DECA UCE IZ PRIMERA

NenaS

Zainteresovan član
Poruka
403


:( Deca koju stalno kritikuju
nauce da osudjuju;
Deca koja stalno osecaju neprijateljstvo
nauce da se biju;
Deca koja stalno osecaju strah
nauce da se plase;
Deca koja stalno osecaju sazaljenje
nauce da osecaju samosazaljenje;
Deca koja stalno nailaze na podsmeh
nauce da budu stidljiva;
Deca koja stalno osecaju ljubomoru
nauce sta je zavist;
Deca koja stalno osecaju sram
sticu osecanje krivice;
:D Deca koja su okruzena trpeljivoscu
nauce da budu strpljiva;
Deca koja stalno dobijaju podstrek
sticu samopouzdanje;
Deca koja stalno dozivljavaju pohvalu
umeju da postuju;
Deca koja stalno dozivljavaju odobravanje
nauce da vole sebe;
Deca koja stalno osecaju da su prihvacena
nauce da otkrivaju ljubav u svetu;
Deca kojoj se stalno odaje priznanje
umeju da pronadju cilj;
Deca koja vide da se sve deli
znaju da budu darezljiva;
Deca koju stalno okruzuju postenje i pravednost
nauce sta su istina i pravda;
Deca koja stalno osecaju sigurnost
sticu poverenje u sebe
i one oko sebe;
Deca koja stalno osecaju prijateljstvo
shvataju da je svet lepo mesto u kome zive;
Deca koja stalno osecaju spokojstvo
sticu dusevni mir;
[/size]

Sta vasa deca stalno dozivljavaju? :?:
 
Ono sto moje dete stalno oseca ili dozivljava od nas kao roditelja je ljubav. Trudimo se da mu uvek pokazemo da ga volimo da ima sigurnost, da zna da smo uvek tu za njega.
Podstrek, pohvalu, odobravanje moze da dobije samo ako ih je zasluzio. U protivnom dobice kritiku, cak i primerenu kaznu, i naravno objasnjenje zasto nesto nije dobro.
Dakle ovo sto ste napisali nikako ne moze biti sto posto tacno. Deca koja stalno dozivljavaju odobravanje cak i kada cine lose stvari, nece nauciti razliku izmedju dobrog i loseg. Verovatno ce nauciti da vole sebe ali ne i druge.
 
trejsi:
Ono sto moje dete stalno oseca ili dozivljava od nas kao roditelja je ljubav. Trudimo se da mu uvek pokazemo da ga volimo da ima sigurnost, da zna da smo uvek tu za njega.
Podstrek, pohvalu, odobravanje moze da dobije samo ako ih je zasluzio. U protivnom dobice kritiku, cak i primerenu kaznu, i naravno objasnjenje zasto nesto nije dobro.
Dakle ovo sto ste napisali nikako ne moze biti sto posto tacno. Deca koja stalno dozivljavaju odobravanje cak i kada cine lose stvari, nece nauciti razliku izmedju dobrog i loseg. Verovatno ce nauciti da vole sebe ali ne i druge.

Vidite "Trejsi" to je samo lepa pesma koju sam jednom procitala i dopala mi se pa sam je sacuvala... Ne mislim da decu treba hvaliti bez razloga, vec da ih treba hvaliti kad i najmanji razlog postoji...
 
APSOLUTNO TACNO!!! - Umece roditeljstva
Trejsi, hajde na popravni, pa procitajte jos jednom, pa jos jednom, pa jos jednom...
Nije dovoljno samo roditi dete i sve se podrazumeva. Sve ide prirodno, "sve cu ja kako su mene mama i tata..." - E PA NIJE TAKO!
Slobodna deca Samerhila - A. Nil
Roditeljstvo za neupucene - S. Hardin
Deca su iz raja - Dz. Grej
Psihologija deteta - A. Adler
Umece roditeljstva
Ovo je "obavezna" literatura, hajde NenaS setite se jos neke knjige koju bi trebalo procitati.
Za zdravo potomstvo nije dovoljno obuti mu carape i dati mu jabuku da pojede.
 
