Razlika izmedju biti nacitan i biti precitan

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Prvo da objasnim sta je precitan.

Kad covek cita knjigu , on hteo ne hteo poveruje i prihvati poneki stav o nekoj ljudskoj situaciji obradjenoj u knjizi. ON PRIHVATI STAV AUTORA.

Kad je covek procitao mnogo knjiga i na taj nacin procitao vishe knjiga o istoj ili slicnoj ljudskoj situaciji on vishe ne prihvata stav autora jer je naleteo na vishe razlicitih uglova na istu ljudsku situaciju . ON IMA SVOJ STAV IZABRAN IZ BAZE STAVOVA RAZLICITIH AUTORA.
---------------------------------------------
Reda radi ja licno bih postavio granicu na 5000-10000 knjiga za nacitanog i preko za precitanog.
---------------------------------------------
Prednost precitanog je slobodan duh , jer on ne robuje ideji autora koja mu se svidela.
-Primer : tolerantnost, ideja vam se svidi i krenete da je praktikujete . I sta se desava. Odete u neku drzavnu instituciju i oni vam kazu dodjite za 15 dana, vi tolerantni , dodjete, oni koleginica je bila bolesna pa nije stigla, dodjite za 15 dana, vi dodjete, oni joj imali smo preseljenje iz ove sobe u ovu, izvinite dodjite za.....I tako....POSTADOSTE ROB IDEJE O TOLERANCIJI (koja vam se svidela)
-Precitan bi odmah o ideji imao i kontraideju o izivljavanju "niskih strasti" i toleranciju primenjivao onda kad naidje plodno tle za primenu...
-----------------------------------------------
Primenjeno na filozofiju :
Ko procita filozofsko delo (kao i knjizevno) on postaje rob ideje koja mu se svidela , a ako je precitan (u zivotu, naravno ne samo u Srbiji , u metodologiji....u filozofiji) on postaje otvoren za prakticno istrazivanje koristeci filozofiju.
-Inace se desava sledece MUZIKA , Mu je rekla komsijska krava, ZI je rekao hitler, Ka je rekao Plank i Umesto muzike dobijamo hibrid teoriju Planka , Hitlera i komsijske krave. U pravu su i jedan i drugi , ali upravo tu nit pravog izbora i redosleda reci MU*ZI*KA koja daje potpuno novo znacenje otkriva novo doba i novi covek....
 
5000?
Pa to bi znacilo da kad bi svakog dana u godini citao po jednu knjigu,sto je naravno nemoguce, trebalo bi ti tacno 13,69 godina...
A ako bi uzeli da ti za jednu knjigu treba 7 dana, onda bi 5000 knjiga procitao za 95,89 godina, znaci da jako dugo zivis i da naucis da citas kao vrlo mali :D
A i jedna knjiga na sedam dana je prebrz i neostvarljiv tempo, treba i razmisljati o tolikim knjigama, pamtiti nesto iz njih,uciti, pa se podsecati, izvlaciti pouke, ne zaboravljati, uporedjivati... Inace citanje radi citanja, zaludan posao :roll:

Izuzev ove nerealne cifre i merenja koliko je jo nacitan u ciframa, slazem se tuznim_patkom ... Vrlo je vazno upoznavati se sa sto razlicitijim misljenjima i pogledima na jednu temu, pa tek onda polako dizajnirati i uoblicavati svoje!
Jos bih dodala da je bitno citati te knjige odredjenim redom, da bi se razumele u potpunosti, da bi se shvatilo i kako su pisci/filozofi razmisljali, imati u vidu sta su oni mogli da citaju, u kakvom su vremenu ziveli... Filozofija, na primer, ne moze da krene da se uci najpre savremena, vec fino lepo od Talesa... :lol:
 
Tuzni_patak:
Prvo da objasnim sta je precitan.

Kad covek cita knjigu , on hteo ne hteo poveruje i prihvati poneki stav o nekoj ljudskoj situaciji obradjenoj u knjizi. ON PRIHVATI STAV AUTORA.

