2 HDD

to ti je jednostavno, odneses svoj racunar u servis i potanko ispricas ljudima sta hoces a sta ne, sa dve reci ti to svakako ne mozes kao sto si ovde napisao
 
Nisi objasnio da li da rade kao dva HD-a ili hoces neku od RAID kombinacija.Ako hoces da rade kao dva HD-a, povezi ih na IDE-kabl (ako su IDE diskovi), tom novom prebaci dzamper na SLAVE (negde ti sigurno pise sta ti je MASTER a sta SLAVE), prikaci napajanje i kresni racunar. Uglavnom sami racunari odrade detekciju diska, osim ako imas neku prastaru masinu. Iz Partition Magica ti je najlakse da odredis particije, gormatiranje i sl. tog diska i uzivaj.
 
Povezani su sa IDE. Jedan je MASTER(stari disk) a drugi je SLAVE.
Ali ja hoću da instaliram Windows XP a možda i Linux pa želim da u svaki sistem uđem zasebno a ne npr. iz '98 u 'XP ili obrnuto. A to vjerovatno kontroliše RAID.
Šta je RAID i da li je to moguće kod mene?
 
Ako zelis na jednom disku da imas XP sistem a na drugom Win98, instalisi na svaki HD zelejni sistem a zatim namesti da te pri startu racunara pita koji sistem da dignes i teraj.
RAID nema sa koriscenjem razlicitih OS na istom racunaru nikakve veze, sluzi sasvim drugim stvarima.
Ako te zanima sta je RADI, poseti ovaj site:
http://www.webopedia.com/TERM/R/RAID.html
(googlaj malo i sam, naci ces tone informacija ot tome)
 
Pa znas sta, ti si naveo 98, xp i linux, ja nisam imao bas potrebe da instaliram 3 OS-a, ali predpostavljam da isto kao i za dva. Instaliraj npr. XP, zatim sa Partition magicom odredi deo diska na kom ce ti biti linux pa ga i formatiraj kao linux particiju. Zatim butuj sa instalacionog diska linuxa, instaliraj linux i pri sledecem startovanju ce ti se pojaviti prozorcic u kom ce te pitati za koji OS zelis da se odlucis. Sto se tice RAID-a to je kontroler koji omogucuje da sa diskovima manipulises u tri moda: normal, strip i mirror. U varijanti strip vezuje ti diskove u jednu celinu, a mirror je u stvari nacin da ti od dva diska istog kapaciteta (na pr. 200gb) napravi jedan (od na pr. 200 gb), stim sto je njihov rad drasticno ubrzan zato sto se upisivanje vrsi na oba diska, citanje takodje, a i bezbednost podataka je povecana. Mirror mod se najcesce koristi kada je protok podataka izuzetno veliki na pr. obradi video materijala i sl. Raid je poseban kontroler na ploci ili se kupuje kao dodatna kartica za PCI slot. Sto se tice linux-a postoji distribucija koja se zove Knopix i koja je operativna direktno sa CD-a! Znaci podesis masinu da butuje sa CD-a, ubacis taj CD, on, kako sam cuo, veoma dobro isprepoznaje hardver, i radis bez instaliranja. Zavrsis, resetujes racunar izvuces CD i vratis se u, imak nezaobilazni, windows.
 
codemaker:
rastamann:
Ahahaha..E moji struchnjaci...ahahahah....
Ponovicu rechi velikog Sizifa - ne mo'sh ga krekovati ako je vec pechovan...
U cemu je problem rastman?
Čovek koji je postavio temu očigledno ne vlada pojmovima dovoljno da bi razumeo o čemu Zlaja i ostali govore. Moj komentar je samo opaska na temu da odgovor treba prilagoditi osobi koja postavlja pitanje, to je sve...
 
Sizif:
codemaker:
rastamann:
Ahahaha..E moji struchnjaci...ahahahah....
Ponovicu rechi velikog Sizifa - ne mo'sh ga krekovati ako je vec pechovan...
U cemu je problem rastman?
Čovek koji je postavio temu očigledno ne vlada pojmovima dovoljno da bi razumeo o čemu Zlaja i ostali govore. Moj komentar je samo opaska na temu da odgovor treba prilagoditi osobi koja postavlja pitanje, to je sve...
Pozdrav Sizife, razumeo sam tvoj post, mislim da sam ga video i u SK ili Mikro. Duhovit je i slatko sam se nasmejao :)
Zacudio sam se Rasmanovom komentaru. Ali nema veze, idemo dalje, ako moze bice i pomoci. Naravno nacin postavljanja pitanja prouzrokuje i nacin odgovora :)
 
Svjestan sam da ja najviše pravim zaplet.
Pokušaću najuopštenije.
Na oba diska imam '98-ice. Stari koristim jer je tu sve što sam do sad stavio što mi je, mislim, bilo potrebno(ali je sad nešto oštećena registry baza) a na novi disk sam je instalirao jer je planiram tu koristiti ubuduće.
Takvo stanje želim zadržati još neko vrijeme dok ne prenesem ono što nije oštećeno.
I zato, da ne čupam non-stop kablove, mogu li uz restart da se prebacim sa jednog na drugi disk.
Hoću reći, kako da dobijem taj upit koji sistem želim? Ili je problem što su na oba diska '98-ice?
Nadam se da nisam još više zapetljao....
 
