Radovan Beli Marković

tv-ex

Početnik
Poruka
6
Evo teme o kojoj bih volela da cujem komentare. Nedavno
sam slucajno procitala "Lajkovacku prugu" imajuci malo rezerve prema naslovu i pocetku knjige sa anahronim izrazima i pesnickim izletima. I pored svega, knjiga mi se vremenom (savladavajuci prepreke koje njegov stil donosi) bas dopala. Srodila sam se sa piscem u tolikoj meri da sam se osecala prevarenom kad sam videla autorovu sliku,sliku modernog "fancy" intelektualca. Smesno, imala sam sopstvenu sliku o njemu gde mi on lici na Pekica ili Andrica. Znate li o cemu pricam? Momenat kad se toliko srodis sa piscem da (pretenciozno naravno) pomislis da ga znas, kako izgleda, kako reaguje, kako.... Anyway....
 
tv-ex:
Evo teme o kojoj bih volela da cujem komentare. Nedavno
sam slucajno procitala "Lajkovacku prugu" imajuci malo rezerve prema naslovu i pocetku knjige sa anahronim izrazima i pesnickim izletima. I pored svega, knjiga mi se vremenom (savladavajuci prepreke koje njegov stil donosi) bas dopala. Srodila sam se sa piscem u tolikoj meri da sam se osecala prevarenom kad sam videla autorovu sliku,sliku modernog "fancy" intelektualca. Smesno, imala sam sopstvenu sliku o njemu gde mi on lici na Pekica ili Andrica. Znate li o cemu pricam? Momenat kad se toliko srodis sa piscem da (pretenciozno naravno) pomislis da ga znas, kako izgleda, kako reaguje, kako.... Anyway....
Utisak koji si stekla na osnovu 'Lajkovacke pruge' je svakako pouzdaniji nego onaj koji odaje njegova slika. Radovan Beli Markovic je sve samo ne moderan fancy intelektualac! Poznajem ga maltene od rodjenja, zivimo u istoj ulici i nebrojeno puta sam razgovarala sa njim. Jedno vreme je bio upravnik Lajkovacke biblioteke i u to vreme postigao da ista postane najbolje opremljena biblioteka na Balkanu i u isto vreme posecena od strane vecine domacih pisaca. Nikada u zivotu nisam razgovarala sa nacitanijim a obicnijim covekom, koji ima zaista siroko opste znanje i o svakoj temi moze da ispise roman. Inace, te arhaicne izraze cesto koristi u svakodnevnom razgovoru. Zivi sa zenom i mackama u prilicno staroj zgradi, sasvim skromno. O njemu ti mogu ispisati jos mnogo reci a, veruj mi, nijedna ne bi rekla nesto ruzno o njemu.
Pozdrav :wink:
 
Zahvalna sam na odgovoru, ovako nesto lepo i konkretno nisam mogla ocekivati. No postavlja se pitanje bi li procitala nesto od autora i otkomentarisala moju temu da nisi koincidencijom njegova komsinica. I ja sam igrom slucaja procitala njegovo delo. No zato uveliko slusamo na medijima kako Legija! cita Pekica, Andrica…. (da Vam iskreno kazem-ne cenim coveka koji kaze da cita Pekica a kao primer navede “Besnilo”) …ne secam se kako je dalje isao spisak. Skoro istovetan spisak posle vidim uz imena ljudi kao sto su Tadic i ostala nasa politicka bagra. Tu su naravno neizostavni i Ducic i Nikolaj. Cak sam gledajuci neku emisiju da politicari nabrajaju samo klasike, posto verovatno jos od lektire nisu citali nista drugo. Ubijaju nas mediji a slutim da je u tom problemu sadrzan i problem degradacije srpske moderne literature. Jedan od genijalaca danasnjice, Basara, na divan nacin pise besmisleno. Kome da pise kad je jedno vreme pisano i govoreno samo o jednom profesionalnom, literarnom sarlatanu iliti Arsenijevicu. (Neka mi se ne zameri, ja stvarno ne cenim njegov rad.) Moderne su urbane teme….Ubija nas globalizacija gde se pretvaramo u nesvesne podanike Velikog Brata.
U mom gradu pokusava da se samopromovise jedan decko pisuci knjizevne kritike. Pratim ga vec neko vreme posto smatram da ima dara. No, i on upada u klasicnu zamku. Pise o “Levijatanu” mesto o Eku i “Ime ruze”. Pise o onoj Moorovoj knjizi. Suvise je idealisticki zeleti pomoci masi da nadje put do kvalitetnijih stiva? Ja se izduvala, sad mi je svejedno)...jos jednom hvala Ilona...
 
