Lovacki KARABINI- kalibar, dejstvo, efikasnost, trofeji...

Vrsta karabina i kalibar za lov u SRBIJI

  • POLUAUTOMAT

  • KLASICNI

  • JEDNOMETNI

  • 8x57

  • 3006

  • 243win


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Zecolov, kolega spar ti lepo reče, ne igraj se time! Čak je vrlo opasna ta priča!

Možeš te vojne metke koristiti za veDžbu, ali, ako su starije proizvodnje, tj. imaju korozivnu kapislu, moraš IZUZETNO DOBRO očistiti cev posle pucanja, + nakon par dana ponovo... Zaključak: Možda je bolje ne čačkati mečq, pogotovo ako qpiš nov qrabeen...

Al, ja b' ipak onaj što sam ti preporučio... Žabarski... :))
 
Drugari, hvala puno na aktivnosti u okviru ove teme, zaista i sam pocinjem da verujem da je zastava za pare koje se nudi najbolji izbor. Da li znate nekog ko moze da prepravi siljate vojne metke u kalibru 8x57 na lovacku varijantu ubacivanjem olovnog vrha ili skidanjem bakarne kosuljice na vrhu?

zar ti stvarnno mislis da ti bi ti se isplatilo da ides kod nekoga da ti to uradi a PPU SP kosta 80 din kom?????znam da su u neka teska vremena ljudi turpijali vrhove na vojnoj municiji ali da neko uliva olovne vrhove ili skida kosuljicu,to jos nisam ni cuo ni video.po meni to ne bi bio nimalo lak posao i ne znam kojoj budali bi se isplatilo da to radi i za koje pare!zaboravi na tu municiju,ne valja za cev a pogotovu ne novu.
 
vojna zrna imaju pun vrh a nalivaju se legurom olova od onog dela sto ulazi u cauru,zrna mekog vrha tkz.soft point,supljeg hollow point i tako dalje nalivaju se olovom od vrga a dance je zatvoreno onaj deo sto ulazi u cauru,pojedina lovna zrna imaju pregradu u samom zrnu i dve tvrdoce olova itd da ti ne objasnjavam,jeftinije ti je kupi original plati zavisno od proizvodjaca i upucaj ga obavezno na istu seriju municije koja ti naznacena na pakovanju
 
Tachan podatak nikad nije saopshten ali dosta ljudi nagadja da je Zastava prej.ebala nekoliko Remington modela u toj klasi. Pre svega izradom, odlichnim brunirom i preciznoshcu. Rech je o modelima Remington 798 i 799 (koji lichno posedujem u kalibru .223). Na zatvarachu pishe recimo, Remington 799 a ispod toga Zastava, Kragujevac Made in Serbia. Zastava je slala zatvarache i cevi a Remington je samo stavljao svoje kundake.

ja sam u americi gledao zastavine karabine uradjeni perfektno oni ih kundace sa cenom doduse 1986 od 499,99 $ u odnosu na remington poluautomatski sa cenom od 399,00$ skup ali lutka a sto je najvaznije hvele ih prodavali su se kao interarm mk X pod tim nazivom sam uzimao weaver montaze i baze
 
Mislim da je kalibar 8x57 za nase bodneblje bolji nego 30-06 ! a mozda cak od svih kalibra na nasem trzistu...jednostavno sa njim se moze loviti od predatora do najkrupnijih zivotinja !

A zasto tako mislis??? Sta je to sto na nasem podneblju ne mozes loviti sa 3006 a mozes sa 8x57??? Stvarno me zanima, zasto tako mislis i kakva su iskustva?
 
A zasto tako mislis??? Sta je to sto na nasem podneblju ne mozes loviti sa 3006 a mozes sa 8x57??? Stvarno me zanima, zasto tako mislis i kakva su iskustva?

zasto kod nas svi misle da je sto veci kalibar, to bolje? I 3006 je veliki kalibar za nase podneblje, i nije ni malo univerzalan, ponavljam, za nase podneblje. Jedino za svinju mozes da koristis, pa da kazes da je taman, i ni za sta vise. p.s. bez uvrede, sumnjam da ces ici da lovis medveda ili jelena, kojih slabo ima, i tamo gde ih ima, cuvaju se kao oci u glavi. Mali kalibar, precizan pogodak, i igra moze da pocne. Sa 8x57 pogodis srndaca u plecku, i nema je pola. Ja imam 7x64, jednom sam ga nosio u lov na srndaca, i ne planiram vise. Po meni je to pravi lov..
 
