Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

1. I H i B se koriste da označe intenzitet magnetskog polja.
2 .Za samoindukciju ti je henri H

Ovo je i mene mucilo..? :sad2:

Za INDUKTIVNOST je jedinica H (Henri), nema veze sa oznakom intenziteta magnetskog polja H.

Induktivnost je fizička osobina predmeta (kalema) i obležava se sa L, a jedinica je H, henri.

Samoindukcija je proces koji se odvija unutar kalema kroz koji je uspostavljena električna struja!!!

Samoindukcija nije induktivnost!!!!
 
Znaci, ovako treba uraditi zadatak:
B - jacina magnetnog polja, mjerna jedinica T
H - henri (jacina magnetnog polja, mjerna jedinica T)
Ф - magnetni fluks, mjerna jedinica Wb

Fizika mi lose ide, ne zamjerite :)

A dokle više :sad2:

H kao oznaka jačine magnetskog polja nema veze sa jedinicom za induktivnost, sem što se koristi isto slovo.

Dakle
Ф - magnetni fluks, jedinica Wb (veber)
B - magnetska indukcija, jedinica T (tesla)
H - jačina magnetskog polja, jedinica A/m (amper/ metru)
L - induktivnost kalema, jedinica H (henri)

SAMO JE OZNAKA ISTA!!!
 
A dokle više :sad2:

H kao oznaka jačine magnetskog polja nema veze sa jedinicom za induktivnost, sem što se koristi isto slovo.

Dakle
Ф - magnetni fluks, jedinica Wb (veber)
B - magnetska indukcija, jedinica T (tesla)
H - jačina magnetskog polja, jedinica A/m (amper/ metru)
L - induktivnost kalema, jedinica H (henri)

SAMO JE OZNAKA ISTA!!!

Blagodarim. :worth: To mi je trebalo.
 
-U vreću peska mase 5kg udara metak mase 10g i pri tom se podiže za 10cm. Odredi brzinu metka.
REŠENJE: 701,4 m/s

m[SUB]m[/SUB]=10g=0,01kg
m[SUB]v[/SUB]=5kg
h=10cm=0,1m
V[SUB]m[/SUB]=?

Po formuli Ep=mgh dobije se da je Ep=(5kg+0,01kg) x 10m/s[SUP]2[/SUP] x 0,1m
Ep=5,01J
Zaokružila sam gravitaciju na 10 jer nam uvek profesorka govori da tako stavimo u zadacima.
E sad, ako je Ep=Ek ja sam dobila da je V=koren iz 2 :eek:
Nešto definitivno ne valja pa bih volela da mi neko kaže šta :mrgreen:
 
Zadatak iz optike, treći razred srednje škole.
Sveća se nalazi na rastojanju id 60cm od izdubljenog sfernog ogledala. Ukoliko se sveća pomeri za 10cm bliže ogledalu, rastojanje lika od ogledala uvećava se za 80 cm. Odrediti poluprečnik sfernog ogledala r.
Zna se da je r = 2 f
Isto se zna da je 1/f = 1/p + 1/l
Međutim, pošto je lik uvećan, uvećanje se kod konkavnog ogledala može desiti u dva slučaja:
a) predmet se nalazi izmeðu žiže (F) i centra krivine (C), lik je realan
b) predmet se nalazi izmeðu žiže i temena ogledala (O), lik je imaginaran
Pošto nemam pasulj kao pomoćno sredstvo, je l' te, ja ne znam da li u ovom zadatku da koristim jednačinu za realan ili imaginaran lik.
Odlučio sam se da koristim jednačinu za realan. Doduše, ako se lik, koji se nalazi izmeðu F i C, pomeri tako da se nalazi izmeðu F i O, onda nastaje zbrka.

p1 = 60 cm
p2 = p1 - 10 cm = 50 cm
l2 = l1 + 80 cm
r = ?
r = 2f
2/r = 1/p1 + 1/l1 = 1/p2 + 1/l2
1/60 + 1/l1 = 1/50 + 1/(l1+80)
1/60 - 1/50 = 1/(l1+80) - 1/l1
Zajednički za 60 i 50 je 300.
5/300 - 6/300 = 1/(l1+80) - 1/l1
-1/300 = 1/(l1+80) - 1/l1

Ne znam šta dalje.

