Pleme Kuči

Kuber

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
304
Razmišljam nešto neki dan gledajući TV.
Naime, prikazali su nekog albanskog ministra ili funkcionera koji se mislim, zove Ibrahim Kuči, dakle, Albanac "sa dnu kace".:)
U isto vrijeme, za tri dana u BiH imamo izbore na kojima je jedan od ozbiljnijih kandidata za novog bošnjačkog člana Predsjedništva BiH - Fahrudin Radončić rođen u Crnoj Gori i navodno porijeklom iz plemena Kuča. Dakle, čovjek se kandiduje na izborima da bude "prvi u Bošnjaka":mrgreen:

Nema sumnje da je to pleme iznjedrilo i niz uglednih ljudi i političara i na srpskoj i crnogorskoj strani.

Interesantno je da iz toga plemena danas ima ljudi koji se izjašnjavaju i kao: Srbi, Crnogorci, Bošnjaci, Muslimani, Crnogorci/Srbi islamske vjeroispovjesti, Jugosloveni, itd....dakle, iz jednog malog plemena "izleglo" se 5-6 naroda :worth:

Šta su ti Kuči izvorno po etničkom porijeklu!?
Po meni radi se o jednoj vlaško-slavensko-albanskoj mješavini. Mora da je vrlo rano (u 10-12 vijeku) došlo do određene simbioze i rodbinskih veza između lokalnih albanskih, vlaških i slavenskih stočara na tom planinskom području...
 
Марко Миљанов је био Куч. Србин - Црногорац - Куч - Поповић - Дрекаловић. Тако се изјашњавао, тим редом. Нисам сигуран да л' беше Поповић - Дрекаловић или обрнуто.
 
Razmišljam nešto neki dan gledajući TV.
Naime, prikazali su nekog albanskog ministra ili funkcionera koji se mislim, zove Ibrahim Kuči, dakle, Albanac "sa dnu kace".:)
U isto vrijeme, za tri dana u BiH imamo izbore na kojima je jedan od ozbiljnijih kandidata za novog bošnjačkog člana Predsjedništva BiH - Fahrudin Radončić rođen u Crnoj Gori i navodno porijeklom iz plemena Kuča. Dakle, čovjek se kandiduje na izborima da bude "prvi u Bošnjaka":mrgreen:

Nema sumnje da je to pleme iznjedrilo i niz uglednih ljudi i političara i na srpskoj i crnogorskoj strani.

Interesantno je da iz toga plemena danas ima ljudi koji se izjašnjavaju i kao: Srbi, Crnogorci, Bošnjaci, Muslimani, Crnogorci/Srbi islamske vjeroispovjesti, Jugosloveni, itd....dakle, iz jednog malog plemena "izleglo" se 5-6 naroda :worth:

Šta su ti Kuči izvorno po etničkom porijeklu!?
Po meni radi se o jednoj vlaško-slavensko-albanskoj mješavini. Mora da je vrlo rano (u 10-12 vijeku) došlo do određene simbioze i rodbinskih veza između lokalnih albanskih, vlaških i slavenskih stočara na tom planinskom području...

Jos da dodam jer to verovatno neces naci na temi o Kucima.... Te koje iznedrishe Kuchi - iznedrila su i ostala plemena.... i Srbe i Crnogorce i Bosnjake i Jugoslovene... dali su i Piperi i Vasojevici i Komani...
 
Jos da dodam jer to verovatno neces naci na temi o Kucima.... Te koje iznedrishe Kuchi - iznedrila su i ostala plemena.... i Srbe i Crnogorce i Bosnjake i Jugoslovene... dali su i Piperi i Vasojevici i Komani...

Znači, tako je slučaj i sa drugim plemenima!?

Onda, stani pani, svi naši ratovi u poslijednjih 500 godina i nisu ništa drugo već "bratoubilački" ratovi?:confused:

Jer, svi smo "rodbina" na ovakav ili onakav način...

Izgleda da su Germani ipak pametniji od nas.
 
Kuci su srbi ,kao napr. sto su bili klimenti isto srpskog porekla pa su vremenom po albanjeni ...sto se tice bosnjaka n=oni vode poreklo od istih tih srba samo sto su presli na islam ,necemo njih navoditi kao razliciti etnicku grupu ,molim te ,,,ako tako krenemo odosmo u prpast i od diskusije nema nista onda...
 
