"Magla"

liv

Obećava
Poruka
96
Sve cesce mi se u poslednje vrijeme desava da mi je zamagljeno ispred ociju-vise ispred desnog.Imam osjecaj vrlo slican onom kad trepavica upadne u oko pa imam potrebu da ga trljam.Inace odlicno vidim ali cesto imam glavobolje(moj muz je cuo prije neki dan na TV-u da to ima veze sa migrenom) pa ne znam kojem specijalisti da se obratim.S obzirom da je bolnica kojoj pripadamo dosta udaljena(oko 60 km)i da su tamo velike guzve molim vas za pomoc da ne bih bespotrebno cekala.
Hvala!
 
Zamagljeno pre ocima...hm?
Pa ne znam koliko bi sve to moglo da se svede na posetu specijalisti samo jedne grane medicine.
Podjete prvo kod oftalmologa, da se iskljuci slab vid, glavobolje zbog naprezanja ocih misica, ako to nije u pitanju sledi vam odlazak lekaru opste prakse, da se uradi laboratorijska pretraga i pregled, da se iskljuci anemija,kolebanja secera, nizak ili visok pritisak, e ako tu nista ne bude pronadjeno onda kod neurologa.
 
Dr, mozda ipak prvo kod lekara opste prakse, pa tek onda kod oftalmologa, jer ionako za oftalmologa mora od lekara opste prakse da dobije uput....Da li Vam magli samo jedno oko, ili oba, imate li mucninu i povracanje, da li Vas boli glava samo sa jedne strane (na kojoj Vam onda magli oko)..da li je raspored dodhadjanja: problem sa vidom, glavobolja koja se pojacava u intenzitetu, smeta Vam buka i svetlo, muchnina i eventualno povracanje? Takav raspored dogadjanja ide u prilog mogucoj migreni.

No magljenje jednog oka moze da ide u prilog i povecanom ocnom pritisku (kakav Vam je krvnni pritisak) ili glaukomu....

Dakle, svakako je najbolje da odete lekaru opste prakse, da se uradi krvna slika i biohemija kao sto dr reche, sa tim rezultatima kod oftalmologa na pregled, da se iskljuce poremecaji vida, glaukom i sl, kod neurologa ukoliko prethodna dva pregleda ne pronadju bitne probleme, i najzad ako i neurolog pronadje nalaz bez osobenosti - kod psihijatra (ah, kod nas se najcesce sve ipak zavrsava! :wink: ).

Mozda su Vam jednostavno potrebne naocari, ali - krenite od lekara opste prakse!
 
Ja tek sad pogledah profil, pa tesko da sa 32 godine moze biti u pitanju neka teska patologija, hvala bogu!
Lekar opste prakse, pa oftalmolog...
 
Vec sam rekla da mi se cesce desava da mi "magli" ispred desnog oka a sto se glavobolje tice ona je u poslednje vrijeme locirana na korijen nosa i desnu stranu(ne znam kako se zove ali me boli ova kost gdje je obrva).Posto sam od svoje 16. hipertonicar kod oftamologa sam isla nekoliko puta zbog ocnog pritiska i on je uvijek bio u redu.A i pritisak nije toliko strasan,donji je uglavnom oko 100,sto je za mene dobro jer mi je poslije drugog(od tri)porodjaja prije 8 godina poceo da varira(gornji 100-190,donji 60-130,bila sam na ispitivanju,nikakvu terapiju mi nisu dali...?!)i tada sam se uzasno osjecala-kao pijana, dok se sada,izuzev cestih glavobolja,dobro osjecam.Izvinjavam se ako nisam ovo sve najbolje objasnila,opet me boli glava...
 
WithdrawnWater:
Dr, mozda ipak prvo kod lekara opste prakse, pa tek onda kod oftalmologa, jer ionako za oftalmologa mora od lekara opste prakse da dobije uput....Da li Vam magli samo jedno oko, ili oba, imate li mucninu i povracanje, da li Vas boli glava samo sa jedne strane (na kojoj Vam onda magli oko)..da li je raspored dodhadjanja: problem sa vidom, glavobolja koja se pojacava u intenzitetu, smeta Vam buka i svetlo, muchnina i eventualno povracanje? Takav raspored dogadjanja ide u prilog mogucoj migreni.