Pomoć!
 
U zadatku ti nigde ne piše da je lik uvećan (mada jeste, ako se malo računa). Mada, kao što rekoh, zaključak jeste tačan.

Kod konkavnih ogledala poput ovog, moguća su svega četiri slučaja:

1)p>2f - lik je realan (predmet i lik su sa iste strane), umanjen, izvrnut
2)p=2f, lik je realan (predmet i lik su sa iste strane), iste veličine kao i predmet, izvrnut
3)f<p<2f, lik je realan (predmet i lik su sa iste strane), uvećan, izvrnut
4)p<f - lik je imaginaran (predmet i lik su sa različitih strana ogledala), uvećan, uspravan

Za sve ove slučajeve mi možemo koristiti jednakost:
1/p + 1/l =1/ f

Samo ćemo u poslednjem slučaju imati negativnu vrednost l, ako ubacimo parametre f i l,
što upravo i govori o imaginarnosti lika.

Sve u svemu, ako je p>f, onda su i lik i predmet sa iste strane ogledala, tj. lik je realan, ako je p<f, onda je lik imaginaran i sa suprotne strane.

Da li je ovaj lik realan ili imaginaran?

Znamo da je da se rastojanje lika od ogledala povećava kada se predmet istom približi, prema uslovima zadatka.

Ako je lik imaginaran, tada je p<f i lik se nalazi u preseku produžetaka karakterističnih zraka.

Posmatrajmo sledeća dva karakteristična zraka:
1)koji se kreće ka ogledalu, odbija od njega i ide ka žiži
2)koji ide ka temenu ogledala i odbija od ogledala

Ova dva zraka se ne seku, ali se seku njihovi produžeci sa druge strane ogledala. Primetimo sledeće:
Gde god da stavimo predmet na rastojanju p<f od ogledala odbijeni zrak će imati isti položaj, pa i njegov produžetak. Što bliže stavimo predmet ogledalu to će ugao koji odbijeni zrak zaklapa sa glavnom optičkom osom biti veći. Samim tim će i produžetak zraka zaklapati veći ugao sa tim pravcem, što znači da će presek produžetaka ovog i prethodnog zraka biti sve bliži ogledalu, pa će i lik biti bliži ogledalu, ako približavamo predmet. Prema tome lik ne može biti imaginaran, već se radi o realnom liku.

Znači da je p>f:

1/p + 1/l = 1/f
1/(p-10)+1/(l+80)=1/f

Otuda je:

1/p + 1/l = 1/(p-10)+1/(l+80)
1/60 + 1/l = 1/50 + 1/(l+80)

Dobijaš kvadratnu jednačinu čija su rešenja -200 i 120. Nas interesuje ovo drugo, prvo nema smisla.

1/60 + 1/120 =1/f
1/50 + 1/200 = 1/f
Iz obe dobijamo da je f=40 cm.

Sledi da je r=2f=80cm.

Prema tome, rešenje je r=80 cm.

Možemo primetiti i da je uvećanje ovog ogledala u=l/p=2, tj. lik je zaista uvećan.
 
-U vreću peska mase 5kg udara metak mase 10g i pri tom se podiže za 10cm. Odredi brzinu metka.
REŠENJE: 701,4 m/s

m[SUB]m[/SUB]=10g=0,01kg
m[SUB]v[/SUB]=5kg
h=10cm=0,1m
V[SUB]m[/SUB]=?

Po formuli Ep=mgh dobije se da je Ep=(5kg+0,01kg) x 10m/s[SUP]2[/SUP] x 0,1m
Ep=5,01J
Zaokružila sam gravitaciju na 10 jer nam uvek profesorka govori da tako stavimo u zadacima.
E sad, ako je Ep=Ek ja sam dobila da je V=koren iz 2 :eek:
Nešto definitivno ne valja pa bih volela da mi neko kaže šta :mrgreen:

Dobro, da odgovorim malo opširnije i na ovo pitanje.

