Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Imam nejasnocu u vezi elektrostatike pa molim za pomoc:

Jacina elektricnog polja je jednaka negativnom gradijentu potencijala (E=-∆ φ/∆n). Do te formule se doslo preko dve formule za rad:
A=F*∆n = q*E*∆n , gde je q kolicina naelektrisanja materijalne tacke koja se nalazi u elektricnom polju koji ima jacinu E, ∆n put koji ta tacka predje u tom elektricnom polju (posmatra se da je taj put dovoljno mali da bi se jacina polja-E mogla smatrati konstantnom) i
A=q(φ2-φ1) , gde je φ2-φ1 razlika potencijala izmedju tih dveju tacaka.
Iz ove dve jednacine sledi: q*E*∆n=q(φ2-φ1) a odatle E=(φ2-φ1)/∆n , odnosno E=-∆ φ/∆n , gde je ∆φ=φ1-φ2.

E sad meni tu nije jasno sledece:
Ukoliko je izvor elektricnog polja pozitivno naelektrisanje a naelektrisanje koje se u tom polju nalazi takodje pozitivno tada izmedju njih deluje elektrostaticka odbojna sila i to naelektrisanje se odaljava od izvora elektricnog polja, i potencijal se sve vise smanjuje (potencijal je takodje pozitivan jer je i izvor elektricnog polja pozitivan). Kako je ∆φ=φ1-φ2 , znaci da je ∆φ pozitivna vrednost jer je φ1>φ2. Sada kad to uvrstimo u formulu E=-∆φ/∆n , dobijamo da je jacina el. polja negativna vrednost, a izvor tog polja je pozitivno naelektrisanje :dontunderstand:
Isto tako kod elektricnog polja ciji je izvor negativno naelektrisanje kada u to polje ubacimo negativno naelektrisanje dobijamo da je jacina elektricnog polja pozitivna, dok je izvor ustvari negativno naelektrisanje... ( u ovom slucaju su potencijali negativni a φ1 ima vecu apsolutnu vrednost, stoga je ∆φ negativno)
Sa druge strane kod elektrostatickih privlacnih sila (jedno naelektrisanje pozitivno, drugo negativno) dobijam dobro resenje (kod pozitivnog naelektrisanja pozitivnu jacinu elektricnog polja i obrnuto).

Jedino sto sam iz ovoga izvukao kao zakljucak je da se mozda prilikom odaljavanja od izvora el. polja predjeni put smatra negativnom vrednoscu :think:

Jos jednom molim za pomoc i unapred hvala :bye:
 
Imam nejasnocu u vezi elektrostatike pa molim za pomoc:

Jacina elektricnog polja je jednaka negativnom gradijentu potencijala (E=-∆ φ/∆n). Do te formule se doslo preko dve formule za rad:
A=F*∆n = q*E*∆n , gde je q kolicina naelektrisanja materijalne tacke koja se nalazi u elektricnom polju koji ima jacinu E, ∆n put koji ta tacka predje u tom elektricnom polju (posmatra se da je taj put dovoljno mali da bi se jacina polja-E mogla smatrati konstantnom) i
A=q(φ2-φ1) , gde je φ2-φ1 razlika potencijala izmedju tih dveju tacaka.
Iz ove dve jednacine sledi: q*E*∆n=q(φ2-φ1) a odatle E=(φ2-φ1)/∆n , odnosno E=-∆ φ/∆n , gde je ∆φ=φ1-φ2.

E sad meni tu nije jasno sledece:
Ukoliko je izvor elektricnog polja pozitivno naelektrisanje a naelektrisanje koje se u tom polju nalazi takodje pozitivno tada izmedju njih deluje elektrostaticka odbojna sila i to naelektrisanje se odaljava od izvora elektricnog polja, i potencijal se sve vise smanjuje (potencijal je takodje pozitivan jer je i izvor elektricnog polja pozitivan). Kako je ∆φ=φ1-φ2 , znaci da je ∆φ pozitivna vrednost jer je φ1>φ2. Sada kad to uvrstimo u formulu E=-∆φ/∆n , dobijamo da je jacina el. polja negativna vrednost, a izvor tog polja je pozitivno naelektrisanje :dontunderstand:
Isto tako kod elektricnog polja ciji je izvor negativno naelektrisanje kada u to polje ubacimo negativno naelektrisanje dobijamo da je jacina elektricnog polja pozitivna, dok je izvor ustvari negativno naelektrisanje... ( u ovom slucaju su potencijali negativni a φ1 ima vecu apsolutnu vrednost, stoga je ∆φ negativno)
Sa druge strane kod elektrostatickih privlacnih sila (jedno naelektrisanje pozitivno, drugo negativno) dobijam dobro resenje (kod pozitivnog naelektrisanja pozitivnu jacinu elektricnog polja i obrnuto).

