KUPUS...slatki, kiseli, jela od kupusa...

Espanol

Poznat
Poruka
8.305
Dolazi sezona kiselog kupusa! Sarme, podvarci, salate i ostali gurmanluci već se osećaju u vazduhu. Zato navalite sa receptima...Za početak, evo jednog simpatičnog i pismenog oglasa sa ulaza u jednu zgradu! :lol: :lol: :lol:

991.jpg
 
dok ti ne postavis fotku (khm, khm :wink: ), evo oprobanog recepta. mere su odokativne, i nema greske.
dakle, glavicu kiselog kupusa raseci na cetvrtine a prethodno skinuti par vecih listova. spustiti u lonac tako da ostanu relativno uspravne. od gore staviti malo suvog mesa (ja stavim malo suvih rebara, tek zbog mirisa, mada je butkica odlican izbor), malo svezeg mesa i moze komad slanine. od zacina dodam samo lovor.
od gore se pokrije sa dva lista kupusa i sad najvaznije: poredaju se polutke ociscenog krompira pa se ushuska listom kupusa (tako da je krompir prakticno izmedju dva sloja kupusa).
kuvam pola sata u express loncu, pa ako nije dosta, jos malo. bez zaprske.
kod mene je uvek otimacina za taj krompir, prvenstveno. njam!

prijatno!
 
Espanol:
smeh:
:lol: :lol: :lol:
Kad si nam već stavio ovaj tako privlačan oglas, u obavezi si i da nas obavestiš kako da dođemo do Miloja! Čovek me oduševio! :lol: :lol: :lol:
Ne smem, zabranili smo reklamu... :lol: :lol: :lol:
Dobro... Onda se ti obrati Miloju, nek' mi ukiseli kupus, pa ćemo se nekako dogovoriti...
Ili dovedi čoveka na Forum! :lol: :lol: :lol:
Imao bi šta da nam kaže i objasni... :wink:
 
silver-girl:
Ne znam kako se sprema kupus.
Obozavam da klopam, pogotovo mlad. :)
Iako nisam neka domaćica (naročito po pitanju "klasičnih jela"), evo ti moj recept za slatki kupus...
Na malo ulja izdinstaš sitno seckani luk. Zatim dodaš na kolutove isečenu papriku (4-5 komada, zavisi od količine) i još malo propržiš. Povadiš veći deo paprike iz šerpe, staviš red sitno isečenog kupusa (ja više volim "crveni"), pa red paprike i tako dok ne staviš sve. Naliješ vodom tako da čak ni sve ne bude potopljeno (posle kupus pusti vodu), ubaciš kockicu, dve supe, lorber, biber i šta voliš od začina, sačekaš da provri i ostaviš da se tiho krčka.
I to je to... :wink:
 
smeh:
silver-girl:
Ne znam kako se sprema kupus.
Obozavam da klopam, pogotovo mlad. :)
Iako nisam neka domaćica (naročito po pitanju "klasičnih jela"), evo ti moj recept za slatki kupus...
Na malo ulja izdinstaš sitno seckani luk. Zatim dodaš na kolutove isečenu papriku (4-5 komada, zavisi od količine) i još malo propržiš. Povadiš veći deo paprike iz šerpe, staviš red sitno isečenog kupusa (ja više volim "crveni"), pa red paprike i tako dok ne staviš sve. Naliješ vodom tako da čak ni sve ne bude potopljeno (posle kupus pusti vodu), ubaciš kockicu, dve supe, lorber, biber i šta voliš od začina, sačekaš da provri i ostaviš da se tiho krčka.
I to je to... :wink:
Sjajno zvuči! Ali, khmmm, ne mogu da u svom stilu ne pitam: Gde je tu neko meso? :lol:
 
Espanol:
smeh:
silver-girl:
Ne znam kako se sprema kupus.
Obozavam da klopam, pogotovo mlad. :)
Iako nisam neka domaćica (naročito po pitanju "klasičnih jela"), evo ti moj recept za slatki kupus...
Na malo ulja izdinstaš sitno seckani luk. Zatim dodaš na kolutove isečenu papriku (4-5 komada, zavisi od količine) i još malo propržiš. Povadiš veći deo paprike iz šerpe, staviš red sitno isečenog kupusa (ja više volim "crveni"), pa red paprike i tako dok ne staviš sve. Naliješ vodom tako da čak ni sve ne bude potopljeno (posle kupus pusti vodu), ubaciš kockicu, dve supe, lorber, biber i šta voliš od začina, sačekaš da provri i ostaviš da se tiho krčka.
I to je to... :wink:
Sjajno zvuči! Ali, khmmm, ne mogu da u svom stilu ne pitam: Gde je tu neko meso? :lol:
Pa u zamrzivaču! Gde bi bilo?! :lol: :lol: :lol:
 
sanja:
www mira:
sanja:
a ja juce rizikovala da me provale da na sastanku kucam recept za kis'o kupus a niko ni da primeti moj trud... :(

Recept je primecen a za pohvale ceš malo da sacekaš dok se doticni ne ukiseli pa napravimo :D

samo ti ostavi porudzbinu kod gojka u stan 3, nema frke :lol: , bice kupusa...

Bih ja, samo ne znam koliko Gojko ima godina :wink:
 
2kg kupusa ribanca (da ima i za sutra, prekosutra...)
ukupno oko 800gr a moze i vise "mesnih" stvari:
mesa (npr 400 gr)
raznih kobasica (dovoljno je 3 po 100/200 gr)
slaninica, neko suvo rebarce
4 vece glavice crnog luka
saka suvih sljiva
Pa u lonac sipati malo iseckanog luka, pa kupusa, pa nabacati isecene mesne sastojke (kobacicu iseci na kolutove 2 prsta debele), pa poneku suvu sljivu, pa opet luk, kupus, meso, sljivice, pa na kraju samo kupus. Naliti vodom, ko voli ulje neka sipa 1-2 dl, ko voli mast stavice dooobru kasiku, poklopiti i krckati... sto duze to bolje. Jelo je redje od podvarka, ali gusce od obicnog kuvanog kupusa. Nema zaprske!
I na kraju, kada je sve skuvano, moze da se sipa 1 dl crnog vina.
 
:wink: Ja to zovem "rasturena sarma", jer moji klinci od sarme jedu samo fil, a listove mi "ostavljaju za drugi put", pa sam im nasla resenje: Dakle, oko kilogram kupusa ribanca (ili onog u glavicama isecenog ko za podvarak) prodinstati na ulju (mast je provereno bolja varijanta-ako je domaca), jedno pola sata i na kraju mu dodati 2-3 sitno iseckana cena belog luka. Pola kilograma mlevenog mesa proprziti sa 2 vece glavice iseeckanog crnog luka, zaciniti ko za svaku sarmu (po zelji i volji, pa ubaciti oko 300gr ociscenog pirinca i sve pomesati sa onim kupusom. Prebaciti u tepsiju, preliti sa, otprilike, litrom vode i zapeci u rerni oko 45 minuta, dok pirinac ne upije tecnost i ne bude kuvan. Na kraju umutiti 4 jaja i 2 pavlake, preliti i vratiti u rernu da se zapece. Zanimljivo je!
Ko ne voli ne mora jaja i pavlaka, moze i bez toga da se lepo zapece, isto je ukusno. Varijanta sa pavlakom - da ''sakrijete'' jelo, da ne pogode odmah (inace, stan uopste ne mirise na kupus!) sta je za rucak...
 
slatki kupus je odlican ako se skuva na tihoj vatri u velikim komadima( moze da se doda malo paradajz soka , lovorov list, seckana sargarepa , malo bibera i zacin c), i nalije se voda toliko da ne prelije preko kupusa.
Moze da se doda malo svezeg govedjeg mesa.
To se krcka na tihoj vatri 2-3 sata, i onda doda zaprska ( ja cesto samo izmutim malo brasna u malo vode i dodam i mesam dok se ne zgusne).
Mislim da je kuvanje u vecim komadima vazno radi specificnog ukusa.
Pozdrav.
 
Ovo je recept Mome Kapora za bosanski lonac,ali posto je kupus glavni i posto je stvarno super evo:
Po 250 gr,junetine(rep),svinjetine i janjetine,glavica svjezeg kupusa,2 babure,2-3 ljute paprike,5-6 sargarepi,4-5 glavica crnog luka,2 glavice bijelog luka,10-15 zrna bibera,pola litre sos paradajza,tri deci bijelog vina,so (c zacin nikako).Kupus i meso na krupnije komade,povrce na sitnije sve osim bijelog luka koji se samo ocisti.Sve se poreda,nalije sa vodom samo da ogrezne (malo),doda se sos paradajz i vino i posuda se zatvori sa pergament papirom i dobro zaveze spagom. Najbolje u zemljanoj posudi.Kuva se 4 sata na tihoj vatrici.
 

Back
Top