Moravija

terapeut

Primećen član
Poruka
988
Ispovest je verovatno dobra za dušu, ali je loša za ugled.
Alberto Moravija, italijanski pisac(1907-1990)

Da li je neko upoznat sa delima Alberta Moravije
(Izvinjavam se ako je ova tema vec bila na forumu ja sam to propustila)
 
Citala sam njegove price il pripovetke. Rimljanku nisam uspela da procitam, nekako mi je previse razvukao pricu. Da je u Rimljanki ostao na formi price bilo bi dovoljno. Opisuje njen spoljasnji zivot ali unutrasnji ostaje nejasan. Kao neka prazna vreca koju vodaju tamo vamo. Ostao mi je upecatljiv opis, kako se obukla. Njena tesna bluza na koju je morala da stavi neki bros jer ima dal fleku ili se pocepala, ne mogu da se setim. Pravi nezan zenski lik, al ostavljen predugo bez sustine, nisam imala volje da citam sve, mozda je na kraju nesto i uradio sa njom.
Al ima jedna prica koja mi se dopada: Vaza. Ima jos nekih prica cije su mi slike ostale u secanju ali ne i nazivi.
 
Poslednja izmena:

Pomislila sam procitavsi tu poruku, posto je taman ispod mog pominjanja Moravijevih prica, da ima neka dobra prica "Tunel". Smesno il ne , al tako bi. I otvorim njegove knjige. Gornji post sam napisala po secanju na citanje jos iz srednje skole. Te hajde, da vidimo sta tu pise. Kao prvo: moja "Vaza" nije "Vaza" vec "Kinska vaza". Drugo: tamo nema price Tunel. Kinska vaza je izasla iz secanja negde skoro, i to kao veza sa Dostojevskim, sa njegovim "Idijotom". Sada sam krenula od prve price: "Ne istrazuj". I, o soka. Neverovatno asocira na "Krotku". Samo da ne ispadne da time odredjujem njegovu vrednost. Cak vise. Moravi i u jednoj i u drugoj prici "radi" nesto sasvim drugacije nego Dostojevski, a ne "gubi" nista.
Sada, sta bih rekla o Moraviju:
Njegove "Rimske price" su fenomenalne. On je Dostojevski rodjen u vreloj Italiji.
 
Poslednja izmena:
Srdjan Dragojević
Lepa sela lepo gore

A da presečemo vrpcu,
picololeone ? ;)


:dontunderstand:

Kakve veze ima Moravija sa Srdjanom Dragojevicem i njegovim filmom'

A jos manje razumem za vrpcu...kakvu vrpcu da presecemo?:eek:

(He, he, ja kao Radamila Savicevic (- baba) u "Vrucem vetru" - "Ko je na putu?!" jer se uplasila novih gostiju u onom skucenom prostoru(apropo trudnoce Vesne Cipcic, a nije dobro cula kad su rekli "Beba je na putu").
:roll::lol:
 
Mene zainteresovala sa onim "tunel" i na pocetku jedne price sam nasla receniu:
"U radionicu sam usao godinu dana ranije, kao sto vlak ulazi u tunel, i jos nisam bio izasao, cak nisam vidio ni svjetlost izlaza."

Da, otprilike tako i u "Mizantropu". Teske, zivotne stvari su napisane lakim recnikom i stilom. :ok:
 

Back
Top