Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu) - Strana 33
Strana 33 od 33 PrvaPrva ... 232930313233
Prikazujem rezultate 801 do 825 od 825

Tema: Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Legenda pivosok (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    246

Podrazumevano Re: Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Citat Original postavio Bizgis Pogledaj poruku
    Polusferna podloga mase M=15kg i poluprecnika R=50 cm nalazi se na glatkom horizontalnom stolu, kao sto je prikazano na slici.Mala kugla mase m=1.5 kg postavljena je uz ivicu sfernog udubljenja i prepustena gravitaciji .Trenje izmedju stola i podloge je zanemarljivo, kao i trenje izmedju kugle i podloge pri kretanju niz sferno udubljenje, zbog cega ne rotira. Naci intezitet brzine kugle i podloge u trenutku kada je kugla u najnizoj tacki udubljenja .Intezitet ubrzanja sile zemljine teze je g=9.81 kg/m^2.
    kuglica kad se nalazi na visini ima potecijalnu energiju mgh , i to ce biti pretvoreno u kineticku energiju m*v ^2 /2 , i odatle izracnas v . A kuglica ne rotira jer nema trenja . Da bi kuglica krenula da rotira neophodno je da postoji moment , i da postoji sila trenja bilo bi sila trenja puta precnik kuglice jednak momentu
    "There are three signs of senility. The first sign is that a man forgets his theorems. The second sign is that he forgets to zip up. The third sign is that he forgets to zip down. "

Početnik
    Učlanjen
    07.09.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Hvala

Nov član
    Učlanjen
    22.09.2016.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Zdravo.Treba mi pomoc oko jednog zadatka iz fizike,prvi razred sam gimnazije i stvarno mi treba postupak i resenje ovog zadatka jer kako god da sam probala da ga resim ne mogu
    Zadatak glasi:
    Automobil prvu polovinu puta prelazi brzinom 35 km/h,a drugu polovinu puta,brzinom 65 km/h.Kolika je srednja brzina automobila?

Legenda pivosok (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    246

Citat Original postavio slackasavic Pogledaj poruku
    Zdravo.Treba mi pomoc oko jednog zadatka iz fizike,prvi razred sam gimnazije i stvarno mi treba postupak i resenje ovog zadatka jer kako god da sam probala da ga resim ne mogu
    Zadatak glasi:
    Automobil prvu polovinu puta prelazi brzinom 35 km/h,a drugu polovinu puta,brzinom 65 km/h.Kolika je srednja brzina automobila?
    probaj preko vremena s/35 + s/65 =2s/srednjom brzinom
    "There are three signs of senility. The first sign is that a man forgets his theorems. The second sign is that he forgets to zip up. The third sign is that he forgets to zip down. "

Nov član
    Učlanjen
    17.10.2016.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Da li bi neko mogao da razjasni ovaj primer: Izracunati protok krvi kada se poluprecnik arterije smanji 2 puta, pri konstantnom gradijentu pritiska, Da li je tacno da se poprecni presek onda poveca 4 puta, sto znaci da ce se protok smanjiti 4 puta? Ili ovde treba primena Poazjeovog zakona? help

Nov član
    Učlanjen
    28.10.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Možete li mi rešiti ovaj zadatak molim vas, profesor mi je postavio ovaj zadatak za 5 tako da mi puno znači.
    Telo se vozi na ringišpilu. Lanac kojim je vezano ima dužinu od 2,5m i zakacen je na visinu od 4m u odnosu na zemlju. Lanac je nagnut pod uglom od 45° u odnosu na horizontalu. Izračunati ugaonu i perifernu brzinu.

Hvala unapred

Zaslužan član stnco (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    275

Citat Original postavio Stefan_001 Pogledaj poruku
    Možete li mi rešiti ovaj zadatak molim vas, profesor mi je postavio ovaj zadatak za 5 tako da mi puno znači.
    Telo se vozi na ringišpilu. Lanac kojim je vezano ima dužinu od 2,5m i zakacen je na visinu od 4m u odnosu na zemlju. Lanac je nagnut pod uglom od 45° u odnosu na horizontalu. Izračunati ugaonu i perifernu brzinu.

Hvala unapred
    Po meni zadatak je nemoguće rešiti jer ti nisu dali rastojanje od tačke vešanja lanca do ose rotacije, odnosno stuba ringišpila. Ova vrsta zadataka rešava se tako što se gravitaciona sila razloži na komponente: jedna u pravcu lanca a druga normalno na silu. Ta normalna sila uravnotežuje centrifugalnu silu koja kao član u imeniocu ima poluprečnik kružnice. Proveri da li onih 4m nije rastojanje tačke vešanja lanca u odnosu na stub ringišpila, jer je kao podatak "visina u odnosu na zemlju" nepotreban.
    U slučaju da je 4m rastojanje tačke vešanja od ose rotacije onda ide ovako: normalna komponenta sile je Fn=Fg tangens 45, gde je Fg=mg. Centrifugalna sila je Fc=masa puta periferna brzina na kvadrat kroz poluprečnik kružnice (ajde sada se snađi). Poluprečnik kružnice je kada na 4m dodaš dužinu lanca puta sinus 45. Izjednačiš normalnu komponentu gravitacione sile i centrifugalnu i nađeš perifernu brzinu.
    Ugaonu brzinu dobijaš kada perifernu brzinu podeliš sa poluprečnikom.
    Poslednji put ažurirao/la stnco : 01.11.2016. u 17:39
    Voljeni nikada ne umiru.

