nasleđivanje Rh faktora
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: nasleđivanje Rh faktora

Zainteresovan član
    Učlanjen
    09.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano nasleđivanje Rh faktora

Molim stručna objašnjenja.
    Ako su oba roditelja Rh negativna da li dete može da bude pozitivno i obrnuto.
    Ako je jedan roditelj pozitivan, drugi negativan kakve sve kombinacije postoje.
    Takođe ako nije problem sve to isto za nasleđivanje krvne grupe.
    Hvala

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano Re: nasleđivanje Rh faktora

Citat Original postavio d-mol
    Hvala
    Uf...duga pricha....ukratko: ako su oba roditelja Rh negativna i dete ce biti negativno, oba pozitivna i dete ce biti pozitivno, jeda jedno a drugi drugo, dete ce biti pozitivno ili negativno;
    ako su oba roditelja A grupa i dete ce biti, ako su oba roditelja B, AB, ili O, i dete ce biti isto; ako je jedan roditelj A a drugi B, dete ce biti AB, ako su rotidelji jedno A ili B, a drugo O, dete ce biti A ili B.

Dr, proveri da nesto nisam lupila u brzini, ali mislim da je ovako, je l' da?

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Ja mislim i da ako su roditelji A i B dete moze da bude O - ta grupa je valjda najstarija

Zainteresovan član
    Učlanjen
    20.07.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano

Za nasleđivanje rh faktora ne znam, ali za krvne grupe, nisi u pravu. O grupa je recesivna, a grupe A i B dominantne te se tako i ponasaju.

Znam za primer gde su roditelji bili jedno grupe A, a drugo grupe B, imali su 4 dece, svo 4 razlicitih krvnih grupa. Genomska struktura ovih roditelja je bila Ao i Bo. Ukoliko su oba roditelja O krvne grupe i deca ce biti, jer jedino genom "oo" moze dati O krvnu grupu. Genotipske kombinacije:
    Ao=A
    AA=A
    Bo=B
    BB=B
    AB=AB
    oo=O
    Posledicno, ako oba roditelja poseduju kombinaciju Ao, deca mogu biti krvne grupe A ili O. Ako jedan roditelj nosi kombinaciju Ao, a drugi AA, deca mogu biti samo A krvne grupe. Da ne kucam dalje, princip primeniti i za ostale krvne grupe.

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

... znaci AO + BO ne moze da bude AB-25% AO-25% OB-25% OO-25%
    .... i jos mi nije jasno - zasto je grupa AB nastala tek pre stotinak godina, B je nesto starija, pa A a najstarija je O

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Podrazumevano Re: nasleđivanje Rh faktora

Citat Original postavio WithdrawnWater
    Citat Original postavio d-mol
    Hvala
    Uf...duga pricha....ukratko: ako su oba roditelja Rh negativna i dete ce biti negativno, oba pozitivna i dete ce biti pozitivno, jeda jedno a drugi drugo, dete ce biti pozitivno ili negativno;
    ako su oba roditelja A grupa i dete ce biti, ako su oba roditelja B, AB, ili O, i dete ce biti isto; ako je jedan roditelj A a drugi B, dete ce biti AB, ako su rotidelji jedno A ili B, a drugo O, dete ce biti A ili B.

Dr, proveri da nesto nisam lupila u brzini, ali mislim da je ovako, je l' da?
    Malcice si omasila...nista strasno.
    Salim se, poenta price je prvo da li su roditelji homo ili heterozigoti, tako da i pozitivan rh faktor kod roditelja moze dati negativan faktor kod dece, ukoliko su u pitanju heterozigoti, ista situacija je i sa grupama, roditelji A krvne grupe mogu imati i dete O krvne grupe opet ukoliko su heterozigoti.
    Postoji vec tema na forumu, ajde nek malo radi pretrazivac.

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •