UMETNICI koliko zaradjujete mesecno?

Znam jednog koji zivi u dvorcu u predgradju Pariza. Okruzuju ga 4 zene. Svaka je druge rase. Sa svakom ima po nekoliko dece. Izlaze u najvecim galerijama. Po nekad izlaze samo jednu sliku. Ako je proda, dovoljno mu je za citavu godinu dana zivota na visokoj nozi. Naseg porekla je covek. Znas li ko je to?
Znam jednog sa kojim pijem vino (ako ga donesem) u njegovom podrumu. Slika na tavanu svoje stracare i nikada se nije zenio. Donosim mu platna, kupujem boje. Nikada nista nije prodao i - nece. Uh, kad bi ja tako slikao... Znas li ko je to?
 
Tema se malo siri (ili suzava) i na: Koliko umetnici zaradjuju u Srbiji i Crnoj Gori. To je posebna tema, a odgovor glasi: Sve sto je vredno u srpskom slikarstvu je - napolju. I slikari i slike. Kad Srbi skontaju (ako skontaju) da je slikarstvo vredna umetnost, sve ce vredne slike vec biti u rukama Amerikanaca i Japanaca. Oni sa slikarstvom veze nemaju, ali znaju da plate. Mesta slikara u SCG popunjavaju perspektivni mladi slikari, koji ce za godinu dve biti napolju i oni "slikari" koji u potpunosti zadovoljavaju "ukus" domaceg trzista, izgradjen na PINK kulturnim vrednostima. Dakle, bakarni reljefi srpskih manastira i Titovih likova, drvene chuturice i staklorezacke slike sa jezerskim motivima a la venecuelanske TV serije. Kad pomislim da je u renesansi srpsko slikarstvo stajalo rame uz rame sa italijanskim trecentom i quatrocentom, danas mi dodje da placem. Zato niko nema pravo da se ljuti na nas koji smo napolju. Ne mogu da podnesem da slika koju sam orgazmicno zavrsio i svestan sam njene vrednosti, u Srbiji bude neprimecena. Ovde mi kosulju pocepase da je kupe, a u svom selu u Srbiji me smatraju budalom i mazalom kome ne bi dozvolili ni kucu da im okreci.
 
Slikar:
Tema se malo siri (ili suzava) i na: Koliko umetnici zaradjuju u Srbiji i Crnoj Gori. To je posebna tema, a odgovor glasi: Sve sto je vredno u srpskom slikarstvu je - napolju. I slikari i slike. Kad Srbi skontaju (ako skontaju) da je slikarstvo vredna umetnost, sve ce vredne slike vec biti u rukama Amerikanaca i Japanaca. Oni sa slikarstvom veze nemaju, ali znaju da plate. Mesta slikara u SCG popunjavaju perspektivni mladi slikari, koji ce za godinu dve biti napolju i oni "slikari" koji u potpunosti zadovoljavaju "ukus" domaceg trzista, izgradjen na PINK kulturnim vrednostima. Dakle, bakarni reljefi srpskih manastira i Titovih likova, drvene chuturice i staklorezacke slike sa jezerskim motivima a la venecuelanske TV serije. Kad pomislim da je u renesansi srpsko slikarstvo stajalo rame uz rame sa italijanskim trecentom i quatrocentom, danas mi dodje da placem. Zato niko nema pravo da se ljuti na nas koji smo napolju. Ne mogu da podnesem da slika koju sam orgazmicno zavrsio i svestan sam njene vrednosti, u Srbiji bude neprimecena. Ovde mi kosulju pocepase da je kupe, a u svom selu u Srbiji me smatraju budalom i mazalom kome ne bi dozvolili ni kucu da im okrecim.
Koliko li vi gospodine Slikaru zaradjujete mesecno?ZANIMA ME, VIDIM OZBILJNOST JE NEIZOSTAVNA,A I DOSTA VREMENA ZASIGURNO PROVODITE PRED MONITOROM,MISLIM STAFELAJEM..?
 
kusovac je rekao da cena formata 100-70 jednaka maksimalnoj prosecnoj plati( oko 500 evra), ali cak je i to pojam. do sada sam poslovno, sproveo u delo petnaestak sjajnih ideja, i sve su sjajno propale; ustvari, neko mi je ponudio da mu ofarbam aparat za kokice (mozda je mislio da me placa u kokicama). ovde ljudi kupuju ili dzak krompira ili novi bmw-nema izmedju. a moju drugaricu je galeristkinja u pragu morala dugo da ubedjuje da je tamo slikarska scena vrlo ziva; tek onda je shvatila koliko smo mi ovde beznadezno zastraseni i izgubljeni. i u celoj evropi je tako, i zbog standarda i zbog tradicije(u britaniji stari ljudi satima cekaju da udju na artfair)
 
pa na to!? ja za sebe ne brinem; posle vojske trazim drzavljanstvo, na osnovu talenta, i to ce biti samo pitanje vremena. ali nebih nikada emigrirao, prosto mi ne odgovara odnos onoga sto bih time dobio i izgubio. radicu ovde i plasirati se preko. u realizmu mi se svidja sto, ako si zaista dobar, to se ne da osporiti tek tako. lepo je sto su tamo sve galerije usko specijalizovane; udjes na mala vrata, pa postanes aktuelan i onda polako okreces ugovor u svoju korist. posle mozes da 'siris firmu'. nego, poenta ovog komentara je sto imam veliku zelju da nikada ne prodam sliku ovde; za deset godina ce me traziti, a gde su sad? sta ih briga sto sam izbacen sa flu, sto neznam za more, patike...naravno da sam ozlojedjen. da se moja zemlja pita, ostao bih bez hleba i diplome (kulturna smrtna kazna); nisu to male stvari. a apelovao sam vecini politicara...neka, sto te ne ubije-ojaca te. revolt je veliki izvor energije! jedna bogata zubarka se odusevila portretom oca, i perfidno se cenkala za majcin, cekala je da ga sam pomenem, da bi bilo jos smesnije jeftino, i ja nisam pomenuo....smesno mi je sto ne znate kako radim-pitajte kusovca i medakovica-sta je to malo, crno, ima 22 godine i spada u prvih pet ikada! ko ne veruje, neka mi samo posalje mejl..... bolje vic: magarca ces nasmejati tako sto ces mu reci da imas veci od njegovog, a rasplakati tako sto ces mu pokazati! cuda su retka, ali moguca...
 
