SREDNJI I NOVI VEK (sve zemlje osim Srbije)

........
P.S. Ukoliko mislis da ovom mom raspitivanju nije mesto na tvojoj temi, molim te da ga premestis, ali i napisi gde si ga premestio da neko, ako nesto zna moze i da odgovori.
Unapred zahvaljujem svakome ko nesto napise o Hansi i njenom novcu.

Po meni nema potrebe za premeštanjem, dokle god se držimo vremenskog perioda na koji je ograničena tema (pošto sam video da ima nekih novih "proof" izdanja u vezi ove teme, i u tom slučaju može da se otvori zasebna tema u vezi Hanse)


Moram da priznam da nisam ništa znao o ovom udruženju slobodnih gradova, mada ni geografski se ne uklapa u neko moje interesovanje (Italija) za sredjni i novi vek.
Evo šta kaže Wikipedia; http://sr.wikipedia.org/wiki/Ханза

Grb Hanzeatske lige, konfederacije Poljskih i Nemačkih trgovaca.
A_049_Hansa.jpg


Neki od pečata nezavisnih gradova (da uveličate sliku - desni klik; view image)
3153554163_85224ecc8e_b.jpg

Google daje dosta informacija o Hanzeatskoj ligi, ali o novcu gotovo ništa konkretno nisam našao. Pozdrav i nadam se da ćemo od nekog saznati nešto više o ovom periodu.
 
Po meni nema potrebe za premeštanjem, dokle god se držimo vremenskog perioda na koji je ograničena tema (pošto sam video da ima nekih novih "proof" izdanja u vezi ove teme, i u tom slučaju može da se otvori zasebna tema u vezi Hanse)


Moram da priznam da nisam ništa znao o ovom udruženju slobodnih gradova, mada ni geografski se ne uklapa u neko moje interesovanje (Italija) za sredjni i novi vek.
Evo šta kaže Wikipedia; http://sr.wikipedia.org/wiki/Ханза

Grb Hanzeatske lige, konfederacije Poljskih i Nemačkih trgovaca.
A_049_Hansa.jpg


Neki od pečata nezavisnih gradova (da uveličate sliku - desni klik; view image)
3153554163_85224ecc8e_b.jpg

Google daje dosta informacija o Hanzeatskoj ligi, ali o novcu gotovo ništa konkretno nisam našao. Pozdrav i nadam se da ćemo od nekog saznati nešto više o ovom periodu.
Hvala speedster,
ovo sto si napisao je vise nego dovoljno za pocetak.
Podatak da je Hansa kovala svoj novac je cvrst i proveren, samo se sada namece pitanje da to mozda nije po katalozima zavedeno kao novac Hansinih gradova. Sada cu da malo "cackam" po gradovima Hanse i da vidim koji su novac i kada kovali i mozda tu nesto nadjem.
Nadam se da ce neko od starijih kolega kao sto su dilce, ili mama vera znati nesto vise.
Jos jednom hvala.
 
Pozdrav kolega, ima li kakvih rezultata od pretrage?
Evo nekih informacija od mene sa raznih sajtova.

HANSEATIC LEAGUE (Hanzeatska liga)

Hamburg, Hannover, Holstein, Lübeck,
Lüneburg, Mecklenburg, Pomerania, Rostock,
Stralsund, Stettin, Wismar
približna godina uvođenja................nominala................................ekvivalentna vrednost
.........1339.....................................Witten (Sterling - 1.33g) .............................4 Pfennig
.........1365 ..................................Sechsling (Double Sterling) ..........................6 Pfennig
.........1432..........................Schilling (2.54g)..(26 Schilling = 1 Florin) ................2 Sechsling=12 Pfennig
.........1468......................Double Schilling (3.39g)..(36 Schilling = 1 Florin)..........24 Pfennig


Witten
U 14. veku u celoj Evropi trgovina je zahtevala veće srebrnjake. Pod vođstvom Lübecka (Libeka), neki gradovi Hanse su se složili po pitanju Wittena, srebrni novac vredan 4 feninga, s fiksnom težinom i dizajnom. Njegova vrednost odgovara engleskom sterlingu, budući da je trgovina severno-nemačkih gradova zasnovana na saradnji sa Engleskom.
Witten je postao dominantan novac u Hanzeatskim gradovima, i bio je kovan do 16. veka, kada je zamenjen sa talirom. Pod uticajem Hanze, preuzet je i kovan u Danskoj i Norveškoj, kasnije Danski kralj Erik ga je kovao od slabe legure što je izazvalo dugotrajan sukob sa Hanzinim gradovima.

primer (Witten - Lübeck)
I_O_75703_2.jpg
I_R_75703_2.jpg

primer (Schilling - Lüneburg)
I_O_4974224_1.jpg
I_R_4974224_1.jpg
 
Pozdravljeni kolegi,
Po pisanju Jevdokana sam i sam probao pronači novac Hamze, ali mi nije uspelo. probo sam pronaći, kako se zvao taj novac, ko ga je izdavao, ali ništa novog..
Jevdokan- pokažii nam, o čemu se radi??[/QUOTE
Postovane kolege, prvenstveno speedster,
hvala na informacijama. Ja na zalost nemam novcice koje je kovala Hansa, ali sam negde procitao da ih je kovala, pa me je to zainteresovalo da potrazim o cemu se radi i nista nisam nasao. Sada je kolega speedstar pronasao dosta toga i o Hansi i o novcu koji je kovala i hvala mu jos jednom na tome. Ja cu nastaviti da istrazujem i naravno da cu kupovati te novcice ako mi kada nalete pod ruku. Verujem da su na teritoriji Srbije retki, ali posto prilicno putujem, nije iskljuceno da negde naletim na neki takav novcic i kupim ga. Ako nije kovano vise vrsta nego sto je kolega speedstar napisao, verujem da cu brzo popuniti kiolekciju.
 
Pozdrav kolega, nema na čemu, podaci su veoma oskudni na internetu što se tiče Hanzinog novca. Tj. verujem da se, kao što ste i vi rekli, Hansa uzima samo kao vremenski period i da je novac po katalozima podeljen po njenim gradovima.
Što je po meni i logično, jer su gradovi okupljeni oko "trgovačkog sporazuma" i u tom delu su delovali kao jedno, dok su sa druge strane imali naziv "slobodan i Hanzeatski grad - Freie und Hansestadt" i bili zasebna vojvodstva.

Period od početka 14 veka pa sve do službenog raspuštenja Hanze u 17 veku, tačnije 1669 god, je poprilično dug i sigurno je oblast numizmatike dosta šira nego što nam se može učiniti na prvi pogled. S obzirom da se početkom 16 veka uvodi Talir kao nominala, sa njime dolaze i sve njegove frakcije 1/2; 1/4 ; 1/8 ; .....

Negde sam pročitao da dosta numizmatičara svoje kolekcije stvaraju vezano baš za ovaj period (Hanze).
U svakom slučaju želim vam da brzo oformite kolekciju.
 

Back
Top