Aktuelne izlozbe, desavanja...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
m.v.:
Nisi mogla da sazoveš nešto šeset i neke,a da ne staviš tačku razno ili ne ispuniš takvu formu,kao što si ti videla tamo.Možda hoće neko iz radničke klase da se javi za reč i da svoj predlog,kad je već tu.A ono na stubu nije kobojagi,nego je deo istorije i života,koji nije bio drugačiji nego takav.To moramo da shvatimo!Ipak nisu učinili nikakav zločin samim tim,da bi ih osudjivali.
Što se tehničkih nedostataka tiče...videla si verovatno Tabakovićeve crteže sa 15 godina...da li takav crtač ili rodjeni genije,može da udara po tehničkim nedostacima,mada je čitao on i neke knjige,koje nije smeo da čita i slikao "lenjirom i šestarom".A što se Gvozdenovića tiče,moraš da shvatiš da čovek ipak nije imao školu,sem onu kod Hofmana i to u Minhenu(a ne u Parizu,kao mnogi).Znači zamalo pa neuk,shodno siromaštvu nije uspeo da prodje sve što je želeo,a ipak i kao takav dugogodišnji akademik i jedan od najznačajnijih umetnika u Srba.On iz Mostara,Tabaković Srbin iz Rumunije,Arada.itd. itd...Ma ni Leonardo ne završi mnoge stvari,koje beše započeo,pa od njegovih ideja napraviše helihopter i još štošta.Ideja i začetak stvari su možda najbitnija stavka!!!
Istina je da zaokružena celina daje ono u šta svi gledamo,ali najčešće to bude samo izvedena forma,neki put i bez ideje.Treba obratiti pažnju!
Znam da je tamo bilo nekih radova,koji izgledaju kao da se dete igralo,ali...
I da dodam ovo...skice su skice za keramičke,porcelanske...tanjire...Tabaković je inače jedan od svetski priznatih keramičara,sa kojim sa i Pikaso igrao menjaže sa svojom keramikom!


Sjajno! A zašto onda OVAKVO NEŠTO ne stoji na zidu, topla ljudska priča, na nekoliko jezika - umesto svih onih nepotrebnih birokratskih dokumenata (primer timeline SANU - te i te godine bila Osnivačka skuptšina, te i te godine ovaj smenjen a ovaj umro, te i te godine primljena 2 nova člana....pa ko će to da čita? :) )

btw. ja volim dečji crtež, meni je to fascinantno ;) nego ne volim beline na gistro cenjenom gistro umetničkom delu......ali ja sam ionako literata, možda i ne znam - a tako treba? :roll:
.
 
DjuraMornar:
Salis li se ti to Betty ??? :shock:


živa bila pa videla ;) čim uđeš u galeriju SANU ima JEDAN JEDINI Stub koji je SREDIŠNJI, na njemu žut papir, na papiru (ali skrooz je retro :P ) kucaćom mašinom istipkano OVO gore citirano baš doslovce - u tri rečenice stao ceo jedan Artistic World, ceo jedan važan ( i najvažniji, možda!) nacionalni zahvat!
pa kaže
1. osnivanje
2. razno
dođite!

:D

Ako budeš išla - pliz slikaj to pa šeruj s nami, PLIIZ :)
 
Betty:
Sjajno! A zašto onda OVAKVO NEŠTO ne stoji na zidu, topla ljudska priča, na nekoliko jezika - umesto svih onih nepotrebnih birokratskih dokumenata (primer timeline SANU - te i te godine bila Osnivačka skuptšina, te i te godine ovaj smenjen a ovaj umro, te i te godine primljena 2 nova člana....pa ko će to da čita? :) )

btw. ja volim dečji crtež, meni je to fascinantno ;) nego ne volim beline na gistro cenjenom gistro umetničkom delu......ali ja sam ionako literata, možda i ne znam - a tako treba? :roll:
.
Kada sampomenuo Tabakovićeve crteže sa 15 godina,mislio sam da kažem da jee bio već tada vanredno formiran i kao majstor i kao umetnik-redak genije!Uopšte se ne radi o dečjem crtežu!!!Negde sam na ovom forumu postao tu fotografiju sa njegovim crtežima u njegovim sveščicama,pa je nadjite negde.
Opet ti kažem,a ti pitaj bilo kog istoričara umetnosti kao istoričara,taj autentični dokument je deo istorije.Sad što je nastao u takvom vremenu...Ljudi ne biraju vreme,ali verovatno nije bilo drugačijeg načina da se to tada izvede.Možda i grešim,ali tako mi se čini.Nek se javi neki istoričar umetnosti ako ga ima na forumu,pa nek i on kaže nešto.

