ANKETA- Nacionalna samosvest Srba

ancika

Iskusan
Poruka
5.442
Ova anketa bi trebalo da mi odgovori na pitanje koliko je velika nacionalna samosvest Srba. Molim vas da mi ogovorite na temu, jer mi je vase misljenje potrebno kao pomoc za pisanje referata. Tj, taj referat je ceo ispit. Uostalom, sve me licno interesuje:
Na pitanja (ili teze) se odgovara sa da, ne, mozda i ne znam, a mogu da se daju i obrazlozenja, licna misljenja (koja,mozda, ne mogu da se opisu gore pomenutim odgovorima).
Evo ankete:
1. Srbin je istinski patriota.
2. Srbin nalazi oslonac u veri.
3. Mozemo da se ponosimo svojom istorijom.
4. Da li biste emigrirali?
5. Srbin je u proslosti bio veci patriota nego sada.
6. Srbin vise oseca nostalgiju nego ponos kad cuje nacionalnu himnu.
7. Da li biste se zrtvovali za domovinu?
8.Da li Srbi vaspitavaju svoju decu u nacionalnom duhu?
9.Da li vas raduju uspesi i dostignuca drugih?
10. Razdvajanje naseg naroda oduvek je uticalo na slabiji razvoj nase zemlje.
11. Peti oktobar- da li radja osecanje ponosa u vama?
12. Da li jos uvek mislite da je 29. novembar praznik?
13. Da li folklor i narodni obicaji imaju veliku ulogu u formiranju srpske kulture?
14. Srbi postuju hriscanske praznike.
15. Srbi cene svoje obicaje i tradiciju.
16. Srbi su zainteresovani za svoje korene.
17. Nezavisno od svoje vere, svaki Srbin treba da se oseca korisnim za svoju naciju?
18. Srpski narod je radan i posten ne manje od drugih naroda.
19. Ako je vas sused stranac, da li biste mu pomogli u nevolji?
20. Ako vam sused ucini nesto lose, da li biste mu vratili istom merom?
21. U slucaju velikog medjunarodnog konflikta da li biste stitili svoju domovinu?
22. Da li treba cesce da slusamo himnu?
23. Koja himna nam najvise odgovara? Navedite ime.
24. Da li treba da menjamo himnu?
25. Himna "Boze pravde"- da ili ne? (zasto "da" i zasto "ne"- obrazlozenje)
26. Nerazumevanje i podele su tipicni za balkanski nacin zivota, sto je uzrok za cesto padanje pod tudju vlast u proslosti.
27. Da li bi Srbi bolje ziveli u slucaju da je Srbija monarhija?
28. Da li bi Srbi bolje ziveli kad bi se vratilo Titovo vreme?
29. Da li vam se dopada zivot bez braka?
30. Opada interes prema srpskoj istoriji.
31. Makedonija je oduvek deo Bugarske.
32. makedonija je oduvek deo Jugoslavije (Srbije).
33. Makedonija je samostalna drzava i ima svoj jezik i kulturu.



To je to. Molim vas da odgovori ne budu uvredljivi, jer mi nije cilj da pisem nacionalisticki referat, vec da stvari sagledam sto objektivnije. Unapred hvala!
 
ancika:
Ova anketa bi trebalo da mi odgovori na pitanje koliko je velika nacionalna samosvest Srba. Molim vas da mi ogovorite na temu, jer mi je vase misljenje potrebno kao pomoc za pisanje referata. Tj, taj referat je ceo ispit. Uostalom, sve me licno interesuje:
Na pitanja (ili teze) se odgovara sa da, ne, mozda i ne znam, a mogu da se daju i obrazlozenja, licna misljenja (koja,mozda, ne mogu da se opisu gore pomenutim odgovorima).
Evo ankete:

1. Srbin je istinski patriota.

DA! Ako neko voli svoju porodicu, volece i svoj narod

2. Srbin nalazi oslonac u veri.

DA! U staroslovenskoj mitologiji (nikako u semitskim)

3. Mozemo da se ponosimo svojom istorijom.

DA! U pojedinim delovima ne (kao i svi narodi)

4. Da li biste emigrirali?

NE! Zeleo bih da se ova zemlja izgradi po ugledu na vodece sile sveta (ekonomskim i drugim)

5. Srbin je u proslosti bio veci patriota nego sada.

DA!

6. Srbin vise oseca nostalgiju nego ponos kad cuje nacionalnu himnu.

I jedno i drugo!

7. Da li biste se zrtvovali za domovinu?

DA! Ali, to bi bilo uzaludno, jer ova zemlja nikada nije imala vladare koji je vole.

8.Da li Srbi vaspitavaju svoju decu u nacionalnom duhu?

DA!

9.Da li vas raduju uspesi i dostignuca drugih?

DA! (tehnologije, naucnih dostignuca, izuma...)

10. Razdvajanje naseg naroda oduvek je uticalo na slabiji razvoj nase zemlje.

DA!

11. Peti oktobar- da li radja osecanje ponosa u vama?

NE! Sramotu

12. Da li jos uvek mislite da je 29. novembar praznik?

NE!

13. Da li folklor i narodni obicaji imaju veliku ulogu u formiranju srpske kulture?

DA!

14. Srbi postuju hriscanske praznike.

NE!

15. Srbi cene svoje obicaje i tradiciju.

DA!

16. Srbi su zainteresovani za svoje korene.

DA!

17. Nezavisno od svoje vere, svaki Srbin treba da se oseca korisnim za svoju naciju?

Apsolutno!

18. Srpski narod je radan i posten ne manje od drugih naroda.

DA!

