Aktuelne izlozbe, desavanja...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
DUSAN DZAMONJA U GALERIJI SANU

...„Ako simfonije mogu da budu napisane samo od sedam nota, zašto ne bi mogle i prostorne kompozicije da budu sastavljene od sedam elemenata“, rekao je jednom prilikom Dušan Džamonja, hrvatski umetnik jugoslovenske orjentacije i član Srpske akademije nauka i umetnosti čije će delo biti izloženo u Beogradu, u galeriji SANU od subote, 13. tokom novembra i decembra.

„U izgradnji novih postavki modernizma Dušan Džamonja je, po mišljenju najširih stručnih krugova, imao pionirsku ulogu. Klasičnom repertoaru materijala - kamenu, granitu, mermeru, drvetu, staklu i metalu - dodao je upotrebu prastarih zanatskih proizvoda - eksera i lanaca - a kasnije i beton i crni kvarc. Tehnikom zavarivanja postizao je efekte slučajnog i gotovo nekontrolisanog dejstva vatre. I tu se njegov rukopis, poput „trodimenzionalne kaligrafije“, iskazao kao ekspresivno i moćno sredstvo komunikacije, sve dok se osamdesetih godina nije pojavio interes za minimalizanm i cilindrične, svedene geometrizovane oblike, koji su doživeli vrhunac u projektu za spomenik na obali kanala Rajna-Majna-Dunav 1990. godine“, piše dr Irina Subotić u katalogu.

Dušan Džamonja (1928) je dilomirao je u majstorskoj radionici profesora Atuna Avgustinčića. U Beograd stiže 1954. godine kada izlaže u Galeriji ULUS. Godine 1970. započinje sa gradnjom letnjikovca i ateljea u Vrsaru, prema sopstvenom priojektu. Tim projektom bavi se i danas kao bajkovitim parkom skulptura.

- U skulpturi me je uvek zanimala poruka, ne samo veština oblikovanja, više žrtve ratova kojima sam podizao monumente, nego forma. Spomenicima sam hteo da dam samostalnost, ali i uverljivost. Startovao sam javljajući se na natječaje, ne računajući na nagrade, jer za mene je nagrada bila samo učešće... Ne daj bože da sam arhitekta! Ovako sam, ostajući vajar, sačuvao autonomiju. Samo povećavanjem moja skulptura je postala arhitektura.

Ovako danas govori vajar kraj čijeg „Sunca“ na Domu Omladine svakodnevno prolazimo, autor spomenika ili idejnih projekata, za Dahau, Aušvic, Moslavinu, Kozaru, Dubravu, Barletu, Jajince, Sremski front. „...I prestižna gradska jezgra postaju izvanredni sagovornici Džamonjinih dela, bilo da je to jedan od najlepših homogenih urbanističkih celina u svetu - Mansarov Trg Vandom u Parizu - bilo da je reč o prostranom lisabonskom, pa potom zagrebačkom, praškom, varaždinskom ili briselskom jezgru grada...“ ...

Izlozbu ni ja jos nisam pogledala, ali nameravam, dajem vam male isecke o autoru i njegovom delu, a koga bude interesovalo pogledace.
 
ja bash i ne volim muzeje. ne volim tu kulturu. jedino ako sam dobro raspolozhena.

ima ekv u novoj galeriji na andr. vencu...to je neka nova, i urbana galerija. dobra je izlozhba, ko voli. ima slika i filmova i nekih textova i tako
ne znam do kada
mada to i nije likovno al ajde
 
Francuski kulturni centar:

PETAR OMČIKUS - Pučina
ponedeljak 7. februar - subota 12. mart, FKC

Muzej savremene umetnosti:

BEOGRAD, 5. februara - Izlozba radova dvadesetak evropskih umetnika, pod nazivom “Situated Self: Confused, Compassionate, Conflictual“ (Smestiti sebe)

Prema koncepciji kustosa Branislava Dimitrijevica iz Beograda i Mike Hanule (Hannula) iz Helsinkija, predstavljeni su, izmedju ostalih, poznati umetnik albanskog porekla Anri Sala, koji zivi i radi u Parizu, Fil Kolins (Phil Collins) iz Brajtona, Serkan Ozkaja (Ozkaya) iz Istanbula, Albert Braun iz Helsinkija, Jite Hoj (Jytte Hoy) i Mads Gamdrup iz Kopenhagena.

Do 20. marta bice predstavljeni i Anika Strom (Annika) iz Stokholma, A. K. Dolven iz Londona,
Arhi Galenc (Archie Galentz) i Karsten Konrad iz Berlina, Matei Bejenaru iz Bukuresta, Vlatka Horvat iz Zagreba, kao i beogradski umetnici Vesna Pavlovic, Vladimir Nikolic i Sinisa Ilic.
 
Anamarija Vartabedijan Izlozba portreta
Galerija Singidunum

Anamarije1.thumb.jpg
 
Izlozba “Gradjanski realizam Petra Dobrovica”, u okviru koje ce biti prikazivani i filmovi i televizijske emisije o jednom od vodecih predstavnika jugoslovenskog posleratnog modernizma, bice otvorena 2. aprila u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu.


Ovogodisnje, 13. Bijenale keramike Beograd bice odrzano od 7. do 19. aprila u Galeriji “Progres”.


U Maloj galeriji ULUPUDS-a, gde je do 4. aprila otvorena izlozba fotografija Ane Djak Kostic, od 5. do 26. aprila bice predstavljeni i modni detalji i predmeti od slikane svile Marije Tasovac.
 
Ko voli portrete i to doooobre portrete nek pogleda obavezno izlozbu Marije Knezevic u Centru za kulturu u Rakovici. Slikarka je radila portrete svoga deteta i to na velikim formatima. Jako interesantno, kvalitetno, bas vredi pogledati. Izlozba ce trajati do 22.04.05.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top