Kosmet

Kazanova

Ističe se
Poruka
2.134
Kosmet je nasa bolna tacka i slabost, na koju se svi ozbiljniji politicari testiraju i padaju. Kako ga povratiti? Kako cemo se izboriti, protiv svih sila koja su se preko Kosmeta uvukle u nasu milu Srbijicu? Kako ponovo koristiti, u svoju korist a ne da je tudjin crpe i muze, tu zemlju bogatu resursima, manastirima (kao istorijskim svedocima o nekadasnjoj Srpskoj slavi), kulturi, istoriji...

Prvo cu postaviti komentar politickog analiticara, koji potice sa tog prostora, Zvonimira Trajkovica:




Naše državno rukovodsto treba da izadje sa jasnim zvaničnim stavovima, odnosno nacinalnom deklaracijom:
1. Da je KiM neodvojivi deo teritorije Srbije i da će svoju teritoriju braniti svim pa i vojnim sredstvima u slučaju pokušaja njenog otcepljenja.
2. Pred UN treba postaviti rok do kada se rezolucija 1244 mora u potpunosti sprovesti, kao i rok do kada oni koji su KiM stavili pod prinudnu upravu (UN) moraju obezbediti povratak svih raseljenih.
3. Republika Srbija ne priznaje nikave organe Kosova, privremeni Ustav, Skupštinu, Predsednika i Vladu Kosova jer su formirani mimo pravnog ustrojstva Srbije i mimo rezolucije 1244.
4. Da se državna, društvena i privatna imovina raseljenih i proteranih gradjana nikako ne može otudjiti te da Republika Srbija sve takve radnje ne prihvata i smatra ih ništavnim.
5. Posle isteka zadatih rokova i eventualnog neispunjenja zahteva Republika Srbija će proglasiti okupaciju dela svoje teritorije i vojnim putem povratiti suverenitet na okupiranom delu.

Otprilike ovako treba da izgleda rezolucija naše skupštine a ne ona papazjanija kojom ništa nije oročeno ni precizirano.

KiM nije izgublena i nemože se izgubiti, jer bi to značilo čin veleizdaje koja se našim zakanodavstvom kažnjiva sa 40 godina zatvora i niko je ne može potpisati.

Nemojte da nasedate defetizmu koji se od strane neprijatelja i ove marinetske vlade pokušava da raširi. Šiptari su kao vojna sila potpuno zanemarljivi i mi ih možemo i bukvalno pregaziti za tri dana. Naša armija nije razbijena jer generale i ostale oficire koje penzionišu ne streljaju i uvek ih možete vratiti na komandna mesta na kojima su bili niti će oni samim penzionisanjem da zaborave vojnu veštinu koju su i u sukobu sa NATO-om iskazali.

Naše oružje nije iz najnovije generacije ali sa i sa takvim oružjem smo 1999 vrlo uspešno parirali najmoćnijoj sili sveta zamislite šta bismo tek uradili Šiptarima koji osim nekih lakih ručnih topova i nemaju ozbiljnije naoružanje.

Jedan PVO sitem S300HS košta oko 250 miliona $ a ima 12 lanserskih baterija sa po tri cevi što znači da se istovremeno mogu pratiti i navoditi rakete na 36 ciljeva. U vazdušni prostor SCG može da udje do 120 aviona, što znači da sa 4 takva sitema obezbedjujemo kopletan vazdušni prostor. Ako još za milojardu nabavimo siteme „Tor“ i „Tunguska“ koji su 20 i 30 puta jeftiniji, neophodne rezervne delove za osposobljavanje vojne tehnike koje imamo i uz ono što naša industrija može da proizvede mi postajemo vrlo ozbiljan protivnik i za nasvremenije armije sveta. Te pare mi imamo i možemo ih stvoriti, jer su nam devizne rezerve 3,7 milijardi $ i jer se ta vojna tehnika jednim delom može dobiti i na kredit.

U svim sukobima od 1990 Srbija nije upotrebila ni 20% svog vojnog potencijala jer se Milošević igrao rata, pa ustvari ozbiljnog rata nije ni bilo. Zapadu su odgovarali ti sukobi niskog intenziteta ali su se zato jako plašili ozbiljnog rata i vojne premoći Srba na Balkanu. Stoga su stalno utrčavali sa „prgovorima“ čim bi sukobi dobili na intenzitetu. Pošto je Miloševićev cilj bilo očuvanje vlasti a ne Srpski interesi on je u te „pregovore“ ulazio rasprodavajući naše nacionalne interese.

Prema tome mi možemo i vojnim putem da vratimo KiM. Jedino je pitanje dali naša sadašnja marinetska vlast to i želi. Osim toga kad vojsku opremite gore navedenim sredstvima tada se za KiM neće ni ratovati jer ni Evropljani ni Amerikanci nisu da im vojnici ginu za interese Šiptara. Tada će se odmah postaviti drugi politički parametri koji će uvažiti naše interese i naše zahteve.