Bojim se da to sto mislis nije izvodljivo. Zasto jednostavno taj novi ne stavis kao MASTER, stari SLAVE, prebacis podatke i posle sa starim uradis sta ti volja (ako su virusi ostetili podatke i jos haraju starim diskom, predhodno na novi baci neki antivirus). Ne razumem sta ce ti dva ista OS-a, to jos nisam cuo da neko drzi?
P.S. Ustvari, setio sam se, mozda je moguce ako u BIOS-u menjas u opciji "boot sekvence" menjas pod "first boot" hdd-0 i hdd-1. Probaj cini mi se da tu prolazis.
 
mbScorpio:
Povezani su sa IDE. Jedan je MASTER(stari disk) a drugi je SLAVE.
Ali ja hoću da instaliram Windows XP a možda i Linux pa želim da u svaki sistem uđem zasebno a ne npr. iz '98 u 'XP ili obrnuto. A to vjerovatno kontroliše RAID.
Šta je RAID i da li je to moguće kod mene?

IDE je manje/vise los za RAID ... na jednom IDE kanalu u jednom trenutku samo jedan "device" moze da bude aktivan ;) ... tako, ako planiras da radis RAID razdvoj diskove (svaki disk da ima svoj IDE kanal)

takodje ne moras da kupujes nikakvu RAID karticu ako vec nemas to na maticnoj ploci jer Linux ima kernel RAID (software RAID, MD RAID ... kako se jos zove). ja sam ga koristio pre 2-3 godine i jos tada je bio vrlo puzdan.

trenutno meni je ceo sistem na RAID1 (doduse na raidframe, *BSD software RAID):

milosn@piccolo ~ $ df -m
Filesystem 1M-blocks Used Avail Capacity Mounted on
/dev/raid1a 198 28 160 14% /
/dev/raid3a 495 371 99 78% /var
/dev/raid2a 5952 1042 4612 18% /usr
/dev/raid4a 30079 13556 15018 47% /home
kernfs 0 0 0 100% /kern
procfs 0 0 0 100% /proc

pozdrav :)
 
mbScorpio:
Povezani su sa IDE. Jedan je MASTER(stari disk) a drugi je SLAVE.
Ali ja hoću da instaliram Windows XP a možda i Linux pa želim da u svaki sistem uđem zasebno a ne npr. iz '98 u 'XP ili obrnuto. A to vjerovatno kontroliše RAID.
Šta je RAID i da li je to moguće kod mene?

Posto slabo baratas sa izrazima samo mogu zakljuciti da i sa komponentama nisi neki strucnjak(bez uvrede svi smo bili pocetnici).Zato ti je najbolje da dovedes nekog (drug,drugarica) sa bar osnovnim znanjem i da to zajedno odradite.
Elem to sto ti hoces moze ovako:
Ako ti je novija ploca(ne znam tacno od koje god) pri startovanju kompa ako stisnes F8(kod mene ) ili ESC izaci ce meni sa kog uredjaja bi da bootujes pa biras HDD1 ili 2(NA 1 stara intalacija na 2 NOVA 98smica) ili CD ili Flopi...

Druga varijanta (ovo se raspitaj jos malo) ako imas instaliranu 98 na drugi hdd instaliraj XP pa ce te on pitati pri startovanju racunara da li ces XP ili 98.Obavezno XP pod FAT32 i na drugi disk(particiju)NIKAKO upgrade 98mice na XP.

A pre svega dobro odradi particije na drugom disku da ti potkrpe potrebe preporucujem partition magic 8
SRECNO
 
Postoji jos jedna zanimljiva opcija (naravno kome treba).

Ukoliko zelis da imas dva operativna sistema ( Xp i 98) a da nemoras da biras koji ces da izaberes pri startovanj racunara postoji jedna veoma lepa opcija a to je :

ukoliko vec imas instaliran Win XP na njemu mozes da instaliras i Win 98 tako kada se podigne Xp ti ukoliko ti zatreba 98 samo nju pozoves.

Sada se mislis kao je to moguce uraditi?

Naravno da ste svi culi za Virtual .

Sada vi malo Googlajte da vidite kako se to radi .

Provereno dobro radi. Ako se nesandjete mozda budem i dobre volje da vam napisem postupak instaliranja virutala 98 na XP-u. Veoma je lako...
 

Back
Top