Jedino sto sam iz ovoga izvukao kao zakljucak je da se mozda prilikom odaljavanja od izvora el. polja predjeni put smatra negativnom vrednoscu :think:

Jos jednom molim za pomoc i unapred hvala :bye:

Problem je što sve posmataraš kao sklare, a deo veličina su vektorske....
 
ljudi treba mi pomoc... Naime, kad imam one sisteme tijela u kome su tijela povezana konopcem i on prebacen preko kotura, koji uslov treba da je ispunjen da bih mogao reci da je sila zatezanja obje strane konopca jednaka i da sva tijela u sistemu imaju jednaka ubrzanja ukljucujuci i kotur(mislim na linijsko ubrzanje naravno)?? Evo da ne bude da nisam o tome nimalo razmislio, znam da konac treba da bude neistegljiv i da treba da gledam masu kotura? ima li jos sta? Hitno mi je....
 
Problem je što sve posmataraš kao sklare, a deo veličina su vektorske....

A zar ne bi trebalo (iako su vektorske velicine) da se poklope i intenziteti,odnosno predznaci? Ako mozes pojasni mi malo detaljnije.

Imam i jos jedno pitanje:

Kako to da je formula za rad u elektricnom polju A= q*U i A= 1/2 q*U ,s tim sto je ova druga formula za rad u elektricnom polju provodnika, ali i pored toga mi nije jasno zasto je taj rad duplo manji od rada u nekom drugom elektricnom polju?
 
1)Kolica od 20kg kreću se brzinom 4 m/s. U jednom trenutku čovek mase 60 kg iskoči iz kolica. Kad je dodirnuo zemlju, njegova brzina u odnosu na zemlju bila je 0. Kolika je brzina kolica posle iskakanja čoveka?
U mojoj knjizi dobije se rešenje 16 m/s,ali koji je postupak??

2)Neki kamion mase 6000kg kreće se na putu brzinom 10 m/s. U susret mu dolazi drugi kamion dvaput veće mase. Kolika treba da bude brzina drugog kamiona da bi prilikom sudara oba kamiona ostala na mestu sudara? Rešenje: 5 m/s

Ako neko zna,nek napiše :)
 
Ovaj drugi ti je zakon održanja impulsa,
Da bi kamioni stali u mestu, p[sub]1[/sub]=p[sub]2[/sub]
m[sub]1[/sub]v[sub]1[/sub]=m[sub]2[/sub]v[sub]2[/sub]

A i prvi je verovatno nešto na sličan fazon... Ako se ne varam pre iskakanja impuls p=(m[sub]k[/sub]+m[sub]č[/sub])v[sub]1[/sub]. Posle iskakanja impuls bi trebao da ostane isti jer je čovekova brzina 0 (odnosno njegov impuls je 0), pa dobijaš da je p=m[sub]k[/sub]v[sub]2[/sub]

Ta dva izjednačiš i dovijaš novu brzinu. Valjda. Ne sećam se baš ovih zadataka, tako da bi ipak trebala da sačekaš potvrdu i/ili ispravku od ovih pametnijih :)
 
Ovaj drugi ti je zakon održanja impulsa,
Da bi kamioni stali u mestu, p[sub]1[/sub]=p[sub]2[/sub]
m[sub]1[/sub]v[sub]1[/sub]=m[sub]2[/sub]v[sub]2[/sub]

A i prvi je verovatno nešto na sličan fazon... Ako se ne varam pre iskakanja impuls p=(m[sub]k[/sub]+m[sub]č[/sub])v[sub]1[/sub]. Posle iskakanja impuls bi trebao da ostane isti jer je čovekova brzina 0 (odnosno njegov impuls je 0), pa dobijaš da je p=m[sub]k[/sub]v[sub]2[/sub]

Ta dva izjednačiš i dovijaš novu brzinu. Valjda. Ne sećam se baš ovih zadataka, tako da bi ipak trebala da sačekaš potvrdu i/ili ispravku od ovih pametnijih :)

E hvala ti puno. Rešila sam ovo, prilično je lako samo kad se malo razmisli :)
Imam u utorak test,pa ću iskucati sigurno još 2,3 zadatka pošto ima težih od ovih.
 
