privatne laboratorije i tacnost rezultata

gane011

Primećen član
Poruka
553
Jedan moj prijatelj je vadio krv pre neki dan u nekoj od privatnih laboratorija (necu imenovati u kojoj samo cu napomenuti da nije nepoznata) i izmedju ostalog dobio je rezultat sedimentacije koja je iznosila 13 a u referentnim vrednostima je bio podatak da je dozvoljeno od 0-10. Odlaskom kod lekara opste prakse (koji je i trazio pomenute analize) receno mu je da su te referentne vrednosti glupost i da sedimentacija nikada ne moze biti 0 i da se tolerise do 20 u zavisnosti od godina pacijenta.
I sad covek nezna kome da veruje. Kakva su vasa iskustva sa privatnim laboratorijama?
Voleo bih da cujem i strucno misljenje dr.


Pozdrav.
 
Vodila sam dete da vadi krv u jednoj poznatoj laboratoriji i po njihovim rezultatima bila je anemicna. U dogovoru sa pedijatrom primenili smo terapiju, i redovno vadili krv u doticnoj laboratoriji. Rezultat i posle tri meseca bio los i tako smo zavrsili na hematologiji u Tirsovoj - odmah su joj uradili krvnu sliku i ne da nije bila anemicna nego joj je i krvna slika bila odlicna.
 
gane011:
Jedan moj prijatelj je vadio krv pre neki dan u nekoj od privatnih laboratorija (necu imenovati u kojoj samo cu napomenuti da nije nepoznata) i izmedju ostalog dobio je rezultat sedimentacije koja je iznosila 13 a u referentnim vrednostima je bio podatak da je dozvoljeno od 0-10. Odlaskom kod lekara opste prakse (koji je i trazio pomenute analize) receno mu je da su te referentne vrednosti glupost i da sedimentacija nikada ne moze biti 0 i da se tolerise do 20 u zavisnosti od godina pacijenta.
I sad covek nezna kome da veruje. Kakva su vasa iskustva sa privatnim laboratorijama?
Voleo bih da cujem i strucno misljenje dr.

Pozdrav.
Lekari se nikada slepo ne drze referentnih vrednosti, sto znaci ako neko dodje sa sedimentacijom npr 17 to je po vrednostima na papiru povecano a mi to zovemo mirna sedimentacija...najkrace moguce, ne lece se vrednosti na papiru nego simptomi i pacijent.Prosto citanje rezultata sa papira ne moze dati dijagnozu.
I jos jedna stvar, vrednosti variraju od laboratorije do laboratorije, i uvek se kontrolni nalaz radi u istoj laboratoriji.
Ne postoji pacijent sa SE o ali postoji sa 1,samo ce se retko sresti u praksi.
 
Ja sam pre par godina imala neku praksu na INEPu u njihovim klinickim laboratorijama. Zapanjilo me saznanje da im dolazi dosta ljudi, koji su prethodno radili analize u nekim od privatnih laboratorija, da provere dobijene rezultate. I cesto im se desava da su rezultati potpuno netacni. Ja od tada idem samo na INEP kada mi zatreba npr. krvna slika. Oni svoje metode redovno proveravaju u saradnji sa Klinickim centrom, zato sto ih koriste, izmedju ostalog, i za svoje naucne radove. A i neke privatne laboratorije koriste njihove usluge, odnosno vi odete u privatnu lab., date uzorak na analizu a oni posalju na INEP i samo vam proslede rezultate. To je najcesce slucaj sa hormonima T3 i T4, zato sto retko ko u gradu radi te analize. Stoga vam preporucujem da odete tamo, ako vec nemate neku laboratoriju kojoj verujete!
 
dr:
Lekari se nikada slepo ne drze referentnih vrednosti, sto znaci ako neko dodje sa sedimentacijom npr 17 to je po vrednostima na papiru povecano a mi to zovemo mirna sedimentacija...najkrace moguce, ne lece se vrednosti na papiru nego simptomi i pacijent.Prosto citanje rezultata sa papira ne moze dati dijagnozu.
I jos jedna stvar, vrednosti variraju od laboratorije do laboratorije, i uvek se kontrolni nalaz radi u istoj laboratoriji.
Ne postoji pacijent sa SE o ali postoji sa 1,samo ce se retko sresti u praksi.

Nisam bas siguran da sam najbolje razumeo :?
Za leukocite, eritrocite, hemoglobin, glukozu itd. lekari se pozivaju na referentne vrednosti a kad je rec o SE onda to nije slucaj. I kako 17 moze biti mirna sedimentacija ako je maximalna dozovljena vrednost 10 (ako je ovo tacno, sto je i sustina mog predhodnog pitanja). Po cemu je ona tako specificna pa se moze svakojako tumaciti.
Ispravite me ako sam zalutao.
 
