[b]Osmotski pritisak[/b]

E ovo mi je nekada bilo kristano jasno...
Pokusacu ovih dana da nadjem u nekoj knjizi, ali mislim da odgovor nije jednostavan, prosto tu postoji dosta cinioca koji daju krajnje objasnjenje. Jel' ti studiras neku biologiju ili biohemiju? Kozda mogu da ti preporucim knjigu gde toga ima.
 
Pa to je u osnovi jednostavan proces koji je naravno u celiji veoma slozen. U celiji se nalaze osmotski aktivne supstance recimo proteini, joni koji privlace vodu odredjenom jacinom tj. za sebe vezuju odredjeni broj molekula vode. Te stoga kada se celija postavi u vodeni rastvor (hipotonican) voda ulazi u celiju. Semipermeabilna membrana tu zapravo sluzi da onemoguci izlazak osmotski aktivnih supstanci iz celije a da pritom omoguci slobodan ulazak vode. Recimo proteini gotovo nikako ne izlaze iz celija ukoliko to sama celija ne onemoguci nekim aktivnim transportom dok neki joni mogu i sami izlaziti na ovaj ili onaj nacin. Posto u celiji uvek ima dosta osmotski aktivnih supstanci voda stalno tezi da ulazi. Usled toga dolazi do povecanja zapremine celije. Celijska membrana se odpire tom povecanju svojom delimicnom elasticnoscu. Kod biljaka ovo u vecoj meri radi celijski zid. Posto je celija zapravo onda uvek nabrekla taj unutrasnji pritisak joj daje cvrstinu.
Nadam se da je ovo dovoljno.
 
Ja sam srednjoskolac,ali mi je osmotski pritisak potreban za takmicenje,a bas mi nije kristalno jasno sta je on u stvari i zasto se javlja! Nadam se da ako iko zna nesto vise ce odgovoriti! :wink:
 
Dusan_SD:
Ja sam srednjoskolac,ali mi je osmotski pritisak potreban za takmicenje,a bas mi nije kristalno jasno sta je on u stvari i zasto se javlja! Nadam se da ako iko zna nesto vise ce odgovoriti! :wink:
Osmotski pritisak zavisi od količine rastvorenih supstanci. što je ona veća i osmotski pritisak je veći i obrnuto. Znači, u koncentrovanijem rastvoru je i osmotski pritisak veći. To je, ustvari, pritisak koji je potreban da bi se sprečila osmoza. Osmoza je kretanje molekula vode iz sredine sa većom u sredinu sa manjom koncentracijom kroz semipermeabilnu membranu. Ako se ćelija stavi u hipotoničamn rastvor, voda će u nju ulaziti i ona će da nabubri (stavi zrno pasulja u vodu).
 
Anonymous:
Dusan_SD:
Ja sam srednjoskolac,ali mi je osmotski pritisak potreban za takmicenje,a bas mi nije kristalno jasno sta je on u stvari i zasto se javlja! Nadam se da ako iko zna nesto vise ce odgovoriti! :wink:
Osmotski pritisak zavisi od količine rastvorenih supstanci. što je ona veća i osmotski pritisak je veći i obrnuto. Znači, u koncentrovanijem rastvoru je i osmotski pritisak veći. To je, ustvari, pritisak koji je potreban da bi se sprečila osmoza. Osmoza je kretanje molekula vode iz sredine sa većom u sredinu sa manjom koncentracijom kroz semipermeabilnu membranu. Ako se ćelija stavi u hipotoničamn rastvor, voda će u nju ulaziti i ona će da nabubri (stavi zrno pasulja u vodu).

Moram da ispravim definiciju o osmozi : osmoza je kretanje vode kroz membranu iz sredine sa manjom u sredinu sa većom koncentracijom. Ostalo je uglavnom tačno.
 
Odgovori koje sam procitao su mnogo komplikovani i neko ko nema pojma o cemu se radi opet nece postati pametniji procitavsi ih.
Zato cu ja da malo pripomognem!
Dakle, osmoza je jedan specifican vid difuzije ili bolje receno ogranicene difuzije. Sta to znaci? Pa evo: difuzija podrazumeva spontano kretanje molekulskih vrsta iz oblasti vise koncentracije u oblast nize koncentracije te molekulske vrste.
So se rastvara u vodi tako da tezi da difuzijom izjednaci koncentraciju u celoj posudi. Dakle koncentracioni gradijent ovde predstavlja "vucnu silu".
Sta se desava kod osmoze? E pa tu na scenu stupa polupropustljiva (semipermeabilna) membrana. Kakva je to membrana? Zasto je polupropustljiva? To je membrana koja ima "okca" takve velicine da moze da propusti molekule jedne vrste (A) dok ne propusta molekule druge (B). Kada spojis dve posudu ispunjenu tecnoscu A sa posudom u kojoj je tecnost B, a pri tom na sam spoj ovih sudova postavis polupropusnu membranu sta se dogadja? Naravno molekuli A teze da povecaju svoju koncentraciju u sudu sa B molekulima i oni prolaze kroz membranu... Molekuli B pokusavaju to isto, ali im membrana to ne dozvoljava. Sta je rezultat? Nivo tecnosti u sudu sa B molekulima se povecava sve dok se u njemu koncentracija molekula A ne izjednaci u oba suda. Dakle to je proces osmoze.
Osmotski pritisak je pritisak u tom drugom sudu koji nastaje zbog procesa osmoze ili bolje definisano kao pritisak koji treba primeniti na sud B da bi se sprecilo prodiranje molekula A pod dejstvom difuzije.
Jasnije?
Ne?
Onda nista....
 

Back
Top