Nema na cemu :wink:
Uzgred, kad se vec pitas da li bih procitala neku njegovu knjigu a da mu nisam komsinica...
Procitala sam samo 'Lajkovacku prugu' i to ne do kraja. Uopste mi se ne svidja njegov stil. U toku citanja sam sve vreme razmisljala o tome 'sta je pisac hteo da kaze' i samo sam cekala da je procitam pa da odem do njega u biblioteku. To je bilo pre nekoliko godina i vise se ne secam same knjige koliko utiska, meni je sve bilo tako konfuzno - recenice nabacane bez nekog reda i smisla. Mozda bi bilo drugacije da sam je procitala do kraja. S' njim sam razgovarala o toj knjizi ali me ni taj razgovor nije naveo da procitam jos nesto. Mozda tada nisam bila dovoljno zreo citalac,mozda uzmem tu knjigu ponovo;ili neku drugu.
A tek kada sam procitala negde kritiku 'Lajkovacke pruge' a ista bila najpozitivnija i knjigu cak uporedili sa 'Sto godina samoce' (mojom najomiljenijom)... Samo sam se zapitala ko ovde nije nrmalan :D
Tako da ta misljenja koja imam o njemu kao coveku i njemu kao piscu potpuno odvojena...
 
E da, da ne ostanem 'duzna' ni za ovaj tvoj drugi post u ovoj temi.
U potpunosti delim tvoje misljenje. Ja sam ponekad i besna i ogorcena. Sada su knjige 'ponovo u modi', zato ces u svakim novinama naici na poznate licnosti kako daju preporuku 'sta procitati za ovaj vikend' i sl. Navode ili sve same bestselere ili ono o cemu ti pricas - najpoznatija dela proslavljenih pisaca,za koja znaju vec i deca u osnovnoj skoli.
Druga stvar, knjige nisu postale generalno moderne, vec samo odredjeni naslovi ili samo odredjeni pisci.
Dobro si uocila da su knjige Vladike Nikolaja sada popularnije nego ikada. A meni i dalje nije jasno zasto je to tako kada su te iste knjige mahom odredjene duhovne pouke, te su mogle imati istu vrednost i biti citane i ranije.
Pre par nedelja na jednom drugom forumu citam temu sa nazivom (otprilike) 'sta trenutno citate'. Na istu temu devojka odgovara - nesto od Barika. Ne secam se koja je knjiga bila u pitanju, mislim da je 'Zamak'. Naredni post salje neko od forumasa, odgovara na njen post sa 'jel' ti znas da Bariko vise nije in' :shock: I tu joj potanko objasni u kom periodu je Bariko bio popularan a sad je citanje njegovih knjiga out.
Nisam mogla da verujem da sad i u knjizevnosti postoji 'in' i 'out' i jos mi nije jasno ko to odredjuje sta je in a sta out, i gde postoji takva lista, da znam da se ne blamiram kad odem u biblioteku - da slucajno ne trazim knjigu od nekog 'out' pisca. :evil: (pored svih onih spicastih cipela, salova i marama koje cak sve devojke vezu na potpuno isti nacin, samo nam je jos falilo da i u citanju knjiga budemo klonirani!)
Recimo, Justejn Gorder - svima su poznati naslovi 'Sofijin svet', 'Cerka direktora cirkusa', 'Maja' ... nijedna od tih knjiga nije mi se svidela koliko 'Vita brevis', za koju vecina onih kojima spomenem tu knjigu nije ni cula.
E sad je i meni lakse :D
Pozdrav
 
Pazi kad ne mogu da verujem:) Procitala sam pre par godina "Sofijin svet" i knjiga mi se dopala. No pisca sam pocela da cenim tek kad sam procitala i "Vita brevis" posto mi se cinilo da je sposoban da savrseno docara unutrasnji svet najrazlicitijih likova. Ne znam sta da ti kazem, nisam bas krenula u `similar soul searching` a vid` vraga.:))
 
tv-ex:
Pazi kad ne mogu da verujem:) Procitala sam pre par godina "Sofijin svet" i knjiga mi se dopala. No pisca sam pocela da cenim tek kad sam procitala i "Vita brevis" posto mi se cinilo da je sposoban da savrseno docara unutrasnji svet najrazlicitijih likova. Ne znam sta da ti kazem, nisam bas krenula u `similar soul searching` a vid` vraga.:))
:D
 

Back
Top