Ajmo sada.....

Veoma interesantna tema...
I, kao u još mnogo stvari, postoje granice koje je jako teško pronaći i povući, a koje su kod jako mnogo ljudi baš pogrešno postavljene - Između sujete i sigurnosti u sebe i svoje kvalitete. Kao i između potpunog odsustva sujete i nesigurnosti u sebe.
Evo mog gledišta (a, mnogo sam razmišljala o tome)-
sujeta se uvek javlja u odnosu prema drugim ljudima, a ne prema samima sebi. I, javlja se baš kod ljudi, koji nisu sigurni u sebe i svoje kvalitete. Javlja se kao agresija na ljude koji misle drugačije od nas, kao agresija na one koji se ne slažu sa nama.
S druge strane, ljudi koji NISU sujetni su toliko sigurni u sebe, da nemaju potrebu nikome da se brane, ni objašnjavaju zašto misle to što misle.

Glavni problem oko sujete je što se ne prihvataju kritike, ni drugačija mišljenja. A, time se stvarno mnogo toga gubi.
Mada, onog trenutka, kad čovek postane svestan, i prihvati tu crtu svog karaktera, može da se potrudi i puno toga promeni. Najteže i jeste sujetnim ljudima dokazati da jesu sujetni. Čim to shvate, učinili su prvi i najveći korak.

Koji je suprotan pojam od ''sujete'' (mislim da je nemoguće raspravljati o nekom pojmu, ne znajući šta mu je suprotnost)?
Ja mislim ''skromnost''. I mislim da je to dobra osobina, bez obzira što mnogi ljudi (pogotovo žene), pokušavaju da je svrstaju u loše. Kao, muškarci su izmislili tu osobinu, samo za nas, da bi mogli da nas spuste ispod njih.
Čovek koji veruje u sebe, ko zna šta je i gde je,
koji je, u stvari jak, je skroman. Sujetni su oni koji moraju da dobiju potvrdu o svojoj vrednosti od drugih.
Mogla bih kilometre napisati o ovome, a možda je i ovo bilo previše :oops:
P.S. Ne znam zašto je ova tema uopšte postavljena u Ženskom kutku :?: Ako ima neke veze, dodala bih da su sujetne žene mnogo gore od sujetnih muškaraca; da su, na žalost rasprostranjenije, i da im sujeta mnogo lošije ''stoji'' nego muškarcima.
 
mackica ns:
... I, javlja se baš kod ljudi, koji nisu sigurni u sebe i svoje kvalitete. Javlja se kao agresija na ljude koji misle drugačije od nas, kao agresija na one koji se ne slažu sa nama.
S druge strane, ljudi koji NISU sujetni su toliko
sigurni u sebe, da nemaju potrebu nikome da se brane, ni objašnjavaju zašto misle to što misle.


Čovek koji veruje u sebe, ko zna šta je i gde je,
koji je, u stvari jak, je skroman. Sujetni su oni koji moraju da dobiju potvrdu o svojoj vrednosti od drugih.


... dodala bih da su sujetne žene mnogo gore od sujetnih muškaraca; da su, na žalost rasprostranjenije, i da im sujeta mnogo lošije ''stoji'' nego muškarcima.


Drago mi je sto je ovo neko drugi napisao. Velika istina.
Nesigurni u sebe, mali u svojim ocima, agresivni da bi sakrili svoje strrahove i komplexe.

... a takve su im bore najgore, i ne mogu da se ispeglaju.

pozdrav, potpuno podrzavam tvoje misljenje o ovoj temi.
 
o sujeti i muskaraca i zene....slazem se sa tomom.....ali sta cemo sa jako sujetnim muskarcima i jos Edipovcima...tu mislim na mamine sinove....jednog znam, nije ni svestan da mu mogine prolaze i da je vec otisao daleko u duboke cetrdesete, ponasa se kao klinac, itd....znaci sujetni muskarci+edipovci.........sta mislite o toj kombinaciji, ima li im leka?
Ovaj je super drug, ali kao momak.....jadna ona koja bude bila sa njima. :
 
Potpuno se slazem sa Mackicom NS, zaista nemam nista da dodam na njeno lepo izlaganje.. steta samo sto joj se vidi slina u profilu... :( (izvinjavam se na ovoj slanoj sali, veoma mi se svidja njena slika u profilu i moram priznati da je mnogo lepsa od mene) :)
 
devojcurak:
o sujeti i muskaraca i zene....slazem se sa tomom.....ali sta cemo sa jako sujetnim muskarcima i jos Edipovcima...tu mislim na mamine sinove....jednog znam, nije ni svestan da mu mogine prolaze i da je vec otisao daleko u duboke cetrdesete, ponasa se kao klinac, itd....znaci sujetni muskarci+edipovci.........sta mislite o toj kombinaciji, ima li im leka?
Ovaj je super drug, ali kao momak.....jadna ona koja bude bila sa njima. :

Nije na tebi da takvima tražiš lek. čak, mislim da je nemoguće...
Najgore što sebi možeš uraditi je da veruješ u to ''da su oni 'drugačiji', i da ih ti možeš promeniti ''... To je karakterna crta, od onih koje mogu samo sami na sebi da promene.
Morala sam da editujem... Možeš im samo pomoći da se oni sami promene, Ali, to je teži poso nego što možda možeš i da zamisliš... Ne znam koliko si spremna.
 
Sujeta je definitivno najspecificnija ljudska “osobina”.Vrlo verovatno I najvaznija.

Prva I osnovna stvar koja se mora reci je ta da je svako sujetan,bez izuzetaka.Razlikuju se samo kolicine sujete I nacin ispoljavanja iste.

Onda sujeta se ne moze potpuno odvojiti od “sigurnosti u sebe”.Da bi neko bio samouvereren potrebno je imati odredjenu dozu sujete.


Niko se ne treba truditi da je kontrolisete jer se ona stice.I svako ko pokusa da je kontrolise mora biti spreman na celokupno menjanje sebe,sto iziskuje mnogo truda I vremena(a vreme je novac).Onaj ko ima “zdravu sujetu”(ona koja nije konstantno negativno okrenuta prema svetu) je vise srecan nego pametan upravo zbog toga sto je ona veoma nezavisna od razuma.Nemoguce ju je potpuno kontrolisati.Paradoksalno je to sto da bi je kontrolisao covek mora da poseduje ogroman ego(neprijatelja je najpametnije pobediti njegovim vlastitim oruzijem).Na zalost za njeno kontrolisanje potrebno je ponekad razvijati i neke negativne osobine kao sto su asocijalnost i licemerstvo. Oni koji najbolje nauce da je koliko toliko kontrolisu su ili najveca vrednost ili najveca opasnost po drustvo.

Opet da kazem tu “manu ” ima svako od nas…
 

Back
Top