Odbrambeni mehanizmi

random_cloud_form:
Prepoznajete li ih kod sebe i drugih. I kojim ste skloni?

Hajde da nabrojim one koje znam:
-mimikrija
-predikcija
-gluvoća
-flegmatizam
-ravnodušnost
-distanciranje
-decentracija
-samosugestija
-trening
-san
-moratorijum na analizu
.......
ljubav
porodica
sigurnost
potrebnost
altruizam
efekat žrtve

dosta zar ne.....
 
kakvo ti je to pitanje
to je trik pitanje ;)
to treba da uvidish iz ponasanja, valjda nece niko da ti kazhe sam :?
e tako i u cv-jevima pishu... kao dobre i loshe osobine
ja imam mehanizam da me sve mrzi..
a valjda se svaki ponekad koristi
 
Realno, u osnovi je bol koji je izraz da organizmu preti opasnost i reakcija na taj bol u vidu borbe nosene zivotnim poletom. Sve ostalo sto mozemo osetiti su hiljadama godina vajani mehanizmi odbrane koji se trude da nase prisustvo odrze. Informaciju da smo prisutni tj da postojimo upravo nam signalizira spreg bola i borbe kao manifestacija shopenahuerovski shvacene volje koja je osnova zivota. Tako da ne stoji teza da je optimizam mehanizam odbrane. Optimista je covek koji se vise interesuje za borbu a pesimista akcentuje bol, na ovom predzadnjem, binarnom niovu bica.
Imate tri mogucnosti – 1. vecito se skrivati iza raznolikih, pogresnih mehanizama odbrane, zmuriti, negirati situaciju; 2.konstatovati da je licna situacija losa ali ne ciniti nista ili ciniti naopako; ili se 3. stvarno boriti bez bezanja u nesto drugo……
Sto rece premijer, ti si jedan od 40 000 spermatozoida, ti si onaj koji je uspeo, pobedio si u najbitnijoj bitci - ZIV SI! Ucini sada nesto pozitivno sa tim svojim zivotom……..
. motivisite sebe i uhvatite se u kostac sa problemima, nema bezanja.

WE CAN BE HEROES
 
Svesna ili, najčešće, nesvesna upotreba odbrambenih mehanizama, niti je šta novo... niti je iko pošteđen. Ono što treba prepoznati je nemoć većine tih mehanizama da ostvare svoju odbrambenu ulogu. Ako je problem realan, ako je naš i nema načina da ga preskočimo, previdimo, mimoiđemo... onda ćemo biti ugroženi sve dok on postoji i nema tog odbrambenog mehanizma koji bi to mogao da spreči, pa čak... često.. ni da ublaži. "Protiv" problema nema drugog leka.. osim borbe. A, ono što nas čeliči da u tu borbu uđemo bez dvoumljenja i straha, nikako ne može da bude distanciranje, negacija...
Na svoje rane stavljam so... posle tog trenutka užasa... svaki bol izgleda smešan.
 
random_cloud_form:
Prepoznajete li ih kod sebe i drugih. I kojim ste skloni?
Evo jedan baš divan primer - pre neki dan se napijem i izglupiram, ali - zahvaljujući mom odbrambenom mehanizmu - do sutra sve zaboravim... :lol:
Šalim se... Nije loša tema ali me mrzi da ih nabrajam. Imam ih mnogo, svi ih imamo. Napiši ti nešto :!:
 
arttim:
marko87:
Najcesce upadnem u SUBLIMACIJU!!!

da li je sublimacija odbrambeni mehanizam :?
ja mislim da je sublimacija dobra ..... 8)

Sublimaciji kao odbrambenom mehanizmu pribegava licnost koja ne moze odredjene motive zadovoljiti ciljevima kojima prvobitno tezi,pa se zadovoljava ostvarivanjem ciljeva koji su drustveno cenjeni!
I ja mislim da je u svakom slucaju dobra:)
Inace u psiholoskom smislu ih ima dosta,npr.:potiskivanje,mastanje,identifikacija,projekcija,kompenzacija,sublimacija,racionalizacija...I covek ih uglavnom ne koristi svesno.
Sto se tice svesnog koriscenja " odbrambenog mehanizma" ,kada ne mogu da izbegnem nekog smaraca pravim se da sam zauzeta necim i pribegnem u tom slucaju ignorisanju!
 
random_cloud_form:
Realno, u osnovi je bol koji je izraz da organizmu preti opasnost i reakcija na taj bol u vidu borbe nosene zivotnim poletom. Sve ostalo sto mozemo osetiti su hiljadama godina vajani mehanizmi odbrane koji se trude da nase prisustvo odrze. Informaciju da smo prisutni tj da postojimo upravo nam signalizira spreg bola i borbe kao manifestacija shopenahuerovski shvacene volje koja je osnova zivota. Tako da ne stoji teza da je optimizam mehanizam odbrane. Optimista je covek koji se vise interesuje za borbu a pesimista akcentuje bol, na ovom predzadnjem, binarnom niovu bica.
Imate tri mogucnosti – 1. vecito se skrivati iza raznolikih, pogresnih mehanizama odbrane, zmuriti, negirati situaciju; 2.konstatovati da je licna situacija losa ali ne ciniti nista ili ciniti naopako; ili se 3. stvarno boriti bez bezanja u nesto drugo……
Sto rece premijer, ti si jedan od 40 000 spermatozoida, ti si onaj koji je uspeo, pobedio si u najbitnijoj bitci - ZIV SI! Ucini sada nesto pozitivno sa tim svojim zivotom……..
. motivisite sebe i uhvatite se u kostac sa problemima, nema bezanja.

WE CAN BE HEROES

Eto zasto ja tebe volim! :wink:

WE CAN BE HEROES 8)
 
Ovo sa herojima mnogi shvate i prihvate,
i onda hteli ili nehteli ljudi ne mogu da budu panteri 24/7 sati...

A kad nisu , onda se okružuju blažim , izabranim okruženjem , i tu prave lokalna udruženja neformalnog tipa, i BAŠ u tim malobrojnim grupicama kreće polako formiranje nekog izolovanog sveta sa NJEGOVIM PROJEKCIJAMA realnosti.

I imamo grupice ljudi sa filtriranim prihvatanjem stvarnosti i odgovornosti i uticaja.

Znači , to sa herojima i ukoštac se primenjuje na mahove , nikako stalno.Jer niko nije 24/7.
 

Back
Top