Rapir protiv katane ....

Na ovu temu je vec vrlo puno receno, posebno na sajtu HACK-e. Dakle tu ima vise eseja na temu "sta bi bilo kad bi bilo", i zakljucak je uvek da je u pitanju covek, a ne oruzje to koje pobedjuje.
I katana i rapir imaju nekih prednosti i mana.
Katana je teza tako da se rapirom ne moze parirati dovoljno dobro, medjutim rapir je prvenstveno ubodno oruzje i na taj nacin brzi i dostizniji od katane.
Price kako je japanski celik daleko superiorniji od zapadne metalurgije nisu potpuno tacne.
Sto se tice okrsaja na Beckom dvoru i ja sam cuo slicnu pricu medjutim ta prica nije iz proverljivih izvora, tj. nikakav relevantan dokument o tome nisam nasao, tako da je uzimam sa velikom dozom rezerve i skepse (pozdrav za skeptika).
U svakom slucaju ovo je jedna vrlo siroka tema i ako hoces da cujes vise ili na tu temu da porazgovaramo uzivo navrati do treninga zapadnog macevanja u Pinkiju u bivsoj streljani sredom od 19-21 i subotom od 11-13. Tamo ces i viditeti kako izgleda danasnja sportska borba floretom i macem, a takodje mozes videti i neke relanije varijante kao sto je borba sa dva oruzja, i tome slicno.
 
Sta sta bi bilo, probajte, ja cu prvi da kupim kartu da gledam ( i ulozim repa na Slobu). Stvarno bilo bi zanimljivo "naticanje", naravno drvenim oruzjem i sa opremom. Jedino bi morali da napravite kompromis oko pravila. Ja se slazem da je u svakoj borbi vazniji covek i njegovi atributi i iskustvo a sekundarno je oruzje ili stil. Sa druge strane kad su u pitanju dve totalno razlicite skole i metodi treninga i borenja, to je (bar meni) uvek jako zanimljivo za gledanje.
 
odrzana su dva formalna duela rapir protiv katane. jedan je bio u evropi pocetkom proslog veka u evropi (japanski diplomata vs evropski ucitelj macevanja) i drugi nedavno u japanu (svetki prvak vs svetki prvak).

U oba slucaja izgubila je katana.

objasnjenje je jednostavno ili ne: rapir je malo modernije oruzje (kao kada bismo poredili revolver i pistolj) i napravljen je iskljucivo za duele. njegova vrednost u borbi je vrlo mala. takodje, rapir dozvoljava cesto obostrani smrtni slucaj sto nije bas pozeljno.
 
tako nesto sam i ocekivao, Katana je vojnicki mac, za upotrebu u ratu. Rapir je oruzje za duele covek na coveka. Inace isti rezultati su se desavali kad se oprobaju vojak-specijalac i profi sportista (bokser ili rvac). Da li mozda neko ima snimak borbe 2 svetska sampiona? Inace 31.12. na Pride FC-u ce takodje bit borba 2 olimpijska sampiona Hidehiko Yoshida (Judo) protiv Rullon Gardner-a (Rvanje), naravno bice NHB mec.
Mene zanima duel slicnih oruzja, Katana protiv Sablje.
 
Arichione ... hvala na komplimentima.
Ovako stoje stvari .. i ja bih voleo da vidim takav okrsaj danasnja dva sportska oruzja (shinaji i sportski mac), medjutim ima tu puno problema. Macevalacka rukavica zapdnog macevanja nije predvidjena za udarce, a macevalacka maska kendoa nije predvidjena za bodove tj. kroz nju nije tesko proterati vrh sportskog maca. Tako da bi moralo doci do modifikacije opreme tj. kendoka bi morao nositi zapadnjacku masku, a macevalac kendo rukavicu. Takodje bi trebalo definisati i udarnu povrsinu a i nacin sudjenja.
Sto se tice obostrane smrti procenat obostranog ubijanja i ranjavanja je mnogo veci u duelima na dalekom istoku nego na zapadu kako zbog konstrukcije oruzja, tako i zbog filozofije borbe.
Sto se tice sablja vs. katana ... tehnika borbe zapadnom konjickom ili pesadijskom sabljom je relativno slicna tehnici rapira tj. u pitanju je karakteristicni stav i jednorucno drzanje oruzja, tako da bi rezultat verovatno bio vrlo slican.
Da li nas kolega koji je pomenuo dvoboje u daljoj i blizoj proslosti ima neke relevantne dokumente i/ili izvore koji bi to mogli protkrepiti, jer do sada sam ja licno samo o tome cuo na principu "rekla-kazala", a nisam svojim ocima video ni jedan relevantan dokument, snimak, ili, kad pricamo o novijem vremenu, video snimak. Ako ima voleo bih da podeli to sa nama
 
