Marko Vidojković - Kandže

HeBePoBaTaH_:
Propast "savermene srpske iliterature ili...?" Promocija "Samizdata" (eto, tek tako) ?
Koga bre zanima vise 5.oktobar? Kazite sta mislite.

Mislim da vreme o kome se raspravljati o petom oktobru tek dolazi, no dobro.

Knjiga je pocela kao trecerazredno djubre, a ispalo je da nije toliko losa. Doduse, nije pobrala bas neke simpatije kod mene, pogotovo zato sto bode oci koliko je pisac mlad, ali ne treba propustiti da se procita. Ne zbog ugodjaja, vec cisto zbog dokumentaristicke prirode...

Btw, Vidojkoviceva bivsa je popi**ela zato sto je doticni u svojoj prvoj knjizi opisao njihov..momenat... u skolskom wc-u :))
 
Procitao,cak i ovde se moze procitati,i onda se setio njegove izjave da je on tu da pise u crnilu posrnule srpske knjizevnosti.
A onda se ja pitam zar i on sam nije deo tog crnila,i mislim da nijedna njegova knjiga nema nikakvu vrednost upravo zbog prevelike politizacije.
Kada bi se potrudio da pise vise o samome sebi,a slazete se da to skoro niko ne zna vise,onda cu poceti misliti pozitivno o njemu.
 
Sada vidim tek o cemu je rec :wink:

Zato si ti shvatila ovo tako licno :lol:

Svejedno, niko u to vreme, kada je rec o ovom "romanu" nije ni procitao knjigu, bas kao ni ti. Pitanje sam postavio vrlo konkretno, i dobio sam vrlo razlozne odgovore. Dakle, citaci citaju knjige...ostali govore o stvarima koje ne poznaju. Vrlo sam zadovoljan odgovorima koje sam dobio, i mogu da profilisem citalacku publiku pro et contra, a to mi je bio i cilj.

Razvijas temu, hvala ti na tome. :lol:
 
Dont_Break_The_Oath:
Vidjkovic je samo produzena ruka "posrnule srpske knjizevnosti".To su bile njegove reci.
Pa zasto vec jednom ne napise nesto licno Svoje?

Zato sto je 29-godisnjak, zarobljen u telu sesnasetogodisnjeg deckica. Kao nekadasnji slusaoci radio "Kosave" - Imaju 14 godina, osecaju se i ponasaju kao da imaju 4 :lol: Vidojkovic je presao put od ulicara, propalog studenta, clana SRS-a, do Sorosovog sticenika. Pranje novca preko pravljenja knjizevnog dogadjaja poslednjeg Sajma knjiga u Beogradu. On je knjizevni dogadjaj, ne pojava. Kod punoletnih i zdravih citaca, to nema odijuma. Cele godine gusili su nas savremenim zenskim piscima, kiosk izdavastvom, "interaktivnim romanima". U Srbiji jedan zivi pisac osnovao je samom sebi , ni manje ni vise, nego Legat za zivota :? Pisu kuvarice, domacice, ljubavnice izdavaca i njihove prijateljice, zene pisaca i svi njihovi pobocni srodnici.

Sve sto je napisao Vidojkovic je samo losa teen age, pop corn trash literatura. I nista vise.
 
Decko je talentovan i sta ima veze koliko ima godina, neki su svoja najbolja i do danas cenjena dela napisali sa 16. Osim toga, lik ima muda i ne slihta se aktuelnoj vlasti, pise iz licnog iskustva i napreduje u svakom novom romanu.
Bezveze je kad neko po svaku cenu trazi metafiziku po svaku cenu u svim delima koja mu padnu ruku. U cemu bi onda bila lepota neprocitanih knjiga u koje tek treba da uronimo :?: Nepretenciozne knjige obicno govore mnogo vise nego knjige napumpanih stranica. Posle mnogo foliranje lepota je ponekad u jednostavnosti :lol:
 