Status KiM i ne samo njega već i RS, RSK zavisi od nas a ne od EU NATO-a ili UN. Zato hoću da ponovim. Defetizmom žele da nas slome jer je to najelegantnije i najefikasnije. Mi smo još uvek neprikoslovena sila na Balkanu i bez nas se ništa na Balkanu ne može planirati i sprovoditi.
 
Ako se bude odradilo ovo sto je napisao gospodin Zvonimir Trajkovic, to bi predstavljalo konacan kraj JEDNE ERE IZDAJSTVA SRPSKIH INTERESA, koja traje jos od stvaranja Kraljevine SHS odnosno Kraljevine Jugoslavije, 1918 godine. Ta nesvesna greska mladog Kralja, koju ce kasnije platiti glavom tadasnjih politicara, kada smo svoje najgore dusmane (Hrvate) preveli na pobednicku stranu, stvaranje "hrvatske banovine", anglofilstvo, zatim jos tada losa politika na Kosmetu (na Kosmet su u Kraljevini Jugoslaviji, na sluzbu isli najlosiji cinovnici, po kazni, ratni invalidi itd.) jos tada je rastakalo Srpsko nacionalno tkivo.

Potonje izdajstvo komunista iz redova Srba koji su sluzili jednom Brozu i Kardelju, pa do neodlucne politike Slobodana Milosevica prema Srbima zapadno od Drine i severno od Dunava, Milosevica koji danas blista (nazalost) u Hagu, ali koji je vise slusao svoju ludu suprugu nego glasove uglednih srpskih nacionalnih radnika, SANU i SPC, dovelo je do ovoga gde se sada nalazimo.

Zato je nacin za ponovno vaspostavljanje Srpske drzave na onim teritorijama koje joj pripadaju - jedini ovaj (po mom misljenju) koji je opisao gospodin Zvonimir Trajkovic.
 
Чисто да те информишем о неким стварима које си превидео:

1.Данас се ратови воде другачије него за време 2.св.рата ,постоји извесно оружје које неки називају крстарећим ракетама,које је стотине пута јефтиније од авиона и које може да буде довољно мало да га радар не примети поготову ако је примитиван као наш.Тим крстарећим ракетама они могу да униште 90% наших ракетних система пре но што бекнемо а све то уз помоћ још једног новог оружја које се спомиње под именом шпијунски сателит.Кад нам тако униште ПВО,а и остале сличне циљеве попут тенкова нпр. њихови авиони могу да раде шта 'оће.

2.Зар се не би сложио са мном да би војни напад на окупирано Косово било исто као и истовремена објава рата САД,Француској,В.Британији,Немачкој па и Албанији.
Под претпоставком да можемо па прегазимо Албанију овако заостали какве су нас Милошевић и Шешељ наравили,зар заиста мислиш да можемо да победимо...па рецимо све велике силе света заједно?
Размисли мало о томе...
 
Zašto, zar je to nekakav prekršaj?
Pa mene je kršenje pravilnika ovde najviše pogađalo (mada, istina, ne u ovom konkretnom slučaju).
Ovom javnom kritikom ste ohrabrili one koji to čine... :? Zanimljivo da još nisam naišao na javnu kritiku ili opomenu onih koji najdirektnije krše pravila ponašanja koja ste Vi uveli, a mene kritikujete zato što često protestujem protiv nedozvoljenog ponašanja. Hm...
 
Slazem se sa Djenkom.Vi administratori bi trebalo da mu budete zahvalni shto BAR NEKO vodi rachuna o ovom podforumu i ukazuje na krshenje pravilnika ( hehe podseca vas ovo na skupshtinu?).A sada brisite ove nashe zadnje postove, tema je Kosovo :!:
 
Jesi Dule u pravu, ali nisi pazljivije procitao komentar Z. Trajkovica koji se odnosi na isterivanje Siptara a ne rat sa Amerima ili nekim drugim. Takodje je rekao, sto je tacno, da Ameri nisu zainteresovani za neke tamo Siptare, vec im je cilj pravljenje baze preko koje ce lakse, u neko vreme, prebacivati snage i stacionirati se ka Rusiji. Jos je rano i Rusija je preveliki zalogaj za bilo koga (to se uvek pokazalo kroz istoriju) pa i za Amerikance, sa svom tehnologijom... ni Rusi nisu primitivni, njihovo naoruzanje nije bas toliko zaostalo. Takodje od kada je Putin dosao na vlast drugaciji je odnos malo u svetu (kao i od 11.9.2001-e).

Mislim da je nama cilj da iskoristimo to njihovo trvenje... jer ono nece biti vecito, kao sto nijedna sila nije do veka, tako ni Amerika.