Dakle metak naleće velikom brzinom na vreću peska i spaja u jednu celinu mase m+M.Pri tom je masa metka m, a vreće M.

Pošto sve ovo možemo posmatrati kao jedan izolovan sistem, u kojem važi zakon održanja impulsa:
mv=(m+M)v[SUB]1[/SUB]

Celina metak-vreća kreće se u početnom trenutku brzinom:
v[SUB]1[/SUB]=mv/(m+M)

Početna energija sistema metak-vreća je:
E[SUB]k[/SUB]= (m+M)v[SUB]1[/SUB][SUP]2[/SUP]/2.

U trenutku kada se vreća podigne na maksimalnu visinu, sva kinetička energija prelazi u potencijalnu:
E[SUB]p[/SUB]= (m+M)gh

Otuda je:
(m+M)gh=(m+M)v[SUP]2[/SUP]/2
2gh=v[SUB]1[/SUB][SUP]2[/SUP]
m[SUP]2[/SUP]v[SUP]2[/SUP]/(m+M)[SUP]2[/SUP]=2gh

Prema tome tražena brzina je:
v=(M+m)/m * sqrt(2gh)

Ako se stavi g=9,8 m/s[SUP]2[/SUP] dobija se da je tražena brzina tačno 701,4 m/s.
 
Dobro, da odgovorim malo opširnije i na ovo pitanje.

Dakle metak naleće velikom brzinom na vreću peska i spaja u jednu celinu mase m+M.Pri tom je masa metka m, a vreće M.

Pošto sve ovo možemo posmatrati kao jedan izolovan sistem, u kojem važi zakon održanja impulsa:
mv=(m+M)v[SUB]1[/SUB]

Celina metak-vreća kreće se u početnom trenutku brzinom:
v[SUB]1[/SUB]=mv/(m+M)

Početna energija sistema metak-vreća je:
E[SUB]k[/SUB]= (m+M)v[SUB]1[/SUB][SUP]2[/SUP]/2.

U trenutku kada se vreća podigne na maksimalnu visinu, sva kinetička energija prelazi u potencijalnu:
E[SUB]p[/SUB]= (m+M)gh

Otuda je:
(m+M)gh=(m+M)v[SUP]2[/SUP]/2
2gh=v[SUB]1[/SUB][SUP]2[/SUP]
m[SUP]2[/SUP]v[SUP]2[/SUP]/(m+M)[SUP]2[/SUP]=2gh

Prema tome tražena brzina je:
v=(M+m)/m * sqrt(2gh)

Ako se stavi g=9,8 m/s[SUP]2[/SUP] dobija se da je tražena brzina tačno 701,4 m/s.

Nisam ništa odgovorila do sad jer nisam ni pokušavala da shvatim iz prostog razloga što je naša draga profesorica odlučila da nama ova oblast uopšte nije potrebna,pa nećemo ni imati kontrolni iz ovoga,nego godišnji test.
Ali,hvala u svakom slučaju :)
 
Da, na to se misli, mada ti formula nije bap najtačnija. Da ne detaljišem, masa tela koje se kreće nekom brzinom blizu brzine svetlosti (v=0,8c(pretpostavljam da si ispustio c)) ume dosta da se razlikuje od mase koju telo ima kada miruje(naravno, radi se o konkretnom inercijalnom referentnom sistemu, tj. brzina je takva u odnosu na neki sistem S). Zapravo sa povećanjem brzine masa raste. Ako je brzina manja od 0,5c ovaj efekat je zanemarljiv, ali posle te granice počinje primetnije da se ispoljava. . Uglavnom, za posmatrača u sistemu S dolazi do povećanja mase po principu:
m=m[SUB]0[/SUB]/sqrt(1-(v/c)[SUP]2[/SUP]), gde je m[SUB]0[/SUB] masa mirovanja.