Kad sam bio u galeriji,pitao sam ljude koje sam zatekao tamo,da li postoji katalog izložbe ili bilo šta o tome...čovek koga sam tamo zatekao,samo što se nije zaplakao,dok je govorio kako nisu imali ni dinara da bilo šta publikuju i da neće praktično ostati štampani trag o tome.Zato,on reče,možete fotografisati i snimati šta god hoćete do mile volje!Toliko o plaćanju prevodioca!
Onda sam ga zamolio da udjem po susednim prostorijama iz kojih su vireli radovi Cuce Sokić...i ne mogu se sad setiti baš svega,jer sam bio tamo pre dva i po meseca,ali pusti me čovek tako da se šetam svud po zgradi i da rrazgledam do mile volje!

Što se same postavke tiče,sve pripada samoj galeriji i sve su to dela,koje su sami umetnici,bez ikakve nadoknade poklonili,za vreme života,a bogami su i zaveštali dobar deo,po umiranju.Jedan deo Tabakovićevih radova je otkupljen od njegove g-dje Slave...

Opet za ljubitelje umetnosti i strane turiste,koji dolaze od strane Kalemegdana,na samom ćošku galerije je izložen jedan rad Gvozdenovića od koga kolena klecaju,pa ko ume da prepozna,ući će i bez natpisa na engleskom.
Pozzz!
 
vidim sad na šta si mislila ;) pod tehničkom nesavršenošću podrazumevam beo papir ispod boje - oni propušteni delovi - unači imaš sliku gde se vide nepopunjena polja prazne artije. Možda grešim (ja sam literata 8) ) ali mene su u školi učili da je to - loše i manje vredno (profesor mi je biio slikar)
a? :)
 
Betty:
bila sam na izložbi osnivača SANU...i imam pregšt zamerki :lol:
1) samo na sprskom piše ko su ljudi (kome je dakle namenjena umetnost u Knezu?)

2) to čime se bave teško je razaznati iz onih screalisitčkih office zapisa koju su gistro neki dokumenti epohe
jedan doslovce glasi
SAZIVAMO OSNIVAČKU SKUPŠTINU ZA ...(datum neki še'set i neke)
RASPRAVLJAĆEMO O SLEDEĆIM TAČKAMA
1. OSNIVANJE GALERIJE SANU
2. RAZNO

i gotovo :lol: e to je prvi DOKUMENT EPOHE na koji nailazi pošteni publikum....na srednjem je stubu.
a ovo na slici su ako se ne varam mustre za šarene tanjire :P kul su.


btw. ima dosta tehnički nesavršenih slika.

Čini mi se da sad vidim u čemu je problem.
Ne radi se o osnivačima SANU,nego o osnivačima Galerije SANU,a to su dotični Tabaković i Gvozdenović!
 
Uopste ne razumem o cemu govoris?
Ustvari ,mislim da razumem....ali se ja ni u kom slucaju ne bih slozila sa tvojim profesorom "slikarem"....To o cemu govoris moze biti forma koja se po porofesoru mora ispostovati da bi jedno delo imalo vrednost......svako istupanje od iste po njemu bi bilo manje vredno ili bezvredno...ali ja ipak verujem da on nije mislio tako....to se uvek govori u osnovnim i srednjim skolama kada si na pocetku, jer to su neke osnove i ona ih naprosto mora reci ,to je njegova duznost.....ali ni u kom slucaju ne znaci da ukoliko neko , kalibra gore pomenutih ,to uradi slucajno ili namerno.....nema tezinu ,vrednost, ili sta ti ja znam....(odnosi se na njegovo delo)

To je moje misljenje....
 