Tema je kako Srbiju postaviti ponovo na svoje noge, ne optuzujuci nikoga (nije Sloba kriv, mada se svi na njega vade jer je on taj koji je vladao onda kada smo ga izgubili, to je pocelo i traje i ha haj... Ova vlast nema nikakvu perspektivu, niti ce dugo vladati, kao ni neke garniture koje su svoje lice pokazale onda kada je trebalo razboritije, to sto se nekima cini da cemo s njima imati Evropski standard i drugo, su lepe fantazije i zelje... da budem jasniji, ne vidim nijednog lidera u svim ovim garniturama koje se koprcaju za mrvice u bilo kojoj opciji).

Nije sve izgubljeno kako ova vlast hoce to da prikaze, pa se bavi samo samim sobom (optuzuju Slobu da je autokrata a kako bi ovu vlast mogli da nazovemo: narcisokrata - toliko se bave samo sobom i svojim privatnim zivotom, kao da smo ih mi zeljni), postoji snaga u Srbiji koja je prikrivena... ali ipak treba neki vodja (ruku na srce) kome ce narod verovati i koji ce pokrenuti, sada ucmalu srpsku inteligenciju, takodje i mladi su apaticni, ne vide smisao...

Odoh ja od teme, ali sam hteo da ukazem na neke cinjenice koje nas koce. Znaci, nije ovde tema o oruzju, kako ce verovatno neke budale to reci, videces, ili kako ja pozivam... vec ideja, snaga duha, motivacija... a ne neke niske i prizemne stvarcice i stvari (da ne zalazim).
 
Планирано је да Космет 2005. добије независност. Оно што Србија ни по коју цену не би смела да уради јесте да призна ту независност. Рецимо, не би требало да учествује ни на каквим конференцијама, састанцима, скуповима где седе представници такозваног независног Косова, не би смела да допусти својим спортистима да учествују на такмичењима где игра Косово, итд. Дакле, без обзира на све, Космет се мора третирати као саставни део Србије.

Међутим, оно чега се ја бојим јесу ПЛАЋЕНИ и УЦЕЊЕНИ политичари у Србији који ће прећи преко свега зарад неког фиктивног чланства у Европској унији, па ће се тако залагати за признање те фантомске творевине зване Република Косово, као и за "изградњу добросуседских односа" и случних небулоза.
 
Pobunjenik:
Међутим, оно чега се ја бојим јесу ПЛАЋЕНИ и УЦЕЊЕНИ политичари у Србији који ће прећи преко свега зарад неког фиктивног чланства у Европској унији, па ће се тако залагати за признање те фантомске творевине зване Република Косово, као и за "изградњу добросуседских односа" и случних небулоза.

Samo se pitam, nije valjda da i ti veruješ njihovim pričama da cemo ići tek tako u EU? Evropa će nas primiti onda kada budemo približno standardu Slovenije ili slične države. Znači, od toga nema ništa, to ti je samo njihova priča kako bi ostali što duže na vlast. Ovo drugo si rekao tačno, učiniće sve samo zbog navodnih dobrosusedskih odnosa i opet, njihovog ostanka na vlast!
 
Нећу да смарам, али Космета нема, има само Косово и Метохија!!! (бар смо тако радили на веронауци)
 
Kosovo je, kao deo teritorije Srbije, {ras}prodato i to nije ucinila ni vlada Slobodana M. ni Zorana Dj. niti jedan drugi politicar iz Srbije, SCG, SRJ, SFRJ, KJ ili KSHS. Prodali su Srbi koji su tamo ziveli, kojima su vaznije bile Siptarske pare nego njihove prve komsije. A i zasto ih kriviti kad smo svi takav narod!
Sada mozemo pricati o povratku, o srpskom nacionalnom bicu, o istorijskoj vezanosti, spomenicima kulture i jos 997 drugih bajki, ali u stvarnosti jedini interes koji bi mi tamo imali je ekonomski. Nesto mi se ne cini da u ovom narodu postoji zelja da se ustanovi neki srpski Rajh koji ce da zarati sa celim svetom zarad kolonijalnih poseda i ideja o predmoci rase. Ili da se raspise peferendum o tom pitanju (po mogucstvu pre 2017.)?Licno bih ucestvovao u takvim sukobima, mozda iz nekih glupih osecaja duznosti, ali ponavljam,Kosovo je, kao i Krajina i dobar deo BiH, prodato i to su ucinili oni koji su tamo ziveli, potpomognuti raznim kriminalcima i laznim patriotama...
 
