Prezime

ilona

Primećen član
Poruka
761
Dakle,pitanje je za one medju nama koje su vec u braku i za one koje o tome razmisljaju: da li cete (ili ste vec) zadrzati svoje prezime i dodati mu prezime vaseg supruga,ili cete uzeti samo njegovo prezime?
Sto se mene tice, o braku i ne razmisljam,vise sam za neke slobodnije forme zivotne zajednice dvoje ljudi,ali ako se budem udala zadrzacu svoje prezime,bez ikakvih dodavanja. Jednostavno zelim da se ceo zivot zovem onako kako se zovem sada. Ako sam se rodila sa ovim imenom i prezimenom logicno mi je da sa tim istim imenom i prezimenom i umrem. Mojoj mami sam danas to rekla (inace,ona je zadrzala svoje prezime i dodala tatino) i ona mi kaze :'Pa onda niko nece znati da si se udala' (u smislu nece to znati ljudi koji me ne vide duze vreme pa mi cuju ime i prezime i onda pomisle da sam jos sama).
Zanima me koje je vase misljenje o ovome?
 
ilona:
Dakle,pitanje je za one medju nama koje su vec u braku i za one koje o tome razmisljaju: da li cete (ili ste vec) zadrzati svoje prezime i dodati mu prezime vaseg supruga,ili cete uzeti samo njegovo prezime?
Sto se mene tice, o braku i ne razmisljam,vise sam za neke slobodnije forme zivotne zajednice dvoje ljudi,ali ako se budem udala zadrzacu svoje prezime,bez ikakvih dodavanja. Jednostavno zelim da se ceo zivot zovem onako kako se zovem sada. Ako sam se rodila sa ovim imenom i prezimenom logicno mi je da sa tim istim imenom i prezimenom i umrem. Mojoj mami sam danas to rekla (inace,ona je zadrzala svoje prezime i dodala tatino) i ona mi kaze :'Pa onda niko nece znati da si se udala' (u smislu nece to znati ljudi koji me ne vide duze vreme pa mi cuju ime i prezime i onda pomisle da sam jos sama).
Zanima me koje je vase misljenje o ovome?

Ja sam uzela muzljevo prezime. Mada mi je danas zao sto nisam zadrzala i svoje.

Ali to je tvoja odluka, i ne treba da bude toliko bitno, dali treba da se zna da si udata ili ne. Bitno je ta ti je veza lepa i stabilna, a sve ostalo i nije toliko vazno.
 
'Nositi njegovo prezime' - u 21. veku to vishe nema neki poseban znachaj; ja vishe razmishljam o tome kako se slazhe (kako zvuchi) moje ime sa njegovim prezimenom (slazhe se
love.gif
).
Ne bih volela da imamo razlichita prezimena.. u chinu najchvrshcjeg zajednishtva (mislim na venchanje) mi treba kroz zhivot da nastavimo kao jedno,a ne da se nashe razlike vide vecj prilikom predstavljanja.. ali to je samo neki moj trip 8)
 
ja cu uzeti muzevljevo, jednog dana....konzervativna sam po tom pitanju :oops:

mislim da jedna porodica treba da ima JEDNO prezime, a i zajednicka deca zajednicko prezime roditelja.
 
Ako imas kratko ime i prezime,zasto da ne zadrzis jos jedno prezime. :shock: U mom slucaju(18 slova)to ne dolazi u obzir,ceo dan bi mi trebao da se potpisem.
 
Као девојка и ја сам мислила да је моје презиме део мене, мог идентитета, и да ће ми бити јако тешко да прихватим неко туђе. Нисам задржала своје и узела његово јер бих поред дугачког имена имала још два дугачка презимена, зато сам само узела његово. И могу ти рећи - ништа не боли и није страшно! После схватиш да је потпуно небитно како ћеш се презивати, и да та промена не мења ништа суштинско. Чак и после развода задржала сам мужевљево презиме јер ми је било незамисливо да се презивам другачије од своје деце!
 
