Lovacki KARABINI- kalibar, dejstvo, efikasnost, trofeji...

Vrsta karabina i kalibar za lov u SRBIJI

  • POLUAUTOMAT

  • KLASICNI

  • JEDNOMETNI

  • 8x57

  • 3006

  • 243win


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Remington Model 799 (Zastava model ? Na zatvarachu pishe Zastava, Kragujevac Made in Serbia) u kalibru .223 Remington. Optika je Leupold Rifleman 3-9X40. Baze i prstenovi Leupold. Razmishljam da montiram nozice (Harris Bipod 3"-9") koje se postavljaju na nosache za remen i lako se skidaju.

Winchester Model 70 Featherweight u kalibru .300 WSM sa optikom Burris Ballistic Plex 3-9x40. Baze i prstenovi Burris.


Traditions Pursuit Pro Muzzleloader break open (nabijacha/prelamacha) .50 Cal x 209 shotgun shell primers. Dolazi sa fiber optic nishanima ali uskoro stavljam optiku na nju. Kupio sam prstenove i baze e sad shmekam jednu Bushnell optiku u istoj boji kao cav sa podeocima za daljinu. Za nju mogu da kupim cev u raznim kalibrima. Mislio sam da uzmem neshto od tezih kalibara poput .375H&H ili .45-70 Government.
Videcemo...

Imao sam punu kucu raznoraznih karabina i karabinchina, uglavnom polovnjacha ali sam sve to rasprodao i uzeo sebi samo ono shto cu zaista da koristim. Odluchio sam da sve to bude novo i da ja budem prvi vlasnik. Nedostaje mi samo josh jedan poluautomat u .22WMR (Remington 597) i shto se mene tiche, imam pushku za svaku priliku. Ne zelim vishe da gomilam oruzje i da od toga koristim samo dve-tri pushke u toku sezone.

To je shto se karabina tiche...

Dobar pogled
 

Prilozi

  • IMG_0723.jpg
    IMG_0723.jpg
    31 KB · Pregleda: 114
  • IMG_0724.jpg
    IMG_0724.jpg
    31,6 KB · Pregleda: 123
  • IMG_0720.jpg
    IMG_0720.jpg
    33 KB · Pregleda: 108
Poslednja izmena:
To kad bih doneo u streljanu ja mislim da bi bio glavni. Okupili bi se oko mene kao da sam doneo zolju i tako neshto.
Moram da je imam i to u kalibru .308 Win., 8x57 ovde nije popularan.
Nego...jel bi ovi iz Zastave slali te pushke za Kanadu i SAD? Mislim ono naruchish jednu dve i poshalju ti...

Druzem, mislim da ce to malo teze ici! Mislim da mora preko neke firme koja ima dozvolu za uvoz-izvoz oruzja! Treba to proveriti! Ili eventualno videti preko koga je vec isao zastavin kontigent karabina za SAD pa preko njih i M76 poruciti. Ajde da se raspitamo. Pozz.
 
I ja sam vidjao slicne stvari, da vepar odlazi i pored odlicnog pogodka, pored 3006 to se cesto desava sa 7x62, zato sam i ja pristalica 8x57 ili 308w, i to jaca gramaza, tu kada ga pogodis bajo- tesko odlazi!
Makar su to moja iskustva.

Ima li neko iskustvo novogodisnje iz lova na svinje? AJ ako je neko nesto ulovio-vepar, prase, neka javi i pusti sliku ako ima.
Pozz, za sve i srecna Nova godina.:zskace:
 
I ja sam vidjao slicne stvari, da vepar odlazi i pored odlicnog pogodka, pored 3006 to se cesto desava sa 7x62, zato sam i ja pristalica 8x57 ili 308w, i to jaca gramaza, tu kada ga pogodis bajo- tesko odlazi!
Makar su to moja iskustva.

Ne znam zashto tripujete kad ima milion i jedan sluchaj gde je vepar odneo isto toliko a da je pogodjen sa 8x57. Kalibar .30-06 je proveren i koristi se u celom svetu za visoku divljach.
Shto se tiche kalibra .308 Win, mogu samo da ti kazem da je slabiji od .30-06 onoliko koliko je i .30-06 slabiji od .300 Win Mag.
Pogledaj balistichku tabelu .30-06 i .308 Win pa cesh da vidish.
Drugo, za .30 cal nije ti potrebno zrno teze od 165 grains ako ima dobru konstrukciju. Ja sam koristio i idalje koristim Barnes TSX zrna (bez olova) od 165 grains i mogu ti reci da ovo zrno rushi losa a ne divlju svinju kao da ga je voz udario.
2007-01-23_174816_HMbul_0905_B.jpg
 
Ne znam zashto tripujete kad ima milion i jedan sluchaj gde je vepar odneo isto toliko a da je pogodjen sa 8x57. Kalibar .30-06 je proveren i koristi se u celom svetu za visoku divljach.
Shto se tiche kalibra .308 Win, mogu samo da ti kazem da je slabiji od .30-06 onoliko koliko je i .30-06 slabiji od .300 Win Mag.
Pogledaj balistichku tabelu .30-06 i .308 Win pa cesh da vidish.
Drugo, za .30 cal nije ti potrebno zrno teze od 165 grains ako ima dobru konstrukciju. Ja sam koristio i idalje koristim Barnes TSX zrna (bez olova) od 165 grains i mogu ti reci da ovo zrno rushi losa a ne divlju svinju kao da ga je voz udario.
2007-01-23_174816_HMbul_0905_B.jpg

svaka cast na slici, ali zrno bez olova je i suvise tvrdo da bi se tako razvrnulo.....ili pak mora udariti u bas jaku kost da bi se to dogodilo, ja vise voli mekana zrna, pa cak i u dodiru sa kozom ili mesom divljaci, pocinje da se deformise, mislim da je to daleko opasnije nego tvrdo zrno koje moze samo da profirca divljac i da odnese daleko,pa cak i da ugine tek posle dan,dva...
 
jeste tvrdo ali se gornji deo veoma lako otvara.prednost mu je sto zadrzava veliki deo prvobitne tezine,velika penetracija i dobra balistika.najveca mana mu je duzina teskih zrna kod nekih kalibara(u nekim slucajevima,ne uvek)MRX ima olova u donjem delu tako da ni to vise nije problem i cena,koja nije bas mala!to da divljac umire posle nekoliko dana nema veze sa pameti,ko ti je to rekao?
 
