biologija

Није ми ту моја књига са факултета, али ни тамо ови покрети биљака нису били добро обрађени. Ево успео сам на интернету да пронађем неки део, надам се да ће бити од помоћи. Колико видим, тема је прилично застарела и вероватно си досад научио, а можда и заборавио шта су покрети биљака, али нема везе, неко ће можда некад потражити одговор.

''Biljke su pričvršćene za podlogu korenovim sistemom i na prvi pogled izgledaju nepokretno. Međutim, biljke, kao i svi drugi organizmi, reaguju na draži iz spoljašnje sredine prouzrokovani nekim meteorološkim elementom ili nečim drugim. Tako postoje tri vrste pokreta biljka, a to su: taksije, tropizmi i nastije. Taksije su lokomotorni pokreti koji nastaju pod uticajem neke draži menjajući mesto u prostoru. Prema vrsti drazi koja izaziva pokret, delimo ih na: fototaksije-reakcija organizma na svetlosnu draž i hemotaksije-reakcija na hemijsku supstancu. Primer za fototaksiju je zelena alga, koja se kreće u pravcu odakle dopire svetlost. Tropizmi su pokreti rastenja utvrđenih biljaka izazvani delovanjem spoljašnje draži koja ima određeni pravac. Delimo ih na: fototropizam-pokret izazvan jednostranim osvetljavanjem i geotropizam-pokret izazvan silom Zemljine teže. Fototropizam može da bude pozitivan i negativan. Pozitivan je u slučaju da biljka raste ka svetlosnom izvoru i negativan ako raste od svetlosnog izvora. Ovim pokretima biljka zauzima najpovoljniji položaj u odnosu na svetlost, tako da su listovi osvetljeni i vrše fotosintezu. Jedan od primera je suncokret, koji tokom celog dana okreće svoju cvat ka izvoru svetlosti. Nastije su pokreti izazvani difuznom draži koja nema smer. Dele se na: fotonastije-pokreti izazvani promenom intenziteta svetlosti, termonastije-izazvani promenom temperature i seizmonastije-izazvani potresom. Za primer možemo uzeti kiselicu. Kod nje listovi se noću sklapaju, a danju otvaraju. Fotonastiju imaju cvetovi maslačka. Termonastiju imaju listovi lale, koji su osetljivi na promenu temperature. Cvetovi lale se na visokoj temperaturi otvaraju, a na niskoj zatvaraju''.
 
Da ne otvaram novu temu, htela bih ovde da vas zamolim da mi date neku ideju o chemu bih mogla da pishem u maturskom radu iz biologije. Zhelim da je vezano za choveka, ali ne znam sta.
Daunov sindrom sam htela, ali ne mozhe jer je bio proshle godine.
Da li mi mozhete predlozhiti nesto? Samo da dobijem inspiraciju.
 
Da ne otvaram novu temu, htela bih ovde da vas zamolim da mi date neku ideju o chemu bih mogla da pishem u maturskom radu iz biologije. Zhelim da je vezano za choveka, ali ne znam sta.
Daunov sindrom sam htela, ali ne mozhe jer je bio proshle godine.
Da li mi mozhete predlozhiti nesto? Samo da dobijem inspiraciju.

Amiotrofna lateralna skleroza, na primer:
http://en.wikipedia.org/wiki/Amyotrophic_lateral_sclerosis

Ili muskularna distrofija:
http://en.wikipedia.org/wiki/Muscular_dystrophy

Ili mnogo češća, ali mnogo manje poznata Čarkot-Mari-Tuth bolest:
http://en.wikipedia.org/wiki/Charcot-Marie-Tooth_disease

O prve dve je mnogo lakše naći podatke, i pisati. O ovoj trećoj je malo teže, ali može biti zanimljivije, pošto manje ljudi zna za nju.
 
Моја тема на матурском је такође била из биологије. Једна врло уопштена и свакодневна тема, али мени интересантна - Чуло вида.
 
ja sam iz biologije na maturskom imao temu

testisi

vrh tema, odvalila me razredna za temu,jer je znala da sam zezator... pa mi zavukla, da me zezaju
 
ja sam iz biologije na maturskom imao temu

testisi

vrh tema, odvalila me razredna za temu,jer je znala da sam zezator... pa mi zavukla, da me zezaju

xa,xa,xa....

Ja sam kao temu iz biologije uzela: "Metode manipulisanja genetičkim materijalom"! A extra tema bi mogla biti " Genska terapija".... Ima dosta o tome na netu.
 

Back
Top