Poslednja izmena:
Колио видим, овај цитирани извор и говори о "албанским Кучима", шта год тај појам значио (нисам сигуран да ли се "албански" односи на језик или регију коју настањују).
 
Druge Kuče osim albanske, taj izvor od prije 400 godina, ne pominje.

Neznam dosta o tome ,ali znam da medju albancima ima dosta srba i cincara ,takodje znam da su neka albanska plemena srpskog porekla ,kao napr. klimenti ...za kuce neznam mnogo ,osim da se danas gotovo svi izjasnjavaju kao srbi i da su dali mnogo ratnika i heroja .Neka neko ko je bolje upucen kaze nesto vise
 
Kuči su pleme iz unutrasnjosti Crne Gore, tacnije nedje kod Podgorice.
Od tog plemena su nastala mnoga prezimena kod mnogih naroda: Crnogoraca,Bosnjaka,Srba,Albanaca...
Po mom misljenju oni su Ilirskog porijekla ali ne vjerujem da su dublje povezani sa Albanskim plemenima iz Albanije sa obzirom da su se Iliri dijelili na dosta plemena koja nisu imala puno sta zajednicko.
 
Neznam dosta o tome ,ali znam da medju albancima ima dosta srba i cincara ,takodje znam da su neka albanska plemena srpskog porekla ,kao napr. klimenti ...za kuce neznam mnogo ,osim da se danas gotovo svi izjasnjavaju kao srbi i da su dali mnogo ratnika i heroja .Neka neko ko je bolje upucen kaze nesto vise

Ene,otkad su to Klimenti srpskog porijekla? :eek:
 
http://www.archive.org/stream/birthofyugoslavi02baeruoft/birthofyugoslavi02baeruoft_djvu.txt

THE BIRTH OF YUGOSLAVIA, HENRY BAERLEIN, 1922

And after that there had been times of friendship
with the Serb — Dositej Obradovic, the philologist (one of
those amiable persons who invented for the Albanians
an alphabet), tells us, for instance, how in his travels
through Albania he was assured by natives that they and
the Serbs lived together as if they were members of one
family, while the Kuci in eastern Montenegro had, by a
gradual process of assimilation, become transformed from
Catholic Albanians into Orthodox Montenegrins.


Ili je to bar bilo samo Dositejevo misljenje, da su Kuchi popravoslavljeni katolicki Albanci (najverovatnije Klimenti/Mirditi).
 
Neznam dosta o tome ,ali znam da medju albancima ima dosta srba i cincara ,takodje znam da su neka albanska plemena srpskog porekla ,kao napr. klimenti ...za kuce neznam mnogo ,osim da se danas gotovo svi izjasnjavaju kao srbi i da su dali mnogo ratnika i heroja .Neka neko ko je bolje upucen kaze nesto vise

Daleko bilo da su Klimenti srpskog porekla... Otkud ti to? :eek:

Klimenti su Mirditi (gorstaci iz tursko-sirijske, nekad vizantijsko-arapske, pogranicne zone) koji su pred Turcima s prostora danasnje Albanije bezali u Srbiju, od kojih su se neki kasnije naselili u Srem.

Ime su dobili po svom vodji Klimentu.
 
Daleko bilo da su Klimenti srpskog porekla... Otkud ti to? :eek:

Klimenti su Mirditi (gorstaci iz tursko-sirijske, nekad vizantijsko-arapske, pogranicne zone) koji su pred Turcima s prostora danasnje Albanije bezali u Srbiju, od kojih su se neki kasnije naselili u Srem.

Ime su dobili po svom vodji Klimentu.

Клименти (алб. Кељменди) је област у Албанији (алб. Mali i Kelmenit) и назив истоименог племена чији припадници живе у Албанији, Црној Гори и Косову.

Клименти су, према њиховој традицији, забележеној још 1685 год. (August Theiner, Vetera monumenta Slavonum Meridionalium historiam illustrantia) српскога порекла. Почетак њихова живота везује се за једног претка, који се тамо доселио са горњег тока реке Мораче, оженио се из племена Куча и имао сина Климента, чији су потомци засновали два села са српским именима и од кога и племе носи име Клименте.