Arichion:
tako nesto sam i ocekivao, Katana je vojnicki mac, za upotrebu u ratu. Rapir je oruzje za duele covek na coveka. Inace isti rezultati su se desavali kad se oprobaju vojak-specijalac i profi sportista (bokser ili rvac). Da li mozda neko ima snimak borbe 2 svetska sampiona? Inace 31.12. na Pride FC-u ce takodje bit borba 2 olimpijska sampiona Hidehiko Yoshida (Judo) protiv Rullon Gardner-a (Rvanje), naravno bice NHB mec.
Mene zanima duel slicnih oruzja, Katana protiv Sablje.

...za revolver si odvalio...ne mozes to da poredis totalno je druga stvar..

...opet ima jedna stvar...japansko macevanje je totalno bilo zatvoreno u japanu...kao i sve japanske vestine tako da one uopste nisu spremne za evropske vestine...koje su ipak posto su stvorene u evropi imale uticaja sa raznih strana...

...isto kao sto ne moze aikidista da dobije boxera...zato sto aikido nije pravljen protiv boxa tako ne moze ni japanski mac da dobije evropljanina...suvise je kruto
 
gnjec u ovom zadnjem se ne slazem sa tobom. Ne zato sto je u pitanju aikido :) .
Sukob dva borca bez oruzja je individualna stvar, za razliku od borbe sa razlicitim vrstama oruzja.
Kod borbe sa oruzjem (u ovom slucaju Rapir vs. Katana) prednost ima oruzje koje je konstrukcijski napravljeno za "dvoboj".

U sukobu golorukih boraca je drugacije. Tu dolaze do izrazaja vise stvari nego samo borilacka vestina koju je borac trenirao.

Ja sam ovo jednom vec napisao negde. Dva dobra borca (u ovom slucaju aikidoka i bokser) nece doci u situaciju da se sukobe (naravno mislim na realan zivot, ne na ring!). U slucaju da do sukoba dodje, znaci da sigurno jedan (a mozda i oba) od njih ne moze nositi naziv "dobar borac". U tom slucaju ishod se zna.
Samo sto mnogi (ne samo ovde) ne shvataju da "dobar borac" ne treba samo da ima dobru fizicku spremu, nego i dobar mentalni stav. Upravo zbog ovih stvari dolazi do sukoba izmedju istoka i zapada.
 
Maitre d' Armes je pre izvesnog vremena izneo svoje misljenje kako bi ta borba trebalo da izgleda, cini mi se da je sve "pogodio" jedino sto kendoka ima na svojoj glavi modifikovanu verziju MEN-a (masku), na jednom vecem delu maske, nalazi se plexiglas umesto celicne zastite, macevalac sa rapirom ima belu kendo rukavicu KOTE, tako mi se bar cini( na filmu )
pozdrav
 
dollar MC:
gnjec u ovom zadnjem se ne slazem sa tobom. Ne zato sto je u pitanju aikido :) .
Sukob dva borca bez oruzja je individualna stvar, za razliku od borbe sa razlicitim vrstama oruzja.
Kod borbe sa oruzjem (u ovom slucaju Rapir vs. Katana) prednost ima oruzje koje je konstrukcijski napravljeno za "dvoboj".

U sukobu golorukih boraca je drugacije. Tu dolaze do izrazaja vise stvari nego samo borilacka vestina koju je borac trenirao.

Ja sam ovo jednom vec napisao negde. Dva dobra borca (u ovom slucaju aikidoka i bokser) nece doci u situaciju da se sukobe (naravno mislim na realan zivot, ne na ring!). U slucaju da do sukoba dodje, znaci da sigurno jedan (a mozda i oba) od njih ne moze nositi naziv "dobar borac". U tom slucaju ishod se zna.
Samo sto mnogi (ne samo ovde) ne shvataju da "dobar borac" ne treba samo da ima dobru fizicku spremu, nego i dobar mentalni stav. Upravo zbog ovih stvari dolazi do sukoba izmedju istoka i zapada.


...pazi tu stoji fizicka sprema..i normalno mentalni sklop...ali ja to gledam da ubacis 2 jednaka borca...
 
pa ja ga otvaram bez problema, u wmv formatu je.ako hoces skinucu ga i poslacu ti film na mail(oko 2.mb), radi se o borbi izmedju prvaka japana u kendou i prvaka japana u evropskom macevanju, na japanskom je sve tako da nisam siguran.
 

Back
Top