Sta treba da sadrzi komplet PRVE POMOCI od naredne godine!

I jos jedna bitna stvar!!!

Bice dozvoljeno dokupiti sta vam fali, ne morate da imate bas tu novu kutiju. Jednostavno proverite na spisku sta imate, a sta ne, i to dokupite. Samo da naglasim da su bitne i dimenzije i kolicina odredjenog artikla, morate na sve obratiti paznju.

Evo, i to sam slikao u novini, da vidite da i oni predlazu ovako nesto:



Ovo je samo njihov primer, sta je falilo u njihovom kompletu, a vi lepo proverite koliko ce vas kostati dopuna paketa, pa ako se vise isplati kupiti nov, onda kupite nov :)
 
Poslednja izmena:
Ne mozes da dokupis ono sto ti fali u staroj prvoj pomoci da bi dobio novu.Mozes da dokupis ono sto si iskoristio iz nove da je kompletiras,a sa starom mozes da se slikas.....evo i zbog cega:
Na kutiji MORA da stoji napisan vazeci srpski standard SRPS Z.B2.001,i sa iste (gornje) strane naziv proizvodjaca,datum proizvodnje i rok vazenja
U kutiji mora da ima uputstvo za upotrebu u obliku male knjizice koje izdaje crveni krst - to neces naci nigde da kupis
Na svakoj stvari (zavoju,gazi...) u kutiji mora da pise sve na srpskom jeziku

Postoje nekoliko proizvodjaca "nove prve pomoci" ali su neke "neispravne"iako imaju sve sto se navodi u pravilniku - npr. trougla marama nije od dovoljno gustog tkanja pa je neodgovarajuca i opasna za upotrebu itd.

I jos jedna,vrlo bitna stvar:od nekih saobracajaca sam cuo da su njima REKLI da su samo Galenikine ispravne a da ove druge nisu po propisu sto u prevodu znaci da mozes da imas i pola hirurske ambulante u kolima a na njoj ne pise Galenika mozes da nadrljas-cika policajac trazi ono sto mu kazu

Ja u kolima imam "novu"prvu pomoc,nije Galenikina,ispunjava sve propise i uslove po standardu i pravilniku,zena mi je lekar (radila je u hitnoj 3 godine dok nije otisla na specijalizaciju) i ona uglavnom ide autom na posao (posto je meni moj na 5 min od kuce) i ako nju zaustave i traze prvu pomoc garant joj pisu kaznu tj.bice kasnije svasta kod sudije za prekrsaje...
 
Tu knjizicu sto stampa Crveni Krst mozes kod njih da odes i uzmes, to nije nikakav problem, a sto se tice kutije na kojoj mora da pise SRPS Z.B2.001, malo je glupo, pa mozes i sam da odstampas nalepnicu na kojoj to pise i eto. To za rok trajanja mi je takodje neverovatno. Pa svaki proizvod ima na sebi upisan rok trajanja, tako da ako kupis, na primer, flaster, na njemu pise da je dobar 10 godina, kako ce mi neko napisati kaznu ako je 6.-ta godina u toku, bas i to cudo da vidim. Kako to moze neko da ti ospori?

Uostalom, nisam ja pisao ovaj clanak, nego ljudi koji su otisli u zavod za standardizaciju i ovo su im tamo rekli. Nisu imali razloga da ih lazu u vezi ovoga. A ja sam ukapirao da ako imas na kutiji oznaku ovog standarda, policajci nece proveravati sadrzaj iste, a ako nema toga, onda ce morati da krenu po spisku, da provere jel sve kako treba. I, Kempi, nemoj da se naljutis, ali kakve veze ima sto je tvoja supruga medicinski radnik? To ne znaci da ona zna kakvi su saobracajni propisi, a trebalo bi da ljudi koji pisu i tumace zakon to znaju, kao na primer ovi iz zavoda za standardizaciju.

I to sto se prica da mozes da kupis kutiju sa oznakom ovog standarda, a da u nutra budu gluposti, to vam nece proci uvek, zato sto policajci nisu bas od juce, ako zeli da te kazni, naterace te da otvoris komplet i da mu po spisku sve pokazes, dzaba ti broj na kutiji.
 
Poslednja izmena:
Sve ja to razumem sto si napisao,ali ako znas nekog saobracajca pitaj njega sta ce ti reci o tome kako je njima naredjeno da rade po tom pitanju pa ce sve biti jasno.A ovo sa zenom sam napomenuo zbog toga (zna i ona propise) sto bi ona i sa starom/prastarom prvom pomoci (ili stapom i kanapom) mogla da nekome spasi zivot u nekoj saobracajki jer je bila na licu mesta na ko zna koliko njih i zna sta treba i kako treba postupiti,a ja (i 90% ostalih vozaca) i sa kompletnom opremom VMA bi mogli samo da zalepimo flaster na ogrebotinu ili nesto slicno.

btw,kad si poslednji put probao da stavis kompresivni zavoj ili da uzmes obican zavoj i umotas npr zglob sake i uradis imobilizaciju?Ili,ko zna gde treba pritisnuti prstom da bi se zaustavilo jako krvarenje iz povredjene noge?Mali broj! A za par minuta se moze dosta iskrvariti i dzaba ti i srps i ostala s*anja.