Тај њихов предак, који се доселио из Мораче, био је православне вере.
 
http://www.archive.org/stream/birthofyugoslavi02baeruoft/birthofyugoslavi02baeruoft_djvu.txt

THE BIRTH OF YUGOSLAVIA, HENRY BAERLEIN, 1922

And after that there had been times of friendship
with the Serb — Dositej Obradovic, the philologist (one of
those amiable persons who invented for the Albanians
an alphabet), tells us, for instance, how in his travels
through Albania he was assured by natives that they and
the Serbs lived together as if they were members of one
family, while the Kuci in eastern Montenegro had, by a
gradual process of assimilation, become transformed from
Catholic Albanians into Orthodox Montenegrins.


Ili je to bar bilo samo Dositejevo misljenje, da su Kuchi popravoslavljeni katolicki Albanci (najverovatnije Klimenti/Mirditi).

nije to bas tako ,bice da je obrnuto ...srpsko carstvo je imalo mnogo veci etnicki prostor nego sto se sada vezuje za srbe ,tako da u albaniji i danas imas srba ,samo poalbanjenih . . . Klimenti su srpskog porekla ,kao i krasnici i jos jedno pleme iz zapadne hercegovine koje je preslo u albaniju takodje srpsko ...govorim samo ono sto sam procitao ...
 
Daleko bilo da su Klimenti srpskog porekla... Otkud ti to? :eek:

Klimenti su Mirditi (gorstaci iz tursko-sirijske, nekad vizantijsko-arapske, pogranicne zone) koji su pred Turcima s prostora danasnje Albanije bezali u Srbiju, od kojih su se neki kasnije naselili u Srem.

Ime su dobili po svom vodji Klimentu.

To da su Klimenti srpskog porekla sam pročitao na nekoliko mesta, i u nekoliko stranih izvira, a svojevremeno sam razgovarao sa jednim obrazovanim Albancem katolikom iz okoline Skadra, koji mi rekao da se osnovano misli da su Klimenti i Keljmendi (nisam siguran da li je u pitanju isto, ili 2 različita plemena/roda) srpskog porekla, i nabrojao mi je još nekoliko rodova iz severne Albanije za koje se zna da su nealbanskog slovenskog tj srpskog porekla

a što se Kuča tiče, svojevremeno prilikom izrade svog maturskog rada, naišao sam na podatak da su zajedno sa Cucama mešovitog srpsko-albanskog porekla
 
Kuči su pleme iz unutrasnjosti Crne Gore, tacnije nedje kod Podgorice.
Od tog plemena su nastala mnoga prezimena kod mnogih naroda: Crnogoraca,Bosnjaka,Srba,Albanaca...
Po mom misljenju oni su Ilirskog porijekla ali ne vjerujem da su dublje povezani sa Albanskim plemenima iz Albanije sa obzirom da su se Iliri dijelili na dosta plemena koja nisu imala puno sta zajednicko.

Dobro si čuo.
Bila je to neka mješavina ali nevjerovatno povezani između sebe.

I bili su uglavnom hrišćani, pretežno katoličke vjere.

To pleme je živjelo u tako nedostupnim terenima, da se to teško može opisati.
Ta narod je takođe imao tešku istoriju i prošlost, da se takođe teško može opisati.
To je sigurno najnapaćeniji narod na ovim prostorima, čija hrabrost se graniči sa naučnom fantastikom.
Zato mnogi kažu-"jadni ili nesrećni Kuči, kako su sve to mogli preživjeti i biološki obstati".

Možda su baš zato dali toliko poznatih imena, jer poznato je ono:
Kad čovjeka stisneš i kad vidi svoju smrt pred očima, u njemu se rodi 9 života.

To su nekad bili Kuči.
 
Poslednja izmena:
To da su Klimenti srpskog porekla sam pročitao na nekoliko mesta, i u nekoliko stranih izvira, a svojevremeno sam razgovarao sa jednim obrazovanim Albancem katolikom iz okoline Skadra, koji mi rekao da se osnovano misli da su Klimenti i Keljmendi (nisam siguran da li je u pitanju isto, ili 2 različita plemena/roda) srpskog porekla, i nabrojao mi je još nekoliko rodova iz severne Albanije za koje se zna da su nealbanskog slovenskog tj srpskog porekla

a što se Kuča tiče, svojevremeno prilikom izrade svog maturskog rada, naišao sam na podatak da su zajedno sa Cucama mešovitog srpsko-albanskog porekla

