Kafana Forumski buvljak

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Lagana je to biljčice, mada sigurno je da može da se pretera.

Osetljiv stomačić ili nešto slično, sigurno da može da nadima poput belog luka. Meni se nikada nije dogodilo tako nešto.

Kada god sam jeo sremuš imao sam puno energije i dobro sam se osećao.
 
TELEĆI BUBREŽNJAK SKUVALE ZA ZLATO Mlade Novosađanke osvojile četiri medalje na evropskom takmičenju
Slađana Aničić | 27. 05. 2017 - 19:19h





Učenice trećeg razreda SŠ „Svetozar Miletić“, iako su bile najmlađe učesnice, osvojile su četiri medalje na Drugom međunarodnom kulinarskom takmičenju u Kranjskoj Gori u Sloveniji.

n6WktkqTURBXy80Yzg3YTIwZjBlYjE1ZmI2NTg4NmZmODI4ZWEzZjIzNS5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA
Foto: N. Mihajlović / RAS SrbijaSanja Starčević, Branka Ristić i Milica Mihaljčić bile najbolje na nadmetanju u Sloveniji
share_v1_pintrest_gray_ico.png
share_v1_facebook_gray_ico.png


Zlatnu medalju u disciplini moderno jelo osvojila je Sanja Starčević, dok je njena koleginica Branka Ristić osvojila dve srebrne - u artistici, odnosno u pripremanju i aranžiranju voća, kao i u kategoriji nacionalna kuhinja na moderan način, u kojoj je do bronzanog odličja stigla i Milica Mihaljčić.

Milica, Branka i Sanja pohađaju smer kulinarski tehničar, a na takmičenje ih je vodio mentor Milan Knežević, zajedno s kolegom, takođe profesorom u SŠ „Svetozar Miletić” Draganom Mandićem.
Do zlatne medalje je Starčevićeva stigla pripremajući teleći bubrežnjak sa uvijenom maramicom sa sosom od bermeta.
- Svi smo zaslužni za to što je meni pripala zlatna medalja. Takmičila sam se nakon koleginica, pa smo imali prilike da popravimo sve greške koje su takmičarke pre mene imale i da se potrudim da tako nešto ne ponovim. Tako da medalja pripada čitavoj ekipi - kaže Starčevićeva.
Po propozicijama nadmetanja, kuvari su imali zadatak da za 40 minuta pripreme dve porcije, odnosno dva tanjira. Zanimljivo je to da je u žiriju bio i najpoznatiji jugoslovenski kuvar Stevo Karapandža.
Sudije su ocenjivali sve, od procesa pripreme hrane do krajnjeg proizvoda. Takmičarima su sudije pratile svaki korak u takozvanom boksu gde pripremaju hranu i nije smelo biti praznog hoda. Prljavi sudovi su morali biti u sudoperi, nikako na radnoj podlozi.
4bGktkqTURBXy9lMzU4M2JhYTA1MjE2NTVhZmFlOTIyOTlmZGZlZjhlMi5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA
Foto: N. Mihajlović / RAS SrbijaKuvari su imali zadatak da za 40 minuta pripreme dve porcije za stručni žiri
share_v1_pintrest_gray_ico.png
share_v1_facebook_gray_ico.png


- Nije bilo treme koja može dosta da vas sputa u pripremanju hrane. Vodila sam se time da uradim najbolje što mogu i ispostavilo se da je i bilo tako - kaže Sanja.
Na takmičenju je učestvovalo više od 100 takmičara, od toga tridesetak kuvara iz regiona, ali i iz Evrope, a mlade kuvarice su u svojoj kategoriji bile i jedine predstavnice nežnijeg pola.
- Srebro sam osvojila za artistiku, odnosno za rezbarenje lubenice.
Pripremala sam se dva meseca. Artistika mi je dosta draga i bavim se rezbarenjem voća i povrća i privatno. Drugu medalju sam dobila pripremajući miročku piletinu sa kozjim sirom i suvim šljivama - kaže Ristićeva.
Treća članica ekipe je do bronzane medalje stigla bardiranim svinjskim fileom sa sosom od jabuka.
- Dok smo se pripremale za takmičenje, imale smo problema sa pripremom pirea od spanaća koji je služio za dekoraciju. Nije nam uspevao i strahovale smo da ne ispadne kako treba. Međutim, na takmičenju je bio idealan - kaže Mihaljčićeva.
Sve tri nagrađene učenice su školu upisale jer su odmalena znale čime će se baviti, ali će posao, kako kažu, potražiti van Srbije jer tamo, kako su saglasne, mogu bolje da žive od svog zanata.
Zlatan recept
U školi pomno čuvaju recepte, ali je reporterima “Blica” otkriven način pripreme telećeg bubrežnjaka sa uvijenom maramicom sa sosom od bermeta. Sos se priprema u kombinaciji sa bermetom i svežim malinama. U okviru jela se serviraju i tri vrste pirea u kombinaciji sa cveklom. Najpre se meso bari, pa peče, nakon čega se odmara deset minuta. Podloga za meso je sos od bermeta i malina, a pire se servira u čašicama od pečenog crnog luka. Tu su i sveže maline.


- - - - - - - - - -

čestitamo :D
 
u pravu si totalno, nego mi nekako fali kafanica na ovom pdf-u pa sam želeo da malo nasmejem drustvo ....

- - - - - - - - - -

nego da se vratimo na temu, jel imaš ti štogod da ponudiš ili da tražiš ??
 
ti i ja ćemo da ga podignemo iz mrtvih :D

- - - - - - - - - -

da im ponudimo nešto atraktivnije?

ili da krenemo u razmenu

ja imam dva istovetna mlina za mak

ajde, jedan bih menjao, šta ko nudi?

nije neka vrednost ali bitno je d to nekome treba


kao i meni naravno :D

- - - - - - - - - -

da ne fata prašinu opet :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top