idealna drzava

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
sta ga znam, mozda ove skandinavske... pa se setim da su testirali (Svedjani) kako karijes razara zube na mentalno zaostalim osobama po domovima, pa da su Norvezani svojevremeno izbacili sa radija gosta koji je pricao o svojim mukama u ovom nasem najnovijem ratu kad su skapirali da je Srbin a ne musliman, pa da ne mozes da raspaljujes rostilj i vices na decu...
Zamisljam neko ostvo, neka Polinezija il' tako nesto, toplo, svi u suknjicama od slame, poglavicu postujemo, hranimo i pojimo, nema zavisti, racuna, plastike i multinacionalnih korporacija.
Lovimo ribu i sitnu divljac, uzgajamo voce cudnih oblika, neko povrce...
Prodajemo skoljke i kamicke...
Zdravstvena zastita kod vraca, besplatna 100%, itd..itd...
A da ne bi bila hipi komuna nego drzava, napravimo neki monopol sile koji stiti tamo neke ideje koje usvojimo, napravimo institucije kao npr. Savet staraca, al' onako, tek da imamo povoda da pravimo gozbe kad su zasedanja, tj. neki KEBS-ovi, ako se neko od vremesnijih seca sta je to bilo...
Eto...
 
A onda se neko priseti da su u Polineziji zrtvovali novorodjencad.
Ne mislim da postoji idealna drzava, niti sam siguran i kako bi ona trebalo da izgleda. Drzava je samo oblik drustvene zajednice, i kao takva predstavlja kompromis izmedju potreba pojedinca i sredine u kojoj on obitava. Posto se ti kompromisi ne odredjuju prema svakoj jedinki ponaosob, nego ih uglavnom zaticemo kao prethodno utvrdjene, postoje i razlike izmedju njihovog prihvatanja, kao i misljenja o njima.
 
НЕ ПОСТОЈЕ идеалне државе, из простог разлога што у њима живе људи, а они нису идеални већ кварљиви.

Постоје само мање лоши системи који могу гарантовати људима слободу, право на живот и право на поседовање приватне својине. И то би треабало да буде једина улога државе, односно владе.
 
'Ajde, bre, ta Polinezija je pomenuta kao geografski pojam, tek da je toplo...
Ako ima nesto toplije, obavezno sa palmama, plavim lagunama, osmehnutim preplanulim ljudima, onda tamo...
Dismisalu, sto si tako ozbiljan/a?
Kad vec nema, moze da se masta...
Nemoj sad tu nauku o drustvu i politicke teorije... Zamisli da imas skoljku na uvu pa onako lepo sumi i to ti dodje kao ideologija, odes kod poglavice a tamo ga dve dobrovoljke hlade lepezama, to je kao monopol sile, samim tim sto si dosao kod njega kad si hteo znaci da je demokratija. Straci sede i puse, klopnu neku ribu sa rostilja, to je kao zasedanje skupstine, muskarci i zene zajedno love ribu, posle je prodaju, to ti je ekonomija u kojoj su svi ravnopravni.
Samo mi jos pomeni privatnu svojinu...
 
Imas solarno grejanje cele godine,besplatno lecenje kod vraca, odeca predstavlja samo visak,...Pa cemu onda ekonomija? Kome ti i zasto prodajes tu ribu i jel moze bez poglavice?
 
Ribu prodajemo turistima, to jest tebi. Prodajemo za perlice, moze nam se. A poglavica mora, em ga volimo em nam je parlamentarna monarhija. Sta nam odma' uvaljujes svoje uredjenje?
A sve to imamo jer smo ozbiljna drzava.
Je l' bi ti palo na pamet da pitas druge sta ce im ekonomija? Ne bi, naravno! Tvoja pitanja sugerisu da nas ne tretiras ozbiljno. No, posto nam je spoljna politika "peace brother" i ne zahtevamo vize, mos' da dodjes na suncanje i ribice na buzaru.
 
Hvala na pozivu, evo svratite i vi kod nas, sve sneg i beli medvedi, igloi i tako to, ne treba nam hladjenje, samo su se Eskimke malo previse uvukle u bunde, a sto se hrane tice, riba i kitovo ulje=nema bolesti.
 
hehe: )
ali drustvo mora da se mesha i sa drugim drustvima, da ne bi doslo do deformacije stanovnistva (braca-sestre)!
drugo mozda se turistima mnogo dopadne sto ostrvce ima puno ribe...pa pozele da postanu vlasnici, a ne turisti :?
hmm mislim da su ovako i izgledala poli-ostrva..?? dok nisu doshli kuk i ekipa
 
jagodica:
hehe: )
ali drustvo mora da se mesha i sa drugim drustvima, da ne bi doslo do deformacije stanovnistva (braca-sestre)!
drugo mozda se turistima mnogo dopadne sto ostrvce ima puno ribe...pa pozele da postanu vlasnici, a ne turisti :?
hmm mislim da su ovako i izgledala poli-ostrva..?? dok nisu doshli kuk i ekipa

Pa u tome je stvar, mi smo drzava, a nasi gradjani, tj. drustvo, mogu da se mesaju s kim god zele. Kao u svakoj uredjenoj drzavi postoji procedura za dobijanje drzavljanstva. Moraju da se zadovolje odredjeni zahtevi, a posle ide obred inicijacije - neki ples ili nesto slicno, a posle tanjca, zna se - gozba!
A u vezi sa transformacijom turista u vlasnike - kao svaka, ponavljam, ozbiljna drzava ne prodajemo stratesku osnovu naseg opstanka. Dakle, samo su perlice i nas ulov na prodaju. Ne moze drugacije, nije po Ustavu.
Pa jeste, od vremena Kuka evoluirali smo u modernu drzavu, izgradili demokratske institucije, omogucili artikulaciju, prikupljanje i ostvarivanje razlicitih interesa (npr. "ocu riblji paprikas!", " molicu, rostilj", "meni zubatac leso!" itd.), skolstvo, zdravstvena i socijalna zastita su besplatni, a u duhovnoj sferi postoji potpuna ravnopravnost pogleda na svet. Jedino u cemu se nasi gradjani razlikuju od ostalih jeste apsolutno nepoznavanje kategorije zavisti.
'Aj dodjite malo u goste.
 
jagodica:
koja zemlja je po vama idealna...drzava
uredjenje...
sta vam se svidja a sta ne
ili ako nema, kakvu biste voleli

Не постоји идеална држава, а и да постоји не би ми се свидела, јер би у њој било мнооого досадно. :wink:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top