naravno sever alnanije i jeste srpskog porekla ...e sad sto se tice kuca postoji ta verovatnoca ,a sad o cucama sam i sam nesto tako mislio jer mi nije padala napamet tolika averzija prema svemu srpskom ,mada to se odnosi na jedan deo cuca ,dok ovaj drugi deo cuca nesumljivo vodi poreklo iz stare srbije od borojevica koji su dosli na cetinje ,u bekim izvorima se navode kao i osnivaci cetinja ,dakle od borojevica u cucama imamo ivanovice ,dapcevice ,svojevremeno i ivanisevice ,oni su dakle srpskog porekla ,e sad za ove druge nisam siguran ,ali zanm i to da su naprimer prezimena djukanovic tipicna za hercegovinu tako da mi je tesko to dovesto u vezu za albancima ,ali sa neke psiholoske tacke sam i predvideo tako nesto zbog te silne averzije prema srpskome . . .
 
Kuči su pleme iz unutrasnjosti Crne Gore, tacnije nedje kod Podgorice.
Od tog plemena su nastala mnoga prezimena kod mnogih naroda: Crnogoraca,Bosnjaka,Srba,Albanaca...
Po mom misljenju oni su Ilirskog porijekla ali ne vjerujem da su dublje povezani sa Albanskim plemenima iz Albanije sa obzirom da su se Iliri dijelili na dosta plemena koja nisu imala puno sta zajednicko.

nebih se slozio ,nemozemo sve za sta nismo sigurni trpati u ilirsko ili dodavati mu ilirsko poreklo ..
 

znas li ti nesto vise o cucama ,osim ovog sto sam ja napisao ?Mislim da su interesantni za jednu dublju analizu . . . i bili bi super ako bi neko mogao da napise koja bratsva su albanskog porekla u cucama ,i dali je to uopste tacno ...smatram da je insistiranje na tom crnogorskom koje je suprotno srpskom upravo iz te cinjenice da nisu cisti srbi . . . napr. negde sam procitao da ima brkovica koji vode poreklo sa severa albanije koji su nastanjeni u cg ,odmah mi pade na pamet onaj pesnik ili sta vec ....:think:
 
Što se tiče i Cuca i Kuča, ne ulazeći u to kakav je odnos prema Srbiji i Srbima danas, sama njihova imana mi ne deluju srpska i slovenska uopšte, kao da se neki starosedelački domorodački faktori imali velikog uticaja na to
 
Što se tiče i Cuca i Kuča, ne ulazeći u to kakav je odnos prema Srbiji i Srbima danas, sama njihova imana mi ne deluju srpska i slovenska uopšte, kao da se neki starosedelački domorodački faktori imali velikog uticaja na to

Jevrem Brkovic je jednom prilikom objasnio odiseju albanskih prezimena u Crnoj Gori. Nakon zavrsetka Drugog svetskog rata, svi Albanci, stanovnici Crne Gore, odbaci;li su pre rata dodeljeni sufiks ic. I onda nakon izbijanja IB krize, koja je u Crnoj Gori imala najvise pristalica, sa Vrha je doneta naredba, da svi Albanci iz Crne Gore moraju ponovo vratiti svojim prezimenima nastavak ic.
Pre WWII i na Kosovu su skoro sva prezimena Albanaca (tada po sluzbenom jeziku Arbanasi-nakon oslobodjenja- Siptari) u "drzavnim" dokumentima zavrsavali su na ic. Ukljucujuci i moju uzu ili siru familiju.Takva je bila naredba Kraljevine.
U Turskoj su nam dodeljivali turska prezimena: Aksoy, Ipekli, itd.itd. Sada, lakse se dise! Dakle treba li ista i govoriti vise o doticnom Brkovicu ...sada neka mi neko objasni sta znaci biti autentican crnogorac ?Dali to znaci da treba biti arbanas ili bar pola srbin a pola arbanas ,da treba imati averziju prema svemu srpskome ?Bogami crna gora je duboko podeljena i po etnickom i svakom drugom smislu . . .
 
Poslednja izmena:
Pre više od 10 godina, još dok sam bio u osnovnoj školi, drugar mi je dao veliku istorijsku kartu Bosne, na kojoj se na prostoru današnje Crne Gore kao Vlasi navode mnoga plemena koja danas znamo kao srpska, a uz njih i brojna druga od kojih mnoga imaju srpske nazive. Pa tako između ostalog na toj karti se mogu videti "Vlasi Drobnjaci", "Vlasi Burmazi", "Vlasi Predojevići", "Vlasi Nikšići", "Vlasi Vasojevići", "Vlasi Bjelopavlići" i mnogi mnogi drugi
 

Back
Top