MIDI za mehaničke muzičke instrumente sa dirkama

Lord British:
MIDI je samo standard za serijsku komunikaciju, shta s' tim?
Znamo da svaki sintisajzer moze da ide u midi vezu,preko
datih konektora,u kompjuter ili drugi sintisajzer.
Sad zamisli obican drveni klavir,pijanino,u koji ugradis elektroniku,tako da moze da se veze,putem MIDI-ja,isto tako,za kompjuter.Narodnjaci harmonikasi,na primer,to
ugradjuju,da bi svirali sintisajzere
koristeci svoju harmoniku.
 
da li postoji nachin da MIDI zvuk bude prirodniji (kao na klavijaturama) bez kupovanja nove budz graficke?

Grafichke?!

Pod uslovom da je ovo bio lapsus, MIDI ne proizvodi nikakav zvuk - to je samo parche informacije koje kazhe odgovarajucem uredjaju da npr. "Odsviraj notu C4 u duzhini toj-i-toj sa ovom jachinom, koristeci program (zvuk, farbu) na lokaciji 110". Kako ce ta informacija biti protumachena i kakav ce zvuk izaci na kraju ne zavisi od MIDIja ni malo.

Sad zamisli obican drveni klavir,pijanino,u koji ugradis elektroniku,tako da moze da se veze,putem MIDI-ja,isto tako,za kompjuter

Proveo sam dobar deo zhivota uz MIDI sprave...

Ali, choveche, ja i dalje ne kontam, shta ti u stvari pitash?
Jednostavno si impresioniran MIDI-jem, ili shta???
 
Lord British:
da li postoji nachin da MIDI zvuk bude prirodniji (kao na klavijaturama) bez kupovanja nove budz graficke?

Grafichke?!

Pod uslovom da je ovo bio lapsus, MIDI ne proizvodi nikakav zvuk - to je samo parche informacije koje kazhe odgovarajucem uredjaju da npr. "Odsviraj notu C4 u duzhini toj-i-toj sa ovom jachinom, koristeci program (zvuk, farbu) na lokaciji 110". Kako ce ta informacija biti protumachena i kakav ce zvuk izaci na kraju ne zavisi od MIDIja ni malo.

Sad zamisli obican drveni klavir,pijanino,u koji ugradis elektroniku,tako da moze da se veze,putem MIDI-ja,isto tako,za kompjuter

Proveo sam dobar deo zhivota uz MIDI sprave...

Ali, choveche, ja i dalje ne kontam, shta ti u stvari pitash?
Jednostavno si impresioniran MIDI-jem, ili shta???
Zaboravi,prijatelju.
 
u principu sve moze da se napravi pa i to. Jedino, ako hoces da ti komp svira pravi klavir ima da bude povuci potegni za to...nije to tesko isprogramirati, ali mislim da je malo teze napraviti 'interfejs' koji bi batove klavira terao da rade to sto ti hoces....
inace ako komp treba da svira obicnu midi klavijaturu ili bilo koji drugi midi uredjaj, to moze bez ikakvih dodatnih intervencija....
 
Ja sam naveo instrument klavir ali kod mene se radi o starom harmonijumu,pravljenom kao orgulje-sa dve klavijature plus pedalna klavijatura,sto je isto to,samo za vise dirki.Za to je odlicna zamena dva sintisajzera sa pedalnom klavijaturom,u midi vezi ali stari harmonijum je vazan za vezbanje sviranja jer samo on ima mehanicku tvrdocu dirke kao kod pravih,"prirodno mehanickih",orgulja.Zato bi bilo super svirati njegovu klavijaturu a da se komsije ne pate glasnim zvukom harmonijuma,nego da,preko midija,svira kompjuter (slusalice,svakojaki semplovi itd.)Pronasao sam,u medjuvremenu,na mrezi i to da ljudi prave sistem elektromagneta koji pokrecu cekice klavira ili poluge harmonijuma preko midi kontrole,tako da stvar vrlo obecava.
 
Da ponovim:Hocu da sviram kompjuter preko midija,ali ne sintisajzerima,posto oni imaju nerealno mekanu klavijaturu,vec prirodnom drvenom klavijaturom harmonijuma,(kojeg imam) cija je tvrdoca neponovljiva na bilo kom drugom instrumentu osim pravim orguljama,kakvih ima samo u crkvi a ne u mojoj sobi.Zato hocu da ugradim midi u tu staru klavijaturu koju ima taj stari instrument,harmonijum,pravljen pre jednog veka.Tako bih u sobi dobio zvuk pravih orgulja,iz zvucnika,uz sviranje klavijature cije su mehanicke osobine takodje iste kao kod pravih orgulja,jer je pomenuti harmonijum pravljen na antikni nacin,kako su nekad pravili mehanizam za crkvene orgulje.Na pitanje zasto je bas bitna tvrdoca stare klavijature,odgovor je:vezbanje tehnike sviranja kao kod pravih mehanickih crkvenih orgulja.
 
Znas kako, razumem u potpunosti sta te muci, ali projekat ti je malo veci, mada to nije bitno, evo kako otprilike to mozes da uradis, posto tebi treba stara klavijatura da bude ulazni instrument za komp moraces da napravis elektroniku koja ce da za svaku dirku salje odredjeni signal na MIDI port. Pod tim se podrazumeva da imas neki konvertor kao sto je na ovim standardnim klavijaturama sa tim izlazom. Sad nisam bas siguran ali verovatno da mozes da nadjes te neke stvari vec gotove. A ako zelis da zadrzis boju instrumenta, moraces prvo da snimis njegovu boju i da u odredjenim programima (posle kad budes svirao) namestis boju koja ce zameniti ruzni MIDI. Ako si ikad cuo CUBASE. Iako je preveliko zarad umetnosti isplati se.
POZDRAV
 
Koristim Cubase vec neko vreme,u zaokruzenom sistemu
elektricne klavijature i kompjutera (razni programi,boje,vst i dx instrumenti,Finale i sta god padne na pamet),jos ovo da uradim i imacu sve na svetu sto mi treba.Nasao sam domacu firmu sto pravi sisteme pic programabilnih procesora na stampanim plocama,koji se programiraju za razne kontrolne namene,pa i za to da,sa kontaktne mrezice kod mehanicke klavijature,sakupljaju i sastavljaju signal midi standarda,koji salju u kompjuter.Ako mi to uspe,problem je vec resen.
 

Back
Top