Skloni smo da pridajemo prevelik znacaj onome sto mi ucimo decu.Deca uce iz naseg zivota. To je jedina i najveca istina.Kako uciti dete da govori istinu ako mama optuzuje tatu da je lazov? Kako uciti dete da bude samopouzdano ako smo sami svakodnevno frustrirani i nemocni da izadjemo na kraj sa zivotnim problemima? Kao sto smo nesavrseni kao ljudi, tako smo nesavrseni i kao roditelji...Ono sto je po meni osnov, i ne sme biti ikad pod znakom pitanja, to je bezuslovna ljubav roditelja prema detetu, i pritom ne mislim na prenemaganje i popustanje.Jer ono dete koje u najranijem detinjstvu ne oseti tu i takvu ljubav, osteceno je zauvek , i veoma tesko tu stetu moze kasnije ispraviti...Tu lezi objasnjenje kako i od alkoholicara ili narkomana budu dobra i uspesna deca, a iz naizgled sredjenih porodica , gde je rucak u 12 na stolu, bude disfunkcionalne i problematicne dece...
 
Macad:
Takodje, nije dovoljno ni procitati sve knjige o roditeljstvu na svetu....u nekom smislu, to je i stetno.
Napisite mi malo o stetnosti citanja knjiga.
Naravno da nije dovoljno samo citati knjige, to je bio samo jedan od predloga, a Vi nam predlozite sta je jos potrebno za kvalitetno roditeljstvo.
 
A ti daxa procitaj ponovo moj post.
Mom detetu ne nedostaje ljubavi, i naravno ima i carape i jabuku. Ucimo ga da bude covek. Ne radimo to batinama vec kritikama, objasnjenjima, ukazivanjem na alternativno ponasanje i naravno pohvalama i ohrabrivanjem. I sve to uz puno ljubavi.
Ja se zgrazavam kada vidim da dete psuje ili bije roditelje a oni to dozvoljavaju, ne grde i smeju se, ili uzvracaju na isti nacin. Kako ce ono nauciti da to nije dobro.
I naravno da nije dovoljno samo procitati knjige, treba delovati u konkretnim situacijama. Ne mozemo se u praksi uvek slepo pridrzavati teorije iz knjiga.
O roditeljstvu i vaspitanju ima puno toga za citanje, razni strucnjaci imaju neke svoje stavove koji mogu biti oprecni. Svaki roditelj mora da ima izgradjen svoj stav.
 
Ponovo procitah Trejsin post.
Kako ste Vi kao roditelj izgradili stav? Na osnovu cega?
Da se osvrnemo na reci KRITIKA, KAZNA, da li znate koliko su te reci stetne po razvoj Vaseg deteta? Ne morate da citate knjige posavetujte se sa psihologom, ili zaboga, pa Vi znate sta je najbolje za Vase dete.
I jos jedna BITNA stvar - sta kazete detetu kada je nevaljalo?
 
Ovde me osudjuje neko ko me zna na osnovu dva posta i izvukao je svoje zakljucke citajuci nesto sto nije ni napisano. Uz to nikad nije video i upoznao moje dete da bi sudio o tome da li sam ga dobro vaspitala i smatra da radim stetne stvari za razvoj svog deteta. Jos treba da idem kod psihologa da bih se posavetovala. Pa zasto ljudi malo ne razmisle pre nego sto pocnu da vredjaju i pisu tako teske stvari?
Posto sam ovde prozvana odgovoricu ono sto si me pitala,iako si me vec osudila da sam losa majka.
BITNA stvar - kada je moje dete nevaljalo kazem mu da mi se ne dopada njegovo ponasanje, objasnim zasto i kazem mu kako bi sledeci put trebalo da postupi. Ako si mislila da mu govorim da je lose i da ga nevolim zbog toga - pogresila si.
I da, citam sve sto mogu da nadjem o roditeljstvu i vaspitanju dece. Nesto smatram korisnim a nesto ne. A svoj stav nisam izgradila samo na osnovu knjiga, nego i na osnovu nekog svog iskustva, posmatrajuci decu i njihove roditalje, i uceci na dobrim i losim primerima.
Svakako da JA znam sta je najbolje za moje dete, a ne ti koja ga ne poznajes.
 