prvo 30-06 je daleko univerzalniji nego 8x57 ima veliki raspon tezina zrna tako da je upravo dobar za nase podneblje kako ti licno delis kalibre po podnebljima a ne po divljaci,mozes da lovis od srndaca pa do daleko krupnije divljaci,7x64,8x57 i .30-06 su tri najzastupljenija kalibra na ovim podrucjima, za tebe pojedini kalibri ne valjaju jer si kao vecina uzmu jednu tezinu zrna i jedan tip zrna pa misle da love sve i svasta ne obracajuci paznju na tezinu i tip zrna prema divljaci,ja imam municiju za .30-06 od podkalibarsko .223 zna pa na gore i prezadovoljan sam isto kao sa 7x64
 
Slozio bih se sa tobom kolega. Kalibar .30-06 je oborio vishe losova po Kanadi i Aljasci nego bilo koji drugi. Kod nas se favorizuje 8x57mm zbog toga shto je isti bio vojni kalibar kao shto je i .30-06 u Americi. Nemam nishta protiv 8x57 ali moj izbor bi bio .30-06.
Shto se tiche 7x64, mislim da je rame uz rame sa .270 Win. Ako bih birao izmedju ova dva, izabrao bih .270 Win.
 
Slozio bih se sa tobom kolega. Kalibar .30-06 je oborio vishe losova po Kanadi i Aljasci nego bilo koji drugi. Kod nas se favorizuje 8x57mm zbog toga shto je isti bio vojni kalibar kao shto je i .30-06 u Americi. Nemam nishta protiv 8x57 ali moj izbor bi bio .30-06.
Shto se tiche 7x64, mislim da je rame uz rame sa .270 Win. Ako bih birao izmedju ova dva, izabrao bih .270 Win.

7x64 stari nemacki kalibar od brenekea parac iz usa .280 rem kao i .270 win ali bih ipak radje 7x64 ne sto ga imam
 
Poslednja izmena:
imam tasco optiku sa meracem udaljenosti i kompezatorom pada zrna tako da u uputstvu pise da se prsten za .280 rem. moze koristiti i za 7x64 balisticka kriva za iste udaljenosti se dosta poklapa jer sam obracun radio po balistickom programu Q ball a evo tablica pa vidi to je samo americki odgovor na stari 7x64 breneke

http://www.chuckhawks.com/rifle_trajectory_table.htm
 
Poslednja izmena:
Gledao sam lov na d. vepra kada ga lik sa tri metka 7x64 pogadnja ispod plecke i dva u ledja-kicmu i on tek iz drugog puta pada ali se i dize kao da nista nije bilo i tek posle treceg hitca je pao, sreca da je bio poluautomat pa je stigao da izroka 3 komada ma maloj razdaljini izmedju metaka da mu ne ode u siprazje. Mislim da je sve ispod 3006 slabo a ipak i da je 8x57 zakon za svinje! Sta vi mislite, kada kazem za svinje mislim na veprove i vece svinje a ne naprasad!
 
ocigledno je da nisi pucao iz oba kalibra.tablice su jedno a praksa je drugo.razlika je i u tezini zrna,rade dobro u razlicitim tezinama.vi samo gledate tablice,nije samo dovolvoljno da se za neki kalibar nadje teze ii lakse zrno,pitanje je da li ce da radi dobro sa tom tezinom.da si malo vise upucen znao bi da 270 radi dobro sa laksim zrnima 130,140,maximalno 150gr dok 7x64 od 150 pa do 177.ima naravno i drugih tezina ali u 95% slucajeva ove rade najbolje.kada budes pucao iz oba videces da ima razlike i u trzaju i to primetne.kada bi koristio laksa zrna na oba kalibra,recimo 130gr 270 bi bio mnogo precizniji jer mu ta tezina vise odgovara.7x64 radi dobro sa tezim zrnima i u tome je sustinska razlika,nisu isti ni precnici zrna ali je razlika zanemarljiva.
 
evo za pocetak deo naoruzanja
gornj winchester mod.1913 cal.12
m24
druga slika
anschutz 335 177 cal
toz .22 short
skracena talijanka za urnebes (i sa .44 mag se stide jacine pucnja)
treca slika
cz m70 7x64
zkm 452 brno 2 .22lr
merkel 47 12 cal
suhl cal 16

u sredini kolekcija lovackih karabinskih metaka,pistoljska,revolverska i flober municija, gore kentaky black powder 50 cal
za sad dosta ima jos ali otom potom
 
Poslednja izmena:

Back
Top