenje, zbog cega ne rotira. Naci intezitet brzine kugle i podloge u trenutku kada je kugla u najnizoj tacki udubljenja .Intezitet ubrzanja sile zemljine teze je g=9.81 kg/m^2.
9

kuglica kad se nalazi na visini ima potecijalnu energiju mgh , i to ce biti pretvoreno u kineticku energiju m*v ^2 /2 , i odatle izracnas v . A kuglica ne rotira jer nema trenja . Da bi kuglica krenula da rotira neophodno je da postoji moment , i da postoji sila trenja bilo bi sila trenja puta precnik kuglice jednak momentu
 
Zdravo.Treba mi pomoc oko jednog zadatka iz fizike,prvi razred sam gimnazije i stvarno mi treba postupak i resenje ovog zadatka jer kako god da sam probala da ga resim ne mogu
Zadatak glasi:
Automobil prvu polovinu puta prelazi brzinom 35 km/h,a drugu polovinu puta,brzinom 65 km/h.Kolika je srednja brzina automobila?

probaj preko vremena s/35 + s/65 =2s/srednjom brzinom
 
Možete li mi rešiti ovaj zadatak molim vas, profesor mi je postavio ovaj zadatak za 5 tako da mi puno znači.
Telo se vozi na ringišpilu. Lanac kojim je vezano ima dužinu od 2,5m i zakacen je na visinu od 4m u odnosu na zemlju. Lanac je nagnut pod uglom od 45° u odnosu na horizontalu. Izračunati ugaonu i perifernu brzinu.

Hvala unapred

Po meni zadatak je nemoguće rešiti jer ti nisu dali rastojanje od tačke vešanja lanca do ose rotacije, odnosno stuba ringišpila. Ova vrsta zadataka rešava se tako što se gravitaciona sila razloži na komponente: jedna u pravcu lanca a druga normalno na silu. Ta normalna sila uravnotežuje centrifugalnu silu koja kao član u imeniocu ima poluprečnik kružnice. Proveri da li onih 4m nije rastojanje tačke vešanja lanca u odnosu na stub ringišpila, jer je kao podatak "visina u odnosu na zemlju" nepotreban.
U slučaju da je 4m rastojanje tačke vešanja od ose rotacije onda ide ovako: normalna komponenta sile je Fn=Fg tangens 45, gde je Fg=mg. Centrifugalna sila je Fc=masa puta periferna brzina na kvadrat kroz poluprečnik kružnice :D (ajde sada se snađi). Poluprečnik kružnice je kada na 4m dodaš dužinu lanca puta sinus 45. Izjednačiš normalnu komponentu gravitacione sile i centrifugalnu i nađeš perifernu brzinu.
Ugaonu brzinu dobijaš kada perifernu brzinu podeliš sa poluprečnikom.
 
Poslednja izmena:
ucenici su putovali na ekskurziju.prvih 20 min. autobus se kretao lokalinim putem brzinom od 60km/h a zatim se do odredista kretao autoputem 100km/h.Srednja brzina autobusa na celom putu iznosila je 90km/h .posle koliko vremena autobus je stigao do odredista?koliki put je pri tom presao? Poludecu molim te reci mi kako se resava ovaj zadatak,hvala

t1=20min
v1=60km/h
v2=100km/h
vsr=90km/h
-----------------
t=?
(1) t=t1+t2 (t2 je vreme na drugom delu puta)
(2) vsr=s/t
(3) s=v1*t1+v2'*t2
Zamenom jednačina (1) i (3) u (2) dobija se jednačina u kojoj je nepoznato vreme t2. I dalje je jasno.
 
Da li bi neko mogao da mi pomogne oko rešavanja ova dva zadatka:
1. Ako čovek vidi žar cigarete koja je udaljena 1km od njega, kolika je jačina svetlosti tog žara? (trebalo bi da se izračuna pomoću najmanje osvetljenosti)
2. Koliko kg vode (vodene pare) se nalazi u vazduhu pri relativnoj vlažnosti od 70%?

pod 2 sve zavisi na kojoj temperaturi. na 20 stepeni imas 17 g je 100 % dok je na nizim temperaturama oko 4-5 ne mogu tacno da se setim
prvo nikad nisam nesto slicno resavao
 
Moje pitanje vezano je za zapreminsko toplotno širenje.