U prevodu: Kupis ovu smrdljivu galenikinu prvu pomoc za upola cene od predvidjene kazne i miran si 5 godina.Posle kupis ponovo novu i tako unedogled ili dok neki meteor ne tresne u ovu nasu "ïznadEvropsku" drzavu i lepo nam resi sve probleme :(
 
Sto se pruzanja pomoci tice, potpuno se slazem s tobom, i ne sumnjam da ce tvoja supruga mnogo bolje da se "snadje" sa kutijom prve pomoci, nego sam hteo da naglasim da necu opet da im dajem pare za nesto sto su mozda opet skarabudzili samo da uzmu pare. Vec 2 puta sam kupovao tu kutiju, i ispade da ni jedna ne valja. Sad lepo imam spisak i ako ukapiram da je jeftinije kupiti novu, kupicu, ali cu proveriti da se sve uklapa u standarde i reklamirati je ako ne valja.

A sto se tice saobracajaca, moj surak je jedan od njih, i mogu ti reci da ni oni o tome nemaju pojma, iz prostog razloga sto jos uvek taj pravilnik nije na snazi. Njima ce sve biti receno i objasnjeno kad za to bude vreme.

Pa, on, bre, nije imao pojma kako da razlikuje zimske i letnje gume do ove godine. On je mislio da je guma sa oznakom M+S univerzalna. Ja ga ubedjivao da je to zimska, a on zapeo da nije. E, sad kad su mu naredili da je m+s zimska i nikako drugacije, sad se pokrio preko usiju :)
 
Poslednja izmena:
Ja kupio neku negalenikinu prvu pomoc, ima pola ambulante u njoj, i jos dodatne opreme koja mi realno nikad nece zatrebati, al nek se nadje... ae nek mi neko napise kaznu, pa cemo prvo kod sudije za prekrsaje, paa onda dalje dokle bude trebalo, i uopste mi nece biti tesko.
Druga je stvar kako ce taj materijal iskoristiti neko ko se nadje u situaciji da mora da pomogne nekom. U autoskoli, test za pruzanje prve pomoci (onaj teorijski, 5 pitanja) je kranje smesan. Mislim da treba da se uvede prakticno polaganje u autoskoli....
Mene u principu bas briga, ja polozio i teoriju i praksu na faxu, a ako zatreba, voleo bih da vidm na delu tog potencijalnog pandura koji ce mi napisati kaznu na delu tj. kako se on snalazi u slucaju nesrece i sta bi uradio sa tom kutijom prve pomoci. Mogu da se kladim da bih se ja bolje snasao sa onom jadnom starom kutijom prve pomoci nego on sa komplet hiruskom ambulantom...
 
Poslednja izmena:
prva pomoc se prije svega ne nosi u autu zato sto je to obavezno po zakonu, vec zato da se pomogne unesrecenim licima.. sve to sto je navedeno, neki od nas odavno vec imamo.. naravno, srecan sam sto mi to nikad nije bilo potrebno na putu.. usput, nije zgorega dodati i nekoliko letvica, razlicite duzine, za zbrinjavanje unesrecenih kod preloma, i imobolozaciju.. sve to lijepo upakujete, i nemate problema sa policijom, a samim tim, uvijek ste spremni da pomognete nekome..
 
Ne mozes da dokupis ono sto ti fali u staroj prvoj pomoci da bi dobio novu.Mozes da dokupis ono sto si iskoristio iz nove da je kompletiras,a sa starom mozes da se slikas.....evo i zbog cega:
Na kutiji MORA da stoji napisan vazeci srpski standard SRPS Z.B2.001,i sa iste (gornje) strane naziv proizvodjaca,datum proizvodnje i rok vazenja
U kutiji mora da ima uputstvo za upotrebu u obliku male knjizice koje izdaje crveni krst - to neces naci nigde da kupis
Na svakoj stvari (zavoju,gazi...) u kutiji mora da pise sve na srpskom jeziku

Postoje nekoliko proizvodjaca "nove prve pomoci" ali su neke "neispravne"iako imaju sve sto se navodi u pravilniku - npr. trougla marama nije od dovoljno gustog tkanja pa je neodgovarajuca i opasna za upotrebu itd.

I jos jedna,vrlo bitna stvar:od nekih saobracajaca sam cuo da su njima REKLI da su samo Galenikine ispravne a da ove druge nisu po propisu sto u prevodu znaci da mozes da imas i pola hirurske ambulante u kolima a na njoj ne pise Galenika mozes da nadrljas-cika policajac trazi ono sto mu kazu

Ja u kolima imam "novu"prvu pomoc,nije Galenikina,ispunjava sve propise i uslove po standardu i pravilniku,zena mi je lekar (radila je u hitnoj 3 godine dok nije otisla na specijalizaciju) i ona uglavnom ide autom na posao (posto je meni moj na 5 min od kuce) i ako nju zaustave i traze prvu pomoc garant joj pisu kaznu tj.bice kasnije svasta kod sudije za prekrsaje...

u ovoj suludoj zemlji je sve moguce.....pa jel znaci to onda da svaki stranac na proputovanju kroz srbiju mora imati srpski komplet prve pomoci..???
 

Back
Top