Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Hvala, ali sam već bio riješio, ali imam problem sa jednim drugim.
Sa koje visine treba pustiti kuglicu niz strmu ravan da bi u produžetku nastavila kretanje po kružnici poluprečnika 150 cm, ne odvajajući se od podloge. Trenje zanemarigvo. Moment inercije je I=2/5 mr^2.
https://webwhiteboard.com/board/cgekgnhm evo kako to izgleda, hvala.

Ово би требало да је решење:

https://postimg.org/image/6knl1sikj/

Не знам чему служи онај податак о моменту инерције, можда може и на неки други начин да се реши.
 
Moze li mi neko pomoci oko sledeceg zadatka?

U sistemu na slici m1=m2=10kg, m3=1kg, r=1cm.Kolika gravitaciona sila deluje na cesticu m3?

fizis.jpg
 
Moze li mi neko pomoci oko sledeceg zadatka?

U sistemu na slici m1=m2=10kg, m3=1kg, r=1cm.Kolika gravitaciona sila deluje na cesticu m3?

Pogledajte prilog 483440

F1 = gama m1 m3 / r^2

F2 = gama m2 m3 / r^2

Ове силе треба векторски сабрати, пошто су једнаке, а угао између њих је 120 степени, резултанта ће бити иста као и једна од ових сила F1 и F2.
 
Treba mi pomoć oko ovog zadatka

Dve kuglice jednakih masa 1,5g obesene su u istoj tacki tanke niti. Kada se naelektrisu istom vrstom i kolicinom naelektrisanja odbijaju se na rastojanje od 10cm pri cemu niti zaklapaju ugao od 60°.Kolika je kolicina naelektrisanja u jednoj kuglici kao i broj elektrona na istoj ako je poznato da je kolicina naelektrisanja koju nosi elektron e=1,6*10^-19C?

Hvala unapred
 
Treba mi pomoć oko ovog zadatka

Dve kuglice jednakih masa 1,5g obesene su u istoj tacki tanke niti. Kada se naelektrisu istom vrstom i kolicinom naelektrisanja odbijaju se na rastojanje od 10cm pri cemu niti zaklapaju ugao od 60°.Kolika je kolicina naelektrisanja u jednoj kuglici kao i broj elektrona na istoj ako je poznato da je kolicina naelektrisanja koju nosi elektron e=1,6*10^-19C?

Hvala unapred

IMG017.jpg
 
Dobar dan, trebala bi mi mala pomoć, resavam zadatke sa republickog takmicenja i nikako ne mogu da resim zadatak drugi zadatak iz 2012. godine za 7. razred. Zadatak glasi: Sa zeleznickih stanica A i B istovremeno krecu jedan ka drugom dva voza, bez pocetnih brzina, po paralelnim kolosecima. Oba voza se u pocetku krecu ravnomerno ubrzano dok ne dostignu brzinu v1, odnosno v2, a zatim se tim brzinama krecu do stanica A i B. Odnos tih brzina je v1 / v2 = 3 / 4. U trenutku mimoilazenja, brzine vozova su jednake. Ako vozovi istovremeno stizu u stanicu A, odnosno B, odrediti odnos njihovih ubrzanja. a1 / a2. Nacrtati grafik zavisnosti brzina vozova od vremena kretanja.
Hvala lepo, pozdrav Leon.
 
Из услова да су брзине једнаке нађе се тренутак мимоилажења, па се замењује у једначинама.
Најлакше је прво нацртати график. Осенчене површине су пређени путеви. У тренутку мимоилажења је први воз прешао пут који ће тек прећи други воз, зато су површине 1 и 4 једнаке, као и 2 и 3.

Остало је математичка гимнастика, надам се да нисам негде погрешио

IMG048.jpg


IMG049.jpg


IMG050.jpg


- - - - - - - - - -

Добио сам а2/а1 = 7/9, свакако мора а2 убрзање да буде мање од а1, али дуже траје и v2 мора бити већа од v1, кад се пажљиво прочита задатак то је јасно.

Задатак је баш тежак, одузео ми је цело јутро.
 
Imam problem sa par zadataka:
1. Kolika je talasna duzina fotona ciji je impuls jednak impulsu elektrona koji se krece brzinom 1000km/s?
2. Kolika je brzina fotoelektrona koji se emituje sa povrsine metala cezijuma kada se osvetli svetloscu talasne duzine od 590nm? Izlazni rad cezijuma je 1,89eV.
3. Kolika je De Broljeva talasna duzina protona cija je kineticka energija 80*10^-19J? Masa protona je 1,6*10^-27kg
Hvala unapred :)
 
Moze li pomoc za sledeca dva zadatka:

1.Na kraju elastične opruge nalazi se kugla
mase 200g.Da bi se kugla pomerila u stranu za
1cm, potrebno je na nju delovati tangencijalnom silom od 200 mN. Koliki je period oscilovanja ovog sistema?

