Trudnoca, bolest i lekovi

rafaelica

Obećava
Poruka
71
Malo sam prelistala gore navedene linkove o ginekologiji, ali nisam nasla odgovarajucu temu te stoga otvaram novu.
Po samom ulasku u cetvrti mesec trudnoce sam dobila bronhitis - prepisani lekovi od doktora koji je naravno obavesten o trudnoci su sledeci: Zinnat tablets 250 mg (cefuroxime axetil), Ventolin Diskus za inhaliranje i neki Surofed sirup( kome ne znam sastav).
Situacija se i pored terapije pogorsavala, dobila sam i temperaturu do 38.4 svakodnevnu koje nije bilo na pocetku, jeze i groznice s vremena na vreme, veliki bol u grlu, natecenost jezika i kompletnih zila na desnoj strani vrata, nemogucnost gutanja, muku. Posle 5 dana (juce) sam se ponovo obratila doktoru koji je konstatovao da je bronhitis u boljem stanju, ali da imam virusnu infekciju te da jedino sto moze da uradi je da promeni antibiotik - pripisao Augmentin 1g (amoxycillin + clavulanate potassium).
Malo me je naplasio pricom da konkretni antibiotici manje stete trudnoci nego sto joj steti kompletno stanje moga organizma trenutno, te da ukoliko se situacija ne poboljsa za dva dana - moram da radim analize krvi i u zavisnosti od rezultata da se posavetujemo sa ginekologom "sta treba da radimo".

Posto sam se (logicno) jako zabrinula, ginekolog mi je van zemlje i kao sto rekoh u 16. sam nedelji trudnoce (a sve je krenulo pre desetak dana), molila bih dr da mi ukaze na stetnost lekova koje unosim i koliko je cela prica opasna po zdravlje fetusa. I da li postoji nesto sto bih ja mogla da uradim da doprinesem poboljsanju situacije.
Unapred zahvalna.
 
rafaelica:
Malo sam prelistala gore navedene linkove o ginekologiji, ali nisam nasla odgovarajucu temu te stoga otvaram novu.
Po samom ulasku u cetvrti mesec trudnoce sam dobila bronhitis - prepisani lekovi od doktora koji je naravno obavesten o trudnoci su sledeci: Zinnat tablets 250 mg (cefuroxime axetil), Ventolin Diskus za inhaliranje i neki Surofed sirup( kome ne znam sastav).
Situacija se i pored terapije pogorsavala, dobila sam i temperaturu do 38.4 svakodnevnu koje nije bilo na pocetku, jeze i groznice s vremena na vreme, veliki bol u grlu, natecenost jezika i kompletnih zila na desnoj strani vrata, nemogucnost gutanja, muku. Posle 5 dana (juce) sam se ponovo obratila doktoru koji je konstatovao da je bronhitis u boljem stanju, ali da imam virusnu infekciju te da jedino sto moze da uradi je da promeni antibiotik - pripisao Augmentin 1g (amoxycillin + clavulanate potassium).
Malo me je naplasio pricom da konkretni antibiotici manje stete trudnoci nego sto joj steti kompletno stanje moga organizma trenutno, te da ukoliko se situacija ne poboljsa za dva dana - moram da radim analize krvi i u zavisnosti od rezultata da se posavetujemo sa ginekologom "sta treba da radimo".

Posto sam se (logicno) jako zabrinula, ginekolog mi je van zemlje i kao sto rekoh u 16. sam nedelji trudnoce (a sve je krenulo pre desetak dana), molila bih dr da mi ukaze na stetnost lekova koje unosim i koliko je cela prica opasna po zdravlje fetusa. I da li postoji nesto sto bih ja mogla da uradim da doprinesem poboljsanju situacije.
Unapred zahvalna.
Lekovi koji su vam prepisani nisu kontraindikovani u trudnoci, izuzev sirupa koga ste naveli(nemam registar lekova kod sebe , pa ne znam sta je po sastavu).
Ono sto je do vas je mirovanje, uzimanje svezeg voca i puno tecnosti i naravno cekanje da antibiotici krenu da rade svoj posao a da virus oslabi.
Ginekolog tu daje zavrsnu rec...zao mi je ali vam ne mogu nista vise od ovoga reci.
 
rafaelica:
Malo sam prelistala gore navedene linkove o ginekologiji, ali nisam nasla odgovarajucu temu te stoga otvaram novu.
Po samom ulasku u cetvrti mesec trudnoce sam dobila bronhitis - prepisani lekovi od doktora koji je naravno obavesten o trudnoci su sledeci: Zinnat tablets 250 mg (cefuroxime axetil), Ventolin Diskus za inhaliranje i neki Surofed sirup( kome ne znam sastav).
Situacija se i pored terapije pogorsavala, dobila sam i temperaturu do 38.4 svakodnevnu koje nije bilo na pocetku, jeze i groznice s vremena na vreme, veliki bol u grlu, natecenost jezika i kompletnih zila na desnoj strani vrata, nemogucnost gutanja, muku. Posle 5 dana (juce) sam se ponovo obratila doktoru koji je konstatovao da je bronhitis u boljem stanju, ali da imam virusnu infekciju te da jedino sto moze da uradi je da promeni antibiotik - pripisao Augmentin 1g (amoxycillin + clavulanate potassium).
Malo me je naplasio pricom da konkretni antibiotici manje stete trudnoci nego sto joj steti kompletno stanje moga organizma trenutno, te da ukoliko se situacija ne poboljsa za dva dana - moram da radim analize krvi i u zavisnosti od rezultata da se posavetujemo sa ginekologom "sta treba da radimo".