DisMisaL:
Kosovo je, kao deo teritorije Srbije, {ras}prodato i to nije ucinila ni vlada Slobodana M. ni Zorana Dj. niti jedan drugi politicar iz Srbije, SCG, SRJ, SFRJ, KJ ili KSHS. Prodali su Srbi koji su tamo ziveli, kojima su vaznije bile Siptarske pare nego njihove prve komsije. A i zasto ih kriviti kad smo svi takav narod!
Sada mozemo pricati o povratku, o srpskom nacionalnom bicu, o istorijskoj vezanosti, spomenicima kulture i jos 997 drugih bajki, ali u stvarnosti jedini interes koji bi mi tamo imali je ekonomski. Nesto mi se ne cini da u ovom narodu postoji zelja da se ustanovi neki srpski Rajh koji ce da zarati sa celim svetom zarad kolonijalnih poseda i ideja o predmoci rase. Ili da se raspise peferendum o tom pitanju (po mogucstvu pre 2017.)?Licno bih ucestvovao u takvim sukobima, mozda iz nekih glupih osecaja duznosti, ali ponavljam,Kosovo je, kao i Krajina i dobar deo BiH, prodato i to su ucinili oni koji su tamo ziveli, potpomognuti raznim kriminalcima i laznim patriotama...

Мислим да си заборавио на једну ВЕОМА битну ствар. Њима је била важнија глава него место становања, јер немој да заборавиш да се деценијама принудно расељава српски народ са КиМ.
Прво ти понуде паре, па ако нећеш онда ти набијају флашу у дупе, а ако ни тад нећеш, онда те једноставно рокну.
 
... ja mislio da ovde ima normalnih ljudi... No, Politika i Religija su od vajkada bili lakmus za izdvajanje fasista, nacista, ksenofoba, primitivaca, etc. etc. iz celokupnog drustva...
 
BodoniuS, Srbi su se sa prostora KiM iseljavali (i ponovo naseljavali) vekovima. Sada, price tipa "Siptari nude mnogo para, ako ne pristanes kolju" iako mozda tacne, cini mi se ne piju vodu. Pretpostavljam da svi ovde imaju isti stereotip o Siptarima ( ne onaj za kokice i semenke, vec onaj drugi, o zatvorenosti, plemenskoj povezanosti, besa i sl.). E pa, Srbi sa Kosmeta su isti takvi, samo sto se krste. I da je neki Albanac kupio zemlju i kucu u njihovom selu uglavnom ne bi ziv osvanuo.
 
Incognito:
... ja mislio da ovde ima normalnih ljudi... No, Politika i Religija su od vajkada bili lakmus za izdvajanje fasista, nacista, ksenofoba, primitivaca, etc. etc. iz celokupnog drustva...
Da li si namerno izostavio kompleksase?
Upoznaj sebe, da bi razumeo druge.
 
Dis Misal, mogu reci da si u nekom malom procentu u pravu, ali u vecem, gresis.

Jos je Jovan Cvijic opisivao "besne arbanaske cete" koje su nocima upadale ljudima u imanje, otimale stoku, uznemiravale zivalj nocu... te ih tako naterale u iseljenje. Kada vec zaplasen domacin za svoje i sebe, resi da ode, zasto da ide praznih ruku (verovatno je tako svako razmisljao)? Prizrenska liga je zacrtala kartu velike ALbanije i vec vise od sto godina sprovodi te svoje nacrte (ali ni to nije pocelo, jos od prve "sednice", te lige, vec jos od Turskog doba "nisu Turci toliko zla naneli Srbima koliko ljute i besne arbanaske cete" J.C.)

Malodusnost srpskog naroda odvajkada su drugi koristili "Kosovo je kao dosadna pozorisna predstava, koja svojim konstantnim ponavljanjem istog dogadjaja, uspava gledaoca... i samo krik sa te pozornice bi ga probudio" Vuk Draskovic, Ruski Konzul.

Oduvek je bilo onih koji su lakomi i ne vezuje ih nista za travnjak (i dubak) na kome su proisli, pa i sada, po dolasku ovde, vec su zaboravili ko su i sta su, vec se busaju u grudi da su neki veci Srbi (zbog samog poticanja sa tog prostora) i ponasaju se nadmeno, kao da su plave krvi... e takve ne zelim u svom drustvu. Ali pravi ljudi (koji su sada samo zamorcici) su spremni i da umru na svom pragu. Trebamo li ih zaboraviti, kad da se radi o nekim Palestincima?
 
I da je neki Albanac kupio zemlju i kucu u njihovom selu uglavnom ne bi ziv osvanuo.[/quote]
Mislim da bi ipak trebalo malo da porazmislis sta pises. Sticajem okolnosti, familija sa majcine strane je stara kosovska, te ovakve izjave smatram apsolutnim prostaklukom! I dan danas Siptari /oni svoju zemlju nazivaju Sciptarijom/ zive u srpskim naseljima, koliko ja znam slobodno i bez straha. Moja rodbina zivi sa pomenutima u dobrosusedskim odnosima. A, ako ne mozemo da generalizujemo, onda nemoj ni ti, pls.

To da su se desavale migracije Srba na prostoru Kosova i Metohije je jedna normalna demografska pojava, a drzava je svojim angazmanom /politikom/ direktno uticala na to - dakle, ako se razvija neka oblast, onda ljudi u njoj i ostaju...
 
Svoje vidjenje kosovskih Srba sam stekao upoznavsi neke od njih nakon desavanja iz '98. i '99. Mozda su te okolnosti uticale da mi oni izgledaju takvi kakvi jesu...

Ne mislim da bi preostale Srbe na Kosovu trebalo zaboraviti. Kad samo pogledam izbeglice iz Krajine i uporedim one koji su dosli nakon prvih sukoba i one posle "Oluje", cini mi se da su, kao i tamo, na Kosovu ostali oni koji imaju toliko malo da ne mogu sebi dozvoliti da i to izgube, kao i oni koji gaje najdublja osecanja prema zemlji sa koje su potekli i secanja na neka prosla vremena. Ali da li je ispravno da rizikuju svoje zivote zarad toga? Da li je ispravno da ova drzava rizikuje njihove zivote, troseci sredstva na odrzavanje stanja koje malo kome koristi, osim za politicku promociju?

Kosovo se trenutno nalazi pod okupacijom medjunarodnih snaga i, koliko se cini, tamo vlada
haos. Ako neko i pomislja da bi ova drzava trebala nesto da ucini zarad resavanja tog problema, vreme za to je sad isto dobro kao i bil kad. Ako se misli na podelu, za tako nesto je potrebna aktivnost diplomatije, za koju nasi politicari, i aktuelna vlast i opozicija nisu ni sposobni niti bi bili u stanju da nadju vremena izmedju neprekidnih prepucavanja. Rat protiv svih zarad povratka teritorija? Dao sam svoje misljenje o ucescu u tako necem, ali niti verujem u opravdanost ratova niti u svrsihodnost sumanutih borbi bez sanse za pobedu. Sa druge strane ovaj svet oblikuju oni koji veruju, pa da imaginarno pretpostavimo da se takav sukob desi i da Srbi "pobede". Sta onda? Sta uciniti sa Siptarima koji se tamo zateknu, koji su takodje rodjeni na toj zemlji? Da ne bi neko da ih izdvoji u enklave, da im spaljuje dzamije i ubija decu, pa da kroz 10 godina na nekoj albanskoj verziji Krstarice raspravljaju o Kosmetu.

Mozda je jedino resenje da se i Srbija i Kosovo i Albanija ekonomski i kulturno izdignu iznad nacionalnih netrpeljivosti i nadju se medjusobno kao pripadnici Evropske Zajednice. A opet i ta me ideja podseca na Jugoslaviju iz 1918. i 1945.( sa odgovarajucim predstavama o tome sta se desilo za vreme II Svetskog rata i 90-tih godina XX veka).
 
Pazi, ne znam kako da ti objasnim ali taj rezon ljudi koji zive na Kosovu, mogu da shvate samo oni koji su zaista povezani u smislu rodbinskih veza. Ne kazem da ste vi koji to ne razumete ili razumete, manji Srbi od nas, ali dozvolite da i mi mislimo drugacije...
Ne mislim da se ratovanjem moze postici cilj - da Kosovo ostane u sastavu Srbije i time omoguci normalan zivot Srba na Kosovu, ali ne moze se ni reci ljudima: ajde skupljaj prnje i prvac Srbija...
Ocekivati normalan zivot za Srbe na Kosovu u nagovestavajucim resenjima "velikih sila" je izvinjavam se, vrlo stupidno!
Srbi su kroz istoriju, prokockali mnoge sanse, sve je to jasno, i sami smo krivi jer smo to dozvolili, bez obzira sto je politiku vodila druga ekipa, mi smo ipak ucestvovali...zar ti ovo nije poznato...druga ekipa /Zapad/ vodi politiku, a mi opet Rankovice i ostalo...pa, onda...kroz koju godinu ili deceniju...ne usudjujem se da dajem prognoze...
I ja zelim da se posvetimo stabilizovanju Srbije u svakom smislu /politickom, ekonomskom,.../ ali, to ti je nemoguce bez resavanja krucijalnih pitanja...nemojmo opet zataskavati i metati prasinu pod tepih...
Nemoj ocekivati da ti dam resenje, ne znam ga ni ja...mislim da je ovo mesto gde mozemo da iznosimo svoje skromne teorije, neki zasnovane na izvesnim objektivnim cinjenicama, neki na subjektivnim, ali...mi zaista ne znamo ni sta se ko s kim dogovara, ni ko je kome platio, ni koliko, ni sta...
Ja samo smatram da ne treba otpisivati i osudjivati one koji zele da ostanu na svojim ognjistima...oni takodje pravo na dostojanstven zivot, a drzava je duzna da im to obezbedi...
Nemojte povezivati Krajinu, Bosnu,... sa Kosovom...to upravo rade oni koji nam ne zele dobro...niti imaju jednaku povezanost i znacaj za nas, niti su politicki momenti jednaki...
Ponavljam, protiv ratovanja i inacenja sam, ali smatram da postoji nacin da diplomatskim resenjima, ostvarimo cilj...samo sto je nasa diplomatija skolovana u kafanama i u politicko-sektaskim kampovima, a ne kao nekada na Francuskim i Nemackim akademijama...
Ruka, ruku mije...ustupci, pregovori, shlif, obrazovanost i dostojanstvo, nikako snishodljivost ili suprotnost joj inacenje...pa ce biti i za nas mesta pod Suncem...ovako...ko zna gde i ko zna kad...
 