quote="crnasrna"]Decko je talentovan i sta ima veze koliko ima godina, neki su svoja najbolja i do danas cenjena dela napisali sa 16.
- Ti se stvarno registrovala na Božić, samo da bi meni odgovorila? :D Izvini, osoba M.V. ima 3 banke, dečko sa tri banke..obećava, on je "talenat" u trećoj deceniji..Nisu bitne godine, slažem se tobom, recimo B. Pekić je svoj prvi roman napisao sa 35 godina . Veoma je bitan mentalni razvoj pisca i kojoj se publici obraća. Pomenuti V. je trajno oslobođen služenja vojnog roka - sam navodi u svojoj biografiji.

Osim toga, lik ima muda i ne slihta se aktuelnoj vlasti, pise iz licnog iskustva i napreduje u svakom novom romanu.

- Mudati lik (kako si ga ti nazvala) uvek je flertovao sa aktuelnim političim partijama. U tome je i cela fora :D Ako mu neko kaže da nije ok. ili ga zavrne za kintu, on pobegne, i duri se u nekom ćošku, dok ne nadje drugu vezu. Čovek hoće da bude pisac ... Trenutno je utočište našao u Sorošu . Urednik Samizdata B92 je T. Petrović, bivši Sekretar za kulturu grada Beograda, član koje stranke? :!: Govorim o trenutnim okolnostima. Trebao im je neko, ko bi za kratko vreme potpisao ugovor pre Sajma knjiga u BG. Komercijalizija će samo da im dodje glave. Kažeš da napreduje u svakom novom romanu, a ja ti kažem da je "Kandzama" sam sebe zakopao. Stoji da piše iz ličnog iskustva, to niko ne spori. Nas 2 miliona ima iskustva sa lica mesta. Pisac ne sme da bude ispolitizovan, bilo u kom režimo živeo i radio. Nikada !!! To je posebna tema, zahteva previše vremena. Uostalom, ti to ne razumeš.

Bezveze je kad neko po svaku cenu trazi metafiziku po svaku cenu u svim delima koja mu padnu ruku. U cemu bi onda bila lepota neprocitanih knjiga u koje tek treba da uronimo :?: Nepretenciozne knjige obicno govore mnogo vise nego knjige napumpanih stranica.
- Lepo si konstruisala rečenicu. Baš kao pravi Vidojkov čitalac. Batali metafiziku. Trudio sam se da rastumačim ovu rečenicu o lepoti uranjanja u nepročitane knjige. Ništa od truda :wink:

Posle mnogo foliranje lepota je ponekad u jednostavnosti :lol:[/quote]
-Gledaj da potrefiš padež. Znam da tebe zamara da misliš. Uživaj u stvarima koje ne angažuju mozak i lepotu. Zaista, ovo što si napisala, deluje kao da ti je neko ukrao daljinski upravljač za mozak pred Božić. :roll:. Malo ću da copy - paste odlomak koji se M.V. najviše dopada. :

Bio je to pravi drumski klozet, odvratan da ne može biti odvratniji. Pisoari su bili previsoki, kao da je neko hteo da onaj ko piša bude krilo Njujork Niksa ili je hteo da onaj ko piša đokom dodirne ivicu pisoara, ili je hteo da onaj ko piša zapiša ceo patos, pošto nije želeo da đokom dodirne ivicu pisoara.

