sta da upisem posle gimnazije?

  • Začetnik teme katarina_87
  • Datum pokretanja
K

katarina_87

Gost
U zescoj sam frci=> za manje od 2 godine treba da upisem fax, a nemam blage veze sta cu... Hvata me nervoza :? Cula sam da postoji test profesionalne orjentacije, ali nista nisam uspela da iskopam o tome malo blize...Samo mi nemojte reci da idem kod skolskog psihologa, jer je njemu potrebna veca pomoc nego meni :o help please!!!
 
Opsti smer...Ocene su nebitne jer su iz skoro svakog predmeta dobre :lol: Kakogod => volim prirodne nauke, dinamicke stvari, ali rasturam jezike...a ne volim ih nista posebno. Osim toga ne nameravam da budem prevodilac nekih levih jezika => skandinavski, kineski i sl. koji su trazeni, a engleski, francuski zna svaka budala sa kursom...
 
S obzirom da volis prirodne nauke, diamicke stvari, predlazem ti da upises molekularnu biologiju (imas dinamicku biohemiju kao ispit), a uostalom jako dobra nauka, za ispunjenje sebe. Ako volis mozes da upises i medicinu i tu ima dosta dinamike. Sto se tice jezika i ja ih dobro znam, jedo vreme sam razmisljao da li to ili ne to i ipak nisam upisao jezik. Ako bas hoces da ne zanemaris "talenat" (pisem "talenat", jer to ustvari nije talenat, nego sposobnost razvijeog kratkorocnog pamcenja, jako korisno za bilo koju nauku i u odbrani od nekih ozbiljnih bolesti) mozes da ides i dobijes diplomu British counil-a, koja se dobija (relativno lako ako ti idu jezici) i priznata je svuda u svetu. Sta mislis ti o ovome?
Pozdrav
 
Svidja mi se predlog za diplomu British council-a. Kako mogu, odnosno gde da je dobijem? Razmislicu za molekularnu biologiju- savetovali su mi vec to... A sto se medicine tice, verovatno necu iz dva razloga: prvo MNOGO je duga, a drugo (nisam pomenula) NE PODNOSIM HEMIJU! :x Razmisljala sam da upisem Filoloski neki opsti smer... Zbog cega mislis da nije dobra ideja studirati jezike? Zasto si ti odustao?
I => hvala puno! :D
 
e, ja sam ti pisao poruke gore kao "gost"! Mislim ikad se ne bih izrazavao kao oaj 84god, vise volim da se na pametan nacin nesto objasni. Pa nisam hteo da upisem jezike, kao prvo sto ne bih da radim u skolu, voleo bih da prevodim mozda u nekoj firmi, ali prevodilaca je mnogo, a i ne vidim mozda neku perspektivu u tome (jer sam ja ipak musko, pa jos da prevodim nekome). Ako se ipak odlucis za jezike najlepse bi ti bilo da drzis privatne casove (npr. otvoris tvoju skolu za jezik) i tu se dobro zaradjuje, a uz put nekome esto prevedes. Interesantan posao za devojku (zenu), ali ne i za mene, posto to nisam (ako cita ovo neki muskarac "jezicar" molim da se ne uvredi, jer nije nista licno)
Inace ako vec ne volis hemiju, da znas da je ima i na molekularnoj biologiji dosta (posebo biohemija, koja i nije tako dosadna). Preporuujem ti ako ti se vec svidja molekularna da pocnes da trazis nesto u hemiji sto ce da ti se svidja (na profesora ne obracaj paznju, bez obzira na predavanje koje je smorno ili na neke druge spoljasnje uticaje). Nateraj sebe da volis hemiju a to nije tesko. Nadji nesto sto ce da te privuce, tako sam i ja uspeo i sad imam veoma visoko misljenje o hemiji, a ona je ujedo i osnova molekulare biologije (bez nje se ne moze)
Pozdrav
 
U stvari hemiju bas zbog profesora ne volim- prvo u osnovnoj, a sad i u srednjoj, ne samo da je smoreno nego i ne radimo na nekom visokom nivou, sto je stvarno steta za nekoga ko voli tu nauku. Steta je i za mene sto je uopste i ne volim... Videcu da nadjem nesto sto me zanima u vezi sa tim, ali za godinu i po...ne znam koliko cu uspeti. Znaci filoloski otpada- kurs ce mi biti i vise nego dovoljan s obzirom na to da ne nameravam da otvaram svoju skolu, niti da setam turiste. U svakom slucaju hvala na savetima, dosta su mi pomogli.
 