1. Masa staklenog suda do vrha ispunjenog živom temperature 0°С, iznosi 1kg. Maca praznog suda je 0.1kg. Koeficijent toplotnog širenja žive je 1.8•10-4 K-1. Naći masu žive koja će ostati u sudu pri zagrevanju do 100°C ne uzimajući u obzir toplotno širenje stakla.

Znam da tečnost na 0°С zauzima zapreminu suda, jer je "do vrha ispunjen živom", te je: V[SUB]0[/SUB]= V[SUB]s[/SUB]. I znam:

V[SUB]Hg[/SUB]= V[SUB]0[/SUB](1+ βt)

Sad ne shvatam, ide neka fora sa gustinom tečnosti, pa to nešto se vezuje i za zapreminu suda i tečnosti. Ako može neko to lepo da mi objasni, bio bih mu vrlo zahvalan. Hvala unapred.
 
Moje pitanje vezano je za zapreminsko toplotno širenje.

1. Masa staklenog suda do vrha ispunjenog živom temperature 0°С, iznosi 1kg. Maca praznog suda je 0.1kg. Koeficijent toplotnog širenja žive je 1.8•10-4 K-1. Naći masu žive koja će ostati u sudu pri zagrevanju do 100°C ne uzimajući u obzir toplotno širenje stakla.

Znam da tečnost na 0°С zauzima zapreminu suda, jer je "do vrha ispunjen živom", te je: V[SUB]0[/SUB]= V[SUB]s[/SUB]. I znam:

V[SUB]Hg[/SUB]= V[SUB]0[/SUB](1+ βt)

Sad ne shvatam, ide neka fora sa gustinom tečnosti, pa to nešto se vezuje i za zapreminu suda i tečnosti. Ako može neko to lepo da mi objasni, bio bih mu vrlo zahvalan. Hvala unapred.
 
2. Koliko kg vode (vodene pare) se nalazi u vazduhu pri relativnoj vlažnosti od 70%?

Pa pazi, nek je relativna vlažnost φ= 0.7. Ona predstavlja odnost apsolutne vlažnosti i Φ[SUB]m[/SUB]. Dakle:

φ= Φ/Φ[SUB]m[/SUB]

Takođe je poznato da je: Φ= m/V. Znači:

m= φVΦ[SUB]m[/SUB]

Znamo φ, ako pretpostavimo da je (što je u najvećem broju slučajeva tako) V= 1m[SUP]3[/SUP], što ne mislim da bi trebalo, onda znamo i V, a Φ[SUB]m[/SUB] zavisi od temperature date zadatkom, i ona je data u svakoj zbirci kao poznata vrednost za datu temperaturu; npr. na 25°C, Φ[SUB]m[/SUB]= 23g/m[SUP]3[/SUP]. Bojim se da je neophodno znati temperaturu...

Nadam se da sam ti pomogla. Ovo su ti ključne stvari da rešiš zadatak, a ako ne znaš pola od podataka (na osnovu zadatka) ne možeš rešiti zadatak, ili sam ja pak nešto previdela.

Pozdrav.
 
Дакле, задатак 1.

Израз уз i је x(t), израз уз j је y(t). Да би добио једначину трајекторије, а то је y(x), треба да изразиш t преко x, и да то замениш у једначину са y.
Вектор брзине је први извод вектора положаја по времену.
Вектор убрзања је први извод вектора брзине по времену.
Интензитети се рачунају према координатном систему.
Исто тако се рачунају и тангенцијално и нормално убрзање.
 
На први поглед потребна је трансформација троугао звезда, али кад се мало боље погледа ипак није, све се решава редним и паралелним еквивалентирањем, најпре редно еквивалентираш гране горе лево и доле десно, између чвора А и необележеног чвора горе десно, и чвора B и необележеног чвора доле лево.
 
На први поглед потребна је трансформација троугао звезда, али кад се мало боље погледа ипак није, све се решава редним и паралелним еквивалентирањем, најпре редно еквивалентираш гране горе лево и доле десно, између чвора А и необележеног чвора горе десно, и чвора B и необележеног чвора доле лево.

Hvala najlepše:) Urađen je:)
 
Na koji način mogu da prebacim metre u sekundi u O/min ili rad/s?

Метре у секунди никако не можеш да пребациш у О/min, или rad/s, јер се ради о различиитм јединицама.

O/min и rad/s можеш да пребациш једне у друге.

1 O/min = 1/60 O/s = 1/60 * 2pi rad/s
 

Back
Top