19. Ako je vas sused stranac, da li biste mu pomogli u nevolji?

DA!

20. Ako vam sused ucini nesto lose, da li biste mu vratili istom merom?

Ma jok, mazio bih ga i pisao bi mu romanticne pesme. DA!

21. U slucaju velikog medjunarodnog konflikta da li biste stitili svoju domovinu?

DA!

22. Da li treba cesce da slusamo himnu?

DA! Ima tradicionalnog u sebi, gotovo je opisana patnja ovog naroda kroz vekove i nemogucnost oslobadjanja od nje

23. Koja himna nam najvise odgovara? Navedite ime.

Vostani SERBIE, Lijepa nasa domovino (to je srpska pesma koju su Hrvati prisvojili)

24. Da li treba da menjamo himnu?

NE!

25. Himna "Boze pravde"- da ili ne? (zasto "da" i zasto "ne"- obrazlozenje)

Bila bi bolja kada bi se malo preradila (tekstualno i muzicki - da bi vise budila emocije i ponos, ovakva verzija je slaba)

26. Nerazumevanje i podele su tipicni za balkanski nacin zivota, sto je uzrok za cesto padanje pod tudju vlast u proslosti.

DA! Kao i poltronski duh (da je drugi bolji pametniji, zeli nam dobro, jer satro, sami nismo sposobni za to)

27. Da li bi Srbi bolje ziveli u slucaju da je Srbija monarhija?

NE!

28. Da li bi Srbi bolje ziveli kad bi se vratilo Titovo vreme?

NE!

29. Da li vam se dopada zivot bez braka?

DA! mislim da je vec zajednicki zivot brak (papirici ne potvrdjuju nista, jedno drugom)

30. Opada interes prema srpskoj istoriji.

NE!

31. Makedonija je oduvek deo Bugarske.

NE! Nikada

32. makedonija je oduvek deo Jugoslavije (Srbije).

DA!

33. Makedonija je samostalna drzava i ima svoj jezik i kulturu.

NE!

To je to. Molim vas da odgovori ne budu uvredljivi, jer mi nije cilj da pisem nacionalisticki referat, vec da stvari sagledam sto objektivnije. Unapred hvala!
 
1. Зависи од случаја до случаја, али би у сваком случају то требао да буде
2. Погледај под бр. 1.
3. Већим делом би требали свакако да се поносимо, али има делова који нам баш и не служе на част. На пример, рат против Бугарске под Обреновићима који смо заслужено изгубили, комунистичка револуција нам такође не служи на част.
4. Не, када би природа посла захтевала одсуство из Србије на одређено време да, али не бих да постанем апартрид.
5. ДА!
6. Апсолутно.
7. Сматрам да је паметније остати жив због домовине, али ако би ситуација налагала жртву као једино решење пристао бих и на то.
8. Погледај под бр. 1.
9. Да, јер успех како наш тако и других је на корист свим људима.
10. Да, замлаћујемо се разним стварима и од шуме не видимо дрво.
11. Напротив, рађа стид. Велика превара- све је исто само њега нема, преузимање полуга власти без намере да се мења систем рада, а крајње је време да мењамо неке навике.
12. Никад га нисам сматрао празника, чак ни као дете.
13. Да, уколико нису у питању новокомпоновани обичаји настали у помрачини комуникзма са елементима искривљеног хришћанства.
14. Погледај под бр. 1.
15. Погледај под бр. 1.
16. Погледај под бр. 1.
17. Да, само што се многи неоправдано осећају корисним- последица система функционисања у комуни која је заменила нацију, што више комуна то већа штета због лажног и лицемерног осећаја корисности.
18. Ни мае н и више, осим од Шиптара који још нису ни достигли ниво народа.
19. Да, као што им и помажем а и они мени нису ускратили помоћ када ми је била потребна.
20. Изузетно тешко питање, околности би пресудиле.
21. Да.
22. Ништа више од потребног, ако си на то мислила, додуше, прво би требали да достигнемо потребни ниво а и химну, ово сад је чиста спрдња.
23. „ Боже правде“, за коју неки тврде да је масонска, због текста, али нека буде макар као прелазно решење.
24. Да.
25. Као што рекох, макар као прелазно решење, ипак је то химна из периода Обреновића коју ни Карађорђевићи нису мењали а и даје слику историјског континуитета.
26. Да, а ако сме да додам и личне интересе изизетно ниске природе.
27. У сваком случају, нормалан монарх се подразумева.
28. Не, Брозов режим је своју политику управо градио на изразитој анти-српској политици, класична антипод ситуација.
29. Не.
30. да.
31. Не. Треба прво одгонетнути шта је заправо Македонија.
32. Не. Треба прво одгонетнути шта је заправо Македонија.
33. Не. Треба прво одгонетнути шта је заправо Македонија
 
Србин на папиру није исто што и бити истински Србин, у правом смислу речи.
Пример. Ненад Чанак често наглашава да је Србин. Да. Србин јесте али на
папиру. Иначе је Србин изрод. Такви као он су припадници овог народа, зато сам
у анкети код одговора наглашавао!