Ne znam zashto tripujete kad ima milion i jedan sluchaj gde je vepar odneo isto toliko a da je pogodjen sa 8x57. Kalibar .30-06 je proveren i koristi se u celom svetu za visoku divljach.
Shto se tiche kalibra .308 Win, mogu samo da ti kazem da je slabiji od .30-06 onoliko koliko je i .30-06 slabiji od .300 Win Mag.
Pogledaj balistichku tabelu .30-06 i .308 Win pa cesh da vidish.
Drugo, za .30 cal nije ti potrebno zrno teze od 165 grains ako ima dobru konstrukciju. Ja sam koristio i idalje koristim Barnes TSX zrna (bez olova) od 165 grains i mogu ti reci da ovo zrno rushi losa a ne divlju svinju kao da ga je voz udario.
2007-01-23_174816_HMbul_0905_B.jpg

to sto je vepar odneo pogodak nema veze sa kalibrom vec sa losim odabirom zrna,PPU SPnije za krupne veprove(previse je mek i jako fragmentira).ja sam koristio grom i sa njim nema greske,kalibar sa tim nema velike veze.za svinje je najbolji sto veci kalibar i tezina zrna,neka granica bi bila 9,3!ko lovii svinje to zna,ko ne lovi taj ne zna.
 
Winchester XP3 je takodje dobro zrno i ne rasprskava se kao SP zrna.
RTEmagicC_Winchester_xp3-thumb2_large_1_.jpg.jpg
STwinx_072006E.jpg

Probao sam ovu municiju u (180 gr .300WSM) Winchester M70 Featherweight i nisam bash bio zadovoljan grupisanjem. Bila je ok mada sam mnogo vishe ochekivao s obzirom da je bila odlichna u drugima kalibrima i drugim pushkama.
Onda sam probao Federal Premium Vital Shock (Barnes zrna) i odushevio se kako grupishe.
STwinx_072006E.jpg

Poshto je Barnes izbacio gomilu novih zrna, moracu da se bacim u troshak i pochnem sa eksperimentisanjem.
Uvideo sam da za .300 WSM nije potrebno zrno od 180gr i da ga bez ikakvih problema menja bilo koje Barnes zrno bez olova u 165 ili 168gr. Zrna su iste duzine kao standarna (punjena olovom). Cevi sa korakom uvijanja koja dobro balansiraju teza zrna, balansirace i ova leksha kao od shale jer je i duzina jednaka (znamo da duzina zrna odredjuje tezinu istog). O istom troshku, dobijate zrno koje se ne raspada a kome se vrlo lako deformishe prednji deo, odnosno vrh jer je HP. Samim tim zrno prodire mnogo dublje nego bilo koji SP. Sledeca prednoste je u tome shto je vrh kao shto sam rekao, hollow point a znamo da se ista koriste za takmichenje tako da je preciznost takodje jacha strana. Hteo bih da probam i TSX Tipped sa polimer vrhom.
barnpic28474.jpg
Ortak ima Sako 85 SS u istom kalibru pa na prolece pravac streljana. Okachicu slike, obecevam. Do sada smo imali gotovo iste rezultate sa istom municijom shto je i mene i njega malo iznenadilo.
Nakupovali smo baruta nekoliko vrsta, chaura i zrna da do leta necemo stici sve da napunimo i isprobamo...(i josh ima nekoliko tipova zrna koje bih isprobao). |Ne znam shta bih pre. Jedva chekam...
 
Poslednja izmena:
U Kanadi...z:mrgreen:

Medjutim, da Srbija nema tako retardiran zakon za oruzje i municiju, imali bi ste je i vi tamo.
Ja nisam mogao da verujem da je u Srbiji zabranjeno punjenje municije. Samo to kad bi dozvolili... Znash koje mogucnosti se otvaraju... Drugo, municiju koju ti ruchno napunish bice garantovano bolja od bilo koje fabrichke.
Ja sam skoro nashao fabrichku municiju za .223 koja je malo skuplja ali daje izuzetne rezultate a poshto za mene ni to nije dovoljno, reshio sam da stvar uzmem u svoje ruke. Nashao sam tachno koja zrna koriste, barut i njegovu kolichinu i kapisle pa cu na osnovu toga da kupim sve te komponente i ruchno napunim. Ima tu josh nekih detaljchica oko doterivanja duzine metka recimo(u toleraniciji naravno), pa igranja sa kolichinom baruta (opet u toleranciji, koristeci priruchnik za punjene)ali da ne duzim. Trenutno sam zauzet pa ne mogu da radim na tome ali na prolece cu sigurno. Postavicu slichice koje ce detaljno da opishu sve od obrade recimo korishtenih chaura i samog punjenja do testiranja proizvoda u streljani uz merach brzine metka do rezultata na meti i divljachi.

Pozdrav
 

Back
Top