SINDI:
Skloni smo da pridajemo prevelik znacaj onome sto mi ucimo decu.Deca uce iz naseg zivota. To je jedina i najveca istina.Kako uciti dete da govori istinu ako mama optuzuje tatu da je lazov? Kako uciti dete da bude samopouzdano ako smo sami svakodnevno frustrirani i nemocni da izadjemo na kraj sa zivotnim problemima? Kao sto smo nesavrseni kao ljudi, tako smo nesavrseni i kao roditelji...Ono sto je po meni osnov, i ne sme biti ikad pod znakom pitanja, to je bezuslovna ljubav roditelja prema detetu, i pritom ne mislim na prenemaganje i popustanje.Jer ono dete koje u najranijem detinjstvu ne oseti tu i takvu ljubav, osteceno je zauvek , i veoma tesko tu stetu moze kasnije ispraviti...Tu lezi objasnjenje kako i od alkoholicara ili narkomana budu dobra i uspesna deca, a iz naizgled sredjenih porodica , gde je rucak u 12 na stolu, bude disfunkcionalne i problematicne dece...

:!: PA ZAR SE TEMA NE ZOVE ''DECA UCE IZ PRIMERA''
 
daxa:
Ponovo procitah Trejsin post.
Kako ste Vi kao roditelj izgradili stav? Na osnovu cega?
Da se osvrnemo na reci KRITIKA, KAZNA, da li znate koliko su te reci stetne po razvoj Vaseg deteta? Ne morate da citate knjige posavetujte se sa psihologom, ili zaboga, pa Vi znate sta je najbolje za Vase dete.
I jos jedna BITNA stvar - sta kazete detetu kada je nevaljalo?

Питање није за мене, али ме је тема заинтересовала.
Зашто мислиш да су критика и казна штетне по децу?
Читала сам А.С. Нила, али бих волела да чујем живи пример васпитања деце без критике, па и казне( наравно-ако је одмерена и неопходна ).
Да си пажљивије прочитала те књиге никада не би уптребила формулацију '' дете је неваљало''! Нема неваљале деце! Постоје ПОСТУПЦИ детета који нису добри, а ДЕТЕ ЈЕ УВЕК ДОБРО! Значи можемо рећи ДЕТЕ ЈЕ ПОСТУПИЛО ЛОШЕ, А НЕ ДЕТЕ ЈЕ НЕВАЉАЛО!!!
 
trejsi:
Ovde me osudjuje neko ko me zna na osnovu dva posta i izvukao je svoje zakljucke citajuci nesto sto nije ni napisano. Uz to nikad nije video i upoznao moje dete da bi sudio o tome da li sam ga dobro vaspitala i smatra da radim stetne stvari za razvoj svog deteta. Jos treba da idem kod psihologa da bih se posavetovala. Pa zasto ljudi malo ne razmisle pre nego sto pocnu da vredjaju i pisu tako teske stvari?
Posto sam ovde prozvana odgovoricu ono sto si me pitala,iako si me vec osudila da sam losa majka.
BITNA stvar - kada je moje dete nevaljalo kazem mu da mi se ne dopada njegovo ponasanje, objasnim zasto i kazem mu kako bi sledeci put trebalo da postupi. Ako si mislila da mu govorim da je lose i da ga nevolim zbog toga - pogresila si.
I da, citam sve sto mogu da nadjem o roditeljstvu i vaspitanju dece. Nesto smatram korisnim a nesto ne. A svoj stav nisam izgradila samo na osnovu knjiga, nego i na osnovu nekog svog iskustva, posmatrajuci decu i njihove roditalje, i uceci na dobrim i losim primerima.
Svakako da JA znam sta je najbolje za moje dete, a ne ti koja ga ne poznajes.[/quote]

:( HALO ZEMLJAKINJO, moze li bez suvisne zuci... Nisam postavila temu da bi se svadjali, mozda vise kao, naknadni, odgovor doticnom ''Badzi'' i njegovim idejama o vaspitanju... Procitaj ono sto si rekla, a obelezeno je, jos jednom i seti se : "Najvise gresaka u zivotu napravili su ljudi koji su imali dobre namere!" i "Put u pakao poplocan je dobrim namerama!"
Nekada, zaista, imamo samo dobre namere i mislimo da znamo sta je najbolje - a strahovito gresimo... Desava se cesto meni - a ako budes iskrena priznaces da se desava i Tebi u vaspitanju deteta...
 
trejsi:
Ovde me osudjuje neko ko me zna na osnovu dva posta i izvukao je svoje zakljucke citajuci nesto sto nije ni napisano. Uz to nikad nije video i upoznao moje dete da bi sudio o tome da li sam ga dobro vaspitala i smatra da radim stetne stvari za razvoj svog deteta. Jos treba da idem kod psihologa da bih se posavetovala. Pa zasto ljudi malo ne razmisle pre nego sto pocnu da vredjaju i pisu tako teske stvari?
Posto sam ovde prozvana odgovoricu ono sto si me pitala,iako si me vec osudila da sam losa majka.
BITNA stvar - kada je moje dete nevaljalo kazem mu da mi se ne dopada njegovo ponasanje, objasnim zasto i kazem mu kako bi sledeci put trebalo da postupi. Ako si mislila da mu govorim da je lose i da ga nevolim zbog toga - pogresila si.
I da, citam sve sto mogu da nadjem o roditeljstvu i vaspitanju dece. Nesto smatram korisnim a nesto ne. A svoj stav nisam izgradila samo na osnovu knjiga, nego i na osnovu nekog svog iskustva, posmatrajuci decu i njihove roditalje, i uceci na dobrim i losim primerima.
Svakako da JA znam sta je najbolje za moje dete, a ne ti koja ga ne poznajes.
Nemojte se ljutiti!!! Ja Vas ne poznajem, ali verujem da ste dobar roditelj - zasto Vi sumnjate u to? Ne mislim da govorite detetu da je lose - zapravo Vas pitam o vasem iskustvu, postupcima, metodama. Razmenjujemo iskustva...
Odmah ste napravili gard i branite se, a ja Vas NE OSUDJUJEM, samo pitam! Zasto iz svakog mog pitanja izvlacite zakljucke o tome sta sam ja ( po Vama) mislila, a onda se branite da niste takvi? Iza svake Vase recenice krije se ogromna nesigurnost.
I na kraju - kakva je to malogradjanstina u vezi psihologa?
 
Hellen:
daxa:
Ponovo procitah Trejsin post.
Kako ste Vi kao roditelj izgradili stav? Na osnovu cega?
Da se osvrnemo na reci KRITIKA, KAZNA, da li znate koliko su te reci stetne po razvoj Vaseg deteta? Ne morate da citate knjige posavetujte se sa psihologom, ili zaboga, pa Vi znate sta je najbolje za Vase dete.
I jos jedna BITNA stvar - sta kazete detetu kada je nevaljalo?

Питање није за мене, али ме је тема заинтересовала.
Зашто мислиш да су критика и казна штетне по децу?
Читала сам А.С. Нила, али бих волела да чујем живи пример васпитања деце без критике, па и казне( наравно-ако је одмерена и неопходна ).
Да си пажљивије прочитала те књиге никада не би уптребила формулацију '' дете је неваљало''! Нема неваљале деце! Постоје ПОСТУПЦИ детета који нису добри, а ДЕТЕ ЈЕ УВЕК ДОБРО! Значи можемо рећи ДЕТЕ ЈЕ ПОСТУПИЛО ЛОШЕ, А НЕ ДЕТЕ ЈЕ НЕВАЉАЛО!!!
Da, svako dete je ponekad nevaljalo! To je rec koja se upotrebljava u nasem jeziku, a napisala sam je da bi me bolje razumeli oni kojima sam se obratila.
Druga stvar je nacin obracanja detetu kada smatrate da je bilo neposlusno, a to je ono sto me je interesovalo kada sam postavila pitanje, bas iz istog tog razloga zbog koga me napadate jer DETE JE UVEK DOBRO! A kazna je isto losa rec u obracanju detetu. A zasto je kritika losa, pa procitajte na pocetku.
 