1. Srbin je istinski patriota.
ДА (прави Србин)
2. Srbin nalazi oslonac u veri.
ДА, обавезно (србски националиста је утемељен у православљу)
3. Mozemo da se ponosimo svojom istorijom.
ДА
4. Da li biste emigrirali?
НЕ
5. Srbin je u proslosti bio veci patriota nego sada.
НЕ
6. Srbin vise oseca nostalgiju nego ponos kad cuje nacionalnu himnu.
подједнако
7. Da li biste se zrtvovali za domovinu?
ДА
8.Da li Srbi vaspitavaju svoju decu u nacionalnom duhu?
прави Срби ДА, већина Срба НЕ
9.Da li vas raduju uspesi i dostignuca drugih?
ДА
10. Razdvajanje naseg naroda oduvek je uticalo na slabiji razvoj nase zemlje.
ДА
11. Peti oktobar- da li radja osecanje ponosa u vama?
НЕ
12. Da li jos uvek mislite da je 29. novembar praznik?
НЕ
13. Da li folklor i narodni obicaji imaju veliku ulogu u formiranju srpske kulture?
ДА
14. Srbi postuju hriscanske praznike.
прави Срби ДА, већина Срба НЕ
15. Srbi cene svoje obicaje i tradiciju.
ДА
16. Srbi su zainteresovani za svoje korene.
ДА
17. Nezavisno od svoje vere, svaki Srbin treba da se oseca korisnim za svoju naciju?
ДА
18. Srpski narod je radan i posten ne manje od drugih naroda.
ДА
19. Ako je vas sused stranac, da li biste mu pomogli u nevolji?
ДА
20. Ako vam sused ucini nesto lose, da li biste mu vratili istom merom?
НЕ, такве људе жалим, не спуштам се на тај ниво.
Kod medjunarodnog konflikta da li biste stitili svoju domovinu?
ДА
22. Da li treba cesce da slusamo himnu?
ДА
23. Koja himna nam najvise odgovara? Navedite ime.
Боже Правде
24. Da li treba da menjamo himnu?
НЕ
25. Himna "Boze pravde"- da ili ne? (zasto "da" i zasto "ne"- obrazlozenje)
ДА. то је одговарајућа Србска Химна
26. Nerazumevanje i podele su tipicni za balkanski nacin zivota, sto je uzrok za cesto padanje pod tudju vlast u proslosti.
Неслога Срба код питања стратешких националног интереса. Лични егоистички интереси.
27. Da li bi Srbi bolje ziveli u slucaju da je Srbija monarhija?
Монархиста одговара ДА
28. Da li bi Srbi bolje ziveli kad bi se vratilo Titovo vreme?
НЕ
29. Da li vam se dopada zivot bez braka?
НЕ
30. Opada interes prema srpskoj istoriji.
НЕ, већ изразито расте.
31. Makedonija je oduvek deo Bugarske.
НЕ
32. makedonija je oduvek deo Jugoslavije (Srbije).
ДА
33. Makedonija je samostalna drzava i ima svoj jezik i kulturu.
НЕ
 
ancika:
Ova anketa bi trebalo da mi odgovori na pitanje koliko je velika nacionalna samosvest Srba. Molim vas da mi ogovorite na temu, jer mi je vase misljenje potrebno kao pomoc za pisanje referata. Tj, taj referat je ceo ispit. Uostalom, sve me licno interesuje:
Na pitanja (ili teze) se odgovara sa da, ne, mozda i ne znam, a mogu da se daju i obrazlozenja, licna misljenja (koja,mozda, ne mogu da se opisu gore pomenutim odgovorima).
Evo ankete:

ancika:
1. Srbin je istinski patriota.

Da. S tim sto je pomenuti termin veoma zloupotrebljavan od strane komunista (i Brozovih i Milosevicevih)

ancika:
2. Srbin nalazi oslonac u veri.

Da. I ne samo Srbin nego svaki Hriscanin. Pripadnost naciji je irelevantna u odnosu na pripadnost hriscanskoj veri, posto ona ne poznaje i ne priznaje nacionalne barijere. Sustina je dusa, a ne nacionalni polet.

ancika:
3. Mozemo da se ponosimo svojom istorijom.

Da. Postoje i epizode nacionalne istorije koje nisu za ponos, vec kao nauk ne smeju da se ponove. Historia magistra vitae est! Najvecim delom slavne proslosti treba da se ponosimo!

ancika:
4. Da li biste emigrirali?
...(dodao bih) Ili ste vec emigrirali?

Da. Takav motiv je krajnje opravdan. I danas. I pre deset, petnaest godina. I pre sesdeset godina. Od posledica nazadnog drustvenog sistema - komunistickog ili kriptokomunistickog (Milosevicevog) opravdano je otici u slobodan svet.

ancika:
5. Srbin je u proslosti bio veci patriota nego sada.

Da. Definitivno. I to je bilo tako u svim srpskim etnickim krajevima Dalmaciji, Lici, Baniji, Kordunu, Slavoniji, Bosni, Hercegovini, Crnoj Gori, Staroj Srbiji, Kosovu, Metohiji, Juznoj Srbiji, Sumadiji, Vojvodini, Timockoj Krajni...

ancika:
6. Srbin vise oseca nostalgiju nego ponos kad cuje nacionalnu himnu.

Da. Oseca i jedno i drugo. Boze Pravde svakako asocira na vremena slavnih predaka odanih Gospodu, Kralju, narodu.

ancika:
7. Da li biste se zrtvovali za domovinu?
...(ovo nije pojam iz srpskog jezika) Otadzbinu?

Treba da se pojasni izraz zrtvovati? Toga nema kod nas hriscana. Za veru u Trojicnog Boga, kao i u oslobodilackom ratu, treba da se ugledamo na pretke i svetitelje, i ako je to poslednja opcija, hriscanski je i otici sa ovog sveta.

ancika:
8.Da li Srbi vaspitavaju svoju decu u nacionalnom duhu?

Srbi svesni svog identiteta, da. Generalizacije su nemoguce jer treba da se uzmu u obzir brojni faktori. Mnogo Srba je van danasnje avnojevske Srbije i u dijaspori. Tesko to moze da se sagleda i na osnovu toga da se da jednostavan odgovor.

ancika:
9.Da li vas raduju uspesi i dostignuca drugih?

