ALT i bilirubin

Evo samo da bacim pasulj pa da pogledam...pa dobro na sta ovo lici?
Ne ispituju se cifre na papiru nego covek a osnova svakog daljeg ispitivanja su prvo simptomi!!!
Znaci udje covek u ordinaciju, pa vam isprica na sta se zali, vi pred sobom imate njegovu istoriju ranijih bolesti, pregledate ga, onda pogledate laboratoriju i ustanovite sta mu fali ,i sta dalje vam valja ciniti sa njim.
Eto tako to ide.
Da li vam je sad jasno zasto se odgovori na pitanja kakva vi postavljate ne mogu dati?
 
Da ja nisam bila kod lekara, ne bih ni znala da imam poviseni indirektni bilirubin. Lekar opste prakse me je poslao kod interniste, a ovaj me je poslao kuci sa obrazlozenjem da mi nije nista i da on ima citavu kutiju sa kartonima slucajeva povisenog bilirubina. Simptoma nemam, otkriveno je slucajno, a ja sam se samo pitala da li je taj internista savesno obavljao svoj posao ili ipak ima razloga da se zabrinem. Ali Vi ne brinite, dr, ja Vas vise necu nervirati.
 
Estella:
Da ja nisam bila kod lekara, ne bih ni znala da imam poviseni indirektni bilirubin. Lekar opste prakse me je poslao kod interniste, a ovaj me je poslao kuci sa obrazlozenjem da mi nije nista i da on ima citavu kutiju sa kartonima slucajeva povisenog bilirubina. Simptoma nemam, otkriveno je slucajno, a ja sam se samo pitala da li je taj internista savesno obavljao svoj posao ili ipak ima razloga da se zabrinem. Ali Vi ne brinite, dr, ja Vas vise necu nervirati.
Cemu sarkazam?
Da li shvatate da nista naveli nijedan jedini podatak koji bi mi dao smernicu za davanje odgovora, pocevsi od toga koliko imate godina, da li ste pusac, jeste li imali skoro neku infekciju i tada uzimali nesto od lekova, da li koristite antibebi pilule, kad ste poslednji puta vadili krv i kakav je bio rezultat bilirubina tada, zasto ste se javili lekaru bas u tom trenutku, kakva vam je krvna slika bila, jeste li se nekad lecili od bilo kog oblika anemije, jeste li imali skorije neku vecu povredu, hirusku intervenciju...
Mislim da niste svesni koliko stvari moze dovesti do povecanog bilirubina, na kom sve nivou moze nastati problem ali zato ocekujete da napisete jedan jedini podatak i da ja "dokona" ispisem sta sve moze uzrokovati takav biohemijski nalaz, pri tome ne spominjuci cinjenicu da ste bili kod lekara...znate li koliko ljudi vadi krv i razlicite nalaze cisto provere radi, bez prethodne konsultacije lekara pa onda se uhvate jednog parametra ,i sad neko treba da odmah na osnovu toga izbaci dijagnozu i sta sve treba uraditi od dopunskih pretraga.
Ajde malo razmislite o tome, pre nego sto pomislite da nekoga nervirate eto bez razloga.
Pozdrav!
 
Za postavljanje dijagnoze kod hiperbilirubinemija potrebno je vise podataka od vrednosti za direktni i indirektni bil. Vazno je znati da mnoge osobe imaju povisen bilirubin a da pri tome nisu bolesne. Postoji par naslednih oboljenja (npr. Gilbertov sindrom) koja nisu opasna i koja daju sliku hiperbilirubinemije... Radi se o urodjenom enzimskom poremecaju...
 

Back
Top