Koja je borilacka vestina "naj..."

Najbolji je francuski box tj SAVATE.... Najslicniji je kick boxu samo sto se mnogo vise oslanja na brzinu i iskivaze... Tako da je superiorniji i od kick boxa i tajlandskog....
Ko mi ne veruje neka proba da trenira svaki od ovih sportova bar po mesec dana, videce da sam u pravu.
 
Najbolji je francuski box tj SAVATE.... Najslicniji je kick boxu samo sto se mnogo vise oslanja na brzinu i iskivaze... Tako da je superiorniji i od kick boxa i tajlandskog....
Ko mi ne veruje neka proba da trenira svaki od ovih sportova bar po mesec dana, videce da sam u pravu.

Apsolutno se slazem. Nas najbolji kikboxer je nedavno porazen od Frederika Belonija jer ovaj po misljenju mnogih strucnjaka ima dobru podlogu u Savateu.
 
Neznam kako neko moze uporedjivati Karate i Box O.o .Svako ko zeli da vidi koja je vestina 'Mocnija' mora da je upozna prvo. Imao sam prilike da gledam,treniram box i svestan sam sta bokser moze and sta ne.Trenirao sam i karate...pa da. Boks: Za neku tehniku ti ne treba previse vremena da je savladas. Znaci uglavnom samo snaga,kondicija,izdrzljivost.To je to. E sad karate.Ne mozes savladati karate za odredjeni period.To je umetnost koja se uci do kraja zivota.Ali sam imao priliku da gledam demonstracije karateke i lajka ili bilo kog boksera.Karateka koji je dostigao neki veci nivo..Njega bokser ne moze dotaci.Ali bukvalno. To se zavrsava jednim preciznim udarcem u vitalni deo tela i to je to. Tako da karate. A sto se tice ostalih sportova. Pa mma nije sport zar ne? mesavina razlicitih sportova.A samim tim taj covek koji 'trenira' mma ne moze znati nijednu vestinu kako treba.Ne mozes postici vrhunac u 5 sportova ;) Mada mnogo vise postujem sportove koji treniraju ujedno i duh pored tela( za razliku od boksa i takvih sportova ).
 
A sta je MMA?
Atletska disciplina?
Slazem se da MMA borac ne moze da savlada toliko sportova odjednom,ali to pokriva svojom izuzetnom izdrzljivoscu,fizickom spremom i kondicijom.Svako od tih boraca ima jedan sport koji je specijalizirao,bila to borba u stojci ili u parteru.Pa ce shodno tome sprovoditi svoju strategiju.
Ne bih smeo da se kladim da bi se karatista lepo proveo u kavezu protiv MMA borca.
Opet,MMA borac po karate pravilima bi sigurno bio inferioran.Osim ako nije Lyoto Machida :)
 
Cao
Po mom misljenju je ta vestina naj koja ce polaznika obucavati i pripremiti za relanu primenu, svaka vrsta azijskog folklora itd odmah odpada, bosonogo vezbanje i u kimonu odpada, suludi napadi odpadaju. Treba do postoji stres trening, vezbanje u okolnostima kao u pravom zivotu, napadi u sedenju,stajanju, kada si naslonjen, da napadi budu nasrtni i dinamicni.

Napadi svakodnevnim predmetima da se uvezbavaju a i koriscenje istih. Primena svih udaraca i svakog oruzija pa cak i ujedanja radi licne odbrane.
Ako je to sve dato u vestini ili bolje reci u samoodbranbenom metodu onda je to vrlo dobra stvar. Nebitno koje ime nosi. A vi razmislite koje su to samoodbranbene vestine.
Tu odmah, Wing Chun, Aikido, Karate, Jiu Jitsu (i Japanski i Brazilski) itd odpadaju. Da su neki aspekti tih vestina korisni to svakako, da cak i nekoliko tih tehnika druge takozvane hibridne vestine/metodi koriste i to je jasno, ali ako nisu dati oni faktori koje sam naveo vi ne izvlacite najbolje moguce iz treninga za LICNU SAMOODBRANU, mozda vam i nije cilj da vestina bude sto realnija, mozda je bitno da se bavite fiskulturom i da se malo znojite, ili da budete takmicar itd, onda je to uredu, ali nemojte mesati babe i zabe.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:

Back
Top