Samo cu jos jedan komentar da ti uputim: "Ne zaboravi da nikad nije kasno i da uvek mozes sve da postignes samo ako verujes u sebe. Ne obracati paznju na ono sto je iza, vec samo gledati napred. Probijati se kroz zivot sa blagim osvrtima na druge, ali im nikada ne obracati veliku paznju, jer ipak zivot je borba za opstanak, a prezivljavaju samo oni bez velike slabosti." Mozda je malo strogo... I jeste, ali je to zaista tako. Ipak ne gledaj sto nisi radila hemiju, nego nastoji da radis da bi ti bilo lakse na faxu (ionako se tamo ponasaju kao da nista ne znas i pocinju iz pocetka sve).
Pozdrav :)
 
Veoma elokventno nema sta! OK je sve to, ne verujem da cu imati problema na faxu ma sta upisala, problem je DA SE UPISEM... Dalje cu morati nekako; mada bice mi mnogo lakse ako ,uslovno receno, "ponesem" neko znanje iz srednje (to bi bio lep dokaz da nisam protracila 4 godine).
 
katarina_87:
U zescoj sam frci=> za manje od 2 godine treba da upisem fax, a nemam blage veze sta cu... Hvata me nervoza :? Cula sam da postoji test profesionalne orjentacije, ali nista nisam uspela da iskopam o tome malo blize...

Za test profesionalne orijentacije treba se raspitati u Zavodu za trziste rada...cini mi se da se tako zove, uglavnom znam adresu pa ako si iz Beograda mogu da te uputim...za sam test ne znam kakav je jer ga nisam radila.

Sto se faxa tice, mogu da ti dam neke opste smernice...recimo, koliko poznajes sebe? Kakav ti je nacin rada? To kakve su ti ocene u skoli danas ne znaci mnogo - da li mozes da izdrzis da radis jedno isto po mesec, dva dok ga ne zavrsis? Ili ti trebaju brzi rezultati da ne bi izgubila strpljenje? Sta u skoli ucis zato sto moras (bez obzira na to kako ti ide) a sta te zanima? Da li si drustven tip? O cemu najcesce imas potrebu da caskas? (ovo malo sasavo zvuci ali sam u jednom intervjuu naucnika Frensisa Krika procitala da je on tako shvatio cime zeli da se bavi u zivotu). Ovo gore moze da se preformulise i u pitanje: na kojim oblastima se najvise zadrzavas npr. dok citas novine?

Ne mogu naravno da ti ponudim instant resenje. Neki ljudi upisu nesto samo da bi upisali. Neki upisu nesto sto ima prodju jer ne znaju sta hoce ili znaju ali od toga nema para itd. Svaki fax zavrsavaju dobri zivci i doope na stolici pre nego pamet, naravno, ali je za nijansu lakse i manje frustrirajuce ako ipak upises nesto do cega ti je stalo.

Btw ako si sad nedefinisana mozda ce ti stvari biti malo jasnije za godinu dana...
 
katarina_87:
U zescoj sam frci=> za manje od 2 godine treba da upisem fax, a nemam blage veze sta cu... Hvata me nervoza :? Cula sam da postoji test profesionalne orjentacije, ali nista nisam uspela da iskopam o tome malo blize...Samo mi nemojte reci da idem kod skolskog psihologa, jer je njemu potrebna veca pomoc nego meni :o help please!!!
Ja DVE NEDELJE pre upisa nisam znao! :lol:
 
Test profesionalne orjentacije - pa nista posebno, radis neki test iz tri dela, i na osnovu uradjenog oni ti kazu da li bi trebalo da se bavis jezicima, ili tehnikom, ne pomognu bas mnogo.... (A uvek svima kazu, ako ne jezike, onda ili medicinu ili arhitekturu! Pa bas je slicno!)
 