PATRIOT (Republika Srpska)
20. novembar 2004

piše: Nenad M. Stevanović


U Srbiji ne prestaje ogorčenje izazvano izborom Ramuša Haradinaja

U Srbiji ne jenjavaju protesti i negodovanja povodom imenovanja šiptarskog ratnog zločinca Ramuša Haradinaja za premijera Kosova. I srpski predsednik Boris Tadić koji je u prvi mah rekao da bi razgovarao sa svima "koji bi doprineli miru", uključujući i Haradinaja, sada tvrdi da sa dokazanim dželatom nema priče. Bez obzira na Ramušove pomirljive poruke prema Beogradu, jedinstveni zid ćutanja i bojkota prema Haradinaju prvi put okuplja sve srpske partije.

Pokret "Mladi Srbije", koji okuplja nekoliko studentskih oranizacija, i mnogobrojni građani protestovali su na platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu protiv izbora Ramuša Haradinaja za premijera Kosova. Okupljeni su na protestu izneli zahteve koji su prosleđeni Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, Evropskoj uniji, OEBS-u i NATO-u. Pokret "Mladi Srbije" zahteva od Saveta bezbednosti UN-a da utiče na promenu odluke o izboru Haradinaja na mesto predsednika privremene vlade Kosova i Metohije, ili da preuzme punu odgovornost za posledice koje taj izbor izaziva.

Na Kosmetu se zločin nagrađuje
Zatraženo je i da što pre počne dijalog o ključnim političkim pitanjima u vezi sa Kosovom i Metohijom da Savet bezbednosti UN-a ne toleriše više ekstremizam i grubo kršenje ljudskih prava.
– Od Evropske unije zahtevamo da jasno odgovori da li se može graditi evropska budućnost ukoliko nam je partner u izgradnji ratni zločinac? Moramo da pokažemo svim mladim ljudima koji žive na Kosovu da smo spremni da im pomognemo na bilo koji način i da ih nismo zaboravili – istakao je predstavnik Pokreta "Mladi Srbije" Dragomir Jovanović.
– Kako možemo da verujemo u demokratiju kad međunarodna zajednica ne kažnjava izbor teroriste za predsednika takozvane Vlade Kosova? Omladina u Srbiji dala je maksimalan doprinos demokratskim procesima, tako da ovaj izbor doživljava kao šamar borbi za evropsku budućnost regiona – kaže Aleksandar Milovanović, koordinator "Mladih Srbije".

On postavlja pitanje "gde se još u svetu zločinci biraju za premijera" i napominje da je terorizam isti svuda u svetu.
– Zamislite, na primer, britanskog premijera koji ima autorski rad s uputstvima za ubistva policajaca i civila – ističe Milovanović. Aktivista "Mladih Srbije" Bojan Đurić smatra da treba reći "ne" zločincima.
– Kriminalci koji trguju oružjem i drogom više se ni u Kolumbiji ne mogu naći na visokim političkim funkcijama. Nažalost, na Kosmetu se zločin ne samo isplati, nego i nagrađuje, zahvaljujući administraciji UMNIK-a, koja pruža podršku terorizmu, umesto borbi protiv terorizma. Nakon pada Afganistana, Kosmet je, izgleda, poslednje uporište na planeti na kojem zvaničnu vlast predstavlja Al Kaida – primetio je Đurić.
– Mladi Srbije apeluju na sve građane Srbije, sve ljude dobre volje, da masovno učestvuju u protestu protiv izbora Haradinaja za premijera Kosova – kaže Aleksandar Milovanović i napominje da protest nema nikakve veze s političkim strankama, jer "Kosmet nije političko, već nacionalno pitanje".

Monstruozni zločini
Studentima je svoju podršku pružio i vođa rok grupe "Riblja čorba" Bora Đorđević, pročitavši stihove pesama posvećenih patnjama Srba na Kosovu i Metohiji.
Svedočanstva o masakrima OVK, gde je, po pravilu, glavni akter bio Haradinaj, sve češća su u srpskoj javnosti. Bojažljivo se javljaju civili, svedoci najmonstruoznijih zločina.