Legenda pivosok (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    246

bas me zanima cemu sluze ova 4 m

Nov član
    Učlanjen
    07.11.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

ucenici su putovali na ekskurziju.prvih 20 min. autobus se kretao lokalinim putem brzinom od 60km/h a zatim se do odredista kretao autoputem 100km/h.Srednja brzina autobusa na celom putu iznosila je 90km/h .posle koliko vremena autobus je stigao do odredista?koliki put je pri tom presao? Poludecu molim te reci mi kako se resava ovaj zadatak,hvala

Zaslužan član stnco (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    275

Citat Original postavio gandolf sivi Pogledaj poruku
    ucenici su putovali na ekskurziju.prvih 20 min. autobus se kretao lokalinim putem brzinom od 60km/h a zatim se do odredista kretao autoputem 100km/h.Srednja brzina autobusa na celom putu iznosila je 90km/h .posle koliko vremena autobus je stigao do odredista?koliki put je pri tom presao? Poludecu molim te reci mi kako se resava ovaj zadatak,hvala
    t1=20min
    v1=60km/h
    v2=100km/h
    vsr=90km/h
    -----------------
    t=?
    (1) t=t1+t2 (t2 je vreme na drugom delu puta)
    (2) vsr=s/t
    (3) s=v1*t1+v2'*t2
    Zamenom jednačina (1) i (3) u (2) dobija se jednačina u kojoj je nepoznato vreme t2. I dalje je jasno.
    Voljeni nikada ne umiru.

Nov član
    Učlanjen
    10.09.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Da li bi neko mogao da mi pomogne oko rešavanja ova dva zadatka:
    1. Ako čovek vidi žar cigarete koja je udaljena 1km od njega, kolika je jačina svetlosti tog žara? (trebalo bi da se izračuna pomoću najmanje osvetljenosti)
    2. Koliko kg vode (vodene pare) se nalazi u vazduhu pri relativnoj vlažnosti od 70%?

Legenda pivosok (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    246

Citat Original postavio equilibrium12 Pogledaj poruku
    Da li bi neko mogao da mi pomogne oko rešavanja ova dva zadatka:
    1. Ako čovek vidi žar cigarete koja je udaljena 1km od njega, kolika je jačina svetlosti tog žara? (trebalo bi da se izračuna pomoću najmanje osvetljenosti)
    2. Koliko kg vode (vodene pare) se nalazi u vazduhu pri relativnoj vlažnosti od 70%?
    pod 2 sve zavisi na kojoj temperaturi. na 20 stepeni imas 17 g je 100 % dok je na nizim temperaturama oko 4-5 ne mogu tacno da se setim
    prvo nikad nisam nesto slicno resavao

Početnik
    Učlanjen
    01.01.2017.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Moje pitanje vezano je za zapreminsko toplotno širenje.

1. Masa staklenog suda do vrha ispunjenog živom temperature 0°С, iznosi 1kg. Maca praznog suda je 0.1kg. Koeficijent toplotnog širenja žive je 1.8•10-4 K-1. Naći masu žive koja će ostati u sudu pri zagrevanju do 100°C ne uzimajući u obzir toplotno širenje stakla.

Znam da tečnost na 0°С zauzima zapreminu suda, jer je "do vrha ispunjen živom", te je: V0= Vs. I znam:

VHg= V0(1+ βt)

Sad ne shvatam, ide neka fora sa gustinom tečnosti, pa to nešto se vezuje i za zapreminu suda i tečnosti. Ako može neko to lepo da mi objasni, bio bih mu vrlo zahvalan. Hvala unapred.

Početnik
    Učlanjen
    01.01.2017.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Moje pitanje vezano je za zapreminsko toplotno širenje.

1. Masa staklenog suda do vrha ispunjenog živom temperature 0°С, iznosi 1kg. Maca praznog suda je 0.1kg. Koeficijent toplotnog širenja žive je 1.8•10-4 K-1. Naći masu žive koja će ostati u sudu pri zagrevanju do 100°C ne uzimajući u obzir toplotno širenje stakla.

Znam da tečnost na 0°С zauzima zapreminu suda, jer je "do vrha ispunjen živom", te je: V0= Vs. I znam:

VHg= V0(1+ βt)

Sad ne shvatam, ide neka fora sa gustinom tečnosti, pa to nešto se vezuje i za zapreminu suda i tečnosti. Ako može neko to lepo da mi objasni, bio bih mu vrlo zahvalan. Hvala unapred.