Da. Narocito ako ti uspesi i dostignuca mogu da stimulisu i moj narod u tom pogledu.

ancika:
10. Razdvajanje naseg naroda oduvek je uticalo na slabiji razvoj nase zemlje.

Da. Zbog naseg razdvajanja i drugih razloga je i izvrsena komunisticka revolucija i najzad, izbio je i nesrecni rat devedesetih.

ancika:
11. Peti oktobar - da li radja osecanje ponosa u vama?

Da. Ali i ujedno tugu, sto sa komunistima nije zavrseno i sa dostignucima komunistickog sesdesetogodisnjeg nasledja. Mislim i na opstanak Miloseviceve zlikovacke tajne policije i Radeta Markovica, mislim i na nedonosenje novog ustava i iznad svega ne nesprovodjenje procesa lustracije i dekomunizacije. Bio je potreban i 6. i 7. i 8. oktobar.

ancika:
12. Da li jos uvek mislite da je 29. novembar praznik?

Ne. To je deo retrogradnog nasledja i kao takvo opravdano je da bude eliminisano.

ancika:
i
ancika:
folklor i narodni obicaji imaju veliku ulogu u formiranju srpske kulture?

Da. Naravno. Ali i jos mnogo toga.

ancika:
14. Srbi postuju hriscanske praznike.

Da. Ali vazna je i sustina, koje treba da budu svesni.

ancika:
15. Srbi cene svoje obicaje i tradiciju.

Obicaje se trude da postuju. Tradiciju, narocito onu najsvetliju, cene veoma slabo. Mnogo je potrebno na tom polju da se uradi.

ancika:
16. Srbi su zainteresovani za svoje korene.

Srbi svesni svog identiteta jesu, ostali ne.

ancika:
17. Nezavisno od svoje vere, svaki Srbin treba da se oseca korisnim za svoju naciju?

Da. O tome je jos Kralj Petar Oslobodilac pisao pod uticajem velikog Dzona Stjuarta Mila. O tome je govorio i Dzon Kenedi i dao tom pojmu univerzalni karakter. O tome je govorio i Zoran Djindjic, svestan velikog znacaja ovog pojma za postojecu situaciju u kojoj se Srbi nalaze.

ancika:
18. Srpski narod je radan i posten ne manje od drugih naroda.

Da. Ne treba da se gaje iluzije.

ancika:
19. Ako je vas sused stranac, da li biste mu pomogli u nevolji?

Da. Naravno. To je obaveza svakog coveka.

ancika:
20. Ako vam sused ucini nesto lose, da li biste mu vratili istom merom?

Ne. Treba da se tezi hriscanskim vrednostima i principima visokog morala.

ancika:
21. U slucaju velikog medjunarodnog konflikta da li biste stitili svoju domovinu?

Ako bi bila ugrozena i ako bi na to pozvao odgovarajuci drustveni subjekt, da, naravno.

ancika:
22. Da li treba cesce da slusamo himnu?

Ne. Znaju se tacno prilike u kojima se to cini. Onako kako je to bilo dok smo pripadali civilizovanom svetu i onako kako je to i dan danas tamo.

ancika:
23. Koja himna nam najvise odgovara? Navedite ime.

Tu nema rasprave. Boze Pravde je jedina srpska himna (svih Srba). Nekada je bila i "Onamo 'namo", ali od 1918. nije.

ancika:
24. Da li treba da menjamo himnu?

Boze Pravde nikako. Samo ako Srbija i Srbi prestanu da postoje.

ancika:
25. Himna "Boze pravde"- da ili ne? (zasto "da" i zasto "ne"- obrazlozenje)

Tu nema dileme. DA. I to u svom originalnom tekstu Jovana Djordjevica, po muzici Davorina Jenka. Simboli su nepromenjivi za pojam drzave. Ne smeju da budu ideoloski. Nasi drzavni simboli su usvojeni jos u XIX veku. Sve sto je komunizmom menjano je uzurpacija i nelegitimna upotreba nasilja. Ne mogu da se menjaju drzavni simboli, bez obzira na to koja je stranka ili opcija na vlasti. Oni su po svojoj prirodi trajni. I eventualna promena nije pitanje stranackog nadmudrivanja, vec nauke i drzavnickog kontinuiteta. Ako se menja kontinuitet menjaju se i simboli. Kontinuitet Srbije je jasan od 1804. godine. Diskontinuitet od sesdeset godina je velika sramota srpskog naroda i njegove drzave. Pa i sto se simbola tice: grba, zastave, himne.

ancika:
26. Nerazumevanje i podele su tipicni za balkanski nacin zivota, sto je uzrok za cesto padanje pod tudju vlast u proslosti.

Ne. Ja bih pre rekao neznanje, propagande, zloupotrebe, zle namere, ideologije... Uzroci su mnogo dublji i zahtevaju isto tako duboku analizu.

ancika:
27. Da li bi Srbi bolje ziveli u slucaju da je Srbija monarhija?

DA. NARAVNO. I to Ustavna Parlamentarna Monarhija kao i 7 clanica Evropske unije. Spanija je sasvim dobar model. Pitanje prestola je u Srbiji (i celoj bivsoj SFRJ) je potpuno jasno. Jedini i nikada legalno smenjeni naslednici prestola jesu Karadjordjevici i po pravilu muske primogeniture Nj. K. V. Prestolonaslednik i titularni Kralj Aleksandar II. To su kvalitativne promene na bolje i tako nesto valja svesrdno podrzati. S tim sto treba da se izadje na kraj sa brojnim zlonamernim, propagandistickim i komunistickim razlozima i predrasudama, koje karakterisu protivnike (kojih je, nadam se, sve manje) ove svetle tradicije i modernog uredjenja.

ancika:
28. Da li bi Srbi bolje ziveli kad bi se vratilo Titovo vreme?

