U Sloveniji dobro dosli doktori iz Srbije i ostalih delova ex Yu-dobro dosli

Da li kada se nostrifikuje diploma u Sloveniji (kada se ide po ovom novom zakonu), ta ista diploma vazi i za celu EU? Pretpostavljam da vazi....

Slucajno videh ovu temu pa rekoh da pripomognem malo.
Na zalost ne vazi, postoji posebna (EU/EFTA) direktiva EC/35/2006 (mozete i proveriti na netu na engleskom) po kojoj se mora raditi u zemlji u kojoj je obavljena nostrifikacija medicinske diplome najmanje 3 godine. To u Sloveniji nije moguce jer vas niko nece na taj nacin i period zaposliti vec (sada ako uopste imate srece i dobijete bilo kakvu ponudu jer je trziste Slovenije zasiceno na zalost) morate potpisati ugovor na dvostruku duzinu specijalizacije inace ste u protivnom u obavezi da vratite nazad sve troskove specijalizacije drzavi Sloveniji (a to su ogromni iznosi novca). Tako da bez da ste radili 3 godine u Sloveniji nostrifikacija za neku drugu drzavu ne vazi, isto kao sto vam ne bi vazila recimo ako ste uradili nostrifikaciju diplome u Danskoj pa biste odmah hteli u Sloveniju (trabalo bi prvo 3 godine odraditi u Danskoj - ovo je naravno samo hipoteticki primer jer ne verujem da bi iko isao sa konja na magarca). To je i neki vid zastite evropskog trzista od onih koji dolaze iz "trecih" zemalja.
Nadam se da ova vest koristi.
 
Hm, jes' da nisam humani ali ipak jesam neki lekar.
Jesu li potrebni veterinari u Sloveniji, ima li potrebe i potražnje za njima?

Ovde je veterina definitivno potpuno mrtva, ubijena i uništena, moram tražiti neko drugo mesto pod suncem, pa se raspitujem za ono najbliže prvo :)

Slabo. To je valjda Australija, Kanada i SAD.
 
To je uvek bilo tako u Slo,3 godine minimum..
ma sve moze,uspeju kolege da odu..ne radi se o tome uopste..Radi se o VOLJI.ko posle jezika,nostrifik,diplome,strokovnog i eventualno par godina rada u slo ima volje da uci jezik neke druge drzave i uradi neke korake iz pocetka..ja znam par kolega ali to su samci/e bez porodice i dece...

To vazi iskljucivo i samo ako su kolege specijalisti. Mada, ako je Slovenija nekome samo usputna stanica bolje je da je onda ni ne razmatra vec da se odmah usmeri na ciljanu drzavu, em rasipa energiju, em uci jezik koji govori samo 2 miliona ljudi.
Hocu da kazem da ima mnogo boljih opcija od Slovenije, koja se na zalost sad vec uveliko zatvorila za lekare. Nekad je mozda bilo drugacije, sada je ovako, a i po tom novom zakonu (koji su nekoliko puta modifikovali) su resili da na duze periode "vezu" lekare jer su svesni da su v velikom broju slucajeva bili samo odskocna daska - tako je i sam bivsi ministar drzavlja Marusic rekao.
 
Zdravo svima. Zavrsavam 4-tu godinu stomatologije u Crnoj Gori i naravno planiram da odem negdje, pa se interesujem kakve su mi opcije, tj.ima li ih uopste :) Da li bi neko mogao nesto vise da mi kaze o Sloveniji? tj.da li bih mogla dobiti neku specijalizaciju tamo? Da li to moram ja finansirati? Nadam se da cu ubrzo dobiti odgovor. Hvala :)