NenaS:
trejsi:
Ovde me osudjuje neko ko me zna na osnovu dva posta i izvukao je svoje zakljucke citajuci nesto sto nije ni napisano. Uz to nikad nije video i upoznao moje dete da bi sudio o tome da li sam ga dobro vaspitala i smatra da radim stetne stvari za razvoj svog deteta. Jos treba da idem kod psihologa da bih se posavetovala. Pa zasto ljudi malo ne razmisle pre nego sto pocnu da vredjaju i pisu tako teske stvari?
Posto sam ovde prozvana odgovoricu ono sto si me pitala,iako si me vec osudila da sam losa majka.
BITNA stvar - kada je moje dete nevaljalo kazem mu da mi se ne dopada njegovo ponasanje, objasnim zasto i kazem mu kako bi sledeci put trebalo da postupi. Ako si mislila da mu govorim da je lose i da ga nevolim zbog toga - pogresila si.
I da, citam sve sto mogu da nadjem o roditeljstvu i vaspitanju dece. Nesto smatram korisnim a nesto ne. A svoj stav nisam izgradila samo na osnovu knjiga, nego i na osnovu nekog svog iskustva, posmatrajuci decu i njihove roditalje, i uceci na dobrim i losim primerima.
Svakako da JA znam sta je najbolje za moje dete, a ne ti koja ga ne poznajes.[/quote]

:( HALO ZEMLJAKINJO, moze li bez suvisne zuci... Nisam postavila temu da bi se svadjali, mozda vise kao, naknadni, odgovor doticnom ''Badzi'' i njegovim idejama o vaspitanju... Procitaj ono sto si rekla, a obelezeno je, jos jednom i seti se : "Najvise gresaka u zivotu napravili su ljudi koji su imali dobre namere!" i "Put u pakao poplocan je dobrim namerama!"
Nekada, zaista, imamo samo dobre namere i mislimo da znamo sta je najbolje - a strahovito gresimo... Desava se cesto meni - a ako budes iskrena priznaces da se desava i Tebi u vaspitanju deteta...
Nisam ni dosla ovde da bi se svadjala, vec da bi diskutovala. I uopste ne mislim da sam bezgresan roditelj. U prvu si kada kazes da ljudi grese iz dobrih namera.
A recenicu koju si podebljala namerno sam napisala kao odgovor na onom sto je daxa napisala:"Ne morate da citate knjige posavetujte se sa psihologom, ili zaboga, pa Vi znate sta je najbolje za Vase dete."
 