Nedavno je obelodanjen dokument Komiteta za ratne zločine, potkrepljen fotografijama i iskazima svedoka, po kojem je Ramuš Haradinaj naredio da se srpski civili, koji su 12. juna 1999. godine zaustavljeni u koloni svatova, muče, siluju i, na kraju, pokolju i streljaju. Haradinaj je lično ubio neke od civila. Oni su prvo odvedeni u podrum hotela "Paštrik", gde je maloletnu mladu silovao aktuelni premijer Kosova. Jednoj žrtvi nožem je odsečeno uvo, a potom su drugi terani da to uvo pojedu. Svi osim mlade streljani su na putu između Đakovice i Prizrena.
Porodice žrtava Srba iz Metohije, poput Olgice Božanić iz Retimlja, koja je izgubila 14 članova porodice, smatraju ga odgovornim za sve zločine koji su počinjeni na toj teritoriji, jer je Haradinaj bio glavni komandant OVK za Metohiju.

"Mnoge porodice još žive u nadi da je neko od njihovih članova živ i zato ne žele da govore o onome što znaju, plašeći se da ne ugroze život člana porodice za kojim tragaju", rekla je Olgica Božanić.
Druga sagovornica, Nataša Šćepanović iz Istoka, kaže da je njen otac sačuvao od paljenja sve kuće njegovih komšija Albanaca.

"Zato su on i majka odlučili da ostanu (i nakon odlaska snaga bezbednosti Srbije sa Kosova). Sačekao ih je čiste savesti. Međutim, dočekali su tragičnu sudbinu. Tatu smo pronašle prošle godine, posle četiri godine traganja. Urađena je DNK analiza na osnovu koje smo utvrdili da je to on, a o majci i dalje, posle šest godina, ne znamo ništa", rekla je ona.
Olgica Božanić nastavlja: "Ne mogu da shvatim zašto međunarodna zajednica ćuti. Kako čovek, koji se vodi kao zločinac, može da postane predsednik Vlade?"

Dokumenti strave i užasa
Okružni sud u Beogradu sproveo je istragu 1. septembra ove godine protiv Ramuša Haradinaja, rođenog u Glođanima u opštini Dečani 3. jula 1968. godine od oca Hilmija.
Osnovano se sumnja da su zločini, navedeni u sudskom dokumentu, počinjeni u junu 1999. godine na teritoriji Đakovice, za vreme sukoba vojske i policije SRJ protiv OVK, i kasnije protiv NATO-a. U sudskom rešenju, između ostalog, stoji:

Okrivljeni Ramuš Haradinaj, u svojstvu komandanta Glavnog štaba OVK za Metohiju, ubio je više osoba i naređivao ubistva, protivzakonita zatvaranja, mučenja, nečovečna postupanja, silovanja, nanošenja povrede telesnog integriteta – sve protiv nealbanskog stanovništva.
Haradinaj je naredio da se u podrumima hotela "Paštrik" osnuje provizorni zatvor, u koji su njemu podređeni Arben Škupi zvani Zifa, Anton Lekaj, Besim Bestražemi zvani Rambo, Šaban Azemi Rifat Ukšinaj i drugi NN pripadnici OVK dovodili i zatvarali civile nealbanske nacionalnosti.
Po naredbi Haradinaja, civili su tri dana mučeni, seksualno zlostavljani i silovani posle čega su neke od zatvorenih Albanci odveli do obale reke Erenik, u blizini klanice "Agimi", gde su ih streljali.
Stravičan zločin je u sudskom dokumentu ovako opisan:

Pripadnici OVK su 12. juna oko podne u blizini fabrike "Edmin Duraku", zaustavili svatovsku kolonu u kojoj je bilo 11 Roma. Prvo su ih zatvorili u portirnicu fabrike, gde su ih držali oko četiri sata. Kundacima i nogama tukli su po glavi i celom telu Zvezdanu Ljušaj i Gzima Zećirija jer su im se ovi obratili na srpskom jeziku.
Oko 18 časova, Hoda Hekuran, jedan od pripadnika OVK, pozvao je Haradinaja radio-vezom, a ovaj je naredio da se svi zarobljenici prebace u podrum hotela "Paštrik". Naređenje je izvršeno.
Tu su ih batinali i zlostavljali, pokušavajući da od zarobljenih Roma dobiju priznanje da su sarađivali sa srpskim snagama i da su se borili protiv OVK. Tražili su, pre svega, da im zarobljenici pruže podatke o postupanju i kretanju vojske SRJ.

Torturi se pridružio i sam Haradinaj. Kako nije dobio zadovoljavajuće odgovore izdao je naredbu da se prema svima nastavi brutalno nasilje. U međuvremenu, 13. juna ujutru, pripadnici OVK uhvatili su i u podrum doveli i Srbina Radeta Gagovića i još jednog Roma Memeta Kršija.
Maloletnu nevestu Ganiametu u hotelskoj sobi silovao je prvo Haradinaj, a zatim su se zaredom iživljavali i svi ostali pripadnici OVK, neprekidno dva dana, sve do 14. juna kada su je pustili na slobodu. Svakodnevno i više puta su silovali i Sofiju Tafu.