DjuraMornar:
Uopste ne razumem o cemu govoris?
Ustvari ,mislim da razumem....ali se ja ni u kom slucaju ne bih slozila sa tvojim profesorom "slikarem"....To o cemu govoris moze biti forma koja se porofesoru mora ispostovati da bi jesno delo imalo vrednost......svako istupanje od iste po njemu bi bilo manje vredno ili bezvredno...ali ja ipak verujem da on nije mislio tako....to se uvek govori u osnovnim i srednjim skolama kada si na pocetku, jer to su neke osnove i ona ih naprosto mora reci ,to je njegova duznost.....ali ni u kom slucaju ne znaci da ukoliko neko , kalibra gore pomenutih ,to uradi slucajno ili namerno.....nema tezinu ,vrednost, ili sta ti ja znam....(odnosi se na njegovo delo)

To je moje misljenje....

eto vidiš - sve se može relativizovati ;) a pošto nisam artist vizuelni, ja ostadoh pri tom znanju iz škole i - eto zabune! To sam znači mislila "nesavršene" - mi'š da su oni, ako su bili samouki kao što kaže MV, intencionalno prekršili pravilo, ili ipak - iz nezanja? Je li to bunt ili omaška?
Nevermind. Ja sam ionako iščitavala sve tekstove po zidovima! Literata, šaće drugo :P
 
Betty:
žao mi je što ću da te razočaram, ali radi se o upravo prostoru gde si ti fotografisao one šarene tanjire ;)
ajd, nema potrebe za fajtom, ispašće još da sam došla da provociram - ne bwee....:D
Ma znaš i sama da znam to,ali moraš da shatiš da ne možeš da me razočaraš.Zato i pričamo laganeze,ali veruj da nisi u pravu uopšte.I ovo što ti je Gjura rekao/la i ovo što ja pokušavam da ti objasnim,veruj nam na reč da je tako.Pa valjda nas poznaješ.Bar sa foruma!
I da ne zaboravim,mnogo i puno dragih pozdrava za profesora ili nastavnika likovnog ili muzičkog ili umetnosti sa takvim mentalnim sposobnostima i poruka istom da takva iznenadjenja,nekad mogu biti "vredna".
Za onog ludog Sezana nisu hteli da plate ni dva krompira,kakva su mu dela bila,a već je dvadesetih godina prošlog veka koštao 50000 Usd.Eto o vrednostima!
 
Nadjoh danas u Blicu.

"Svet po Iliji"
Milena Marjanović,istoričar umetnosti

U godini kada Iliji Bosilju i Dimitriju Mangelosu,Njujork pravi samostalne izložbe,Beograd se sa fenomenom Bašičevića,oca i sina,upoznaje na izvanrednoj postavci u "O3onu"-putem videa.Konceptom neklasične postavke,izložba njihovim delima daje sjaj,mada ne i potpun,što ne ide na dušu galerije,već muzeja,koji kod nas nisu pokazali preterano interesovanje za Bašičeviće.(Izuzetak je bio kada je profesor Denegri svojevremeno otvorio stalnui postavku MSU,Bosiljevom slikom,ili kad je zajedno sa Biljanom Tomić i Vojinom Bašičevićem,1996. opus oca i sina pokazao u MSU Vojvodine.)
Izložbu "Svet po Iliji",pokrenula je slikareva unuka u saradnji sa Nebojšom Milenkovićem,kustosom Muzeja moderne umetnosti u Novom Sadu.