Početnik
    Učlanjen
    01.01.2017.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio equilibrium12 Pogledaj poruku
    Pa pazi, nek je relativna vlažnost φ= 0.7. Ona predstavlja odnost apsolutne vlažnosti i Φm. Dakle:

φ= Φ/Φm

Takođe je poznato da je: Φ= m/V. Znači:

m= φVΦm

Znamo φ, ako pretpostavimo da je (što je u najvećem broju slučajeva tako) V= 1m3, što ne mislim da bi trebalo, onda znamo i V, a Φm zavisi od temperature date zadatkom, i ona je data u svakoj zbirci kao poznata vrednost za datu temperaturu; npr. na 25°C, Φm= 23g/m3. Bojim se da je neophodno znati temperaturu...

Nadam se da sam ti pomogla. Ovo su ti ključne stvari da rešiš zadatak, a ako ne znaš pola od podataka (na osnovu zadatka) ne možeš rešiti zadatak, ili sam ja pak nešto previdela.

Pozdrav.

Početnik
    Učlanjen
    07.09.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ime:  2016 April.jpg
Pregleda: 58
Veličina:  30,5 KB
    Mozeli neko da mi pomogne oko 1. i 6. zadatka.

Starosedelac ccaterpillar (avatar)
    Učlanjen
    04.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    711

Дакле, задатак 1.

Израз уз i је x(t), израз уз j је y(t). Да би добио једначину трајекторије, а то је y(x), треба да изразиш t преко x, и да то замениш у једначину са y.
    Вектор брзине је први извод вектора положаја по времену.
    Вектор убрзања је први извод вектора брзине по времену.
    Интензитети се рачунају према координатном систему.
    Исто тако се рачунају и тангенцијално и нормално убрзање.
    Не одустајем од форума све док сви не буду мислили као ја.

Učlanjen
    04.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    711

Задатак 2, смао треба заменити пар формула,

P= I*4pi*r^2

I= Xo^2 * ro * c * w^2/2

w= 2pi * v, v је фреквенција, све је дакел дато, само треба израчунати.

Početnik
    Učlanjen
    07.09.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ime:  2016 Jun.jpg
Pregleda: 60
Veličina:  85,7 KBIsto 6. zadatak.Mnogo sam tanak sa talasima.

Učlanjen
    04.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    711

Тај задатак ми није јасан, какве су то осцилације од пола метра амплитуде ако је штап дуг 40cm.

Да ли то изгледа овако:

http://archive.cnx.org/resources/6b1..._17_01_01a.jpg

Какве сад везе с тим има брзина простирања таласа?

Početnik
    Učlanjen
    01.01.2017.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Nemam ideju ni kako da počnem ovaj zadatak... Ne shvatam šta je sa ovim iskošenim kondenzatorima, jesu li redno povezani ili kako već???

Zadatak: Odrediti ekvivalentni kapacitet, ako je kapacitet svakog pojedinačnog kondenzatora C.

Ako neko može da mi objasni bar kako da počnem hvala mnogo

Učlanjen
    04.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    711

На први поглед потребна је трансформација троугао звезда, али кад се мало боље погледа ипак није, све се решава редним и паралелним еквивалентирањем, најпре редно еквивалентираш гране горе лево и доле десно, између чвора А и необележеног чвора горе десно, и чвора B и необележеног чвора доле лево.

Početnik
    Učlanjen
    01.01.2017.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio ccaterpillar Pogledaj poruku
    На први поглед потребна је трансформација троугао звезда, али кад се мало боље погледа ипак није, све се решава редним и паралелним еквивалентирањем, најпре редно еквивалентираш гране горе лево и доле десно, између чвора А и необележеног чвора горе десно, и чвора B и необележеног чвора доле лево.
    Hvala najlepše Urađen je

Zainteresovan član Visociji (avatar)
    Učlanjen
    31.12.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    22

Na koji način mogu da prebacim metre u sekundi u O/min ili rad/s?
    Ако не иде по плану, иде по судбини.

Učlanjen
    04.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    711

Citat Original postavio Visociji Pogledaj poruku
    Na koji način mogu da prebacim metre u sekundi u O/min ili rad/s?
    Метре у секунди никако не можеш да пребациш у О/min, или rad/s, јер се ради о различиитм јединицама.

O/min и rad/s можеш да пребациш једне у друге.

1 O/min = 1/60 O/s = 1/60 * 2pi rad/s

Slične teme

1. Odgovora: 2559
    Poslednja poruka: 20.04.2017., 16:04
  2. Odgovora: 7268
    Poslednja poruka: 01.03.2017., 11:14
  3. Odgovora: 934
    Poslednja poruka: 17.02.2017., 22:52
  4. Razmena serija i titlova
    Autor Trinity u forumu Televizija
    Odgovora: 6890
    Poslednja poruka: 18.01.2017., 11:26

Pravila za slanje poruka