U noći između 13. i 14 juna Haradinijevi sledbenici i njegovi podređeni, silovali su Bedrija Šalju. Arben Škrupi mu je stavio polni organ u ****, a Anton Ljekaj u usta.
Arben Škupi je Radi Gagoviću odsekao desno uvo, a potom ga ugurao u usta Ređi Šalji i naterao ga da jede. Arben Škupi je kleštima čupao nokte Gzimu Zećiriju, dok su ostali noževima ubijali zatvorenike, sekući im delove tela i gaseći cigarete po njima.

Sutradan, Arben Škupi saopštava zatvorenicima da će, po naređenju Ramuša Haradinaja, biti streljani. Odvode ih potom do mesta Grofa Coftinave, u blizini klanice "Agimi", gde su ih rasporedili na po pedeset metara razdaljine. Istovremeno, iz automatskog oružja, iz neposredne blizine ispalili su nekoliko rafala u Bajrama Krasnićija, Zvezdanu Ljušaj, Rada Gagovića, Ređi Šalju i likvidirali ih.
Bedri Šalja iskoristio je nepažnju pripadnika OVK i umakao.

U istrazi nadležnih organa Srbije o zločinima koje su počinili kosovski Albanci, pre svih Hašim Tači i Ramuš Haradinaj, sakupljeno je više desetina hiljada dokaza. Podatke o zločinima je od srpskih organa 2000. godine preuzeo Haški tribunal. Prema tim podacima, Haradinaj je lično ubio 67 osoba, naredio 267 ubistava i kidnapovao oko 400 civila.

http://www.patriotmagazin.com/media/013.htm
 
"Blic"





Međunarodna krizna grupa upozorava

Kosovo opasnije od Iraka

Kosovo i Metohija je, po mišljenju analitičara Međunarodne krizne grupe, u zoni opasnih rizika, što znači da bi već ovog meseca moglo da bude izvor „opasne političke krize“, uoči početka razgovora o konačnom statusu ove južne srpske pokrajine.
U redovnom mesečnom biltenu, koji na početku svakog meseca u Briselu izdaje MKG, prvi put od 1999. godine Kosovo i Metohija se svrstava u opasne zone u svetu, a to nije niko drugi, ni Irak, ni Avganistan ili bilo koja druga zemlja i region u svetu.
Kosovo i Metohija je svrstano u najrizičniju kategoriju pošto se procenjuje da bi podizanje tužbe Haškog tribunala za ratne zločine protiv novoizabranog kosovskog premijera Ramuša Haradinaja, jednog od lidera bivše OVK, podstaklo kosovske Albance da, kao i 17. marta prošle godine, ponovo krenu u obračun sa Srbima.
Savetnik ministra odbrane Srbije i Crne Gore za reformu vojske Veljko Kadijević izjavio je juče da će se razgovori o statusu Kosova i Metohije, koji bi trebalo da počnu sredinom ove godine, „sasvim sigurno reflektovati na terenu“ u vidu bezbednosnih pretnji.
- Informacije koje dobijamo sa druge strane govore o ozbiljnim pripremama i na jugu Srbije i na Kosovu i Metohiji za različite vrste scenarija koji se mogu desiti: od najbezazlenijih, kao što je isticanje albanskih zastava, do zahteva za rešavanje nekih socijalnih pitanja, preko zahteva za demilitarizaciju tog prostora i blokade Koridora 10, do terorističkih provokacija od nižeg do najvišeg stepena - izjavio je Kadijević u intervjuu agenciji Beta.
Kadijević je istakao da se vojska priprema za te izazove, ali je i izrazio nadu da će Vlada Srbije i ostale državne institucije „pokazati dovoljno ozbiljnosti“ i probleme preduprediti na političko-diplomatskom planu.
- Ako preventivno delovanje ne bude dovoljno, država se mora pripremiti za neke druge scenarije... Mi smo, kada je u pitanju Kosovo, limitirani Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN. Prema tome, mi na Kosovu i Metohiji u slučaju nekakve krize možemo samo da pomognemo u meri u kojoj to od nas bude traženo. Ako Unmik ili Kfor to od nas budu tražili, bićemo spremni za svaku vrstu podrške, ali što se tiče juga Srbije, moramo biti potpuno spremni da odgovorimo na sve izazove, i u sistemu odbrane se te pripreme vrše - rekao je Kadijevic






Pitam se, da li ce preostali deo Srba platiti ceh nase nemoci, odnosno kukavicluka i neznanja? Jer, ako mi budemo u slucaju napada siptarskih terorista, cekali da nam oni (KFOR) daju odobrenje, da udjemo na svoju teritoriju, dobiti ga necemo. A njihova zastita srpskog zivlja na Kosmetu, vec je vidjena.
 

Back
Top