Мајор Гашпар
Prikazujem rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Мајор Гашпар

Veoma poznat
    Učlanjen
    07.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Мајор Гашпар

Na ovu sliku sam nailazio više puta i svaka je vezivana za ,,Srpski SS,,.
    Imaš li podatak koliko je Gašparevićeva grupa bila povezana,bilo obukom,bilo finansiranjem sa SS-om?
    A koliko vidim na glavama,to su im Nemačke kape.

Poznat
    Učlanjen
    29.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Lautner Pogledaj poruku
    Na ovu sliku sam nailazio više puta i svaka je vezivana za ,,Srpski SS,,.
    Imaš li podatak koliko je Gašparevićeva grupa bila povezana,bilo obukom,bilo finansiranjem sa SS-om?
    A koliko vidim na glavama,to su im Nemačke kape.
    Слику везују за ''Српски гестапо'', али Гашпаревић колико је мени познато није био у тој јединици, па је вероватно ово слика са обуке у Нојштерлицу. Капе и униформе су немачке.

Одржавао је тесне везе са SS-ом и Абвером након његовог доласка у Беч, новембра 1944., они су њега и његову групу упутили у Нојштерлиц, обучили их, опремили енглеском опремом, наоружањем и униформама и транспортовалли назад за Југославију.

До сада сам нашао само једну његову кратку биографију и тамо се чак наводи да је био СС капетан(Хауптштурмфирер), мада не знамо да ли је то истина.

''Бранко Гашпаревић-Гара, учитељ, капетан војске Краљевине Југославије, припадник Љотићевог фашистичког покрета Збор. После завршене учитељ ске школе у Загребу, радио је као учитељ у селима Славоније. После окупације Југославије априла 1941, Гашпаревић је испред усташког погрома побегао и дошао у Београд. Одмах по формирању Љотићевих оружаних одреда 1941. године, Гашпаревић је ступио у њих. Био је иследник у штабу XII добровољачког одреда, а затим је прешао за помоћника команданта IV добровољачког одреда на којој је дужности остао до априла 1942. године, учествујући у борбама против партизана, као и у многобројним злочинима.
    Изишавши из Љотићевих оружаних формација, Гашпаревић је све до краја лета 1944. године радио као политички функционер у покрету Збор. У септембру 1944. године као истакнути љотићевац, испуњавајући потребне услове, одабран је за диверзантски рад. Добио је и СС-овски чин ''Hauptsturmführer-a'' (капетана), који је одговарао његовом чину који је имао у Љотићевом добровољачком корпусу. И његова диверзантска група добила је назив ''Ringelnatter'' (змија белоушка). Ова диверзантска група која је бројала око 45 људи, упућена је новембра 1944. у диверзантску школу у Нојштерлиц, у покрајини Мекленбург, и тамо подвргнута специјалној обуци. Пре него што је кренула у Босну, група је упућена у Аплетон, где је постојала школа са логором. Ту се налазио и Бошко Бећаревић са својом диверзантском групом која је такође завршила течај у Нојштрелицу и носила назив ''Viper'' (поскок).
    Како је Србија већ од октобра 1944. године највећим делом била ослобођена, то је ова диверзантско-терористичка акција ступила у дејство. Али, захваљујући расположењу у народу и ефикасности органа власти, све ове акције су пропале и десетине упућених диверзаната у Србију биле су похватане или уништене у сукобима са јединицама гоњења. Ухваћени диверзанти извођени су пред Суд, где су откривали своје учешће у завери против нове народне власти. Једна велика њихова акција, коју је водио врло оспособљен диверзант Бранко Гашпаревић-Гара, сломила се већ на Дрини приликом
    покушаја прелаза његове групе у Србију. Он је ухваћен и њему је суђено у Београду, осуђен је на смртну казну. Једна група диверзаната спустила се падобранима на Копаоник у ноћи између 1. и 2. марта, као и друга у ноћи између 23. и 24. марта 1945. године и обе су делом уништене од органа безбедности, а неки су се и предали.''