daxa:
trejsi:
Ovde me osudjuje neko ko me zna na osnovu dva posta i izvukao je svoje zakljucke citajuci nesto sto nije ni napisano. Uz to nikad nije video i upoznao moje dete da bi sudio o tome da li sam ga dobro vaspitala i smatra da radim stetne stvari za razvoj svog deteta. Jos treba da idem kod psihologa da bih se posavetovala. Pa zasto ljudi malo ne razmisle pre nego sto pocnu da vredjaju i pisu tako teske stvari?
Posto sam ovde prozvana odgovoricu ono sto si me pitala,iako si me vec osudila da sam losa majka.
BITNA stvar - kada je moje dete nevaljalo kazem mu da mi se ne dopada njegovo ponasanje, objasnim zasto i kazem mu kako bi sledeci put trebalo da postupi. Ako si mislila da mu govorim da je lose i da ga nevolim zbog toga - pogresila si.
I da, citam sve sto mogu da nadjem o roditeljstvu i vaspitanju dece. Nesto smatram korisnim a nesto ne. A svoj stav nisam izgradila samo na osnovu knjiga, nego i na osnovu nekog svog iskustva, posmatrajuci decu i njihove roditalje, i uceci na dobrim i losim primerima.
Svakako da JA znam sta je najbolje za moje dete, a ne ti koja ga ne poznajes.
Nemojte se ljutiti!!! Ja Vas ne poznajem, ali verujem da ste dobar roditelj - zasto Vi sumnjate u to? Ne mislim da govorite detetu da je lose - zapravo Vas pitam o vasem iskustvu, postupcima, metodama. Razmenjujemo iskustva...
Odmah ste napravili gard i branite se, a ja Vas NE OSUDJUJEM, samo pitam! Zasto iz svakog mog pitanja izvlacite zakljucke o tome sta sam ja ( po Vama) mislila, a onda se branite da niste takvi? Iza svake Vase recenice krije se ogromna nesigurnost.
I na kraju - kakva je to malogradjanstina u vezi psihologa?
Evo da spustimo loptu.
Hajde da razmenjujemo iskustva a da ne saljamo jedni druge na popravni i da ne pisemo zajedljive stvari tipa "Ne morate da citate knjige posavetujte se sa psihologom, ili zaboga, pa Vi znate sta je najbolje za Vase dete".
Ovo me pogadja zato sto stvarno mnogo paznje poklanjam vaspitanju deteta i zaista ne znam gde se vidi moja nesigurnost. Nesigurna sam utoliko sto mislim da nesto uvek moze bolje i tome tezim.
I ona optuzba o malogradjanstini, mozda zato sto nisam iz bg-a. Odgovoricu vam i na to. Kada je moj klinac krenuo u vrtic imao je kao i svako dete problem sa prilagodjavanjem. Meni se to cinilo kao veliki problem i trazila sam razgovor sa psihologom vrtica. Nazalost cela ustanova, odnosno svi drzavni vrtici imaju samo jednog psihologa. Zbog toga i zato sto je moj mali zbog infekcija cesto bio odsutan, nismo uspeli da stupimo u kontakt sa njim. Uspeli smo nekako sami da se izborimo. Dakle ne mislim da je to sramota.
Ja sam puno toga konkretnog napisala o tome kako vaspitavam svoje dete. Hajde da vidimo kako to ti radis. Kako se dete vaspitava bez kritike i kazne (ruzne reci ali zbog boljeg razumevanja).
 
"jos bi terbalo da idem kod psihologa" - Vasa recenica. Po tome ja zakljucujem malogradjanstinu, a ne po tome odakle ste, pa sve da ste i sa Terazija ( uzgred nemam pojma odakle ste). To sto niste stigli na red kod psihologa iz vrtica - nije on jedini. Nadam se da ste uspesno resili problem svog deteta (uvek postoji mogucnost da ste "gurnuli pod tepih"). Ovde ne govorim samo o strucnosti psihologa, nego pre svega o objektivnosti.
Naravno da uvek moze bolje i da ne postoji bezgresan roditelj. Najbitnije je da smo svesni svojih gresaka i da se trudimo da ih ne ponovimo. Slazete li se?
Prestanite da se branite, ne mislim nista lose. Ok?
 
Prestacu da se branim onda kada prestanes da me napadas.
Pretpostavljam da je moglo i bez pretpostavke da sam "problem gurnula pod tepih". Vec sam rekla da smo uspeli i bez strucne pomoci.
I hajde da konacno cujemo nesto konkretno o tome kako ti vaspitavas dete(decu).
 