2. Za donji kraj elasticne opruge pricvrscen je tas sa tegovima pri cemu je period vertikalnih oscilacija T1=0,5s.Kad se na tas stavi dodatni teg period vertikalnih oscilacija je T2=0,6s.Za koliko se izduzi opruga kad se stavi dodatni teg?

Hvala unapred!!!
 
Moze li pomoc za sledeca dva zadatka:

1.Na kraju elastične opruge nalazi se kugla
mase 200g.Da bi se kugla pomerila u stranu za
1cm, potrebno je na nju delovati tangencijalnom silom od 200 mN. Koliki je period oscilovanja ovog sistema?

2. Za donji kraj elasticne opruge pricvrscen je tas sa tegovima pri cemu je period vertikalnih oscilacija T1=0,5s.Kad se na tas stavi dodatni teg period vertikalnih oscilacija je T2=0,6s.Za koliko se izduzi opruga kad se stavi dodatni teg?

Hvala unapred!!!

Надам се да се види:

https://i.postimg.cc/CKCG0rjB/webcam-toy-photo4.jpg

https://i.postimg.cc/q7QNQPsL/webcam-toy-photo5.jpg

- - - - - - - - - -

Дакле, први задатак, ако је првобитан дужина опруге x, кад се помери у страну за 1cm издужиће се толико да ће бити једнака хипотенузи труогла са слике. Онда се примени Питагора.

2, задатак, нађе се однос маса m1 и m2, а онда је лако.
 
Moze li neko da mi resi ove zadatke.
1. Telo mase 3kg slobodno pada sa visine 5m. Naci njegovu potencijalnu i kineticku energiju na rastojanju 2m od zemlje ako je otpor vazduha zanemarnjiv?

2. Matematicko klatno duzine 25cm pusti se da osciluje iz amplitudnog polozaja. Posle kog najmanjeg vremena ce klatno proci kroz ravnotezni polozaj?

3. Opticka moz bikonveksnog sociva iznosi ω= 20 D. Izracunati uvecanje sociva ako se lik predmeta nalazi na daljini jasnog vida sociva od 25cm?

4. Dve metalne kuglice poluprecnika r1=2 mm i r2= 3 mm u istom trenutku se puste da padaju stalnim brzinama. Kuglice se nalaze u sudu napunjenom, do visine h=50cm, glicerinom koefiizijenta viskoznosti η= 0,83Ns/m kvadratnom, i gustine ρg=0,8 g/cm kubnom, dok su gustine kuglica ρ= 6g/cm kubnom. Koja kuglica ce prva pasti na dno suda? Posle kog vremena ce pasti i druga kuglica

Hvala!!
 
1.Decak se spustio na sankama niz padinu duzina 50cm za 10s bez pocetne brzine. Zatim se kretao jos 5s duz horizontalne podloge i zaustavio se. Naci:
a)brzinu na kraju padine
b) ubrzanje na padini
c)ubrzanje na horizontalnoj podlozi

2. Horizontalan homogeni stap je u ravnotezi. Duzina stapa je 40cm. Na krajeve stapa obeseni su tegovi masa 4kg i 1kg. Gde mora da se nalazi oslonac stapa, da bi stap bio u ravnotezi? Ovo sam uradio i ispalo mi je a=0,08, da l je tacno?
 
Moze li neko da mi resi ove zadatke.
1. Telo mase 3kg slobodno pada sa visine 5m. Naci njegovu potencijalnu i kineticku energiju na rastojanju 2m od zemlje ako je otpor vazduha zanemarnjiv?

2. Matematicko klatno duzine 25cm pusti se da osciluje iz amplitudnog polozaja. Posle kog najmanjeg vremena ce klatno proci kroz ravnotezni polozaj?

3. Opticka moz bikonveksnog sociva iznosi ω= 20 D. Izracunati uvecanje sociva ako se lik predmeta nalazi na daljini jasnog vida sociva od 25cm?

4. Dve metalne kuglice poluprecnika r1=2 mm i r2= 3 mm u istom trenutku se puste da padaju stalnim brzinama. Kuglice se nalaze u sudu napunjenom, do visine h=50cm, glicerinom koefiizijenta viskoznosti η= 0,83Ns/m kvadratnom, i gustine ρg=0,8 g/cm kubnom, dok su gustine kuglica ρ= 6g/cm kubnom. Koja kuglica ce prva pasti na dno suda? Posle kog vremena ce pasti i druga kuglica

Hvala!!

1. На почетку падања тело има само потенцијалну енергију, mgh1, h1 = 5m. На висини 2m од Земље потенцијална енергија му се смањила на mgh2, h2 = 2m, на рачун кинетичке еннергије, дакле Ek = mg(h1 - h2)

2. Види формулу за период осциловања Т, најмање време је Т/4

4. На куглице делује сила отпора течности, према Стоксовом закону се нађе та сила. На куглице такође делује и сила Земљине теже, нађе се уз помоћ густине куглица.