Iskusan Ненад (avatar)
    Učlanjen
    17.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    111

Самарџић је писао о њему у последњем Дражи, углавном позитивно по питању набавке оружја за четнике.
    Групу су основали љотићевци лично, а не Немци.
    Прекуцаћу вам чим ми опет упале нет...

Primećen član
    Učlanjen
    23.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ото Скорцени у својим мемоарима пише да је у Нојштерлицу крајем 1944. била једна специјална чета падобранаца и да је провео кратко време са њима на обуци. Мислим да се то односи на Гашпарову групу,дакле Ото Скорцени их је тренирао.

Elita Marty Misterija (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    278

Момци свака част на темама..
    “Mors tua, vita mea”

Učlanjen
    14.02.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    278

Молба једна,
    Јел има где у БГ да се купе ознаке СДК или РОА?
    “Mors tua, vita mea”

Poznat
    Učlanjen
    29.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Добровољац Pogledaj poruku
    Ото Скорцени у својим мемоарима пише да је у Нојштерлицу крајем 1944. била једна специјална чета падобранаца и да је провео кратко време са њима на обуци. Мислим да се то односи на Гашпарову групу,дакле Ото Скорцени их је тренирао.
    Било је 5 таквих група( Гашпаровићева је најпознатија) обучаваних у Нојштерлицу, од тога 2 су се спустиле падобранима на Копаоник, једна почетком, друга крајем марта 1945.године, врло је могуће да се ради о некој од тих група.

Poznat
    Učlanjen
    29.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Ненад Pogledaj poruku
    Самарџић је писао о њему у последњем Дражи, углавном позитивно по питању набавке оружја за четнике.
    Групу су основали љотићевци лично, а не Немци.
    Прекуцаћу вам чим ми опет упале нет...
    Да, ако се не варам био је у контакту и са Дражом лично.

Veoma poznat
    Učlanjen
    07.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Marty Misterija Pogledaj poruku
    Молба једна,
    Јел има где у БГ да се купе ознаке СДК или РОА?
    teško,jedno neka domaća radinost,a ROA nikako,jedino da ti neko pošalje iz Rusije.

Što se tiče nabavka originalnog Doborovoljačkog Krsta kojeg su Dobrovoljci nosili na grudima,to je vrlo teško,poslednji je pre par godina prodat na aukciji u Americi za par hiljada dolara.
    Poslednji put ažurirao/la Lautner : 28.01.2011. u 14:39

Učlanjen
    14.02.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    278

Citat Original postavio Lautner Pogledaj poruku
    teško,jedno neka domaća radinost,a ROA nikako,jedino da ti neko pošalje iz Rusije.

Što se tiče nabavka originalnog Doborovoljačkog Korsta kojeg su Dobrovoljci nosili na grudima,to je vrlo teško,poslednji je pre par godina prodat na aukciji u Americi za par hiljada dolara.
    Хвала Брате...
    “Mors tua, vita mea”

Iskusan Battlecat (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    127

Jel to stos iz Minhena ?
    Being right isn't nearly as important as knowing when to shut up.

Aktivan član Крагујевчанин (avatar)
    Učlanjen
    31.10.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Citat Original postavio Vlada Krauzer Pogledaj poruku
    Jel to stos iz Minhena ?
    Не.То је звала мама госпођице Хаџи Пешић.хаха и легендарни Мисирац
    ''ако пишеш ћирилицом значи да си фашиста
    нисам ни фашиста,ни нациста
    само Србин брате,родољуб,националиста

Učlanjen
    12.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    127

Citat Original postavio Крагујевчанин Pogledaj poruku
    Не.То је звала мама госпођице Хаџи Пешић.хаха и легендарни Мисирац
    Haha on je tek obelezio epizodu , ustvari celu pricu Al ozbiljno , stvarno nisam znao da je postojao stvarni lik kao osnova za Gaspara ...