NIKAKO! To bi bila prava katastrofa za sve Srbe. Danas placamo cenu tog proizvoljnog i zlocinackog vremena. Zivot od pozajmljenih para i nerada, pod zabludama nekakvog bratstva i jedinstva, pod komunistickom ideologijom, sa izmisljenim narodima, nacijama, istorijama, jezicima, sa samoupravnim socijalizmom, sa komandnom ekonomijom, bez privatne svojine, okrenuti azijskim i africkim despotijama i drugim komunistickim zemljama. Hvala lepo, ali pouke smo izvukli. NE!!!

ancika:
29. Da li vam se dopada zivot bez braka?

To je pitanje licnih ubedjenja i izbora svakoga. Mora da se postuju osnovni principi javnog poretka (u pravnom smislu te reci) i osnovni moralni principi. Ako proklamovana sloboda braka i njegovo izjednacenje sa vanbracnom zajednicom, tu nema rasprave.

ancika:
30. Opada interes prema srpskoj istoriji.

Ne.

ancika:
Juzna ili Stara Srbija, posto koristis grcki toponim i naziv jedne evro-regije sa glavnim gradom u Solunu
ancika:
je oduvek deo Bugarske.

NE. Ja bih voleo da znam kad je to bilo? Bugarska ima svoj deo Makedonije u kojoj zive Bugari. To je pirinska Makedonija. Egejska je u Grckoj, a vardarska je uvek bila, i ako je pravde i sposobnosti, bice, srpska.

ancika:
Stara Srbija ili Juzna Srbija
ancika:
je oduvek deo Srbije (Jugoslavije).

Da. NARAVNO. Zato sto tamo zive Srbi i zato sto je to srpska zemlja (jos od srednjeg veka), vracena i oslobodjena jos 1913. U Kumanovskoj bici je poginulo mnogo Srba i iz Kraljevine Srbije i iz Stare Srbije (medju njima i clanovi moje porodice). Za nju se borilo mnogo cetnika Komita i ona je oduvek bila srpska. Ali tamo gde se komunisti umesaju cuda nastaju pa i cudni narodi, jezici, crkve i na kraju drzave. Takva je danas Bivsa Jugoslovenska Republika Makedonija. Potpuno otudjena od onoga sto jesete. A to je JUZNA SRBIJA.

ancika:
33. Makedonija je samostalna drzava i ima svoj jezik i kulturu.

Trenutno jeste samostalna drzava. Clanica Ujedinjenih nacija. Svoj jezik nema. Jer ne moze dijalekat da bude proglasen jezikom. Prosto tu nema naucnih kriterijuma za tako nesto. Tamo se oduvek govorio cist srpski jezik. Narocito u skopskoj Crnoj Gori. Kada su dosli komunisti i napravili na vestackim temeljima Makedoniju, proglasili su belasicko-djevdjelijski dijalekat srpskog jezika za zvanican. I nadenuli mu ime makedonski. U balkanologiji i slavistici vaze kriterijumi po kojima niti su Makedonci narod, niti imaju svoj nekakav makedonski jezik. Kultura joj je takodje srpska. O tome ima veoma mnogo dokaza. Takodje postoji i jak uticaj grcke kulture, kao i kod svih balkanskih naroda, a bugarski utaicaj se osecao jedino u okolini Strumuce.
To je i prostor jurisdikcije Srpske pravoslavne Crkve. Tamo postoji ogroman broj prvorazrednih spomenika srpske kulture, manastira, svetinja, gradova, mostova. Iz Stare Srbije (vardarske Makedonije) su i Mrnjavcevici i Dejanovici, Skoplje je prestonica srpskog Carstva, iz Prilepa je i Kraljevic Marko... Vardarska Makedonija je srpska i to znaju i danasnji vlastodrsci u Skoplju, a to su znali i komunisti koji su Staru Srbiju od Srbije odvojili. Na zalost.
Postoji mnogo naucnih analiza koji negiraju komunisticku propagandu i na naucni nacin sagledavaju ovo pitanje, ciji su zakljucci onakvi kakve prezentujem.
 
ancika:
Ova anketa bi trebalo da mi odgovori na pitanje koliko je velika nacionalna samosvest Srba. Molim vas da mi ogovorite na temu, jer mi je vase misljenje potrebno kao pomoc za pisanje referata. Tj, taj referat je ceo ispit. Uostalom, sve me licno interesuje:
Na pitanja (ili teze) se odgovara sa da, ne, mozda i ne znam, a mogu da se daju i obrazlozenja, licna misljenja (koja,mozda, ne mogu da se opisu gore pomenutim odgovorima).

To je to. Molim vas da odgovori ne budu uvredljivi, jer mi nije cilj da pisem nacionalisticki referat, vec da stvari sagledam sto objektivnije. Unapred hvala!