Odjednom sam čuo kao nekakav zvuk, neko mrmljanje, u ćošku iza mene. Osvrnuo sam se. Nije bilo nikog. Bile su tu tri kabine, tri pisoara, dva lavaboa i plave pločice. Vrata na kabinama bila su razvaljena, tamo nije bilo nikog osim par usamljenih govana, pogrešno iskenjanih na deo čučavca predviđen za stopala. Čulo se šuštanje vode u cevima, a kroz prozor su se čuli zrikavci. Ušao sam u srednju kabinu i taman sam se namestio da pišam, kad mi se opet učinilo da je neko tu. Čuo sam nečje teško disanje, a trnci su mi potrčali uz kičmu. Bilo me je strah da se okrenem. Stajao sam otkopčanog šlica i čekao. Neonka je zujala na plafonu i meni se učinilo da sam krajičkom oka video nečju senku kako se pomerila ka prozoru. Opipao sam vrat. Preko sto šezdeset. Nešto mi je steglo grudi. Mali pauk s ogromnim nogama pretrčao je s jednog kraja kazančeta na drugi. Iz čučavca je izletela muva i odletela u drugu kabinu. Nisam tačno znao šta da očekujem. Udarac, nož, pendrek, ne, sve je to bilo sitno u odnosu na ono što je meni pretilo. Onda su dva četnika ušla u WC i to što je bilo iza mojih leđa, pobeglo je kroz prozor.

„Opa, ovde miriše kao kad moja žena kuva škembiće!“, urliknuo je jedan.

„Tebi onda i nije tako loše u životu!“, nasmejao se drugi.

Otišli su do pisoara i pišali zviždućući. Ja sam i dalje stajao u kabini, okrenut leđima.

„Burazeru, šta ti je to na kiti?“, rekao je jedan.

„Nemam pojma, pojavilo se pre desetak dana.“

„Izgleda odvratno. Bolje idi da ti neko to pogleda.“

„Šta bre ima da gleda? Na psu rana, na psu i zarasla.“

„Ne, ne, bez zajebavanja, idi da ti to pogledaju. Jednom Slovencu se, dok smo bili u vojsci, isto pojavilo takvo neko sranje, posle su morali da mu seku kitu.“

„Šta sereš bre, kako da mu seku kitu?“

„Otkud znam, valjda skalpelom. Ne verujem da ih seku motornom testerom


-------------------
Nadam se da ste uživali u lepoti čitanja...

Vidojka puštam da ga potopi Sava. Eventualno ću da ga izvadim iz kontejnera ako postane laureat. Male su šanse. Vi me ubedite da nisam u pravu :P Ipak, na ovim prostorima se dešavaju sva čuda sveta.
 
Ja nisam bas mnogo kompetentne da se ukljucim u ovu temu jer sam procitala samo <Pikavce na plazi>,ali posto posle ovog astralnog iskustva necu dati sansu nijednoj Vidojkovicevoj knjizi mislim da dalji komentar nije ni potreban.

Nema na cemu.
 
Napisala sam sta mislim, poenta je bila da se ljudi izjasne.
U svakom slucaju, ako si hteo da se igras psihologije mozda knjizevnost nije prava oblast za pronalazenje potencijalnih pacijenata.
Sto tice aktivnosti mog mozga - magistrirala sam knjizevnost 1996, a filozofiju 1998, mada to verovatno moze svako.
A sto se tice (ne)mesanja politike i umetnosti - verujem da svako ima pravo na vise interesovanja i njihovo mixovanje u licnim tvorevinama, dok su a priori protivnici bilo cega ograniceni umovi vecnostima udaljeni od poimanja renesansnog duha i takvih potencijala uopste.
Ti si verovatno neko umisljeno piskaralo koje do smrti nece dostici ni pola tiraza "Kandzi" i nemas drugog nacina da se resis konkurencije.
Inace, ja ne bih toliko vremena posvetila necemu sto ne smatram vrednijm sto je ujedno i razlog za zavrsetak ove rasprave za zaludnim kompleksasem.
 
Dopada mi se jer odrzava paznju. Kratke, koncizne recenice, mnostvo dogadjaja, razumljiv stil pisanja. Jednom recju, knjiga je sjajna za veliki odmor ili neko opusteno poslepodne uz kafu. Posto sam skoro bila primorana da provedem dva i po sata u zagusljivom autobusu na proputovanju kroz Srbiju, kratila sam ih Kandzama, i odajem priznanje Vidojkovicu sto me nije uspavao, niti bacio u bilo kakva dublja razmisljanja, samo me je vodio kroz radnju i fino prekratio vreme.

