Krpelj

littlefoot

Aktivan član
Poruka
1.413
Danas sam slucajno otkrila krpelja na stomaku. Lekar mi je isto potvrdio. Nije mi jasno kako i gde ga zakačih po ovom hladnom vremenu. Jel moguće da ga vučem nekoliko nedelja, a da ga ne primetim?
Neko mi reče da je nemoguće da duže ostane neprimećen, jer on navodno raste. Poprilično sam se uplašila! Sutra idem pravo kod hirurga. Nego, jel postoji neka vakcina koju mogu sad da primim da ne dobijem neku boleštinu ako je (nedaj Bože) zaražen?
 
Stvarno grozno ...i ja sam zaradila krpelja i to isto na stomaku.Primetila sam to veče kada sam se tuširala...Izvadila mi ga je sledeće juto medicinska sestra koja živi u blizini.Prilično fuj kad znaš da imaš na sebi to...malo stvorenja...vadi to što pre...
 
e probaj da ga onesvestis necim, mada valjda bi ti to rekli..ne znam, ulje ili neki benzin? mada ako je vec usao unutra..bljak
ma sve ce da ti objasne oni tamo
 
Krpelj (ili narodski krlja) pije krv zaronivsi glavu pod kozu a dise telom, te tako se i svodi prva pomoc: natopiti telo sredstvom koje mu onemogucava da dise i tako ugine (naftom, benzinom, veoma ljutom rakijom ili zejtinom) a to se primeti kada prestane da mrda nozicama (ne moze sam izaci vec se mora pincetom odstraniti). Postoji mogucnost da ostane glava, ali cestim cedjenjem (kao bubuljice) i ona se odstrani, takodje iako se ona pri vadjenju odstrani iscedi se sredstvo koje sprecava zgrusavanje krvi. Vakcina se dobija protiv tetanusa.

Ovako sam radio bezbroj puta i nisam imao problema, niti sam ikada primio vakcinu protiv tetanusa (izuzev jednom, kada mi se zalepio na mosnicama, nisam smeo sam), ali ne bih i tebi preporucio, jer on moze da bude veoma opasan. Primer, da je jedna devojka iz mog komsiluka primetila kasno, pa je cak izgubila i moc govora (tada), sada pomalo zamucne dok govori.

Krpelj kao krpelj nije opasan, vec teren gde se krece, te tako na sebe navuce dosta klica (boga pitaj kakvih) i unosi ih direktno u krvotok. Obicno se zarazi lezanjem na travi (zemljistu) jer mu je to mesto stanovanja ali i djubristu koje je jos opasnije po coveka ako se coveku zalepi taj koji je tu stanovao.
 
Kazanova:
Krpelj (ili narodski krlja) pije krv zaronivsi glavu pod kozu a dise telom, te tako se i svodi prva pomoc: natopiti telo sredstvom koje mu onemogucava da dise i tako ugine (naftom, benzinom, veoma ljutom rakijom ili zejtinom) a to se primeti kada prestane da mrda nozicama (ne moze sam izaci vec se mora pincetom odstraniti). Postoji mogucnost da ostane glava, ali cestim cedjenjem (kao bubuljice) i ona se odstrani, takodje iako se ona pri vadjenju odstrani iscedi se sredstvo koje sprecava zgrusavanje krvi. Vakcina se dobija protiv tetanusa.

Ovako sam radio bezbroj puta i nisam imao problema, niti sam ikada primio vakcinu protiv tetanusa (izuzev jednom, kada mi se zalepio na mosnicama, nisam smeo sam), ali ne bih i tebi preporucio, jer on moze da bude veoma opasan. Primer, da je jedna devojka iz mog komsiluka primetila kasno, pa je cak izgubila i moc govora (tada), sada pomalo zamucne dok govori.

Krpelj kao krpelj nije opasan, vec teren gde se krece, te tako na sebe navuce dosta klica (boga pitaj kakvih) i unosi ih direktno u krvotok. Obicno se zarazi lezanjem na travi (zemljistu) jer mu je to mesto stanovanja ali i djubristu koje je jos opasnije po coveka ako se coveku zalepi taj koji je tu stanovao.
NIKAKAKO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Narode kad nemate pojma onda ne pravite vise posla sebi i drugima( lekarima).
Krpelj ne sme da se natapa , ni benzin , ni alkohol, ni ulje....nikako!Tako ga samo osamutite i krpelj se ispovraca u vas organizam, sto ne bi bio problem da krpelj sam cesto nije zarazen mikroorganizmom koji se zove borelia burgdorferi i izazivac je lajmske bolesti.
Otidji kod lekara, da ti izvadi krpelj lepo i strucno, ukoliko nekoliko dana nakon vadjena pocne da se javlja crvenilo na tom mestu ,obavezno se javi lekaru jer mora da ti se ordinira jaka antibiotska terapija( crvenilo je znak da je krpelj bio zarazen i to je prvi stadijum lajmske bolesti, koja nije uopste banalna,crvenilo se siri i nemoj da cekas da se samo povuce!!!)