Dela Ilije B. Bosilja,definisana kao jugoslovenski "art brut",izlagana su u Zagrebu,gde je njegov sin vodio galeriju primitivne umetnosti,Beogradu i po Evropi.Nalaze se u privatnim kolekcijama Maksa Bila,Rokefelerovih,Sofije Loren...Pre smrti,Ilija Bosilj je poklonio svoje radove Šidu,koji je uzvratio muzejom "Ilijanum"...Bosilj je počeo da slika u 61. godini,pošto su mu komunisti oteli zemlju.Našavši mir u svetu boja,zamišljajući dobro,iako se u životu nagledao zla(svedok pogubljenja svog zemljaka i sugradjanina Save Šumanovića,i sam je smrti,sa ocem i bratom,za dlaku utekao.),Bosilj je mitološkim bićima,biblijskim pričama i "pajama" dao da ga popravljaju,praveći i od njega,prekog-smernog čoveka.

Dela Dimitrija B. Mangelosa prošla su svet,Karnegi mu je posvetio samostalnu izložbu,MOMA u Nujorku kupio dva dela,a Bobur u Parizu,22,svrstavajući ga u svetsku konceptualnu umetnost.

Bosilj,otac,autohtoni i samouki slikar,Mangelos,sin,intelektualac širokog dijapazona,primer su prožimanja(i prevazilaženja) ega i alter ega u generacijskom kodu i hodu.
 
Punkt za umetničkii eksperiment i Muzej primenjene umetnosti

pozivaju Vas
na otvaranje izložbe

Tables & Borders

četvrtak, 12 oktobar u 19 časova

12. oktobar - 1. novembar 2006.
Tilleke Schwarz / Isolde Venrooy / Grazyna Brylewska / Snezana Skoko


Izložba TABLES & BORDERS okuplja četiri umetnice različitih generacija, sa različitom umetničkom prošlosću, potekle iz zemalja koje predstavljaju različitu Evropu. Činilac koji ih zapravo spaja nalazi se u konceptu njihovih radova: kritičko posmatranje pojava u savremenom društvu kao i razotkrivanje i analiza tradicionalne i savremene prakse u umetnosti tekstila. Iako potiču iz tradicionalne tekstilne umetnosti i zanatstva, tehnike i materijali koje ove umetnice koriste omogućavaju im da prevaziđu granice različitih umetničkih disciplina (performans, instalacija, kolaž).



Tileke Švarc (Tilleke Schwarz) iz Holandije, koristi tradicionalne tekstilne tehnike koje dovodi u vezu sa savremenim temama i metodama. Tilekin rad podseća na „scribble drawings“ stil mladih umetnika u savremenoj umetnosti. Umetnica preispituje ubitačni tempo savremenog društva, preplavljenost informacijama i suverenost kompjuterske tehnologije.



U svojim radovima, Holanđanka, Izolda Venroj (Isolde Venrooy) bavi se pitanjima protoka informacija i globalnim, neprekidnim kretanjem ljudi i robe. U svom radu ona najčešće koristi novinsku hartiju i različite štampane materijale kao i kartonsku ambalažu. U njenim radovima, korišćenjem jednostavnih i jasnih simbola kao sto su slova, otkrivaju se druga značenja, koja imaju tekstovi u novinama koje reciklira.



Gražina Brilevska (Grazyna Brylewska), umetnica iz Poljske, na suptilan način kritikuje savremeno drusštvo. Na „tapetama“ koje kreira upotrebom motiva autoportreta, prikazuje koliko se individualnost ljudskog bića gubi u sivoj, anonimnoj, beživotnoj masi. Njeni radovi sa motivima ruže sasvim su drugačiji i predstavljaju protivtežu razočaranju njene generacije u postojeće društvene promene. Sa tananom ali oštrom ironijom ona nudi posmatraču ultra-ružičasti izlaz iz svakodnevnih teškoća.



Snežana Skoko (Snezana Skoko), umetnica iz Srbije, koristi društveni aspekt tekstilne tradicije kao okvir za svoj performans „Sudbina umetnosti tekstila / šoljica kafe“ u kome grupa žena (umetnica) koje je Snežana okupila, piju kafu, „gledaju“ sudbinu i raspredaju jalove priče, što predstavlja uobičajenu društvenu scenu u svakodnevnom preživljavanju. U svom radu ona kritikuje, između ostalog i umetničke manifestacije kao što su godišnje izložbe i bijenala zato sto fabrikuju umetnost i postaju scena za karijeriste i lovce na nagrade.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top