E Gane kad bih ja sad mogla da ti pretocim 6 godina studija u 3 prostoprosirene recenice to bi bilo jako lepo, ali ne moze. :D
Kao sto rekoh ne drzimo se tacno definisanih vrednosti, cak ni kada su u pitanju eritrociti...ako neko na prvi pogled ima dobar broj eritrocita to ne znaci odmah da ima i dobru krvnu sliku, jer npr eritrocita moze biti dosta ali da su loseg kvaliteta, to nam pokazuju neki drugi parametri,
Isto tako ako neko ima sedimentaciju 17 a pri tome ima normalan broj leukocita, nema nikakvih simptoma naravno da tog coveka necemo proglasiti bolesnim.
SE ima svoj znacaj u sklopu celokupne klinicke slike, simptoma...i opet se ponavljam , dijagnoza se ne postavlja samo na osnovnu laboratorije, prvo i osnovno je anamneza(prica koju dobijemo od pacijenta)i fizikalni pregled, laboratorija je tu da nam pomogne da potvrdimo ili opovrgnemo svoje sumnje, znaci ona je tek na 3. mestu.I da dodam postoje jos precizniji pokazatelji stanja pacijenta koje koristimo pored sedimentacije i koje mnogo vise gledamo i pratimo.
Jeli sad bar malo jasnije?
 
gane011:
Sustinsko pitanje i jeste kako znas da nije bilo greske ako stalno ides u istu?

Sustinski odgovor bi bio - vrlo logican. U privatne laboratorije uglavnom idem da bih "kupila vreme" tj. da bih odmah znala rezultate, a inace krv dajem u drzavnoj ustanovi (isti dan) kada i u privatnoj, s`tim sto mi rezultati u privatnoj stizu najkasnije sledeci dan dok u drzavnoj posle 2 meseca (a cesto i duze od toga cekam). Sa rezultatima iz privatne lab. dolazim vec sutra kod lekara koji mi ordinira terapiju, a rezultati koji stignu nakon nekog vremena iz drzavne laboratorije sluze samo da bi potvrdili ispravnost ovih prvih.
Za sada ni jednom nisu omasili.
 
jednu stvar niste spomenuli.Jelo pre davanja krvi. Pre 5-6 meseci sam vršio analizu krvi i ispostavilo se da je prošlo manje od 8 sati kako sam jeo. Rezultati su bili totalno ludilo, i lekar mi je savetovao da je najbolje ne jesti ništa čak 12-14 sati pre toga.
Ja sam mislio da je dovoljno ono samo: ne doručkuješ :lol:
 
Kelis:
gane011:
Sustinsko pitanje i jeste kako znas da nije bilo greske ako stalno ides u istu?

...inace krv dajem u drzavnoj ustanovi (isti dan) kada i u privatnoj, s`tim sto mi rezultati u privatnoj stizu najkasnije sledeci dan dok u drzavnoj posle 2 meseca (a cesto i duze od toga cekam)...

Kako je moguce da je tolika razlika u vremenu dobijanja rezultata?
 
gane011:
Kako je moguce da je tolika razlika u vremenu dobijanja rezultata?

Nisu klasicne kontrole u pitanju... jedan rezultat sam radila pocetkom oktobra, i nedavno su mi rekli da dodjem u martu sledece godine da ce tek tada biti gotov.
A sto se tice klasicnih analiza, u mom Domu zdravlja moras prvo da ih zakazes (mislim na vadjenje krvi) za 7 dana i rezultate dobijes za jos 4...
Da li sve to vredi cekati...prosudite sami.
 
Kelis:
gane011:
Kako je moguce da je tolika razlika u vremenu dobijanja rezultata?

Nisu klasicne kontrole u pitanju... jedan rezultat sam radila pocetkom oktobra, i nedavno su mi rekli da dodjem u martu sledece godine da ce tek tada biti gotov.
A sto se tice klasicnih analiza, u mom Domu zdravlja moras prvo da ih zakazes (mislim na vadjenje krvi) za 7 dana i rezultate dobijes za jos 4...
Da li sve to vredi cekati...prosudite sami.

To je totalni idiotizam. Pa stanje organizama ce se izmeniti i za 15 dana a ne za 5-6 meseci. Cemu onda ti rezultati i sluze.

Pozdrav
 
gane011:
Kelis:
Ne znam u koje privatne laboratorije vi idete ali ja znam za jednu koja vec godinama radi i koja je zaista najbolja... nikada nisam dozivela nikakvu neprijatnost ili gresku... a vec 11 godina idem u istu...
Bez problema mogu reci i ime iste... Belladonna i nalazi se u Zemunu.

Sustinsko pitanje i jeste kako znas da nije bilo greske ako stalno ides u istu?

Iza mišljenja Kelis APSOLUTNO stojim! Poznajem vlasnike pomenute laboratorije i apoteke i način organizacije rada u istim!
Kada bi svi radili ko oni! :?
 

Back
Top