Ne dopada mi se jer mi prica deluje previse suplje, ali, na stranu sama prica (pretpostavljam da je (auto)biografska, pa ko sam ja da kritikujam zaplet). Ne dopada mi se sto pokusava "na silu" da bude moderan pisac. Ali, o tome govoriti bilo bi samo puko ponavljanje ranijih komentara.

Injekcija adrenalina u telo srpskoj knjizevnosti? Pa, mislim da jeste. O njemu se, ako nista, govori. A ne postoji los publicitet, sto bi rekli Amerikanci.
 
Mene samo interesuje kada ce neko da shvati da knjizevnost koja je proizvod individue nema nikakve veze sa politikom.U suprotnom,cemu onda knjizevnost?
Cemu opet i opet pominjanje 5 Oktobra i tih stasrnih i zlih vremena u SCG?

Daj ljudi,kolege pisci,ko god da ste,iznesite nesto sto ste vi doziveli nezavisno od drustvenih okolnosti koje se desavaju svuda okolo.
Ovako,svi ste isti,svi ste vi pametniji od citaoca,jer vi ste napisali knjigu,vi smete da lazete da kazete da ste umetnici.
Ej,molim vas,ima li iko od vas svoju zivotnu pricu?
Pa koliko toga je ovde ispolitizovano,ja sam se zaista plasio postavljanje moje predstave u Tromsø i kako ce norveska publika da reaguje na delo koje dolazi iz kriznih krajeva.
Kada sam video da je prihvacena iskljucivo kao drama,niko nije pitao mene odakle sam rodom vise i kako je u mojoj zemlji.Ne,to nije bilo potrebno.

Mislim zaista potrebno u Srbiji jedan zestok vaspitac naroda kao sto je to bio Bjørnstjerne Bjørnson koji je norveskoj knjizevnosti dao zivot i probudio je iz te proklete letargije.
Briga me je za Vidjkovica i svim niskim umovima slicnim njemu koji samo znaju da gundjaju i koji su vecito nesto iznad svega.
Procitajte jedinog izvrsnog pisca,to sam toliko puta ovde naglasavao,procitajte sta god od coveka pored koga je prolazila politika i ratovi i sve,a on je samo stajao po strani gledajuci svoj zivot.
Naravno,to je Stvetozar Vlajkovic,covek koji je dokazao sebe. Ali koliko vidim,lakse je citati osakacenog Vidojkovica pa onda jos nemilosrdno se politika nadovezuje na to - izvrsna prilika da se sujeta zadovolji time,a i sasvim dovoljan dokaz da je svima stalo do ispolitizovanje knjizevnosti jer je to "stvar svih nas".
A sta je sa onim licnim,individualnim,zasto neko ne kaze "to je Moja stvar o kojoj hocu da pisem."
Krajnje bolesno i porazavajuce je pojava te osobe na sceni Srbije.
 
Osnovna prednost ovakvih foruma je to sto iskompleksirani i ocigledno ljubomorni tipovi kao sto je ovaj "neverovatan" mogu da postave temu i onda masturbiraju nad svojim imbecilnim tezama. da toga nema, "neverovatan" bi vec uveliko pokazivao pishu devojcicama iz vrtica. "neverovatni" neverovatno si smorio.
 
crnasrna:
...Sto tice aktivnosti mog mozga - magistrirala sam knjizevnost 1996, a filozofiju 1998, ...Ti si verovatno neko umisljeno piskaralo koje do smrti nece dostici ni pola tiraza "Kandzi" i nemas drugog nacina da se resis konkurencije....

Nisam nameravao da se prikljucujem diskusiji jer nista od gospodina nisam citao, niti nameravam , jer sam iz par intervjua sa njim zakljucio da on nije ni pametan, ni zanimljiv.
Medjutim, ovo pokazuje na kom nivou nam je obrazovanje. Kada magistar knjizevnosti meri vrednost pisca po tirazu, onda je to sumrak jedne kulture.
 

Back
Top