No magljenje jednog oka moze da ide u prilog i povecanom ocnom pritisku (kakav Vam je krvnni pritisak) ili glaukomu....

Dakle, svakako je najbolje da odete lekaru opste prakse, da se uradi krvna slika i biohemija kao sto dr reche, sa tim rezultatima kod oftalmologa na pregled, da se iskljuce poremecaji vida, glaukom i sl, kod neurologa ukoliko prethodna dva pregleda ne pronadju bitne probleme, i najzad ako i neurolog pronadje nalaz bez osobenosti - kod psihijatra (ah, kod nas se najcesce sve ipak zavrsava! :wink: ).

Mozda su Vam jednostavno potrebne naocari, ali - krenite od lekara opste prakse!


Vjerujte da mi psihijatar nije potreban!Da vam ispricam (skracenu verziju)necega sto mi se dogodilo:imala sam gusenja dobrih tri mjeseca dok se nisam odlucila da legnem na ispitivanje,drzali me tamo 15 dana,ispitivali pluca,bubrege,stitnu,glavu itd.a ja sam insistirala samo na alergo testu("Nemas grebanje u grlu,sluzokoza mirna,oci nisu crvene-nema potrebe").Otpuste me i izmedju redova mom muzu saopste da to sa gusenjem izmisljam.Dva dana poslije izlaska iz bolnice dobijem jak napad gusenja i odvezu me u Hitnu,bez pregleda mi daju injekciju bensedina i kazu da sacekam sat vremena.Izdrzim ja jedva taj sat vremena i samo zahvaljujuci jednoj mojoj poznanici koja je tamo radila pridje mi doktor i pregledom ustanovi da mi 2/3 pluca ne rade-spazam, da mi aminofilin i preporuci pumpicu. Sjutra dan odem na alergo test i ustanove da sam alergicna na polen od korova koji cvjeta bas u to doba godine!Moj sef naredi da pokose neku travu koja je rasla ispod naseg prozora i od tada nemam vise tolikih problema(popijem po malo Klaritina kad osjetim da pocinje).
 
Nadam da Vam je jasno da sam se salila u najdobronamernijem smislu. Ni ja ne mislim da Vam je potreban psihijatar, iz onoga sto ste napisali jasno mi je pak da Vam je pritisak (krvni) neregulisan, i glavobolje koje imate (da li Vam mozda zuji ili sumi u usima?) mogu lako biti i hipertenzivne krize! Nekada se smatralo da je pritisak optimalan ako je do 140/90, danas se sve preko 115/75 smata 'iznad granice' (po najnovijim standardima zapadne kardiologije, ref. Harrison, Interna Medicina) a zahtev je da pritisak ne prelazi zadatu granicu od 140/90. Ako je Vas donji pritisak 100, jasno je i Vama iz navedenih referentnih vrednosti da je previsok, ako varira to situaciju cini jos gorom, a obzirom na nedostatak antihipertenzivne terapije, moguce je da imate kolebanje pritiska koje Vam izaziva glavobolju ili trenutne promene ocnog pritiska sto dovodi do magljenja. Svakako bi bilo neophodno da se obratite lekaru opste prakse, regulisete povisen pritisak i uradite ponopvo oftalmoloski pregled, a po potrebi posetite i neurologa ukoliko je sve drugo u granicama normale. (Ako ipak bude posla i za psihijatra - pa nije ni to smak sveta! I mi moramo od neceg da zivimo! :wink: )
 
(Ako ipak bude posla i za psihijatra - pa nije ni to smak sveta! I mi moramo od neceg da zivimo! :wink: Jasno je meni to!Vjerujte da ja nemam nikakav otpor prema vasoj profesiji,sasvim bi mi bilo normalno da posjetim psihijatra kad bih osjetila potrebu.Otpor osjecam prema onima koji zarad svoje nespremnosti da se "unesu" u problem svog pacijenta ili svoje nedovoljne strucnosti prebacuju problem onako na prvu ruku kod psihijatra.Sva sreca pa ima jos ljudi kao sto ste Vi i nasa dr.Veliki pozdrav i hvala na savjetima!
 