Zamolila bih vas da resite jedan zadatak...Mnogo mi je vazno...Ja sam pokusala i nesto sam uradila ali nisam sigurna da je dobro...Hvala unapred... Zadatak glasi:
Na valjak mase 10kg i poluprecnika 15cm namotana je laka neistegljiva nit na kojoj visi teg mase 1kg. Teg se pusti da pada.Naci ubrzanje tega, ugaono ubrzanje rotacije valjka i silu zatezanja niti. Nit ne proklizava preko valjka...

https://www.facebook.com/photo.php?...5249659936.2030.100000943849381&type=1&ref=nf
 
Dajte ljudi imam osjecaj da se ovdje samo rade tudji domaci! A moderator je jasno naglasio da ce to biti sankcionisano! Da si samo pogledala u knjigu iz fizike nekolike formule siguran sam da bi uradila ovaj zadatak! I kad vec postavis zadatak mislim da bi trebala da kazes sta ti konkretno nije jasno pa da ti se objasni a ne ovako da mi radimo cijeli... Zamolio bih moderatore da povedu racuna o ovome!
 
Zamolila bih vas da resite jedan zadatak...Mnogo mi je vazno...Ja sam pokusala i nesto sam uradila ali nisam sigurna da je dobro...Hvala unapred... Zadatak glasi:
Na valjak mase 10kg i poluprecnika 15cm namotana je laka neistegljiva nit na kojoj visi teg mase 1kg. Teg se pusti da pada.Naci ubrzanje tega, ugaono ubrzanje rotacije valjka i silu zatezanja niti. Nit ne proklizava preko valjka...

https://www.facebook.com/photo.php?...5249659936.2030.100000943849381&type=1&ref=nf

Pokazi nam sta si pokusala ?
 
Dajte ljudi imam osjecaj da se ovdje samo rade tudji domaci! A moderator je jasno naglasio da ce to biti sankcionisano! Da si samo pogledala u knjigu iz fizike nekolike formule siguran sam da bi uradila ovaj zadatak! I kad vec postavis zadatak mislim da bi trebala da kazes sta ti konkretno nije jasno pa da ti se objasni a ne ovako da mi radimo cijeli... Zamolio bih moderatore da povedu racuna o ovome!

To mi uopšte nije bio domaći,nego zadaci koje vežbam za kontrolni. Samo mi je rekao formulu po kojoj se zadatak rešava. Konkretno mi nije bilo jasno ništa, pošto nam profesorica fizike apsolutno ništa ne objašnjava.
 
Dajte ljudi imam osjecaj da se ovdje samo rade tudji domaci! A moderator je jasno naglasio da ce to biti sankcionisano! Da si samo pogledala u knjigu iz fizike nekolike formule siguran sam da bi uradila ovaj zadatak! I kad vec postavis zadatak mislim da bi trebala da kazes sta ti konkretno nije jasno pa da ti se objasni a ne ovako da mi radimo cijeli... Zamolio bih moderatore da povedu racuna o ovome!

Bez brige... Nije problem ako neko ne zna jedan zadatak za domaći. Problem nastanje kad neko okači 5-6 zadataka, pa napiše: "neka mi neko uradi ako može..." Posebno imajući u vidu činjenicu da znam koliko su srednjoškolski udžbenici nerazumljivi, potpuno razumem da neko ne zna da reši. Da kojim slučajem imamo LaTeX na forumu rešio bih ga rado preko generalsanih koordinata i Lagranževih jednačina II vrste, ali ni LaTeX-a, a bogami ni vremena večeras.
 
Ewo owako: impuls prve kuglice je p=m1V, druga miruje pa je njen impuls jednak nuli, a zbir je p. Ukupni impuls se odrzava, po zakonu odrzanja impulsa pa posle sudara ukupan impuls je p=m2V2-m1V1. Prema uslovu zadatka V1*3/2=V. ubaci to u prethodnu jednacinu i izjednaci sa ovom gornjom... Takodje imas zakon odrzanja energije m1V^2/2=m1V1^2/2+m2V2^2/2. U ovu formulu ubaci ovaj odnos brzina i iz ove dvije jednacine ces dobiti odnos.... Ne mogu pisati, a lako je... ;)
 
opet imas zakon odrzanja impulsa: p=m1V, prije i p=m2V2-m1V1 poslije sudara.... ZAkon odrazanja energije ti je m1V^2/2=m1V1^2/2+m2V2^2/2, prema uslovu zadatka energija kuglice 2 (vece) ti je posle sudara 36% prvobitne energije... m2V2^2/2=36/100*m1V^2/2, dok ti je za kuglicu jedan m1V1^2/2=64/100*m1V^2/2... Dalje maetmatika to mozes sam nadam se....
 

Back
Top