Uzela sam njegovo prezime jer mislim da cela porodica treba da se isto preziva, a za sada je obicaj da to bude muzevljevo prezime.
Ne mislim da se ista promenilo, ja sam ja i dalje i ta promena mi nista ne znaci, a mislim da deci znaci.
I uvek me je interesovao odgovor onih devojaka kojima je argument bio cuvanje tradicije (uglavnom se radi o jedinicama), kakvu ce tradiciju imati njihove cerke, ako je mama i dalje dusom i srcem kod svojih roditelja.
 
ja sam se udala ne tako mlada...udavala sam se u godini koja je bila izetno teška za moju porodicu i nekako sam iz nekih subjektivnih ali i objektivnih razloga ostavila i svoje prezime.Sad imam dva...
Nije baš praktično ali šta me briga.
Moj muž oko toga nikada nije pravio problem...Štaviše oko prezimena sam se posavetovala sa njim,jer nisam želela da uradim nešto što bi njemu smetalo ili ga povredilo...
 
ilona:
Dakle,pitanje je za one medju nama koje su vec u braku i za one koje o tome razmisljaju: da li cete (ili ste vec) zadrzati svoje prezime i dodati mu prezime vaseg supruga,ili cete uzeti samo njegovo prezime?
Sto se mene tice, o braku i ne razmisljam,vise sam za neke slobodnije forme zivotne zajednice dvoje ljudi,ali ako se budem udala zadrzacu svoje prezime,bez ikakvih dodavanja. Jednostavno zelim da se ceo zivot zovem onako kako se zovem sada. Ako sam se rodila sa ovim imenom i prezimenom logicno mi je da sa tim istim imenom i prezimenom i umrem. Mojoj mami sam danas to rekla (inace,ona je zadrzala svoje prezime i dodala tatino) i ona mi kaze :'Pa onda niko nece znati da si se udala' (u smislu nece to znati ljudi koji me ne vide duze vreme pa mi cuju ime i prezime i onda pomisle da sam jos sama).
Zanima me koje je vase misljenje o ovome?

Zensko dete - tudja kuca.

Ja ipak vise volim da moja buduca zena (kad nadjem neku koja ce se zeznuti sa mnom i tako zayebe sebe i svoj zivot 8) ) bude nosila moje prezime, to za mene nije mala stvar a i kako bi mi se deca prezivala, pa valjda mora na tatu (tatine dike, ljubi ih tata)...

Moja majka je lepo rekla: "ne vezuje te onaj papir sto si potpisala, vec ljubav i zivot koji imas sa tim covekom".
 
Ja se trebam iduće godine udati i još se dvoumim da li da samo uzmem njegovo prezime ili dodam svoje :P ali problem je što je moje prezime dugo(11 slova) a i njegovo ima 8 slova. :) :? Moj dragi nikada nije pravio problem oko toga za razliku od dosta ljudi koje ja poznajem i kažu da samo mogu uzeti njihovo prezime i tačka.Meni je to jako zatucano i glupo. :( :evil:
 
ako to nije toliko bitno zasto se onda ne seti ni jedan da uzme zenino prezime pa cemo opet da se svi isto prezivamo.mene su zajebali jer kad sam se udavala nisam pricala francuski i moj svekar-majmun matori rekao da po francuskom zakonu moram da uzmem muzevljevo prezime a ja rekoh ajde sve cu da uradim samo da se vencamo ovde da bih brze dobila papire.a posle saznam da nije tacno sto su mi rekli.joj ja se samo nerviram kad se spomene ova tema grrrrrr :evil:
 
hanibal77:
ako to nije toliko bitno zasto se onda ne seti ni jedan da uzme zenino prezime pa cemo opet da se svi isto prezivamo.mene su * jer kad sam se udavala nisam pricala francuski i moj svekar-majmun matori rekao da po francuskom zakonu moram da uzmem muzevljevo prezime a ja rekoh ajde sve cu da uradim samo da se vencamo ovde da bih brze dobila papire.a posle saznam da nije tacno sto su mi rekli.joj ja se samo nerviram kad se spomene ova tema grrrrrr :evil:

Зашто се не сети? Зато што је таква традиција код нас, мада је било и таквих случајева али су спорадични. ( Да се разумемо, нисам заговорник традиционалних односа, само објашњавам разлоге за такво поступање!)
 