Cao, da bi dobila specijalizaciju u Sloveniji prvo moras da nostrifikujes svoju diplomu tamo, odstaziras i polozis drzavni ispit. Najverovatnije da posle toga moras da imas i nesto staza u struci da bi upisala specijalizaciju, ali to ne znam pouzdano koliko. Postupak nosfrifikacije vodi Ministarstvo za visoko skolstvo, njima podnosis zahtev i predajes dokumenta http://www.arhiv.mvzt.gov.si/ i cekas misljenje komisije o broju ispita koje treba da polozis. Ispite polazes u ispitnim rokovima, slicno kao na faxu. Postoji jos jedan nacin nostrifikovanja diplome, a to je ako imas ponudu za posao od neke ordinacije ili doma zdravlja. Tada postupak vodi Ministarstvo zdravlja http://www.mz.gov.si/ kome predajes zahtev i potrebna dokumenta i isto cekas misljenje komisije o razlici ispita. Jedina razlika je sto ispite u ovom slucaju polazes odjednom, znaci sve u jendom danu, pred ispitnom komisijom. Ovo deluje kao mnogo lakse i brze ali se drugacije ispostavilo u praksi, jer se kolege nisu bas proslavile jer za dve godine koliko ljudi izlaze na komisiju tek sam nedavno cula da je jedna devojka polozila, i to znam iz neke trece ruke. Ono sto znam iz prve ruke, a to je jedno 7-8 kolega, svi su popadali. U prvom postupku izlazak na jedan ispit kosta skoro 400 € a u ovom drugom izlazak na komisiju je 1050 €. Ako te jos nesto zanima, pitaj. Ja sam do nedavno bila u ovom drugom postupku ali na kraju nisam izasla i istekao mi je rok za polaganje koji su mi odredili..
 
Sto ti sLajem pretece pp i uvredljive poruke? Prvo, objasni mi, molim te, koja je razlika izmedju pp i poruke? A drugo, ne haluciniraj. Pa tebi ne bih poslao poruku ( bilo kakve sadrzine ) sve i da mi platis... Zato, nastavi da uzivas i ne uzbudjuj se.
Za malenu - nisam stomatolog, ali sam cuo da vi imate mnogo vise ispita i da je za vas nostrifikacija samim tim dosta teza. Znam za jednog decka koji je diplomirao na Bg Univerzitetu, i njemu su odredili sedam diferencijalnih ispita. Mislim da je na kraju odustao. Drugi kolega, koji je diplomirao u Nisu, imao je nesto manje ispita ( 4 ili 5 cini mi se ), i mislim da ih privodi kraju. U svakom slucaju, medju ispitima koje polazu stomatolozi, ima i ispita koji se ne polazu celi, vec samo odredjena poglavlja tog ispita. To vec komisija odredi. Barem tako kazu ovi momci koji su dobili odgovore. I nisu svi uzasno teski. Neki se npr. daju samo pismeno ( zaista ne znam tacno koji ). To su sve informacije sa kraja prosle i pocetka ove godine, koje sam cuo dok sam bio u Srbiji. U medjuvremenu sam dosao u Sloveniju i sada privodim svoju proceduru kraju. Inace sam lekar.
Eto, to su moja skromna saznanja sto se tice stomatologa i njihove nostrifikacije.
Za medicinu je manje - vise sve vec poznato. Salju se dokumenta u Ministarstvo za visoko solstvo, znanost in tehnologijo. Ceka se par nedelja. Prvo stize odgovor u kome vas obavestavaju da morate da uplatite nekih 380€ i da ih po uplati obavestite. Kada to ucinite, vasa dokumenta idu dalje na razmatranje, i komisija donosi odluku pod kakvim uslovima ce vam nostrifikovati diplomu. To je sada vec jasno, jer svi dobijaju isto - Sudska i Urgentna. Inace, u praksi, akcenat je stavljen na Urgentnu. Ispituje prof. Smrkolj, koji ume biti neugodan, i ako njega prodjete - polozili ste. Sudsku odgovarate posle Urgentne, ali profesor iz Sudske je zaista blag i jos nisam cuo da je neko kod njega pao. Eto, to je to u nekim kratkim crtama... A, da, ispit se inace moze polagati na srpskom. Ja sam konkretno ucio iz nase literature a vodio se ispitnim pitanjima. I polozio bez problema.

Lep pozdrav i srecno!
Zanima me da li se i porodična medicina polaže za ljude koji su završili medicinski fakultet u Beogradu?Da li može iz naše literature sa faxa ,ili mora njihova slovenačka ,ukoliko da -knjige ili skripte i gdje se mogu nabaviti?P.s da li sve mora da se zna ili postoje tačno određene oblasti?Hvala unaprijed
 
pozdrav kolege , kako ste ? Elem , da li ima neko da mi kaze isplati li se nostirifikovati diploma u Sloveniji , kolikko dugo taj proces traje i gde se moze nauciti jezik :D. Unapred Vam se zahvaljujem na odgovorima ...
Pratim 🙌,p.s kakva je procedura nostrifikacije i šta se sve od ispita polaže ,i da li se staž sa Medicinskog fakulteta u Beogradu priznaje ili se tamo ponovo odrađuje?
 

Back
Top