Primećen član
    Učlanjen
    28.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Има и на википедији слика,узета током обуке падобранаца о којим је добровољац причао,али не могу да је ископам.

Buduća legenda cizmice (avatar)
    Učlanjen
    17.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    623

"Radojko - vodu i peskir"

Bas me interesuje sto se desilo sa cuvenim Radojkom i cuvenim peskirom.
    Nekada sam bio uobrazen - sada sam savrsen

Učlanjen
    31.10.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Citat Original postavio cizmice Pogledaj poruku
    "Radojko - vodu i peskir"

Bas me interesuje sto se desilo sa cuvenim Radojkom i cuvenim peskirom.
    Радојко није испратио господу до друма.Страдао са Батом Живојиновићем

Učlanjen
    12.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    127

Dal je postojao lik kao inspiracija za Sicera u filmu Salas u malom ritu ? Posto je to meni jedna od najjbolje odigranih uloga domaceg filma ...

Poznat
    Učlanjen
    29.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Vlada Krauzer Pogledaj poruku
    Dal je postojao lik kao inspiracija za Sicera u filmu Salas u malom ritu ? Posto je to meni jedna od najjbolje odigranih uloga domaceg filma ...
    То не знам, није немогуће, али за Гашпара смо сигурни, имамо и његову слику, биографију, чин, информације,... а имам и један његов текст из 1942.године, зове се ''Размишљања о патриотизму'', ако некога интересује ставио сам у спојлер.

Размишљања о патриотизму

Појам патриотизма није ни издалека тако једноставан, схватљив и као што се у први мах човеку чини. Управо, нема тежег ни замршенијег проблема у животу једног народа.
    Шта је управо патриотизам? Уобичајени је одговор већине једноставан и кратак: "Љубав према Отаџбини". А зар нема љубави пасивне и неплодне?
    Друга је дефиниција нешто јаснија, али опет непотпуна: "Рад на унапређењу, јачању и економском, просветном и социјалном развијању државе". А зар нема патриота који раде на јачању и развитку Отаџбине, а коначно је они сами, свесно или несвесно, униште и сруше?
    Патриотизам, према томе, није само питање срца. А није исто тако ни питање човекове активности. Патриотизам је у првом реду питање ума, мудрости. Па још и више: за мене је патриотизам етички проблем. А то значи да уз велику љубав треба и поштења, па да човек буде патриота. Познато нам је да су нестајала столетна и силна царства само зато што проблем патриотизма није био сведен на праву меру. Читави народи западоше у страховите беде, бацише се у хаос, грађанске ратове и крв, у сиромаштво, невољу и глад само зато што су крмило државе преузели у своје руке они други - најмање позвани - лажни патриоти. То нису били носиоци љубави и части, већ својих властитих, личних интереса, мржње и покварености.
    Ево, и у нас! У доба опште пометње појам патриотизма је страховито изобличен, управо унакажен. Данас појам патриотизма личи на стоглаву хидру, којој је мржња једна глава, разврат друга, клевета трећа, крађа четврта, лицемерје пета, издаја шеста... и тако у оквир данашњег патриотизма улазе најгори пороци иначе много сложеног друштва. И према томе, ко не уме мрзети, ко није развратник, ко нема способности за клевету, крађу, лоповлук и лицемерје, тај по данашњем извитопереном схватању појма патриотизма, није уопште патриота.
    Није ли овакво стање и схватање опасно по народ и државу? Јесте и више но опасно. Потраје ли овај и овакав лажни патриотизам још само кратко време, доћи ће час када ће се сваки честити Србин зацрвенети ако му неко каже да је патриота.
    Слободно се питамо даље: Да ли је икад, гледајући кроз историју, нека држава одолела моралној изнемоглости својих држављана? Нису ли Вавилон и Атина, Рим и Француска Луја XIV и XV пропали баш услед моралног пада друштва? Није ли неморал најопаснији црв, који нагриза основе столетним изграђивањима и руши силна и богата царства, која су се на око чинила вечна? Нисмо ли и ми остали без морала? А да ли народ без морала може да ствара идеале, да за њих живи и да се за њих бори? Не! Ето, ту и у томе је почетак нашега свршетка. Ту престаје слобода сваког па и највећег, силног и богатог народа и почиње пропаст.
    А ко је тај градитељ неморала, нерада и нереда? Ко је тај зао дух народа и светова који разграђује, обара и завађа да сам светом завлада? Знамо га, осећамо, видимо и чујемо. То је црвени ђаво, слуга међународног јеврејства и масонства! То је вештина јеврејина Карла Маркса о освојењу света, у коме би једини и искључиви господар био јеврејин. То је комунизам!
    И данас нас угрожава тај унутарњи непријатељ више од свега. Јер се вешто увукао у народ и проткао својим отровним жилама наше до јуче здраво ткиво народног организма. Од тога зла нас не може спасти ни многобројна војска, ни оштри бајонети већ само нови људи, који собом доносе и ново време. А то су добровољци, јунаци, омладина наша.
    Омладина наша је једина узданица наша. Њој треба посветити све наше силе, сва наша настојања. Омладини нашој треба поклонити сву љубав, пажњу и душу нашу. Та наша омладина, као носилац нових идеја, за бољу, лепшу и срећнију будућност нашу, треба да се напаја новим духом родољубља. Правим и чистим родољубљем, јер је само такав патриотизам исто што и поштење. А тек тада ће сваки, али само поштен грађанин бити прави и најбољи патриота. Треба увек имати на уму, да нема ни народне величине, ни државног угледа, а исто тако ни сигурности Отаџбине, као ни друштвеног развитка, где владају пороци. Где се мрзи, вара, краде, где се најгори уздижу на највиша места, а најгрлатији, букачи и политиканти ступају на чело народа.