Kad je covek procitao mnogo knjiga i na taj nacin procitao vishe knjiga o istoj ili slicnoj ljudskoj situaciji on vishe ne prihvata stav autora jer je naleteo na vishe razlicitih uglova na istu ljudsku situaciju . ON IMA SVOJ STAV IZABRAN IZ BAZE STAVOVA RAZLICITIH AUTORA.
---------------------------------------------
Reda radi ja licno bih postavio granicu na 5000-10000 knjiga za nacitanog i preko za precitanog.
---------------------------------------------
Prednost precitanog je slobodan duh , jer on ne robuje ideji autora koja mu se svidela.
-Primer : tolerantnost, ideja vam se svidi i krenete da je praktikujete . I sta se desava. Odete u neku drzavnu instituciju i oni vam kazu dodjite za 15 dana, vi tolerantni , dodjete, oni koleginica je bila bolesna pa nije stigla, dodjite za 15 dana, vi dodjete, oni joj imali smo preseljenje iz ove sobe u ovu, izvinite dodjite za.....I tako....POSTADOSTE ROB IDEJE O TOLERANCIJI (koja vam se svidela)
-Precitan bi odmah o ideji imao i kontraideju o izivljavanju "niskih strasti" i toleranciju primenjivao onda kad naidje plodno tle za primenu...
-----------------------------------------------
Primenjeno na filozofiju :
Ko procita filozofsko delo (kao i knjizevno) on postaje rob ideje koja mu se svidela , a ako je precitan (u zivotu, naravno ne samo u Srbiji , u metodologiji....u filozofiji) on postaje otvoren za prakticno istrazivanje koristeci filozofiju.
-Inace se desava sledece MUZIKA , Mu je rekla komsijska krava, ZI je rekao hitler, Ka je rekao Plank i Umesto muzike dobijamo hibrid teoriju Planka , Hitlera i komsijske krave. U pravu su i jedan i drugi , ali upravo tu nit pravog izbora i redosleda reci MU*ZI*KA koja daje potpuno novo znacenje otkriva novo doba i novi covek....

Pitanje nije >koliko se cita< vec; >ko cita<... Mislim da stvarno ta brojka (o kojoj se god radilo) nije relevantna...
Usput; zasto bi neko bio "rob" ideje koja mu se dopada, koju prihvata?
 
Ja se izvinjavam za cifru. Ja stvarno brzo citam (u sebi, a naglas otprilike 3x sporije i to je 1 strana/min). Znao sam da procitam i 3 knjige dnevno. A za teze knjige , recimo 5-7 dana. Dobro, moram da priznam da mi je sad zbog posla ritam i brzina opala, ali ostalo je blago iz detinjstva.
---Inace neko rece da kad brzo citas knjige , ustvari gubish nit. Tu se ne slazem. Cak je verovatnije da kad vishe dana citas , lakse izgubish nit...
Mozda gubish nit kad neprecizno citash, ali mene nije blam da dok citam knjigu ponekad vratim desetak strana i prostudiram neku situaciju koja je dovela do naknadnog problema. Kao lovac na greske.

Meni licno su teze knjige ruskih pisaca , jer koriste mnogo imena od kojih su neka jako slicna, a ja inace pri citanju pratim karaktere i situacije , a slabije imena....Domaci i francuzi su nekako za brzo citanje , sto ne znaci i nevredni...
 
limunada:
citas i naglas? :shock:

Kad sam bio mali otac mi nije verovao da pazljivo citam zato sto brzo citam , pa me je terao da glasno citam , a on bi merio koliko brzo citam , a na kraju bih trebao da prepricam i naglasim vazne detalje. Naravno to se nije ponavljalo, ali je ostala ta cifra od 45s /strani za manje i min/strani za vece i teze knjige. Toga sam se setio i zato sam to i rekao...
 
Ja sam procitao samo jednu knjigu: Carobno samarce, i ona je totalno promenila moje shvatanje zivota,od toga momenta ja sam bio drugi covek,to je bio zrak svetlosti u tami moga zivota,sve se promenilo,na bolje.Stalno sam mastao kako sam ja partizanski kurir i kako spasavam gladne i promrzle partizane i kako mi kace neki orden na junacka prsa!!!
odoh opet da je procitam
 
AllPacino:
Ja sam procitao samo jednu knjigu: Carobno samarce, i ona je totalno promenila moje shvatanje zivota,od toga momenta ja sam bio drugi covek,to je bio zrak svetlosti u tami moga zivota,sve se promenilo,na bolje.Stalno sam mastao kako sam ja partizanski kurir i kako spasavam gladne i promrzle partizane i kako mi kace neki orden na junacka prsa!!!
odoh opet da je procitam
a mirko i slavko...
pa orlovi rano lete...
eto ja sam uvek sanjala da sam Nikoletina Bursac i da nosim ooooooooooooovooooooooliki mitraljez...i radim ratarata-ta! :idea:
 