Odatle je m[SUB]0[/SUB]=m * sqrt(1-(v/c)[SUP]2[/SUP])=0,6*30kg =18kg.
 
Da, na to se misli, mada ti formula nije bap najtačnija. Da ne detaljišem, masa tela koje se kreće nekom brzinom blizu brzine svetlosti (v=0,8c(pretpostavljam da si ispustio c)) ume dosta da se razlikuje od mase koju telo ima kada miruje(naravno, radi se o konkretnom inercijalnom referentnom sistemu, tj. brzina je takva u odnosu na neki sistem S). Zapravo sa povećanjem brzine masa raste. Ako je brzina manja od 0,5c ovaj efekat je zanemarljiv, ali posle te granice počinje primetnije da se ispoljava. . Uglavnom, za posmatrača u sistemu S dolazi do povećanja mase po principu:
m=m[SUB]0[/SUB]/sqrt(1-(v/c)[SUP]2[/SUP]), gde je m[SUB]0[/SUB] masa mirovanja.

Odatle je m[SUB]0[/SUB]=m * sqrt(1-(v/c)[SUP]2[/SUP])=0,6*30kg =18kg.
Ja nmg da verujem da sam prevideo c... Ma znm da uradim zadatak, bunilo me je to jer sam ja racunao brzinu samo kao 0,8 m/s bez c, i onda mi je ispadao negativan koren. Ovako, koren je pozitivan i zadatak je moguc. Hvala. Eto sta se desi kad ne citam lepo zadatak. :)
 
Pa i da je v=0,8 m/s koren ne bi bio negativan:).

Ali smisla (bar ne naročitog) zadatak ne bi imao jer se masa pri ovakvim, svakodnevnim brzinama, praktično ne menja. Dobilo bi se nešto što od 30 kg odstupa na ko zna kojoj decimali. Dakle značajnije povećanje relatvističke mase se dešava pri većim brzinama (tačnije za v>0,5c), pri manjim je zanemarljivo. Uostalom, kada trčiš, a verujem da to činiš brže od 0,8 m/s da li ti se masa menja? Dobro, ako radiš u kontinuitetu, možda i izgubiš koji kilogram, ali da ti masa od toga bude drastično veća teško:lol:.
 
Pa i da je v=0,8 m/s koren ne bi bio negativan:).

Ali smisla (bar ne naročitog) zadatak ne bi imao jer se masa pri ovakvim, svakodnevnim brzinama, praktično ne menja. Dobilo bi se nešto što od 30 kg odstupa na ko zna kojoj decimali. Dakle značajnije povećanje relatvističke mase se dešava pri većim brzinama (tačnije za v>0,5c), pri manjim je zanemarljivo. Uostalom, kada trčiš, a verujem da to činiš brže od 0,8 m/s da li ti se masa menja? Dobro, ako radiš u kontinuitetu, možda i izgubiš koji kilogram, ali da ti masa od toga bude drastično veća teško:lol:.
Ja ostajem pri tome da bi koren bio negativan. Pogledaj bolje. ;)
 
Pre svega (kvadratni) koren nikad ne može biti negativan, gledao ja ili ne, takva je definicija:). Ako si mislio na potkorenu veličinu varaš se još više:).

Potkorena veličina je ovde 1-(v/c)[SUP]2[/SUP]. Za svako v<c ovo je veće od nule. Evo, trivijalnog dokaza:
1>(v/c)[SUP]2[/SUP]
c[SUP]2[/SUP]>v[SUP]2[/SUP]
(c-v)(c+v)>0. Ovo važi za c-v>0, tj. v<c.

Ili, ako hoćeš brojeve:
1- (0,8 m/s / 3 * 10[SUP]8[/SUP] m/s)[SUP]2[/SUP] = 1- (8 / 30 * 10[SUP]-8[/SUP])[SUP]2[/SUP]>0.
 

Back
Top