Бранко М. Гашпаревић
    1942.

Učlanjen
    31.10.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Крашки ловче,да не знаш случајно нешто о Кригеру?Знам да је постојао,али ме занима да ли је био стварно толико незгодани и са толико моћи.

Poznat
    Učlanjen
    29.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Крашки ловче,да не знаш случајно нешто о Кригеру?Знам да је постојао,али ме занима да ли је био стварно толико незгодани и са толико моћи.
    Не, али Београд је био велики град од великог значаја, у њему је било доста гестаповаца и СД официра, можда је неки од њих и послужио као инспирација за лик Кригера, али да је баш такав човек заиста постојао вероватно би остао упамћен.
    Poslednji put ažurirao/la Kraški lovac : 01.02.2011. u 14:03

Učlanjen
    31.10.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Citat Original postavio Kraški lovac Pogledaj poruku
    Не, али Београд је био велики град од великог значаја, у њему је било доста гестаповаца и СД официра, можда је неки од њих и послужио као инспирација за лик Кригера, али да је баш такав човек заиста постојао вероватно би остао упамћен.
    Знам да је било на Тв-у и по новинама (мислим да су Вечерње Новости давале неки фељтон у којем се он помиње).Имам неко сазнање да је он фолксдојчер из Земуна,да је стварно постајао под именом Кригер,али не знам ништа о њему.

Poznat
    Učlanjen
    29.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Знам да је било на Тв-у и по новинама (мислим да су Вечерње Новости давале неки фељтон у којем се он помиње).Имам неко сазнање да је он фолксдојчер из Земуна,да је стварно постајао под именом Кригер,али не знам ништа о њему.
    Позната ми је серија од 13 фељтона из Новости, можда се ту помиње.

http://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/clanci.119.html:280024-Ubice-samo-Nemci

Slične teme

1. Српски пук «Мајор Благотић»
    Autor вук са Авале u forumu Istorija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 07.06.2012., 23:53
  2. Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 24.06.2008., 02:04
  3. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 29.05.2007., 12:06

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor