Pitanje za astronome

keka7

Primećen član
Poruka
533
citala sam to u nekim novinama, a sad ne mogu da se setim tog podatka. KAD BI SUNCE BILO VELICINE NARANDZE, KOLIKI BI BIO SUNCEV SISTEM? ako neko moze da mi odgovori, please! treba mi odgovor :!:
 
Kao prvo, koje su dimenzije "narandze"? :roll:
Dajem sebi za pravo da predpostavim da ta "narandza" ima recimo 8 cm u precniku. To bi bila jedna prosecna, lepa (sa tankom korom :D ) "narandza".
E sad'; precnik Sunca je malo manje od 700 000 km. (citavih 109,7 zemljinih precnika). Rastojanje od Sunca do Plutona je oko
5 900 100 000 km. Ostalo je stvar maste i kalkulatora :idea: :D .
Napomena: Suncev sistem se prostire i iza Plutona, al' nemam podatak koliko.
Evo jos jedne komparacije na ovu temu. Kada bi Sunce bilo lopta precnika od 1 m zemlja bi bila kuglica precnika 9 mm i kruzila bi na srednjem rastojanju od oko 214 km. Neverovatno zar ne :!: :!: :!:
 
DA li je neko sinoc 24.12.2004. posmatrao nebo? DA li ste videli onu zadivljijucu auru oko meseca? Moze li neko da mi objasni kako, sta, zbog chega je aura bila ne oko meseca vec na prilichno velikom poluprecniku od istog???? Sve sto znate o tome. Plizzz :shock:
 
Hristy:
DA li je neko sinoc 24.12.2004. posmatrao nebo? DA li ste videli onu zadivljijucu auru oko meseca? Moze li neko da mi objasni kako, sta, zbog chega je aura bila ne oko meseca vec na prilichno velikom poluprecniku od istog???? Sve sto znate o tome. Plizzz :shock:
Ma to je zbog magle, koja je prisutna u atmosferi pa njene cestice stvaraju Donanov efekat. Sve se kockice poklopile: vedro, magla i zagadjenja prisutni, mesec iznad nas i eto lepih uslova da tako dobro izgleda :D
 
Uprosceno receno- to ti je kada svetlost nailazi na neke cestice u ovom slucaju u atmosferi i onda se one vide, a ne zaklanjaju vidik. To ti je kao da gledas u farove automobila kada je magla.
 
A da li se to i pre tako desavalo? Posto sam pte neki dan prvi put videla.

Dobro manucu se vishe meseca, nego interesuje me kada bi postojao neki inteligentni oblik zivota sem nas gde bi mogao biti i da li smatrate da postoji. JA mislim da je krajnje egoisticno misliti da smo jedini "pametni" u kosmosu!
 
U biologiji postoji nekoliko teorija o postanku zivota na Zemlji. Da ne sirim temu, jedna od njih je i teorija panspermije po kojoj je zivot na Zemlju dosao iz kosmosa. Znaci da nauka ne odbacuje i tu mogucnost kao jedno od resenja problema nastanka zivota. Vrseni su razni eksperimenti i imitirani uslovi koji su vladali na nasoj planeti u vreme kada se predpostavlja da su nastali prvi molekuji organskog porekla. I nijedan ekperiment nije pokazao da je to bas tako moglo da se desi. Moralo je da se desi previse slucajnosti da bi se sve kockice sklopile.
Malo sam ipak prosirila temu, ali poenta je da verovatno nismo sami u kosmosu. I predpostavlja se da bi i svaki drugaciji oblik zivota od naseg morao zahtevati uslove slicne nasima. I velika je verovatnoca da u vasioni postoji planeta dovoljne udaljenosti od svog sunca, dovoljno ohladjena na povrsini itd. koja bi mogla biti dom nekom obliku zivota. Mislim cak da je skoro i objavljeno da su astronomi otkrili neku takvu planetu, ali je jako daleko da bi istrazivali.
Da naucnici ne misle tako ne bi slali poruke u svemir i ne bi tako pomno osluskivali cekajuci odgovor.
 
.Vishnja.:
citala sam to u nekim novinama, a sad ne mogu da se setim tog podatka. KAD BI SUNCE BILO VELICINE NARANDZE, KOLIKI BI BIO SUNCEV SISTEM? ako neko moze da mi odgovori, please! treba mi odgovor :!:

Ako bi sunce bilo velicine pomorandze ne bi postojao suncev sistem jer ne bi postojala dovoljno velika gravitacija da natera planete da se krecu oko njega(ovo sigurno niste ocekivali :wink: ),a i zasto bi se menjale dimenzije Suncevog sisteme.Osim ako ne izmisle neku super-ultra-mega-giga napravicu koja smanjuje kompletne sisteme i galaksije..Pretpostavljam da ono sto si pitala nema nikakve veze sa mojim odgovorom,ali posto je pitanje postavljeno na taj nacin svaki fizicar bi ti ovo odgovorio.A ako hoces da znas koliko bi se smanjio suncev sistem,nije ti tu potrebna nauka,samo malo matematike i proporcije...Meni je zanimljivije pitanje,sta bi bilo da nema Sunca,oko koje planete bi se kretali,ili sta bi se uopste desilo sa nama?Medjutim posto sam jos uvek pocetnike u astronomiji stvarno ne znam da odgovorim.
 
angie89:
Ako bi sunce bilo velicine pomorandze ne bi postojao suncev sistem jer ne bi postojala dovoljno velika gravitacija da natera planete da se krecu oko njega(ovo sigurno niste ocekivali :wink: )

He he he pa vidi se da si jos mlada :twisted:

Kad bi Sunce bilo velicine pomorandze (a velicina se u ovom primeru odnosi na precnik) ne da bi gravitacija bila dovoljno velika nego bi je bilo i u osobito velikom visku a mi bi imali neuobicajenu privilegiju da posmatramo nadasve interesantnan kosmoloski fenomen (naravno pod uslovom da bi u takvom okruzenju uopste postojali).
 

Back
Top