Test nece skoditi, mozda razresi neke dileme...ako moze da ide neka ide. Meni je u gimnaziji islo sve osim crtanja. :roll: Za to stvarno nemam smisla tj. nemam osecaj za prostor a ostalo se svrstavalo u dijagnozu "sve me zanima, a nista previse". Zavisi mnogo i od skole, u mojoj se nije mnogo radilo pa nisam ni imala gde da steknem neko prakticno iskustvo (npr. u sekcijama i slicno) i uvid u svoje zelje i sposobnosti.

Naravno da ne mora da lupa glavu bar do cetvrte godine srednje...ali zavisno od toga sta odluci trebace joj mozda vremena da spremi prijemni. Ja sam isla na priv. casove jer sam se spremala za farmaciju na kojoj je bila zestoka konkurencija i to je trajalo celo polugodiste. Moguce je da bih to uspela i za manje vremena ali ovako nisam bila pod pritiskom.
 
bigsister:
e carice, pa ti imash josh dve godine do predaje dokumenata... ne znam zashto te hvata frka...
Bilo je to pre godinu dana, ali sad sam porasla i ostalo mi je jos pola godine do upisa :). Odlucila sam se vec - molekularna biologija. Test profesionalne orjentacije nisam radila jer, po recima skolskog psihologa, mogu da upisem i zavrsim bilo sta. Jos kaze da test moze prilicno da zbuni, ali ko zna mozda nekom i pomogne.
 
i ja imam isti problem.jos uvek ne znam sta da dalje,a vec zavrsavam cetvrti razred gimn.hocu da upisem nesto gde se polaze matematika.najgore mi je sto nemam pojam sta sve mogu da radim posle nekog fakulteta.npr. posle fon-a,ili etf ili saobracajnog.
jel moze neko da mi da neke korisne informacije.
jel istina da je fon nije mnogo tezak i da kad ga zavrsis ne znas nista,i jesu li saobracajni i etf stvarno mnogo teski,pitam zbog fizike,jer sam tu bas slaba,jer ucim kolko mi treba za ocenu,a matematika ne bi trebalo da mi bude problem?
 
skilenzi:
i ja imam isti problem.jos uvek ne znam sta da dalje,a vec zavrsavam cetvrti razred gimn.hocu da upisem nesto gde se polaze matematika.najgore mi je sto nemam pojam sta sve mogu da radim posle nekog fakulteta.npr. posle fon-a,ili etf ili saobracajnog.
jel moze neko da mi da neke korisne informacije.
jel istina da je fon nije mnogo tezak i da kad ga zavrsis ne znas nista,i jesu li saobracajni i etf stvarno mnogo teski,pitam zbog fizike,jer sam tu bas slaba,jer ucim kolko mi treba za ocenu,a matematika ne bi trebalo da mi bude problem?
dajjjjjjjjjjjjjjjjj upisi ono sto ti naj ide ako ne ide fizika otpisi je(cudno jer ako ti ide matemarika ide ti i fizika ne?)UPISI PMF(valjda) na tebi je da biras.
 
pazi ja sam fiziku super znala u prvom i drugom razredu,jer mi je tada bio malo stroziji profesor,i makar nam je nesto predavao.sad zadnje dve godine ucim kolko mi treba da imam 5.a profesor mi je inace mentalno bolestan.ja trazim fakultet posle koga cu imati dobar posao,isplativ naravno.volela bih da radim u nekoj kompaniji,kao savetnik,ili tako nesto.obozavam kancelarijske poslove.al koji fax da upisem za to?!ne znam sta mi ide najbolje.nista mi ne ide bas extra.znam da mi jezici idu katastrofa,jer niti nisam bas recita,a gramatiku mogu nekako da svarim.
 

Back
Top