O, pa ovde ipak ima previse problema za tako malo godina.
Vi ste vec iskusan pacijent.Znate vec celu proceduru, s obzirom na stanje koje opisujete nemojte previse oduglovaciti sa odlaskom kod lekara.
Pozdrav!
 
liv:
(Ako ipak bude posla i za psihijatra - pa nije ni to smak sveta! I mi moramo od neceg da zivimo! :wink: Jasno je meni to!Vjerujte da ja nemam nikakav otpor prema vasoj profesiji,sasvim bi mi bilo normalno da posjetim psihijatra kad bih osjetila potrebu.Otpor osjecam prema onima koji zarad svoje nespremnosti da se "unesu" u problem svog pacijenta ili svoje nedovoljne strucnosti prebacuju problem onako na prvu ruku kod psihijatra.Sva sreca pa ima jos ljudi kao sto ste Vi i nasa dr.Veliki pozdrav i hvala na savjetima!

Molim, i drugi put!

Lepo je da ima bar povremeno ponekog ko misli i nesto lepo o nama! :P
 
Andreavk:
...ako imas stalne glavobolje ili se budis sa glavoboljom uradi magnetnu rezonancu - iskljuci najgore pa se onda seckaj i trazi uzroke... tako bar rade u srecnim zemljama

Pa nije bas tako u tim 'srecnim' zemljama. Ja sam u jednoj isla u skolu (americhku) a u drugoj zavrsavala specijalizaciju (Nemachkoj), pa znam da nije. Tamo i do specijaliste da dodjes potrebno je meseci da prodju pre nego sto se iscupas iz ruku lekara opste prakse, jer nece da ti da uput a pregledi se zakazuju i na po godinu dana cak i za zivotno ugrozavajuce bolesti kao sto su tumori (sestra mi zivi u Kanadi pa slucajno iz prve ruke znam i tamo kako je). Naravno, ako mozes da platis onda ides privatno gde te je volja, bez obzira da li je pregled medicinski opravdan ili ne; ali najzad tako je i ovde: pa ako imate da platite 12-15 000 dinara, mozete i na magnetnu rezonancu, sto da ne......?!
 
...ok ako imas da platis...na kraju se sve svede na to ali lekar opste prakse ako je dobar dijagnosticar bi trebao da takvog pacijenta uputi gde TREBA a ne gde MOZE pa makar i sam platio pregled
Znam osobu koja je tri godine patila od glavobolja da bi je njen lekar posle svih "analiza" poslao kod psihijatra koji joj je prepisao antidepresive. Na kraju je zavrsila na neurohirurskoj klinici... pretpotstavljate zbog cega
 
Ali to ne znaci da svako ko ima glavobolje ima tumor na mozgu.
Nigde u svetu se pacijent ne salje olako na magnet, pa ni kod nas, i ne treba da se salje jer ono sto praksa pokazuje to je da ako vidis kijavicu razmisljaj da je kijavica nemoj juriti sindrome za koje si cuo a za svog radnog veka ih neces videti, to je onda samo mucenje pacijenta.
Uvek se krece diferencijalno-dijagnosticki, iskljucuje se jedna po jedna stvar, pocevsi od najbanalnije ...
 
Andreavk:
...ok ako imas da platis...na kraju se sve svede na to ali lekar opste prakse ako je dobar dijagnosticar bi trebao da takvog pacijenta uputi gde TREBA a ne gde MOZE pa makar i sam platio pregled
Znam osobu koja je tri godine patila od glavobolja da bi je njen lekar posle svih "analiza" poslao kod psihijatra koji joj je prepisao antidepresive. Na kraju je zavrsila na neurohirurskoj klinici... pretpotstavljate zbog cega


To je kljucna recenica, sa cetri kljucne reci: DOBAR, DIJAGNOSTICAR....i GDE TREBA.