1.Da
2.Nemam pojma, ja sam ateista
3.Generalno da, mada ne u svemu
4.Da jer mi se jede leba
5.Nikad nismo bili veći patriote nego za vreme devedestih, tada je to bilo trendi
6.Ne znam koja nam je nacionalna himna
7.Mora da se šališ? Sopstvena glava je draža od bilo kakve domovine. Oni koji kažu suprotno, lažu.
8.Konzervativci da, za ostale nemam pojma.
9.Samo ako su ti drugi zaista zaslužili
10.Da
11.Šta je to peti oktobar?
12.Nikad nije ni bio
13.Nikad nisam igrao kolce i ne nameravam.
14.Da, posebno zato što se na praznike ne radi a mi volimo da ugrabimo svaku priliku za lenčarenje.
15.Jašta, posebno njene negativne strane
16.Jeste, štaviše više smo zainteresovani za korenje nego za budućnost
17.Kako može da se oseća korisnim za svoju naciju neko ko je diler droge, na primer? Kakvo glupo pitanje
18.Manje smo radni od većine zapadnoevropskih naroda, to je de facto. Pošteni jesmo, ali volimo i da kraducnemo s vremena na vreme. To nam je u krvi.
19.Ako je dobar čova
20.Da
21.Ako treba da popijem metak zbog toga, jok ja.
22.Pa koju himnu?
23.Vostani Serbie lepo zvuči
24.To i radimo, i to konstantno
25.Ne. Zašto? Zato što mi se ne sviđa.
26.Apsolutno
27.Sa kraljem koji 'malo slabija govorila srpski'? Nikako
28.Ono što je prošlo više se ne vraća
29.Pa to je ionako samo formalnost, sa njim ili bez njega isto je.
30.Ma gde opada, vidiš da se na sve strane štampaju patriotske knjige i naši patriote u dijaspori ih kupuju na veliko.
31.Nikad nije bila
32.Jeste. Moja familija je poreklom iz Makedonije i oduvek smo Srbi.
33.Makedonci su prsli. Ne znaju ko su, sa jedne strane ih pritiskaju Bugari, sa druge Šiptari, Grci ih isto ne vole, nemaju prošlost, sadašnjost im nije baš sjajna, a budućnost izgleda da isto nemaju.

Eto, nadam se da sam bio od koristi 8)
 
ancika:
Ova anketa bi trebalo da mi odgovori na pitanje koliko je velika nacionalna samosvest Srba. Molim vas da mi ogovorite na temu, jer mi je vase misljenje potrebno kao pomoc za pisanje referata. Tj, taj referat je ceo ispit. Uostalom, sve me licno interesuje:
Na pitanja (ili teze) se odgovara sa da, ne, mozda i ne znam, a mogu da se daju i obrazlozenja, licna misljenja (koja,mozda, ne mogu da se opisu gore pomenutim odgovorima).
Evo ankete:
1. Srbin je istinski patriota.
ne jer patriota ne zeli da komsiji crkne krava
2. Srbin nalazi oslonac u veri.
samo kad mu odgovara
3. Mozemo da se ponosimo svojom istorijom.
i ne bas.
4. Da li biste emigrirali?
ucinjeno odavno i bez kajanja
5. Srbin je u proslosti bio veci patriota nego sada.
kako mogu da znam sta je bilo u proslosti?
6. Srbin vise oseca nostalgiju nego ponos kad cuje nacionalnu himnu.
koja je nacionalna himna?bez foliranja nemam pojma
7. Da li biste se zrtvovali za domovinu?
najgluplje pitanje!uradila bih za domovinu ono sto je ona za mene.znaci-nista!
8.Da li Srbi vaspitavaju svoju decu u nacionalnom duhu?
mislim da da
9.Da li vas raduju uspesi i dostignuca drugih?
ako su mi draga bica!
10. Razdvajanje naseg naroda oduvek je uticalo na slabiji razvoj nase zemlje.
tacno
11. Peti oktobar- da li radja osecanje ponosa u vama?
je l to oslobadjanje od nemaca?zar nije 29. novembar?ili...?
12. Da li jos uvek mislite da je 29. novembar praznik?
ah evo ga 29.novembar.pa ovde gde zivim nije
13. Da li folklor i narodni obicaji imaju veliku ulogu u formiranju srpske kulture?
da
14. Srbi postuju hriscanske praznike.
ako mogu da dobiju slobodan dan zbog toga onda da
15. Srbi cene svoje obicaje i tradiciju.
kad im odgovara
16. Srbi su zainteresovani za svoje korene.
i previse.moglo bi se reci da vise zive u proslosti nego sadasnjosti
17. Nezavisno od svoje vere, svaki Srbin treba da se oseca korisnim za svoju naciju?
ne razumem,kakve sad veze ima vera i korist za naciju?
18. Srpski narod je radan i posten ne manje od drugih naroda.
hahahahhahahhahahahaahahhahahha
19. Ako je vas sused stranac, da li biste mu pomogli u nevolji?
meni su svi "susedi" stranci al sve i da su srbi nek se snalaze sami jer ni meni niko ne pomaze u nevolji
20. Ako vam sused ucini nesto lose, da li biste mu vratili istom merom?
samo bih mu polomila nos
21. U slucaju velikog medjunarodnog konflikta da li biste stitili svoju domovinu?
naravno da ne
22. Da li treba cesce da slusamo himnu?
svasta!ne
23. Koja himna nam najvise odgovara? Navedite ime.
himna za mene ne predstavlja nista
24. Da li treba da menjamo himnu?
kako god hocete
25. Himna "Boze pravde"- da ili ne? (zasto "da" i zasto "ne"- obrazlozenje)
ako vam se svidja da
26. Nerazumevanje i podele su tipicni za balkanski nacin zivota, sto je uzrok za cesto padanje pod tudju vlast u proslosti.
tacno
27. Da li bi Srbi bolje ziveli u slucaju da je Srbija monarhija?
ne znam
28. Da li bi Srbi bolje ziveli kad bi se vratilo Titovo vreme?
zajedno sa titom ili...?kako koji srbi
29. Da li vam se dopada zivot bez braka?
nije bilo lose
30. Opada interes prema srpskoj istoriji.
naravno
31. Makedonija je oduvek deo Bugarske.
odkud ja to mogu da znam?
32. makedonija je oduvek deo Jugoslavije (Srbije).
make me sick ova pitanja
33. Makedonija je samostalna drzava i ima svoj jezik i kulturu.
rekla bih da je tako


To je to. Molim vas da odgovori ne budu uvredljivi, jer mi nije cilj da pisem nacionalisticki referat, vec da stvari sagledam sto objektivnije. Unapred hvala!
 