pa na to!? ja za sebe ne brinem; posle vojske trazim drzavljanstvo, na osnovu talenta, i to ce biti samo pitanje vremena. ali nebih nikada emigrirao, prosto mi ne odgovara odnos onoga sto bih time dobio i izgubio. radicu ovde i plasirati se preko. u realizmu mi se svidja sto, ako si zaista dobar, to se ne da osporiti tek tako. lepo je sto su tamo sve galerije usko specijalizovane; udjes na mala vrata, pa postanes aktuelan i onda polako okreces ugovor u svoju korist. posle mozes da 'siris firmu'. nego, poenta ovog komentara je sto imam veliku zelju da nikada ne prodam sliku ovde; za deset godina ce me traziti, a gde su sad? sta ih briga sto sam izbacen sa flu, sto neznam za more, patike...naravno da sam ozlojedjen. da se moja zemlja pita, ostao bih bez hleba i diplome (kulturna smrtna kazna); nisu to male stvari. a apelovao sam vecini politicara...neka, sto te ne ubije-ojaca te. revolt je veliki izvor energije! jedna bogata zubarka se odusevila portretom oca, i perfidno se cenkala za majcin, cekala je da ga sam pomenem, da bi bilo jos smesnije jeftino, i ja nisam pomenuo....smesno mi je sto ne znate kako radim-pitajte kusovca i medakovica-sta je to malo, crno, ima 22 godine i spada u prvih pet ikada! ko ne veruje, neka mi samo posalje mejl..... bolje vic: magarca ces nasmejati tako sto ces mu reci da imas veci od njegovog, a rasplakati tako sto ces mu pokazati! cuda su retka, ali moguca...
 
:? :? :(
ja sam mislio da upishem demiju....
radio sam bash dosta...vezbao...
poklanjao slike...i odustao...nemam vise nikakve emocije prema tome...odlucio sam se za biologiju...
i kada god procitam ili cujem o nekome ko je ostao veran tom putu snadje me neverovatna zalost...
samo gurajte
 
brate, kad bi ti znao koliko ja gotivim naucnike, koliko mi je muka od svih umetnickih pro*eravanja. meni je biologija velika ljubav, sebe vidim kao naucnika u slikarstvu. veruj mi da bi odlepio od ovih ludaka sa akademije, treba jak stomak za to. rado bih menjao hiljadu slikara za jednog biologa ili inzinjera-tu lezi prava genijalnost i kreativnost! samo guraj!!!!
 
goodday:
:? :? :(
ja sam mislio da upishem demiju....
radio sam bash dosta...vezbao...
poklanjao slike...i odustao...nemam vise nikakve emocije prema tome...odlucio sam se za biologiju...
i kada god procitam ili cujem o nekome ko je ostao veran tom putu snadje me neverovatna zalost...
samo gurajte


Nemas emocije, a zao ti? :?
Pa mozes ti i sada da slikas ko ti brani!
Cemu ta malodusnost?
Meni obavezno sliku na poklon!
 
divlja-u-srcu:
goodday:
:? :? :(
ja sam mislio da upishem demiju....
radio sam bash dosta...vezbao...
poklanjao slike...i odustao...nemam vise nikakve emocije prema tome...odlucio sam se za biologiju...
i kada god procitam ili cujem o nekome ko je ostao veran tom putu snadje me neverovatna zalost...
samo gurajte


Nemas emocije, a zao ti? :?
Pa mozes ti i sada da slikas ko ti brani!
Cemu ta malodusnost?
Meni obavezno sliku na poklon!
ok....nemam shta da prenesem na platno....
nemam "teranje"...kapirash???
i zao mi je zbog toga...
nema frke za sliku...samo se nadam da necemo oboje biti sedi do tada...
 
znash kako se probudi...uzmes to da radis radis radis radis i onda se nekako vratis u formu. ali ti sada vec radis nesto drugo a ono sto si kao nekada mozda i znao bilo je jako davno i to je bio neko drugi i treba mnogo vremena da opet bude to tako. ja sam kao bila neki talenat moram da napisem jer hocu to svima da kazem. a sada de mi je talenat, u persunu. pitam se kako su se ti ljudi zajebali tako tada, svi su me hvalili. ma i sad su kao nesto ok ali to je sve sto ja tako delujem. ma i sjebala sam se. ja sam svirala klavir od 5 godine. i sada kao da nikad nisam. tj mogu da kuckam po dirkama ali ne vidim cemu. u stvari vidim! e setila sam se. to je mozda stvar i profesora. u stvari me to vise ne zanima a nikad me nije ni zanimalo. bilo detetu zanimljivo da lupka po dirkama pa mu nasli profesorku. eto. imala sam mozda nekoliko svetlih trenutaka ali nisam nikad radila na svemu tome. posle sam svirala cembalo ali tamo je sve mnogo nize. i intonacija. svasta znam ali od toga nea nista.
moler aj me nacrtash enmam love al da vezbas ;)
tj imam al ne dam
 

Back
Top