Meni je tema zazvučala sasvim drugačije:
deca uče I na primeru.
Uče uslovljavanjem (kombinacija nagrade i kazne), uče i po modelu (imitacijom pa identifikacijom).
Kod nagrada i kazni bitno je biti dosledan (i ne vulgarizovati termine nagrada i kazna - nije svaka nagrada materijalona, a nije ni svaka kazna fizička).
Kod modela (jer svaki je roditelj model), pored doslednosti, bitni su i samopoznavanje, tu je kontrolu teže uspostaviti.
Da ne širim priču dalje, o kakvom god da je učenju reč, saglasni smo svi oko jednoga: decu treba voleti.
Reč je o tome da sopstvenoj deci verujemo, da u njih verujemo, da im damo podršku u bezgraničnoj meri, a da nagrade i kazne odmeravamo, kao i sopstvene postupke (od grimasa pa nadalje).
Teško, je l' da? Najteže i najlepše na svetu: odgajati dete.
Pesma je divna i ne treba je doslovce tumačiti.
(Rađeni su eksperimenti i sa biljkama: one koje su stalno kuđene, nisu ni uspele, one kojima se nežno pričalo - bujale su.Pa, vi odaberite. A ovo pišem stoga što smatram da sam prema sopstvenom detetu često pregruba i prezahtevna, što zaboravljam da se igram, iskreno.)
 
daxa:
Macad:
Takodje, nije dovoljno ni procitati sve knjige o roditeljstvu na svetu....u nekom smislu, to je i stetno.
Napisite mi malo o stetnosti citanja knjiga.
Naravno da nije dovoljno samo citati knjige, to je bio samo jedan od predloga, a Vi nam predlozite sta je jos potrebno za kvalitetno roditeljstvo.[/quote
Umesto da iznosimo svoja misljenja i stavove, forum redovno sluzi za nekakve svadje i dokazivanja. To zamara!
Verujem da ste razumeli sta sam htela reci...a ipak reagujete ironicno i svadljivo. Zato necu nista vise kazati na ovu temu.
 
Fantina:
Meni je tema zazvučala sasvim drugačije:
deca uče I na primeru.
Uče uslovljavanjem (kombinacija nagrade i kazne), uče i po modelu (imitacijom pa identifikacijom).
Kod nagrada i kazni bitno je biti dosledan (i ne vulgarizovati termine nagrada i kazna - nije svaka nagrada materijalona, a nije ni svaka kazna fizička).
Kod modela (jer svaki je roditelj model), pored doslednosti, bitni su i samopoznavanje, tu je kontrolu teže uspostaviti.
Da ne širim priču dalje, o kakvom god da je učenju reč, saglasni smo svi oko jednoga: decu treba voleti.
Reč je o tome da sopstvenoj deci verujemo, da u njih verujemo, da im damo podršku u bezgraničnoj meri, a da nagrade i kazne odmeravamo, kao i sopstvene postupke (od grimasa pa nadalje).
Teško, je l' da? Najteže i najlepše na svetu: odgajati dete.
Pesma je divna i ne treba je doslovce tumačiti.
(Rađeni su eksperimenti i sa biljkama: one koje su stalno kuđene, nisu ni uspele, one kojima se nežno pričalo - bujale su.Pa, vi odaberite. A ovo pišem stoga što smatram da sam prema sopstvenom detetu često pregruba i prezahtevna, što zaboravljam da se igram, iskreno.)

Слажем се са тобом! :D
 
Ok, u pravu ste, preterujem. Trejsi, Hellen IZVINI TE!
Jako sam ljuta na nekog iz svoje okoline, na koga ne mogu da uticem, a ko ima znacajan uticaj na moju decu, pa sam verovatno otisla u drugu krajnost.
Nadam se da cete bar pokusati da me razumete.
Moje vaspitavanje je bez autoriteta uz postovanje zelja i svojine svakog pojedinca u porodici. Umesto kazne koristim termin tajm-aut, koji mi se cini kao blaza varijanta te ruzne reci. Mozda cete reci nije sija nego vrat, ali ja ne mislim tako. A sto se tice kritike jednostavno nije u upotrebi - mislim da je izuzetno stetna i da deca zaista nauce da osudjuju nemajuci razumevanja za tudje postupke. Nazalost, sada nemam vremena da obrazlazem sve svoje "metode". Mozda sam bila malo konfuzna i sad ocekujem drvlje i kamenje, no sta da se radi...
 

Back
Top