1. Srbin je istinski patriota.
Da

2. Srbin nalazi oslonac u veri.
Da, kao i ogromna vecina ljudi

3. Mozemo da se ponosimo svojom istorijom.
Da, nesumnjivo.

4. Da li biste emigrirali?
Hm, mozda na neko vreme iz finansijskih razloga, povratak i zivot u otadzbini se podrazumeva. Nasa je zemlja i mi treba da je gradimo.

5. Srbin je u proslosti bio veci patriota nego sada.
Nesumnjivo. Srpstvo je zadobilo itekako jake udarce pod komunistickim rezimom, a dobija ih danas od strane kvaziprozapadnih 'evropejaca' pod plastom 'borbe za ljudska prava i slobode'. Doba osmanlijske vladavine nije bilo ni u pribliznoj meri toliko opasno za srpsko nacionalno bice koliko je bio komunizam. Do sada se pokazalo da je svaki pokusaj ugusenja srpskog nacionalnog identiteta bio u stvari kontraproduktivan.

6. Srbin vise oseca nostalgiju nego ponos kad cuje nacionalnu himnu.
Srbin u Srbiji ne oseca nostalgiju (ne znam na kakvu nostalgiju mislis), oseca ponos. Srbin u dijaspori oseca i jedno i drugo.

7. Da li biste se zrtvovali za domovinu?
Ta zrtva moze znaciti i neodlazak u drugu zemlju i rad u svojoj zemlji za 200 evra, a moze zahtevati i zivot. Ukoliko bi moja zrtva bila neophodna mojoj otadzbini i na cast mom narodu i potomcima, onda da.

8.Da li Srbi vaspitavaju svoju decu u nacionalnom duhu?
Ogromna vecina, svi koji imaju izgradjenu nacionalnu samosvest. Na postu iznad se moze videti da postoje i oni koji je nemaju.

9.Da li vas raduju uspesi i dostignuca drugih?
Da, naravno

10. Razdvajanje naseg naroda oduvek je uticalo na slabiji razvoj nase zemlje.
Recimo da je tradicionalna srpska nesloga donela dosta nedaca ovom narodu

11. Peti oktobar- da li radja osecanje ponosa u vama?
Ne ponosim se preterano njim, nisam ucestvovao aktivno u njemu nicim drugim do ludim provodima sa ekipom. Drago mi je sto je Miloseviceva era zavrsena, ali mi se udvornistvo i vazalnost prema evropskoj zajednici ni malo ne svidja.

12. Da li jos uvek mislite da je 29. novembar praznik?
Za mene, ne

13. Da li folklor i narodni obicaji imaju veliku ulogu u formiranju srpske kulture?
I to, pored ostalog

14. Srbi postuju hriscanske praznike.
Da, Srbi pravoslavci, muslimani i ateisti verovatno ne :)

15. Srbi cene svoje obicaje i tradiciju.
Nista vise nego drugi narodi svoje

16. Srbi su zainteresovani za svoje korene.
Naravno, svaki covek je

17. Nezavisno od svoje vere, svaki Srbin treba da se oseca korisnim za svoju naciju?
Ukoliko radi na dobrobiti nacije, naravno

18. Srpski narod je radan i posten ne manje od drugih naroda.
Normalno (ne razumem smeh od hanibal77)

19. Ako je vas sused stranac, da li biste mu pomogli u nevolji?
Da, na prvom mestu smo ljudi, pa onda pripadnici raznih rasa i naroda

20. Ako vam sused ucini nesto lose, da li biste mu vratili istom merom?
U prvom trenutku da, kao reakciju. Ukoliko ne bih u prvom trenutku, vece su sanse da ne bih ni kasnije. Sve zavisi. Oprostaj je ono cemu nas hriscanstvo uci.

21. U slucaju velikog medjunarodnog konflikta da li biste stitili svoju domovinu?
Naravno, ne pada mi na pamet da izneveravam pretke, a nije ni to samo zbog toga. Prosto bih se stideo do kraja zivota ako ne bih uradio tako

22. Da li treba cesce da slusamo himnu?
Ne, zna se u kojim situacijama se slusa himna.

23. Koja himna nam najvise odgovara? Navedite ime.
To nisam jos sebi razjasnio. Vise mi se svidja Dositejeva Vostani Serbije posvecena vozdu Karadjordju, ali Srbija je svoju zvanicnu himnu "Boze pravde" dobila vec pre jednog veka, pa nije ispravno ni nju menjati. Nije mi to toliko vazno, i bice mi u redu koja god da bude.

24. Da li treba da menjamo himnu?
Vec sam odgovorio, bilo koja od dve pomenute mi odgovara.

25. Himna "Boze pravde"- da ili ne? (zasto "da" i zasto "ne"- obrazlozenje)
Da, jer je ta himna nastala u vreme nacionalnog preporoda srpske drzave. Ne, jer vise zadrhtim kada cujem Vostani Serbije

26. Nerazumevanje i podele su tipicni za balkanski nacin zivota, sto je uzrok za cesto padanje pod tudju vlast u proslosti.
Sloga, samo nam je sloga potrebna da budemo jaki.