Posto sam se (logicno) jako zabrinula, ginekolog mi je van zemlje i kao sto rekoh u 16. sam nedelji trudnoce (a sve je krenulo pre desetak dana), molila bih dr da mi ukaze na stetnost lekova koje unosim i koliko je cela prica opasna po zdravlje fetusa. I da li postoji nesto sto bih ja mogla da uradim da doprinesem poboljsanju situacije.
Unapred zahvalna.

Imala sam isti problem kao ti, jos sam bila u trecem mesecu. Bolje od ovog je sto si usla u drugo tromesecje.
Dejstvo virusa je stetnije od dejstva lekova, a za lekove koji su na bazi penicilina je pokazano da nemaju stetno dejstvo u trudnoci, ovo je meni rekao moj ginekolog. Popila sam kompletnu turu lekova, nije mi nista bilo od njih, sad sam u 8 mesecu normalne trudnoce.
Ne valja previsoka temperatura, preko 39. Ja sam imala kao i ti. U svakom slucaju pokusaj da je skines.
Ne mogu da se setim da li sam pila amplicilin ili amoksicilin, nemoj da pijes andole.
Pij sto vise tecnosti, i nemoj da se sekiras bice sve uredu.
 
Ja sam u 5-6 nedelji trudnoce i jako sam se nahladila. Doktorka opste prakse mi je prepisala penicilin injekcije i od prve mi je bilo bolje. Medjutim, onda se stanje pogorsalo, imam temperaturu do 38 stepeni, poceo je da mi curi nos i sve me boli, a najvise glava. Jako sam uplasena zbog bebe.
Mora li svaka virusna infekcija da ima posledice na plod?
Ima li ikakve sanse da sve bude kako treba?
Kada treba da idem kod ginekologa, odmah ili kada mi bude malo bolje?
 
Ono sto bebi moze da smeta je visoka temperatura.
Znaci ne bi smeli da dozvolite skok temperature iznad 38c a sto vise mozete da je spustite to bolje.
Od lekova za snizavanje temperature smete da uzmete paracetamol i brufen(ibuprofen), sto vise tecnosti, mirovanje, naravno tu su i alkoholne frikcije.Aspirin ne smete da uzimate u trudnoci(izuzev kad ga ordinira ginekolog)!
Penicilin je potpuno bezbedan za primenu kod trudnica i oko toga ne treba da se brinete.
Kod svake infekcije terapija da poboljsanje,onda dodje do kratkog pogorsanja ali na kraju sve bude u redu.
Penicilin je antibiotik i on deluje na bakterije, na viruse ne deluje.Pretpostavljam da Vas je koleginica pregledala i da je utvrdila da je bakterijska infekcija, da li ste radili analizu krvi.
Sto se tice posledica koje moze ostaviti virus hvala Bogu ne ostavljau svi virusi posledice, ovi koji izazivaju prehlade ne ostavljaju.
Ako se tegobe budu pogorsavale posetite svog ginekologa.
 
Analizu krvi nisam radila, ali je tada (pre 3 dana) doktorka rekla da je u pitanju cisto bakterijska infekcija. Medjutim, juce su se simtomi promenili, lici da se nakalemila virusna infekcija: skok temperature, nos mi je proradio kao da sam odvrnula cesmu, uz totalnu malaksalost. Zato sam i zabrinuta.
Malo ste me umirili i nadam se i molim Boga da je moj virus (ako ga imam) od onih sto ne ostavljaju posledice.
Puno vam hvala na brzom odgovoru.
 
beba.drag:
U šestoj sam nedelji, a imam gušenje šta je sa korišćenjem pumpice Ventolin
Postoji preparat ciji je genericki naziv budesonidekoji je jedini bezbedni i tako i indikovan preparat koji se koristi u terapiji astme kod trudnica, ako imate astmu.
U svakom slucaju koristi se i Ventolin.
Pulmolog mora biti ukljucen u ordiniranje terapije zajedno sa ginekologom.
 
Sirup PROSPAN u trudnoci?
Da li je o koliko stetan? Meni ga je preporucila apotekarka i ja sam ga popila, nakon toga rekli su mi da nije bas bezopasam!
koje su kontraindikacije, u kom smislu steti bebi? Upomoc, zna li neko???
Inace pila sam ga u 24 - 25 nedelji. Sad sam 26.
 
Pitanje za sve vas:
Sad sam u 6-toj nedelji trudnoce!
Molim vas da mi kazete koliko je opasna po plod-mlad, sam pocetak trudnoce, upotreba brufena, acetisala i kafetina?
Ja nisam znala da sam ostala u drugom stanju a prehladila sam se i posegla sam za lekovima. Poslednja menstruacija mi je bila 8.12, a ja sam lekove (2 brufena i nekoliko aspirina od 500mg) uzimala u periodu 25.12- 1.1 i posle 4.1. sam popila jedan kafetin.
a kao slag na torti je i to sto sam za novu god. pila crno vino.
Plasim se posledica, ovo mi je prva trudnoca!

veliki pozdrav
 

Back
Top