Разлика ове две силе ће дати убрзање за сваку куглицу посебно, и то убрзање треба уврстити у једначину кретања.
 
1.Decak se spustio na sankama niz padinu duzina 50cm za 10s bez pocetne brzine. Zatim se kretao jos 5s duz horizontalne podloge i zaustavio se. Naci:
a)brzinu na kraju padine
b) ubrzanje na padini
c)ubrzanje na horizontalnoj podlozi

2. Horizontalan homogeni stap je u ravnotezi. Duzina stapa je 40cm. Na krajeve stapa obeseni su tegovi masa 4kg i 1kg. Gde mora da se nalazi oslonac stapa, da bi stap bio u ravnotezi? Ovo sam uradio i ispalo mi je a=0,08, da l je tacno?

Задатак 1:

https://i.postimg.cc/jqM91bBn/viber-image.jpg

Задатак 2 ти је добар.
 
1. На почетку падања тело има само потенцијалну енергију, mgh1, h1 = 5m. На висини 2m од Земље потенцијална енергија му се смањила на mgh2, h2 = 2m, на рачун кинетичке еннергије, дакле Ek = mg(h1 - h2)

2. Види формулу за период осциловања Т, најмање време је Т/4

4. На куглице делује сила отпора течности, према Стоксовом закону се нађе та сила. На куглице такође делује и сила Земљине теже, нађе се уз помоћ густине куглица.

Разлика ове две силе ће дати убрзање за сваку куглицу посебно, и то убрзање треба уврстити у једначину кретања.

OMG, hvaka ti puno, nisam ocekivao da ce neko da odgovori. Prvi i drugi sam uspeo da uradim, 3 cu verovatno preskociti osim ako neko ne dobaci puskicu, a 4. nikako ne mogu da shvatim. Ako ti nije problem, mozes li da mi uradis ceo 4. zadatak. Hvala puno.
 
OMG, hvaka ti puno, nisam ocekivao da ce neko da odgovori. Prvi i drugi sam uspeo da uradim, 3 cu verovatno preskociti osim ako neko ne dobaci puskicu, a 4. nikako ne mogu da shvatim. Ako ti nije problem, mozes li da mi uradis ceo 4. zadatak. Hvala puno.

Ај сутра ћу 3 и 4, ако нађем времена.
 
Ево задатак 4:

https://i.postimg.cc/jS4VM7Gf/scan-21012019-1.jpg

уз напомену да се за тачно израчунавање времена после кога падне друга куглица требају заменити вредности конкретним бројевима и добити брзине v1 и v2.
 
Moze li mi neko pomoci?Hitno mi trebaju resenja ovih zadataka?

1.Telo mase 10g harmonijski osciluje sa amplitudom 9cm i maksimalnim ubrzanjem 0,4m/s^2.Odrrditi kineticku energiju tela u tacki u koju ono sfigne posle 0,5s kretanja od ravnoteznog polozaja kao pocetnog.

2.Ucestanost harmonijskih oscilacija oscilatora je 5Hz.Posle kog najmanjeg vremena se kineticka energija oscilatora od maksimalne vrednosti smanji na polovinu?

3.Linearni harmonijski oscilator cine telo mase 0,1 kg okaceno o oprugu koeficijenta elasticnosti 1N/m.Odrediti:
a) potencijalnu energiju oscilatora u trenutku t=0,2s
b) ukupnu energiju oscilatora
Pocetna faza je nula, a amplituda 0,1m.

4.Koliko je telo koje harmonijski osciluje udaljeno od ravnoteznog polozaja ako je njegova kineticka energija dva puta veca od potencijalne?Telo osciluje u horizontalnoj ravni amplitudom xo.


Hvala unapred
 
Moze li mi neko pomoci?Hitno mi trebaju resenja ovih zadataka?

1.Telo mase 10g harmonijski osciluje sa amplitudom 9cm i maksimalnim ubrzanjem 0,4m/s^2.Odrrditi kineticku energiju tela u tacki u koju ono sfigne posle 0,5s kretanja od ravnoteznog polozaja kao pocetnog.

2.Ucestanost harmonijskih oscilacija oscilatora je 5Hz.Posle kog najmanjeg vremena se kineticka energija oscilatora od maksimalne vrednosti smanji na polovinu?

3.Linearni harmonijski oscilator cine telo mase 0,1 kg okaceno o oprugu koeficijenta elasticnosti 1N/m.Odrediti:
a) potencijalnu energiju oscilatora u trenutku t=0,2s
b) ukupnu energiju oscilatora
Pocetna faza je nula, a amplituda 0,1m.

4.Koliko je telo koje harmonijski osciluje udaljeno od ravnoteznog polozaja ako je njegova kineticka energija dva puta veca od potencijalne?Telo osciluje u horizontalnoj ravni amplitudom xo.


Hvala unapred

Овде су ти решења:

https://docdro.id/cDMgl5f
 

Back
Top