27. Da li bi Srbi bolje ziveli u slucaju da je Srbija monarhija?
Hipoteticko pitanje, ne znam

28. Da li bi Srbi bolje ziveli kad bi se vratilo Titovo vreme?
To sigurno ne

29. Da li vam se dopada zivot bez braka?
Trenutno mi se vrlo dopada :D

30. Opada interes prema srpskoj istoriji.
Naprotiv, mislim da raste

31. Makedonija je oduvek deo Bugarske.
Ne

32. Makedonija je oduvek deo Jugoslavije (Srbije).
To je stara Srbija, da.

33. Makedonija je samostalna drzava i ima svoj jezik i kulturu.
Da, medjunarodno je priznata koliko znam

Hvala
Nema na cemu, i drugi put :)
 
ancika:
Evo ankete:
1. Srbin je istinski patriota.Ne
2. Srbin nalazi oslonac u veri.Ne
3. Mozemo da se ponosimo svojom istorijom.Ne bas uvek.
4. Da li biste emigrirali?Da
5. Srbin je u proslosti bio veci patriota nego sada.Da
6. Srbin vise oseca nostalgiju nego ponos kad cuje nacionalnu himnu.Na koju himnu mislis?Ne osecam nista za "hej sloveni"...za "boze pravde" osecam da pripadam necemu.
7. Da li biste se zrtvovali za domovinu?Za ovu kakva je sada NIKAD!
8.Da li Srbi vaspitavaju svoju decu u nacionalnom duhu? Ne
9.Da li vas raduju uspesi i dostignuca drugih? Da
10. Razdvajanje naseg naroda oduvek je uticalo na slabiji razvoj nase zemlje.DA
11. Peti oktobar- da li radja osecanje ponosa u vama?Radja bes!
12. Da li jos uvek mislite da je 29. novembar praznik?Ne
13. Da li folklor i narodni obicaji imaju veliku ulogu u formiranju srpske kulture?DA
14. Srbi postuju hriscanske praznike.NE,to je samo pomodarstvo.Znam ljude koji niti poste,a slave posne slave,cak ni na veliki petak ili badnji dan,niti bilo sta postuju.I dosta je takvih.
15. Srbi cene svoje obicaje i tradiciju.NE
16. Srbi su zainteresovani za svoje korene.Ne itoje pomodarstvo.
17. Nezavisno od svoje vere, svaki Srbin treba da se oseca korisnim za svoju naciju?trebalo bi ali nije.
18. Srpski narod je radan i posten ne manje od drugih naroda.Ne...srpski narod je lenj i pokvaren i uglavnom voli da krade.
19. Ako je vas sused stranac, da li biste mu pomogli u nevolji?DA
20. Ako vam sused ucini nesto lose, da li biste mu vratili istom merom?DA
21. U slucaju velikog medjunarodnog konflikta da li biste stitili svoju domovinu? Nikad bezuslovno!
22. Da li treba cesce da slusamo himnu? Boze pravde,DA!
23. Koja himna nam najvise odgovara? Navedite ime.Mada je trenutno "boze pravde" meni se vise svidja "oj srbijo mila mati".
24. Da li treba da menjamo himnu? Yebote navedi na koju himnu mislis.Zvanicna "svecana pesma Srbije je Boze pravde",a "hej sloveni" je Zvanicna himna SCG.Hej sloveni treba izbaciti!
25. Himna "Boze pravde"- da ili ne? (zasto "da" i zasto "ne"- obrazlozenje)Zato sto je nasa.
26. Nerazumevanje i podele su tipicni za balkanski nacin zivota, sto je uzrok za cesto padanje pod tudju vlast u proslosti.DA
27. Da li bi Srbi bolje ziveli u slucaju da je Srbija monarhija?Verovtano da bi,ali ne nesto extra bolje.Ne bi preko noci posali kao Svedska,Norveska,Holandija...
28. Da li bi Srbi bolje ziveli kad bi se vratilo Titovo vreme?NE
29. Da li vam se dopada zivot bez braka?Nisam se zenio do sad,pa ne zna kako je u braku.Nisam kompetentan.Uglavnom izbegavacu brak sto duze budem mogao.
30. Opada interes prema srpskoj istoriji.DA
31. Makedonija je oduvek deo Bugarske.Samo neki istocni delovi.
32. makedonija je oduvek deo Jugoslavije (Srbije).Nekad,da.
33. Makedonija je samostalna drzava i ima svoj jezik i kulturu.DA
...ovo jos da dodam.U 90% odgovora se slazem sa hanibal77,iako samo prvo pisao post pa citao.Da dodjem u sitauciju da mogu da odradim neki posao ovde i maznem velike pare od naroda,drzave,bilo koje institucije u drzavi uradio bih to sa zadovoljstvom i zapalio preko.Mada ni to ne bi bilo dovoljno da mi se vrati deo zivota,ali ne bi ni to bilo malo.Ja sam Srbin,ali Srbi su jedan jako lenj,glup i nedokazna narod koji sebi pridaje neverovatan znacaj u svetskoj istoriji i u kreiranju prilika u svetu.problem nas Srba je sto glorifikujemo samo sebe mnoooogo vise nego sto bi trebalo.Ima puno vecih i znacajnih nacija od nas.Kad toga budemo svesni,kada budemo svesni da smo jedna mala drzava,koju niko nista ne pita i koja ne moze nista da uradi,mozda nam bude bolje.Do tada...MNOGO SMO JADNI I SMESNI.



To je to. Molim vas da odgovori ne budu uvredljivi, jer mi nije cilj da pisem nacionalisticki referat, vec da stvari sagledam sto objektivnije. Unapred hvala!
 

Back
Top