Hvala svima sto ste se ukljucile u temu, jer me je stvarno zanimalo kako razmisljate o ovom pitanju.
Inace, vidim da je vecini vas koje ste uzele samo njegovo prezime bilo bitno da se prezivate isto kao vasa deca. Iz tog ugla posmatrano, i vase mame su htele da se prezivaju isto kao vi,tj. njihova deca, ali ste se onda udale i zeznule ih pa sad ispade da su uzalud uzimale prezime necije porodice jer se na kraju ipak prezivate razlicito...
A propo toga, deci mozete dati i samo svoje prezime,kao i oba prezimena, bitno je samo da se sva vasa deca isto prezivaju.
 
ilona:
Hvala svima sto ste se ukljucile u temu, jer me je stvarno zanimalo kako razmisljate o ovom pitanju.
Inace, vidim da je vecini vas koje ste uzele samo njegovo prezime bilo bitno da se prezivate isto kao vasa deca. Iz tog ugla posmatrano, i vase mame su htele da se prezivaju isto kao vi,tj. njihova deca, ali ste se onda udale i zeznule ih pa sad ispade da su uzalud uzimale prezime necije porodice jer se na kraju ipak prezivate razlicito...
A propo toga, deci mozete dati i samo svoje prezime,kao i oba prezimena, bitno je samo da se sva vasa deca isto prezivaju.

...su sva ziva i zdrava, BWE!
 
lady me:
Uzela sam muzevljevo jer mi je bilo glupo da mi se deca prezivaju drugacije od mene.
:? Uzela sam muzevljevo prezime iz istog razloga, a i zato sto je moje devojacko strasno specificno (Strah), pa mi je bilo muka od "duhovitih" komentara na isto. Mada nije bilo lose tako se prezivati, cela srednja i faks znaju me, ako nista drugo, po prezimenu. Sad mi je malo zao, ali posle 18 godina srodila sam se sa ovim prezimenom - a i nisam promenila inicijale.
 
ilona:
Hvala svima sto ste se ukljucile u temu, jer me je stvarno zanimalo kako razmisljate o ovom pitanju.
Inace, vidim da je vecini vas koje ste uzele samo njegovo prezime bilo bitno da se prezivate isto kao vasa deca. Iz tog ugla posmatrano, i vase mame su htele da se prezivaju isto kao vi,tj. njihova deca, ali ste se onda udale i zeznule ih pa sad ispade da su uzalud uzimale prezime necije porodice jer se na kraju ipak prezivate razlicito...
A propo toga, deci mozete dati i samo svoje prezime,kao i oba prezimena, bitno je samo da se sva vasa deca isto prezivaju.

То што сам задржала мужевљево презиме јер ми се деца тако презивају, није одраз жеље за ''настављањем породичне лозе'' или тако нешто. Значи, то што ће се моје ћерке удати и можда променити презиме нема никакве везе са овим. Моја потреба је да деца , док су мала, имају тај осећај заједништва, да не морају да објашњавају да сам им ја мајка, да се једноставно зна да су то моја деца и да нас то заједничко презиме обележи као породицу.
 
Izvini ali porodicu više čini milion drugih stvari a ne zajedničo prezime...Sada će još da ispadne da su deca u prodicama u kojima žena i muž nemaju isto prezime uskraćena za mnogo šta što imaju ona u kojima žena nosi muževljevo prezime...
 
gigule:
Izvini ali porodicu više čini milion drugih stvari a ne zajedničo prezime...Sada će još da ispadne da su deca u prodicama u kojima žena i muž nemaju isto prezime uskraćena za mnogo šta što imaju ona u kojima žena nosi muževljevo prezime...

То си ти рекла, а не ја.
 
Hellen kažeš : Моја потреба је да деца , док су мала, имају тај осећај заједништва, да не морају да објашњавају да сам им ја мајка, да се једноставно зна да су то моја деца и да нас то заједничко презиме обележи као породицу.
ovo onda nisam dobro shvatila ???
Neka bude da sam pogrešila.
 
Ja sam udajom dobila dva prezimena od muza (rodjen je u Panami, pa po njihovom zakonu mora da ima i majcino i ocevo prezime). U jednom trenutku sam htela da zadrzim i svoje devojacko, ali koliko bi mi trebalo da se potpisem ili izgovorim?! I nasa deca imaju ta dva prezimena, a cerka ce udajom birati izmedju 1,2 ili 3.
Svako ima neki svoj razlog zbog cega izabere ovo ili ono, ali od toga ne zavisi da li ce covek, zena i deca biti srecni - a to je NAJVAZNIJE!
 

Back
Top