I Vama srecna nova godina!
 
dr:
Ali to ne znaci da svako ko ima glavobolje ima tumor na mozgu.
Nigde u svetu se pacijent ne salje olako na magnet, pa ni kod nas, i ne treba da se salje jer ono sto praksa pokazuje to je da ako vidis kijavicu razmisljaj da je kijavica nemoj juriti sindrome za koje si cuo a za svog radnog veka ih neces videti, to je onda samo mucenje pacijenta.
Uvek se krece diferencijalno-dijagnosticki, iskljucuje se jedna po jedna stvar, pocevsi od najbanalnije ...
I ja bih najprije da iskljucim najbanalniju stvar a to je naprezanje ociju na kompjuteru.Mislim da je to osnovni problem ali ovaj moj muz dize frku zato sto zna da ja bez velike muke ne idem kod doktora a i cuo je nesto na TV-u pa se prepao.Poslije 10 min od sijedanja za kompjuter pocinjem da zmurim na desno oko a kad se ne naprezem sve je mnogo podnosljivije.Izgleda da bih trebala da se bavim samo najprostijim poslovima kao sto su kucni... :wink: Nije na odmet malo ironije na svoj racun,slazete li se?
Pozdrav za sve i srecna Nova godina!
 
Ukoliko je kompjuter u pitanju, moj predlog Vam je zastitni screen za ekran, smanjenje intenziteta osvetljenja (tj. kontrasta) na ekranu, adekvatna radna stolica, i naravno - pregled oftalmologa da se utvrdi eventualna potreba za dioptrijom!
 
WithdrawnWater:
Ukoliko je kompjuter u pitanju, moj predlog Vam je zastitni screen za ekran, smanjenje intenziteta osvetljenja (tj. kontrasta) na ekranu, adekvatna radna stolica, i naravno - pregled oftalmologa da se utvrdi eventualna potreba za dioptrijom!
U ostalo se ne razumem, a ovo znam da nema veze sa zivotom.
 
Petka:
WithdrawnWater:
Ukoliko je kompjuter u pitanju, moj predlog Vam je zastitni screen za ekran, smanjenje intenziteta osvetljenja (tj. kontrasta) na ekranu, adekvatna radna stolica, i naravno - pregled oftalmologa da se utvrdi eventualna potreba za dioptrijom!

U ostalo se ne razumem, a ovo znam da nema veze sa zivotom.

Ne razumem cemu ovakav start djonom, a uz to i bez propratnog obavestenja tj. deljenja Vasih saznanja sa sirom populacijom na ovoj temi?
Moguce da nije tehnicki opravdano, ali sticajem okolnosti ja imam migrene, neurologo koji me je pregledao pitao me je da li dosta vremena provodim pored ekrane, i kada sam pozitivno odgovorila rekao mi je da probam da nabavim zastitni screen za ekran, to nema veze sa zracenjem, ali mozda ima veze sa svetlom i kontrastima jer je isti u boji dima (siv je, donekle razumem kojom idejom se covek vodio - kao kad je jako sunce pa stavis naocare za sunce); migreni izrazito pogoduje intenzivno osvetljenje koje treperi (cak i nevidljivi stroboefekat koji daje ekran kompjutera moze da doprinosi napadima ili glavoboljama), ne mogu da tvrdim da je na bilo koji nacin to medicinski ili tehnicki opravdano jer se ne razumem u tu oblast, ali je cinjenica da od kad sam stavila taj screen na ekran i kupila adekvatnu radnu stolicu (ergo stolicu) - vise nemam migrenozne napade i glavobolje kad radim na kompjuteru a i inace su se isti znacajno proredili.
 

Back
Top