Matematika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Evo, naišao sam na još jedan sa pravom i nisam siguran da li sam dobro uradio. Dobio sam rezultat 71, ali sumnjam da je tačan.
U xOy koordinatnoj ravni data je prava 4x+7y =1998. Koliko tačaka na datoj pravoj imaju obe koordinate celobrojne i pripadaju I kvadrantu?
Hvala najlepše.
b=3a/(a-5)

b=3(a-5+5)/(a-5)=3 + 15/(a-5)
Ovaj deo ne razumem. Sve do tog dela sam radio isto, ali kako si ti dobio da je 3(a-5+5) = 3+15?
 
Poslednja izmena:
Pošto se traže tačke iz prvog kvadranta x,y>0 (slučaj jednakosti se isključuje, jer ako je bilo koji od brojeva x,y jednak nuli onda drugi ne može biti prirodan broj).

Zadatak je prema tome ekvivalentan sa određivanjem broja parova (x,y), pri čemu su x,y iz skupa prirodnih brojeva koji zadovoljavaju jednakost:
4x+7y=1998
Ako je y neparan broj onda je 7y takođe neparno. 4y je paran broj, a pošto im je zbir 1998, tj. paran broj, zaključujemo da y ne može biti neparno.

Dakle y je paran broj. Međutim ne bilo kakav. Ako bi bio deljiv sa 4, onda bi 4x+7y moralo takođe biti deljivo sa 4, a pošto 1998 nije deljivo sa 4, sledi da y nije deljivo sa 4.

S druge strane, 4x>=4, pa je iz 4x+7y=1998 7y<1994, odnosno y<285.

Dakle y je paran broj koji nije deljiv sa 4 iz intervala 1<y<285.

To su brojevi 2,6,10,14,...,282.

Za svako y iz tog skupa jednoznačno je određeno x jer je x=(1998-7y)/4.

Takođe svaki takav broj y zadovoljava uslov da je 4 delilac 1998-7y (pošto su ostaci deljenja sa 4 brojeva 1998 i 7y sa 4 isti, pri deljenju njihove razlike sa 4 dobijamo ostatak nula).

Prema tome, broj traženih parova jednak je broju elemenata već pomenutog skupa {2,6,10,..., 282}. A njih je zaista 71.
 
Realno si nerealan :). Vidim da si editovao jedan od starijih postova i pri tom mi postavio pitanje. Ne znam kako si očekivao da ti na ovo odgovorim, s obzirom da verujem da retko ko čita starije postove (bar ja to obično ne radim). Još manje mi je jasno kako sam uspeo da to primetim.

No dobro, što se tiče samog pitanja...

Imamo b=3a/(a-5).

To a mogu da napišem i kao a-5+5.

Prema tome b=3 * (a-5+5)/(a-5)

(a-5+5)/(a-5)=1+5/(a-5)

Na kraju:
b=3*(1+5/(a-5))=3+15/(a-5)
 
Realno si nerealan :). Vidim da si editovao jedan od starijih postova i pri tom mi postavio pitanje. Ne znam kako si očekivao da ti na ovo odgovorim, s obzirom da verujem da retko ko čita starije postove (bar ja to obično ne radim). Još manje mi je jasno kako sam uspeo da to primetim.
:rumenko: Nisam video tvoj post
:rumenko:
 
Neke strane drvene kocke ivice a cm (a je prirodan broj) su obojene plavom bojom, a zatim je kocka isecena na kockice ivice 1 cm. Ako 14 kockica ima po dve obojene strane i ne postoji nijedna kockica sa tri obojene strane, koliko kockica nema obojenu nijednu stranu?
Dragi matematičari,
bliži se okružno takmičenje iz matematike... Potrebni su mi zadaci za 5. razred, pa ako imate neke zanimljive, postavljajte ih na ovom mestu. :)
 
Dragi matematičari,
bliži se okružno takmičenje iz matematike... Potrebni su mi zadaci za 5. razred, pa ako imate neke zanimljive, postavljajte ih na ovom mestu. :)

Neke strane drvene kocke ivice a cm (a- prirodan broj) su obojene plavom bojom, a zatim je kocka isecena na kockice ivice 1 cm. Ako 14 kockica ima po dve obojene strane i ne postoji nijedna kockica sa tri obojene strane, koliko kockica nema obojenu nijednu stranu?
 
Neke strane drvene kocke ivice a cm (a je prirodan broj) su obojene plavom bojom, a zatim je kocka isecena na kockice ivice 1 cm. Ako 14 kockica ima po dve obojene strane i ne postoji nijedna kockica sa tri obojene strane, koliko kockica nema obojenu nijednu stranu?

I slucaj:
14 kockica (tj. a=14 cm)
14*14*14-14-13*14= 2366
II slucaj:
7 kockica (tj a=7 cm)
7*7*7-14-6*7-5*7-6*7=210
Resenje:
Ako je a=14 cm, kockica koje nemaju ni jednu obojenu stranu ima ukupno 2366.
Ako je a=7 cm, kockica koje nemaju nijednu obojenu stranu ima ukupno 210.
 
evo jedan zadatak iz verovatnoce, elementaran...ali ja sam preskocila taj deo...