SINDI:
AllPacino:
Ja sam procitao samo jednu knjigu: Carobno samarce, i ona je totalno promenila moje shvatanje zivota,od toga momenta ja sam bio drugi covek,to je bio zrak svetlosti u tami moga zivota,sve se promenilo,na bolje.Stalno sam mastao kako sam ja partizanski kurir i kako spasavam gladne i promrzle partizane i kako mi kace neki orden na junacka prsa!!!
odoh opet da je procitam
a mirko i slavko...
pa orlovi rano lete...
eto ja sam uvek sanjala da sam Nikoletina Bursac i da nosim ooooooooooooovooooooooliki mitraljez...i radim ratarata-ta! :idea:

Svi smo mi sanjali da smo ljudi-heroji, ali je nekad potrebno biti čovek u običnom gradu. I teže.
 
Malo o temi...
Patak, imaš ljudi koji pročitaju u enciklopediji da je Zemlja okrugla... Od tada traže SF knjige, ništa ih drugo ne interesuje osim n.pr. ideje o paralelnim svetovima (koja meni nije potpuno jasna). I sve što njoj ne ide u prilog oni odbijaju da čitaju.
Imaš ljudi koji su od malena naučili da je Bog jedino što treba da ih interesuje i da Bog ne voli mnogo da se čita (kažem naučenih tako)... To ne moraju biti seljaci ili glupi ljudi.
Sve je do čoveka. Ako on ne želi da pročita i drugu stranu niko ga ne može naterati. Nije bitno koliko knjiga pročita. Na svetu postoji toliko tema da ni milion knjiga ne bi obuhvatilo samo jednu od teorija svake.
Ako neko želi da proširi vidike neka se ograniči na jednu oblast po godini (na primer), ne možemo svi biti i doktori i inženjeri i majstori i pravnici ISTOVREMENO.
Tako da mi granica od 5 - 10 hiljada izgleda potpuno uslovno.
 
Ono što sam ja hteo reći nije to da treba pročitati 10 000 knjiga ili 15 hiljada , ili da se uvežbava brzo čitanje već da kad čitate nešto , ne budete uvek dobri i korektni i odmah se odredjujete kao prihvatam ovo i ovo i odbijam ovo i ovo.
Ovakav pristup je najčešći u filozofiji i tako nastaju ljubitelji i poklonici pojedinih ideja nekog filozofa ili razdoblja....
-Kad na ovakav "komentatorski pristup" filozofiji dodamo to da se ona distancira od istorije filozofije koja mu dodje kao "teorija otvaranja u šahu" tj. kao teorija prožimanja (više uputstvo za razvitak filozofa nego za širenje filozofskih znanja).
Pored ove dve kategorije filozofije ono što ja smatram da nedostaje je edukaciona filozofija (ona u srednjoj školi je možda prerano i prekratko primenjena jer tada su svi idealisti manje/više a to nije dobro za realnu životnu filozofiju već pogodno tle za razne nerealne ideologije).
Ova edukaciona filozofija (kojoj se tako malo pažnje poklanja) bi razvijala i metodiku nastave koja nesme da bude linearna , npr po razredima, godinama , kursevima , jer kod filozofije se najbolje uočava predznanje i prediskustvo kao pomagalo u prihvatanju novih znanja.

---------------------------------------------
Šta se dobija pristupom koji je donekle sličan Lexinom predlogu o studioznom (odatle i glagol studiranje koji je nekad tražio kreativnu pripremu ispita, a sad su studenti kursisti....) proučavanju neke oblasti frontalno odjednom ili u kratkom finišu?
Dobija se velika širina ugla gledanja , koji neutreniranog može zbuniti , ali je naporan i zahtevan....

I kao što ne treba suditi dok nečujete bar četiri verzije nekog dogadjaja (neke i iste), tako ne treba ni prihvatiti nešto dok ne čujete ili osetite pozitivnu , negativnu , oštećenu i nagradjenu stranu u nekoj teoriji....

P.S. Ako nije crno ne znači da je belo, često nisu ni četnici ni partizani .
 

Back
Top