A sto se tice tetanusa, kazanovo primio si je i to vise puta u toku zivota samo izgleda nisi svestan toga.
http://www.plivazdravlje.hr/?section=prirucnik&section_menu=bolesti&bid=70-0
http://www.zdravstvo.com/medrada/abstract/20.htm
http://www.zzjzzv.hr/?GS=ak&PG=&SFR=160
http://www.zivotinjsko-carstvo.com/krpelji.php
http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/312/
http://www.ekofond.org.yu/aktivnosti/krpelji/krpelji_zastita.htm
 
U Zavodu za zastitu zdravlja u 29. novembra radi doktorka koja se samo time bavi, to je Savetovaliste za krpelje. Idi kod nje i ona ce ti objasniti sta treba da radis.
U principu nije svaki zarazen, a i ako je zarazen prenosi Lajmsku bolest i nije toliko strasno ako se otkrije na vreme. Leci se antibioticima, a prepoznaje se po tome da li postoje crveni krugovi oko mesta gde se zakacio.
U svakom slucaju ne petljaj sama i idi u Zavod.
 
Pa bre doktorko, znam da krpelj moze da bude mnogo opasan, rekao sam da znam za slucaj osobe koja mi je prva u komsiluku, ali da li sam ja te srece, te nikako nisam naleteo na nekog sa tim bolestima... ja sam cesto puta bez icega, bez bilo kakvog natapanja, izvadio krpelja i nisam imao problema. Pojavi se crvenilo, veoma malo kao bubuljicica, ali cestim cedjenjem, kao bubuljice verovatno sam odstranio i te klice. Mozda je moj organizam otporan na sve (ne secam se kada sam zadnji put uzeo lek, vakcinu ili injekciju), grip je za mene samo mali nazeb... ne potenciram da se neko bavi nadrilekarstvom i poseze za nekim sredstvima koja su neispitana, cak preporucujem da se pod hitno ode kod lekara, a jos pre ako je u pitanju dete.

Sto se tice vakcina protiv tetanusa... znam da sam primao neke vazda jos ranije, ali nemam pojma od cega.
 
Ako ti se pojave neki cudni simptomi i veliki problemi za nekih 10-tak godina , seti se da si sam petljao oko krpelja...i sve ce ti odmah biti jasno.
 
littlefoot:
Izvađeno! Uh, kaže da je bio primiren. Izgledao je kao normalan mladež, samo crne boje.
Nego meni nikako ne ide u glavu otkud krpelj krajem novembra???
Da li imaš kućnog ljubimca ili si mazila neku kucu, hoće da pređe sa njih na čoveka.I bez panike, posmatraj to mesto sada malo češće, ako se pojavi crvenilo idi kod lekara....
 
Dr je potpuno u pravu,NIKAKO sami ne pokusavajte da izvadite,iscupate ili kako se to vec kaze krpelja :!: :!: !Jedna moja poznanica je tako navukla Lajmsku bolest, vec 5 godina se bori s njom i imala je velikih problema izmedju ostalog jedan spontani i jednu kiretazu jer nesto nije bilo u redu sa plodovom vodom zbog posledica od te bolesti!Nastradali su joj zglobovi,pila je godinama vrlo jake ljekove od kojih je bila non-stop "komirana" i dobila cir,imala je i problema sa srcem...uzas :cry: :cry: !A svega toga ne bi bilo da je na vrijeme otisla kod hirurga!!!!!!!!
 
Jako je bitno pratiti tj. gledati stalno mesto ujeda.Posto imam vikendicu u prirodi, meni se to desavalo vec nekoliko puta, a i ljudima oko mene.Zavisi da li je krpelj zarazen ili nije.Dosad sam imala srecu i ja i moji roditelji, ali treba biti obazriv....Cim se pojavi otok i crvenilo - pravac - dr.Jer kad se na vreme otkrije, nije frka, postoji uspesna terapija.
 
Hajde da i ja pitam o narodnom leku.

Šta doktori misle o metodi užarene igle kojom se probode krpelj?
Sam raširi nožice i izvadi se onda bez kidanja klješta....

A ja sam inače imao jednog bezbojnog malog kao dva zrna soli na nožnom prstu i procedura bi sledeća:
-prvo ga je namazala alkoholom (što sigurno nije dobro)
-posle je uzela pincetu i iskidala telo
-i na kraju uzela nožić i isekla kožu u dužini od 1 cm i izvukla obe nožice (nesmem da pomislim šta bi bilo da je bio veliki od 2-4 cm, već bi mi se komšiluk najeo pšenice)
 
S_K_V_O:
Uh...sva sam se najezila...
Gde ja zalutah... :?

2-3 dana posle EXITa primetim na desnoj ruci malu crnu tachkicu koja je pochela da raste..
Naravno da nisam pomislio na krpelja jer nije bilo nozhica niti ichega, niti je iko ko je video pomislio na isto. Rekox sebi.. cLick.. optimista si i pozitivac, ali ovo mora da je neki rak kozhe! :roll: I tako ja lepo zakazhem u Laser Diva centru pregled i ljudi pod lupom provale da je to krpelj. Naravno.. da ne ispadne da sam dolazio dzaba, a i spremio sam 100 jura da puknem na to.. dam im da mi skinu mali mladezh na desnom obrazu :D Postadoh vam tako ja dragi krstomani pionir plastichne hirurgije u mom naselju.

Krpelja su mi izvadili sutra, otoka i crvenila nije bilo, ali sam ja insistirao da pijem antibiotike za svaki sluchaj.. i ne da su odvratni nego sam odmah bacio peglu :) posle je sve bilo u redu, ali sam konstantno dok sam ih pio imao blagu muchninu...
Kazha o krpeljima je zavr$ena
 

Back
Top