Jedan radnik u smeni proizvede 400 000 zatvaraca. Medju proizvodima se nalazi 1% skarta. Ako radnik ima obavezu da u smeni izvrsi kontrolu 300 zatvaraca, koja je verovatnoca da ce se medju 300 prekontrolisanih naci najmanje 1 skartni zatvarac?
(postupak i resenje)
Koliko zatvaraca treba da pregleda radnik da bi verovatnoca bila npr. 1%, 5%, 10%...itd?
(postupak i resenje)
 
Ako od 400000 zatvaraca bira n, to moze uciniti na 400000 nad n nacina. Skart je 1% tj. 4000. Znaci da ima 396000 onih koji nisu skart. Da izabere svih n koji nisu skart moze dakle na 396000 nad n nacina a u svim preostalim nacinima ((400000 nad n) - (396000 nad n)) je bar jedan skart. Dakle Sanse da bar jedan bude skart su s=(((400000 nad n) - (396000 nad n))/(400000 nad n))*100%. E sad samo umesto n stavis 3000 ili umesto s 1%,5%,... i racunas dalje. Jedino j malo problem racunati sa ovolikim brojevima :D
 
Ma salim se bre, to je ideja, ali ne mozes racunati s ovolikim brojevima, preveliki su. Ako neko zna drugacije, neka kaze.

sto me zezas?!?!
"evil:

ljudi molim vas pomozite, ja sam kao opaki tata mata...mom drugu treba za posao...nije zezanja radi zadatak....


95%? :lol:.....da nije nesto pogresno u vezi sa postavkom?


ovo je sigurno elementarno iz verovatnoce......al ja ne znammmmm :dash:
 
Znam da je nelogično, ali ne mogu da uočim grešku. Samo sam ubacio vrednost n=300 u formulu koju je NemanjaNS90 dao.

Sasvim je logično da verovatnoća da jedan pogrešan zatvarač bude među izabranim jednaka odnosu broja kombinacija u kojim je prisutan i ukupnog broja kombinacija. Prvi je jednak razlici ukupnog broja kombinacija i broja kombinacija u kojem nema pogrešnog zatvarača. Prema tome taj odnos jednak je vrednosti koja se dobije kada se od jedan oduzme odnos kombinacija bez neispravnih zatvarača i njihovog ukupnog broja. Dakle i ja takav pristup smatram tačnim.

A to je upravo ono iz moje prošle poruke. Razmatrao sam ja mogućnost da sam napravio lošu aproksimaciju, ali kada se ovde unese sledeće (što bi trebalo da bude upravo to iz formule):
100*(1-(396000 choose 300)/(400000 choose 300))

http://www.wolframalpha.com/

Dobije se za decimal approximation:
95,10....

Naravno, ja sam prilično siguran da ovakav rezultat nije tačan. Sa druge strane, iako se verovatnoćom još nisam bavio u okviru škole, s tim što poznajem neke njene elemente, grešku (čak i sa stanovišta čiste logike) ne mogu da nađem. Dakle verovatno zadatak traži sasvim drugačiji pristup.
 
Rekao sam da se zezam jer je pretesko mnoziti 300 sestocifrenih brojeva, tj. resenje je dobro, ali ne isplati se racunati bez nekog alata tipa wolphramalpha. Osim toga, 95% je skroz ok resenje jer tu spadaju slucajevi kad ima 1,2,3,...300 skart komada tj. tj ima 300 slucajeva koji su povoljni a samo jedan nepovoljan pa nije cudno sto je toliko velik procenat iako je samo 1% skart.
 
Rekao sam da se zezam jer je pretesko mnoziti 300 sestocifrenih brojeva, tj. resenje je dobro, ali ne isplati se racunati bez nekog alata tipa wolphramalpha. Osim toga, 95% je skroz ok resenje jer tu spadaju slucajevi kad ima 1,2,3,...300 skart komada tj. tj ima 300 slucajeva koji su povoljni a samo jedan nepovoljan pa nije cudno sto je toliko velik procenat iako je samo 1% skart.

a jel postoji neki drugi postupak za racunanje? kao sto su radili stari grci? :think:
 
Ovde imate detaljno objasnjeno sto se zadatka koji je zvezdanka postavila tice(PDF dokument je).....Markirano je na dokumentu.
S jednom malom razlikom sto umesto da racunate koliko je verovatnoca za NAJMANJE jedan skart(1+2+3+4+5+....), treba da izracunate (jer je mnogo prostije) kolika je verovatnoca da NEMA NIJEDAN SKART, i onda je resenje 1- dobijeno resenje(posto su dogadjaji komplementarni).

www.viser.edu.rs/download.php?id=8248
 

Back
Top